Прецедент у Львові: забудовника тягнуть до кримінальної відповідальності

16:25 4 квітня 2017 р.


Відео: Львівський прес-клуб.

Власники квартир, які придбали помешкання на вулиці Антонича, 3 у Львові, що його збудувало ПрАТ «Ірокс», не знали, що купують житло без електропостачання, водопостачання, газопостачання і каналізації. Крім того, забудовник ще й незаконно зареєстрував на себе спільну власність мешканців будинку.

Про це сьогодні, 4 квітня, під час прес-конференції на тему: «Липові» реєстрації квадратних метрів у новобудовах або як забудовники привласнюють спільне майно мешканців у багатоквартирних будинках. Хто захистить права мешканців?», що відбулася у Львівському прес-клубі, повідомив представник ОСББ «На Антонича, 3» Назарій Дзондза.

- Ми вважали, що купили житло, цілком придатне, щоби там жити. А насправді це виявилося не так. Ми купили програшний лотерейний квиток, - каже він.

За словами мешканця 23 вересня 2015 року інспекція Держархбудконтролю підписала декларацію про готовність до введення в експлуатацію будинку. Що, по суті, є порушенням закону.

- Так, самі труби і дроти в будинку є. Є навіть різного роду лічильники. Проте забудовник не уклав угоди з організаціями, які постачають газ, воду та електрику і мають на це відповідні ліцензії. Відповідно і наші труби та дроти не були під’єднані до загальноміських мереж, - Назарій Дзондза каже, що про ці проблеми мешканці вже дізналися, коли віддали всі кошти забудовникові, заселилися до своїх квартир і в них почалися перебої з електро-, газо- та водопостачанням.

Після тривалих з’ясувань стосунків і причин, чому щезає вода, блимає лампочка та діються інші незрозумілі речі, мешканці об’єдналися в ініціативну групу, яка потім перетворилася на ОСББ. І своїми силами та за свій кошт виготовили технічну документацію для приєднання до електричних і газових мереж міста.

- Проте і тут власник, ПрАТ «ІРОКС», намагався чинити нам перешкоди. В момент, коли працівники обленерго приєднували наш будинок до мереж, приїхали представники забудовника і намагалися силою перешкодити доступу електриків до мереж. Ми тоді викликали поліцію, - розповідає мешканець будинку на вулиці Антонича, 3.

На цей момент, за його словами, електрику і газ в будинок постачають «Львівобленерго» та «Львівгаз». А ось питаннями води та водовідведення і надалі займаються структури ПрАТ «ІРОКС».

- Ці послуги ми в них купували за тими ж цінами, що й у водоканалу. Але 14 березня вони нам відімкнули воду. І ми тепер без води та водовідведення. Ми написали скарги в санепідемстанцію, МНС, міськраду, - розповідає Назарій Дзондза.

Намагаючись діяти в правовому полі, оформляючи всі документи на своє житло та створюючи ОСББ, мешканці дізналися про дуже дивну річ: сходи та сходові клітки у їхньому будинку приватизовані забудовником ПрАТ «ІРОКС». Це підтвердила заступник начальника з питань державної реєстрації-начальник управління державної реєстрації головного територіального управління юстиції у Львівській області Оксана Куманська-Нор.

- До мене прийшли мешканці цього будинку з тим, що в 2016 році державний реєстратор зареєстрував право власності ПрАТ «ІРОКС» на будинок за адресою Антонича,3 у Львові, хоча ці квартири вже належать їхнім власникам, і вони вже створили там ОСББ. Ми почали з’ясовувати, як це сталося. Отож, у 2012 році на підставі судового рішення ПрАТ «ІРОКС» набуло право власності на об’єкт за цією адресою площею понад 400 квадратних метрів. Потім він продавав ці квартири, і власники реєстрували своє право власності. Проте залишилася непроданою квартира №5. Її площа 75,2 квадратних метра. І 27 вересня 2016 року ПрАТ «ІРОКС» подає документи на проведення державної реєстрації права власності на житловий будинок площею 75,2 квадратних метра. Тут має місце грубе порушення законодавства як державним реєстратором, так і заявником, який подав ці документи на реєстрацію. Він зареєстрував не квартиру в будинку, а як будинок у будинку. В цей же період ПрАТ «ІРОКС» реєструє в цьому ж будинку право власності на сходові клітки. Це – абсурд, - юрист намагається знайти логіку в цих діях, але не знаходить.

Тому заступник начальника з питань державної реєстрації-начальник управління державної реєстрації головного територіального управління юстиції у Львівській області подала заяву про вчинення злочину до органів поліції та скерувала скарги до Міністерства юстиції про скасування незаконної реєстрації.

- Розгляд скарги в Міністерстві юстиції призначено вже на наступний тиждень. І наступного тижня на засідання комісії, до якої входять представники прокуратури, юстиції та правоохоронних органів, викличуть слідчого, який уже понад місяць розглядає нашу скаргу. І ми з’ясуємо, які дії вже зробили правоохоронці за цей місяць, - повідомила Оксана Куманська-Нор.

Вона наполягає, що цю справу потрібно довести до суду. Тому що нове антирейдерське законодавство передбачає позбавлення волі за такі дії.

- Якщо в нас з’явиться хоча би один судовий вирок щодо махінацій у сфері державної реєстрації, то будь-які махінації будуть припинені, - наголошує юрист.

