У Львові вшанували героїв і жертв Чорнобильської катастрофи (відео, оновлено)

22:34 26 квітня 2016 р.


Фото: прес-служба Львівської облдержадміністрації

У вівторок, 26 квітня, біля пам’ятного знаку «Героям і жертвам Чорнобиля» за участі керівництва області та представників громадських організацій Львівщини відбулись урочисті заходи з нагоди вшанування 30-ї річниці Чорнобильської трагедії.

Сьогодні, 26 квітня, біля пам'ятного знаку «Героям і жертвам Чорнобиля» у Львові вшановували ліквідаторів аварії на ЧАЕС – тих, хто у перші дні та тижні Чорнобильської катастрофи ціною власного життя і здоров'я захищали людство. Ветерани-ліквідатори, представники місцевої влади, та небайдужі львів'яни поклали квіти до пам'ятника та помолилися за усіх, хто загинув від радіації. Опісля відбувся мітинг-реквієм. Зокрема, учасник тих подій, полковник медичної служби, Валентин Крамарецький, розповів:

«У кожного ліквідатора своя пам'ять про Чорнобиль. У когось це розвал реактора, мертві села чи покинуті квітучі сади. У мене закарбувався в пам'яті лелека. Рудий ліс, де жодної пташки не чути, жодного цвіркуна немає і тут лелеки у яких були дитинчата. Вони не покинули своє гніздо, вони стояли страсні, хворі, але не залишили дітей.

Коли група дозиметристів обстежувала Прип'ять після аварії на ЧАЕС, то зупинялися ночувати в опорному пункті міліції, який охороняв місто. Але вночі прокинулися від того, що стояв якийсь незрозумілий стогін. Коли вийшли з будинку, то оніміли. Вся площа навколо стовпа з ліхтарем була заповнена котами і вони плакали. Вони не могли нявкати, бо вже втратили голос, так як і ми не могли розмовляти в Чорнобилі, лише сопіли постійно. Цей стогін і плач тисяч котів, які зійшлися туди, де є людина, був питанням «Люди, що ж ви наробили?».

Своєю чергою, голова громадської організації «Полин Чорнобиля» Тетяна Майоренко пригадав:

«Пам'ятаю, як аж через 10 днів після аварії міністр охорони здоров'я виступив із заявою-застереженням не допускати аби діти гуляли по траві, піску, лазили по деревах, споживали продукти з городу. Але було надто пізно, а наслідки жахливі.

Матері все частіше бачили кров на подушках своїх дітей, а вчителі в школі на шкільних зошитах. Лікарі тоді не мали права говорити правду і пояснювали це тим, що в дітей просто перебиті переносиці.

Можете собі уявити – в усіх дітей поліщуків були перебиті переносиці. Населення Прип'яті майже дві доби перебувало в епіцентрі атомного вибуху, де радіаційний фон перевищував норму в тисячу разів. Держава вчинила геноцид власного народу і так і не вибачилась. Зі 30 тисяч населення Поліського району Київської області 21 тисячі уже немає в живих». 

Натомість ліквідатор аварії на ЧАЕС Степан Жируха, який виконував у Чорнобилі обов'язки командира взводу радіаційної розвідки, розповів:

«Тоді опромінення радіацією як таке не дуже відчувалося, лише паршило в горлі, змінювався голос у тих, хто курив. Хоч і годували прекрасно, але з сил все одно дуже вибивалися.

У нашому підпорядкуванні було 16 населених пунктів. Коли з одного села в інше переїжджали через ліс, то не було чути жодного звуку, лише страшна гнітюча тиша та величезні гриби, яких я в житті не бачив. А в садах по селах під деревами лежало повно плодів.

Але мабуть найстрашнішим спогадом є перевірка людей на зараження організму. Нам трапився хлопчик років п’яти, який мав дуже велику дозу радіації. Коли запитали – де він її набрався, виявилося – з'їв щось з городу. Це ще страшніше, аніж опромінення. А ще молода вагітна жінка уже з великим животом і вона була заражена. Їй сказали: «Вам неможна народжувати…».

Оскільки мав спеціальну військову підготовку, то знавав, як вберегти від зараження особовий склад. Проте незрозуміло – чому сьогодні держслужбовці, судді і прокурори мають пенсію більшу, ніж інваліди-чорнобильці. На оздоровлення їм по-укладу виділяється також значно більша сума ніж нам».

