До кінця року розпочнеться відбудова Музею Шухевича у Львові

12:54 16 грудня 2024 р.

Сьогодні, 16 грудня, у ЛМР комунальне підприємство «Львівське міжміське бюро технічної інвентаризації» та ГО «Новий музей» підписали меморандум про співпрацю щодо відновлення Музею генерал-хорунжого УПА Романа Шухевича на Білогорщі.

Таке рішення дає старт підготовчим роботам, які розпочнуть цього року на території зруйнованого російським обстрілом музею. Про це повідомила пресслужба ЛМР, пише DailyLviv.com.

Хочу подякувати всій робочій групі, яка активно працювала над цих проєктом. Ми вийшли на серйозний результат – маємо можливість розпочати фізичні роботи з відновлення музею Романа Шухевича, дати йому нове дихання. Це принципово важливе питання для нашої громади», – наголосив Андрій Садовий, міський голова Львова.

Проєкт відновлення музею Шухевича команда на чолі з Андрієм Лесюком, яка стала переможцем архітектурного конкурсу, опрацювала вже на понад 80%. Архітектори доповнили проєкт, враховуючи побажання робочої групи, куди входять донька Шухевича Марія Трильовська, історики, музейники та архітектори. Окрім відновлення самої будівлі музею, працюють і над благоустроєм прилеглої території.

«Ми максимально врахували пропозиції та думки експертного середовища та учасників робочої групи. Проєкт став ще цікавішим та кращим. Під час досліджень на початку проєктування архітектори знайшли, наприклад, огорожу балкону, котра вціліла, її можна відреставрувати, і балкон повернуть на своє місце. Є цегла, яка збереглась, фрагменти стін, які будуть на своєму місці. Частково збережена столярка. Є фортепіано, яке потребує розумної реставрації. Також з важливого – це сходи. Ці сходи були дуже пошкоджені, ними ходити вже не можна, але певні елементи можна поставити на тому ж місці, де вони були. Тут буде музей, у приблоковій споруді – класи з укриттям для роботи з дітьми та громадою, а зверху буде криївка, там, де вона й була колись. Розкладний підйомник облаштують для доступу людей з інвалідністю. Загалом тепер цей простір буде доступним, без сходинок, вхід у музей буде безбар’єрним. Також проєктом передбачено укриття.

Простір – це друга і дуже важлива частина цього середовища. Ми всі деталі проробили, весь простір доступний. Озеро, яке є поруч, з двома дерев’яними настилами над водою, також хочемо облагородити. Тут будуть різні типи рослин, правильне освітлення, яке буде підкреслювати пам’ятник. Також будуть затишні ділянки для роздумів чи відпочинку, де зможуть збиратись мешканці, щоб цей простір жив», – розповів архітектор Андрій Лесюк.

Коли проєкт завершать повністю, його подадуть на експертизу. Після висновку експертів місто зможе почати процедуру з відбору генерального підрядника. Проте підготовчі роботи з відновлення музею можна розпочинати вже.

«Я задоволена, що роботи з відновлення роботи розпочинаються. Ми багато працювали, дискутували і обговорювали, але музей відновиться, і для мене це найголовніше», – зазначила Марія Трильовська донька Романа Шухевича.

Для відбудови музею Шухевича громадська організація «Новий музей» оголосить загальний збір коштів. Такий формат співпраці погодили усі учасники робочої групи.

«Ми дали старт юридичній процедурі відновлення музею Шухевича, який росіяни зруйнували 1 січня цього року. Багато часу пішло на підготовку нормативних документів, адже відновлення музею є найбільш складним у проєктуванні. Тож тепер ми готові негайно приступати до робіт з відновлення пам’ятки нашого міста.

Нашим партнером у відновленні музею, за погодження робочої групи, буде громадська організація «Новий музей», яка себе добре зарекомендувала. Нині вони працюють з музеями, які постраждали від війни, і мають багато добрих прикладів реалізації успішних проєктів. Вони допоможуть, зокрема зі збором коштів. Буде відкритий благодійний рахунок з окремою наглядовою радою», — розповів Євген Бойко, керуючий справами виконавчого комітету Львівської міської ради.

Громадська організація «Новий музей» із початку повномасштабного вторгнення росії долучилась до допомоги музейникам України, які продовжують зберігати культурну спадщину в умовах війни. У рамках програми «Музейний кризовий центр» вони підтримували музеї фінансово, проводили навчання, міжнародні резиденції та цифровізували спадщину. За 3 роки роботи залучили близько 11 млн грн від міжнародних донорів.

