Заарештований і спалений росіянами живцем у топці паровоза. У Львові відкрили горельєф Михайлові Гаврилку

15:28 9 вересня 2024 р.

Горельєф встановлено на колишньому Академічному домі, де жили не лише студенти-українці зі львівських вищих шкіл, а й утікачі від російських жандармів.

Про це повідомили у Львівській політехніці, пише DailyLviv.com.

5 вересня на одному з навчальних корпусів Української академії друкарства (приєднаної 2 квітня до Національного університету «Львівська політехніка») на вулиці Михайла Коцюбинського у Львові урочисто відкрили меморіальну дошку з горельєфом і написом: «У цьому будинку закликав до боротьби за Самостійну Україну Михайло Гаврилко (05.09.1882 — 1920). Скульптор, поет, командант УСС, начальник штабу Сірої дивізії Армії УНР, повстанський отаман».

Цей непересічний українець народився на Полтавщині, але воювати за Україну розпочав 1915 року на Наддністрящині — у складі Легіону українських січових стрільців. А в 1916-му відкривав перші на Волині українські школи. Натомість пам’ятники Тарасові Шевченку ставив на Прикарпатті й Буковині. Мистецтвознавець Микола Голубець назвав їх «наче квінтесенцією Шевченкової поезії, ще закоханої у минувшині і не зневіреної у її велич».

Читайте також: Трагедія Саліни: у соляній шахті на Львівщині закатували 3600 людей

Як керівник антибільшовицького повстання М. Гаврилко був заарештований чекістами й спалений живцем у топці паровоза в Полтаві. Відтак поет Ігор Калинець дійшов висновку: «Шевченко породив Гаврилка, а той як митець не тільки творив образ Батька нації, він доказав усім наступним поколінням, і діяльним, і ледачим, що можна жити, творити і боротися — і навіть вмерти згідно з наукою свого духовного Патрона».

Ініціював встановлення меморіальної дошки онук М. Гаврилка — заслужений лікар України, академік медицини Орест Абрагамович. Горельєф створив калуський скульптор Ігор Семак. А урочисту церемонію відкриття меморіальної дошки організували Історичний клуб «Холодний Яр», Національний університет «Львівська політехніка», Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького та Львівська обласна рада.

Розпочинаючи урочисту церемонію, президент Історичного клубу «Холодний Яр» і автор книг «Михайло Гаврилко: і стеком, і шаблею» та «Шевченкіана Михайла Гаврилка» Роман Коваль пояснив, що її встановлено на колишньому Академічному домі тому, що в ньому жили не лише студенти-українці із львівських вищих шкіл, а й утікачі від російських жандармів. Відтак один із них, М. Гаврилко, переконував у цій будівлі наддністрянців долучатися до Легіону УСС. За словами Р. Коваля, «козак спонукав гречкосіїв боротися».

Читайте також: У львівській «Тюрмі на Лонцького» виявили ще два масові поховання людей (відео, оновлено)

Своєю чергою професор Львівської національної академії мистецтв Роман Яців відзначив уміння М. Гаврилка «знайти спосіб репрезентації нашої ідентичності в сучасних мистецьких формах, самоствердження національної характерології, генетичний козацький темперамент, глибоке проникнення в специфіку строфіки й символіки Тараса Шевченка, спробу не ілюструвати його, а знайти адекватну форму пластичного вислову в ключових символічних образах». Водночас виконувач обов’язків голови Львівської обласної ради Юрій Холод констатував:

— Росія, яка вбила Михайла Гаврилка 104 роки тому, далі вбиває українців просто тому, що ми українці, просто тому, що ми захищаємо свою Батьківщину. Все, що вони називають спільним, це те, що вони в нас крадуть віками. А нашу мову і справжню історію споконвіку прагнуть знищити.

Тільки знаєте, що тримає націю у свідомій боротьбі? Що додає сили вистояти, злості боротися до перемоги і віри в неї? Пам’ять. Пам’ять про наших Героїв, про тих, на кого можемо рівнятись у всіх поколіннях. Великих українців, які є зразком для нас у різних галузях.

Михайло Гаврилко боровся проти Росії до останнього свого подиху, боровся словом і зброєю. Він вірив у самостійну Україну.

Пам’ятаймо про всіх наших загиблих новітніх героїв, які віддають життя за незалежність у цій великій війні. І тому ми сьогодні тут усі разом зібралися — щоб вшанувати пам’ять, щоб цим горельєфом зробити її видимою всім.

Дякуємо нашим оборонцям! Тримаймося разом у смутку, в боротьбі, у підтримці війська, разом — до перемоги!

Земляки М. Гаврилка з гурту автентичної музики «Коралі» виконали одну з його улюблених пісень, створених на Полтавщині. А директорка Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою Національного університету «Львівська політехніка» Ірина Ключковська зауважила, що меморіальну дошку спаленому окупантами живцем воїну й митцю відкривають у день жалоби за вбитими напередодні у Львові, а перед тим у Полтаві, Сумах, Херсоні й у всій Україні російськими ракетами. Відтак процитувала рядки, які написав поет Василь Стус: «Народе мій, до тебе я ще верну, як в смерті обернуся до життя своїм стражденним і незлим обличчям. Як син, тобі доземно уклонюсь і чесно гляну в чесні твої вічі і в смерті з рідним краєм поріднюсь».