А ліквідатор аварії на ЧАЕС Валентин Крамарецький розповів:

«Зараз кажуть, що більше шести тисяч тонн піску, бору та свинцю було скинуто в реактор щоб його подавити. Але то брехня! У пожежників є таке поняття, як пустити пал. Це коли страшна пожежа, горить ліс, який неможливо погасити – назустріч йому пускають новий вогонь. Так от, Чорнобильський реактор погасив пал гарячих сердець ліквідаторів. Погасили море сліз, які виплакали десятки тисяч жінок-матерів, які були відірвані від своїх домівок.

Ту першу війну ми виграли, але 30 років іде інша війна, в якій ми боремось за життя. Тоді, у 1986 році, навіть на думці не було, що будемо отримувати якісь пільги. Але коли держава прийняла такий закон і взяла на себе обов'язок, то його треба виконувати. А ми сьогодні ще нерідко чуємо – ми вас туди не посилали. Але довге життя чорнобильця – це своєрідна наша помста владі, за те, що ми маємо те що маємо».

Про це повідомили сьогодні, 26 квітня, в київському інтернет-виданні «Gazeta.ua». Натомість на сайті Львівської обласної державної адміністрації розповіли і:

«У вівторок, 26 квітня, біля пам’ятного знаку «Героям і жертвам Чорнобиля» за участі керівництва області та представників громадських організацій Львівщини відбулись урочисті заходи з нагоди вшанування 30-ї річниці Чорнобильської трагедії. У рамках заходів голова Львівської облдержадміністрації Олег Синютка спільно із представниками обласної ради, міської ради та громадськості  поклав квіти до пам’ятного знаку «Героям і жертвам Чорнобиля».

Олег Синютка зазначив під час виступу: «Сьогодні ми згадуємо та вшановуємо світлу пам'ять і подвиг тих людей, які пожертвували собою, аби зберегти життя іншим. Чорнобильська трагедія залишилась в історії, ми ж повинні боротись із тією бідою, яка спіткала нас сьогодні. У такі тяжкі для держави часи ми повинні триматись разом, пам’ятаючи про те, що нас єднає» .

У пам'ять тих, хто пожертвував своїм життям, рятуючи світ від атомного лиха, священники відслужили чин панахиди. На завершення учасники заходу вшанували пам`ять загиблих ліквідаторів хвилиною мовчання.

Також за розпорядженням голови Львівської обласної держадміністрації за багаторічну громадську діяльність та з нагоди вшанування 30-х роковин Чорнобильської катастрофи почесними грамотами облдержадміністрації нагородили потерпілих від Чорнобильської катастрофи першої категорії та учасників ліквідації аварії на ЧАЕС другої категорії. 

Натомість у прес-службі міськради  повідомили сьогодні, 26 квітня, «Щоденному Львову»:

«Сьогодні у Львові відбулись заходи з відзначення 30-ї річниці ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. На площі біля пам’ятника «Героям і жертвам Чорнобиля» на вулиці Морозній, 31а провели панахиду та хвилиною мовчання вшанували усіх жертв. 

Відтак, влада міста та області, громадськість поклали квіти до пам’ятника, виконали державний Гімн України, взяли участь у панахиді за жертвами аварії на Чорнобильській АЕС. Міський голова Львова Андрій Садовий вручив відзнаки від імені громади міста Львова й додав, що кожен, хто отримав Подяку, матиме також фінансову допомогу від міста. 

За сумлінну працю, активну громадську діяльність та з нагоди 30-ї річниці ліквідації Чорнобильської катастрофи подяками нагороджені:

Раїса Миколаївна Головко – активний член Львівської обласної громадської організації  «Полин Чорнобиля»; 

Марія Дмитрівна Іванова – активний член Львівської обласної громадської організації  «Полин Чорнобиля»; 

Любов Миколаївна Остапчук – заступник голови Львівської обласної громадської організації  «Полин Чорнобиля»; 

Валентина Семенівна Рудик – активний член Львівського міського товариства «Матері Чорнобиля»;

Ганна Михайлівна Федорич – голова Львівського міського товариства «Матері Чорнобиля»;

Олена Григорівна Шульга – активний член Львівського міського товариства «Матері Чорнобиля».

Також сьогодні о 15.00 у Львівській обласній філармонії на вулиці Чайковського, 7 відбудеться вечір пам’яті з нагоди 30-ої річниці ліквідації ЧАЕС. 