Водночас, за її словами, навіть якщо державний реєстратор відмовляє реєструвати абсурдні права власності, ПрАТ «ІРОКС» домагається цього іншими шляхами.

- У мене на прийомі були представники іншого ОСББ, які також мають «дружні» відносини з ПрАТ «ІРОКС». Тут попри відмову державного реєстратора провести незаконну державну реєстрацію на низку об’єктів, суд визнав ПрАТ «ІРОКС» власником цих об’єктів. Це рішення, на щастя, ще не вступило в законну силу, ми чекаємо рішення апеляційної інстанції, - розповідає Оксана Куманська-Нор.


Юрист ГО «Ресурсний центр для ОСББ» Андрій Бурий стверджує, що  ситуація, коли мешканці вже після заселення до квартир, довідуються, що до будинку не подають воду, електрику і газ, не поодинокі. Забудовники користуються незнаннями законів тих, хто купує в них помешкання, та зловживають їхньою довірою. І в ліпшому випадку змушують, наприклад, користуватися послугами своїх управительських компаній.

- Забудовники створюють свої управительські компанії. Вони будують будинки і передають управління ним своїй же управлінській компанії. Компанія надає послуги в цьому будинку і займається всіма поточними питаннями, які стосуються утримання цього будинку та прибудинкової території, - пояснює Андрій Бурий.

Однак частіше забудовники підписують тимчасові договори з ліцензійними організаціями-постачальниками води та електроенергії для ведення будівництва. А потім  постачають технічну воду і електрику рівно стільки, аби у квартирі горіла одна лампочка і текла тоненька цівочка води з крану.

- Але на етапі введення будинку в експлуатацію органи Держархбудконтролю повинні перевірити, чи підписав забудовник договори з ліцензійними компаніями на постачання води, електрики і газу. Це й вважається дотриманням всіх норм законодавства. Якщо ж цього не зроблено, то наявне порушення закону. Але, на жаль, таких випадків – як у Львові, так і в Україні – є дуже багато, - констатує Андрій Бурий.

Тому, за його словами, найліпше мешканцям створити своє ОСББ. А перед купівлею квартири поцікавитися у ліцензійних організаціях, які надають послуги з водо-, газо- та електропостачання, чи підписав забудовник з ними відповідні договори і чи виконав всі умови.

 

dailylviv.com

На Україну 13 грудня налетіли з росії вісім типів ракет

У Львівавтодорі пояснили різницю між пластиковою карткою ЛеоКарт та застосунком LeoСard

Графік відключення електроенергії на Львівщині 14 грудня

Останні військові почесті уродженцю Херсона Максиму Ібрагімову віддадуть у Львові

Виїхав через пункт пропуску «Шегині». Ексзаступника міського голови Львова розшукують за кордоном

Вимикатимуть світло уже з ночі 14 грудня

Вісім учнів львівської школи № 72 загинули на фронті. Їх і ще 13 воїнів увіковічать на меморіальних таблицях

Діти, з яких знущалися в інтернаті на Львівщині, знайшли родини

Росія може вдарити по Україні «Орєшніком» в суботу-неділю

Щомісяця з території військової частини на Львівщині вивозили щонайменше 20 тонн пального

Оновлено графік вимкнень електроенергії на Львівщині 13 грудня

Ракетна атака по Львову. Двом львів’янам дадуть гроші на нові квартири

130 рятувальників гасили пожежі на місцях ракетних ударів на Львівщині

Завтра на Львівщині буде уночі до 11° морозу, вдень до 2° тепла

До 20 січня може бути ще кілька масованих атак рф - експерт

У Львові бігатимуть звіздарі

В Україні завтра вдарить мороз до -14°

Шість об’єктів енергетики були атаковані на Львівщині

У Львові інклюзивна вбиральня не працюватиме під час вимкнень світла. Вартість послуги

52 ракети та 2 шахеди збили на заході України

РФ знову підняла в небо стратегічні бомбардувальники ТУ-95

В Україні 5 з 9 енергоблоків зменшили потужність - МАГАТЕ

Ворожої атаки зазнав об'єкт критичної інфраструктури на Дрогобиччині

ППО збила 81 російську ракету та 80 БпЛА

Бурулькопад. Над головами львів'ян – снігові нависання

Олена Шуляк: 90 тисяч родин скористались програмою «єВідновлення»

У ЛМР повідомили, який район міста найбільше чистили від снігу

На Львівщині авто на смерть переїхало пенсіонерку

Укренерго повідомило про наслідки 12 масованої ракетно-дронової атаки на енергосистему

На Закарпатті збили дві російські ракети

Експерти порахували, скільки цьогоріч коштуватиме Святвечір

ДТЕК повідомило про пошкодження ТЕС внаслідок ракетного удару

Росія випустила по Україні майже 300 повітряних цілей. Головна ціль - енергетика

РФ атакувала енергосистему, транспортну мережу і ключові об'єкти в Україні - посол США

Лубінець закликав українців «бути готовими до труднощів» через атаку рф на енергосистему

Прикарпаття зазнало наймасованішої атаки за час повномасштабної війни

РФ атакувала енергетичні об'єкти на Львівщині

У Львові внаслідок ДТП госпіталізували 81-річну пішохідку

На Львівщині масована комбінована атака рф тривала понад три години

Львівобленерго скоригувало графік вимкнень електроенергії 13 грудня