«Ми маємо значний досвід у реалізації та адмініструванні благодійних коштів та великих музейних проєктів. Тож логічним розвитком нашої організації є долучитись до відновлення зруйнованих росією українських музеїв. Ми вважаємо, що кожен зруйнований росією український музей має бути відновленим, а першим може стати музей Романа Шухевича. Ми готові координувати процес відновлення, зокрема у частині збору та адміністрування благодійних коштів, забезпечити прозорість їх використання. Переконані, що спільними зусиллями зможемо повернути українцям цей важливий об’єкт культурної спадщини та показати, як музейна спільнота, громадськість та міська влада можуть співпрацювати для спільного відновлення зруйнованих росією об’єктів культурної спадщини. А таких на листопад 2024 року вже є понад 2130 по всій Україні», – зазначила Ольга Гончар, голова ГО «Новий Музей».

Нагадаємо, в ніч на 1 січня музей генерал-хорунжого УПА Романа Шухевича зруйнував російський обстріл. Наприкінці лютого у Львові оголосили Всеукраїнський відкритий архітектурний конкурс на проєктну пропозицію з відновлення музею. До роковин з Дня народження Романа Шухевича, на місці зруйнованого російським обстрілом музею генерал-хорунжого УПА на Білогорщі, 30 червня презентували ескіз проєкту відновлення зруйнованого музею, який переміг на архітектурному конкурсі.

Віталій Тиліпський, Роман Ославський, Олег Гриців. Львів схилить голови перед Героями

Кожен депутат Львова отримає по 800 тис. грн на матеріальну допомогу. У 4 рази більше, ніж позаторік

Трагедія на різдвяному ярмарку в Німеччині (відео)

Зеленський призначив 30 послів України

Різдвяну шопку у Львові відкрив її автор Антон Лубій, який приїхав з фронту

Сухопутні війська ЗСУ заперечують мобілізацію заброньованих працівників

Уточнювати дані у Резерв+ можна не частіше, ніж раз на 7 днів

Вхідну арку палацу Потоцьких у Львові відреставрували за 4, 5 млн грн. Що зробили

Франція у Варшаві підтримала розвиток атомної енергетики України

2025 рік на Львівщині стане роком шести видатних осіб. Затверджено також пам’ятні історичні й скорботні дати та ювілеї

У Львові гросмейстеру Михальчишину приписали виховання гросмейстерів... Дорфмана, Романишина, Бєлявського

Стало відомо, кому передадуть будівлі на престижній вул. Бой-Желенського у Львові, які належали МСЕК

Спецпредставник Трампа прибуде до Києва після нового року

Cмертельні небезпеки на кордоні. Стрімка течія у Тисі, голодні ведмеді - в горах

Виконавча служба працюватиме у паперовому варіанті

НАЗК отримало доступ до системи відеоспостереження «Безпечна Львівщина»

Розпочалася реєстрація на перетин кордону в ПП Нижанковичі – Мальховичі

129 профільних ліцеїв буде на Львівщині. Учні зможуть обирати предмети для поглибленого вивчення

Нові генеральні плани Самбора і Старого Самбора. Що мають врахувати

Козицький затвердив бюджет Львівської області на 2025 рік. Кому - скільки

Померла режисерка Світлана Олешко

У Львові на площі Ринок грабіжник вирвав у перехожого сумку та втік

Через кібератаку у Дії не працюють майже 30 послуг

Тепловий насос для опалення та кондиціонування будинку: огляд рішень від «Кондиціонери України»

Посольства шести країн у Києві постраждали від російської ракетної атаки

Чому варто купити iPhone 16 Pro Max: 5 основних причин

Завтра погоду на Львівщині визначатиме східна периферія антициклону над західною Європою

Тіла 503 полеглих захисників повернула Україна

На Львівщині госпіталізували 10-річну дитину, яка потрапила під автівку

У Львові встановлять павільйони очікування

На Львівщині закінчилася друга за добу ракетна небезпека

На Львівщині - повітряна тривога через загрозу міжконтинентальної балістичної ракети

У Львові на Різдво та Новий рік громадський транспорт курсуватиме за зміненим розкладом

Частину вул. Чернігівської зроблять односторонньою

У Львові розібрали кінотеатр

Через потепління в Україні знижується споживання електроенергії

Цьогоріч львів'яни утилізували майже 75 тонн побутової техніки та будівельних відходів. Куди дівають

У Львові ЦНАПи та відділи соцзахисту призупинили надавати певні послуги через російську кібератаку

У Московській області на аеродромі вибухнув літак Ан-72 (відео)

Усі 5 балістичних ракет «Іскандер-М» збили повітряні оборонці