— Вшанування й увічнення людини, якої ми не знали, є її поверненням у такий спосіб, — констатувала Ірина Ключковська. — І ці люди повертаються до нас щораз більше, більше і більше, виповнюючи духовний простір України. Для кого ця таблиця? І мертвим, і живим, і ненародженим землякам. І тим, хто відійшов у вічність, і тим, хто є сьогодні тут, студентам. Сподіваюся, що їхні викладачі будуть пояснювати їм те, хто ці люди. Бо це наш святий обов’язок. І тим ненародженим, які прийдуть, щоб не були такими, як ми, котрі не знали й відкрили аж тепер, на 33-му році нашої Незалежності, це ім’я, яке святе для України. І тим, хто в Україні. І тим, хто поза межами України. Честь і слава всім, хто повертає в духовний простір наших ангелів-охоронців, зірок, велетнів духу.

Своєю чергою вчитель історії Михайло Ернстенюк розповів:

— Коли знайомив своїх учнів із Гаврилком, діти були вражені тим, як він зумів поєднувати стек і шаблю, як після бою замість відпочинку творив скульптури. Це все створювало образ борця, якого не можна забувати. Діти, які вчились у відкритих Гаврилком школах, створили основу УПА.

Наприкінці урочистої церемонії Роман Коваль підсумував:

— «Романтик і трохи донкіхот», «визначний мистець», «ідеаліст кришталево чистої води», «князь Українських січових стрільців», — так називали Михайла Гаврилка його сучасники. Таким він залишиться і в нашій пам’яті.

dailylviv.com

Зеленський прибув до Варшави

У Львові під час повітряної тривоги було зачинене укриття. Відкрито кримінальне провадження

Зеленський назвав, скільки повітряних цілей запустила рф по Україні

У Львові горіли склади

У Скнилові впала збита ракета, є пошкодження, - Козицький

На Прикарпатті ціллю ворога була критична інфраструктура

На Стрийщині та Дрогобиччині ворог влучив в об'єкти критичної інфраструктури, - Козицький

П'ятьох полеглих Героїв оплакуватиме Львівщина

Тарас Андрухів, керівник Західного макрорегіону АТ «Укртелеком»: «Наша основна мета - щоденно забезпечувати користувачів, бізнес та державні структури зв'язком»

Росіяни били по енергетичній інфраструктурі Львівщини

На Львівщині оголошено закінчення повітряної тривоги. Що і скільки летіло

Аварійні відключення електроенергії через ракетну атаку

В Івано-Франківську пролунала серія гучних вибухів

Вибухи на Львівщині. Область атакують російські ракети. Працює ППО

Ракета в бік Львова. Оголошено найвищий рівень небезпеки

Крилаті ракети летять на захід - Козицький

Через загрозу заходу України Польща підняла в небо літаки, привела у найвищий стан готовності системи ППО

Запуск крилатих ракет «Калібр» з Чорного моря

Повітряну тривогу на Львівщині оголосили через загрозу ракетного удару - Козицький

Повітряна тривога у Львівській області. Пуски російський крилатих ракет

Російські бомбардувальники Ту-95МС запустили крилаті ракети на Україну

Шахед маневрував на Львівщині й відлетів. Закінчено повітряну тривогу

Зафіксовано виліт групи стратегічних бомбардувальників ТУ-95МС

Повітряна тривога на Львівщині. Ударні безпілотники загрожують

Планували великий бізнес-центр, тепер - житлово-комерційний простір. Що буде з озером на вул. Янева у Львові

Польща творчо оформила своє головування в ЄС

Путіна і Кузнєцова перепоховають на Голосківському цвинтарі у Львові

Південна Корея готова приймати військовополонених солдат КНДР, бо визнає їх своїми громадянами

Виїзні бригади шукатимуть бездомних у Львові

Керівники підприємств можуть подати заяви на бронювання без очікування 72 годин

На фасадах 5 закладів освіти Львова встановлять ще 13 меморіальних таблиць

Міноборони повідомило, коли стануть доступні електронні скерування на ВЛК

У боях за Часів Яр загинув Назарій Пістун. Прощання з Героєм

У Криму окупанти саджають за українську мову

Завтра на Личаківському цвинтарі навіки спочинуть полковник Дмитро Пермяков та старші сержанти Степан Левандовський, Віталій Словік

На Львівщині зросло виробництво цукру

Налипання мокрого снігу та ожеледиця. Львівські синоптики попереджають про ускладнення погодних умов

На українських АЗС різко зросли ціни на пальне

ЛМР домовилася з шістьма підприємцями про перенесення МАФів

У Львові судитимуть інженера технагляду