Нагадаємо, на обліку в управлінні соціального захисту перебуває понад  3,5 тисячі львів’ян з числа постраждалих від наслідків аварії на ЧАЕС (у тому числі першої категорії – 916, а другої категорії – 1341).  У 2016 році управління соціального захисту проводитиме:

виплату відповідно до розпорядження Львівського міського голови «Про надання одноразової матеріальної допомоги громадянам, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС 1-ої категорії та ліквідаторам наслідків аварії на ЧАЕС 2-ої категорії – мешканцям м. Львова»  для 1808 осіб по 500 гривень на загальну суму з міського бюджету 904 тисячі гривень;

виплату відповідно до розпорядження Львівського міського голови «Про надання одноразової матеріальної допомоги ліквідаторам наслідків аварії на ЧАЕС 3-ої категорії – мешканцям, які зареєстровані у Львові»  для 150 осіб по 500 гривень на загальну суму з міського бюджету 75 тисяч гривень;

закупівлю 22 путівок на санаторно-курортне оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесених до ліквідаторів друглї категорії». 

dailylviv.com

Пентагон попереджає, що Росія може знову використати «Орєшнік» проти України

Можливе розміщення миротворців в Україні обговорили Макрон і Туск

Львів прощається з бійцем 24-ї окремої механізованої бригади Романом Лесівим

Рідкісний вірус герпес зостер на Львівщині. Головна державна санітарна лікарка пояснила його природу

Графік відключення електроенергії 12 грудня. 4-5 годин без світла

У боях під Бахмутом втратив зір, однак повернувся на фронт. Львів прощається з сержантом Юрієм Івасишиним

Закінчив академію мистецтв, шив весільні сукні, загинув на донецькому напрямку. Львів прощається з Дмитром Михалком

Масштабна схема поборів з провідників на Укрзалізниці, зокрема з міжнародних маршрутів, у яку залучені десятки людей

Що таке магістратура та які документи потрібні для вступу на неї у Польщі?

Нерухомість у Туреччині – вигідна покупка за доступними цінами

На кордоні з Польщею викрили молоду псевдосімейну пару. На чому спалилися

Світло почнуть вимикати о 7.00. Укренерго попередило про дефіцит електроенергії

Вифлеємський вогонь миру на шляху до Львова. Де передаватимуть

Бюджет Львова у 2025 році буде майже на пів мільярда менший, аніж цьогорічний

Від сьогодні заплатити за проїзд у Львові можна через мобільний додаток е-квитка. Відеоінструкція

Для очищення автошляхів Львівщини залучили таку саму кількість техніки як і у Львові

Завтра на Львівщині буде від – 5° морозу до 3° тепла

Шість гуртожитків і один навчальний корпус Львівської політехніки не залежать від графіків вимкнення світла

У Львові лише 9% пасажирів розраховуються готівкою у громадському транспорті

Роботу снігоприбиральної техніки у Львові можна відстежувати онлайн

4 роки за ґратами проведе мешканець Нового Роздолу за ухилення від мобілізації

Майже усі школи Львова облаштовані тенісними столами

Програма різдвяних подій у Львівській громаді

У поваленні Асада не останню роль зіграла Україна

Укренерго фіксує високий рівень споживання електроенергії

Генштаб підтвердив ураження російської нафтобази на Брянщині

У Самборі у ДТП травмований водій легковика

У Львові затримали чоловіка за братовбивство

Дубляни залишилися без води. Працюють два водовози

ЛМР для очищення міста від снігу залучила 80% одиниць від наявної спецтехніки

Поліція проводить обшуки в Укрзалізниці

Ростислав Буряк, Володимир Воробець, Олег Пашковський, Володимир Тетерко. Львівщина прощається з Героями

В Україні зростають ціни на газ

Львівщина буде до кінця доби зі світлом. Графік обмежень 11 грудня скасовано

Львівобленерго посунуло графік вимкнення електроенергії 11 грудня на одну годину

72 453 одиниці зброї є на руках у мешканців Львівщини. Якої найбільше (відео)

Понад 5 тисяч українців придбали нові авто у листопаді

Потягом з Києва до Ужгорода через Кам'янець-Подільський і Львів

На війні з перших місяців, нагороджений «Сталевим хрестом». Львів прощається з Володимиром Воробцем

Графік відключення електроенергії у Львівській області 11 грудня