Демонтаж військових радянських поховань на Пагорбі слави у Львові. Що побачили під могильними плитами

18:56 1 травня 2025 р.

Сьогодні, 1 травня, на території Пагорба слави розпочали ексгумацію радянських військових поховань

Про це повідомила пресслужба ЛМР, пише DailyLviv.com.

У перший день фахівці Меморіально-пошукового центру «Доля» дослідили територію, де було 8 окремих могил. Кількість поховань підтвердилася, але місця поховання людей та надмогильних надгробків не збіглись, що вказує на байдужість та зневагу радянської влади до своїх воїнів. Про це говорили сьогодні під час брифінгу.

Нагадаємо, роботи з перенесення Меморіального комплексу «Пагорб Слави» розпочали минулого тижня. Як повідомив керуючий справами виконкому ЛМР Євген Бойко, станом на зараз виконано 80% найскладніших демонтажних робіт і розпочато роботи власне з ексгумації останків.

«Сьогодні робимо одне з найважливішого для історії нашого міста  - забираємо останній маркер військових радянських поховань Львова. 80% найскладніших демонтажних робіт ми вже виконали. З цієї площі вже демонтовано пам’ятники та надмогильні плити. Зі складного - залишається ще вхідна група та паркан. Вхідна група займе найбільше часу, адже там використані дорогі матеріали. І ми будемо поелементно їх забирати, частина цих елементів буде перенесена у музей «Територія терору», що для нашого міста теж важливо.

Щодо самої ексгумації, то, як підтверджують розкопки, радянська влада лише на картинці робила велич і славу своїх воїнів. Бо зовні ми тут бачили величні пам’ятники своїм агентам та так званим воїнам. Але, як показали розкопки, могили не відповідають розміщенню пам’ятників, поховання відбувалися будь-як, зі зневагою і фактично невідповідно до того, що було зовні», - зазначив Євген Бойко.

Керівник Меморіально-пошукового центру «Доля» Святослав Шеремета розповів, що оскільки реальні поховання були в іншому порядку, ніж надмогильні плити, ідентифікувати цих вісьмох людей буде складно.

«Як показали дослідження, поховання знаходяться паралельно, а не перпендикулярно до алеї, як вони були раніше.  Це говорить про те, що були одні поховання після Другої світової війни, загиблих військовослужбовців радянської армії захоронювали, а після того прийшли проєктанти, які мали завдання від вищого керівництва радянського союзу чи комуністичної партії, які були на місцях, створити ідеологічне місце пропаганди радянського тоталітарного режиму. І ніхто не зважав на долю солдат та на пам'ять про них. Усім треба було показати могутній меморіал так званого могутнього радянського союзу. І, що найгірше, фактично станом на сьогодні ми розуміємо, що ці вісім людей є тут поховані, є надгробні плити з їхніми прізвищами. Але встановити хто є хто - буде надзвичайно складно», – сказав Святослав Шеремета. 

Він додав, що ця ситуація не стала несподіванкою для фахівців Меморіально-пошукового центру. «Адже  досвід досліджень інших колишніх радянських меморіалів показав, що радянський союз не думав про своїх військових, а думав про ідеологію та пропаганду тоталітарного режиму.  Прикладом цього є і колишнє марсове поле. І це реалії радянського увічнення пам’яті їхніх героїв. Зрештою, нічого не змінюється і росія до своїх солдатів так само ставиться», - додав Святослав Шеремета.

Зазначимо, усі роботи відбуваються відповідно до дозволів, отриманих від Міністерства культури. Упродовж усього періоду виконання робіт – 2 місяців - територію охоронятимуть працівники ЛКП «Муніципальна варта». Також там встановлено відеонагляд.

Усі знайдені рештки та надмогильні плити перенесуть на спеціально визначене місце на Голосківське кладовище. Загалом на Пагорбі є понад 220 індивідуальних поховань, 4 братські могили і ймовірно могили агентів НКВС Ніколая Кузнєцова та майора Стєпана Путіна.

Як уточнив керуючий справами виконкому Євген Бойко, ексгумація поховань Кузнєцова та Путіна  потребує окремого протоколу та окремої уваги з боку правоохоронних органів, оскільки росія неодноразово використовувала ці могили для провокацій. «Відомо, що були спроби викрасти ці останки, були намагання домовитись, були пропозиції різних фінансових винагород, були звернення від російської влади. Тому до цих могил буде окрема увага і ми будемо дотримуватись протоколу, який визначили спеціальні служби», - сказав Євген Бойко.

Додамо, комплекс «Пагорб Слави» радянська влада почала будувати на вулиці Пасічній у 1945–1950-х. Сюди перепоховали червоноармійців і радянських партизанів, які загинули під час Другої світової війни, а також НКВСників.

DailyLviv.com

Поліція у Львові розшукуватиме викрадачів 4 кущів лавровишні

1202 ліквідаторам наслідків аварії на Чорнобильській АЕС виплатять допомогу у Львові

Фейкова дівчина в інтернеті запросила військового на побачення, що підірвати його

ЄС запустив новий формат вступних переговорів з Україною в обхід Орбана

Цими вихідними буде скорочення тривалості відключень світла

У п'ятницю на Львівщині уночі та вдень буде плюсова температура

Керівник Нацполу прокоментував інцидент з влучанням дрона у будинок в Сокільниках

У Львові суд виніс вирок жінці, яка ошукала військових від імені фонду Ірини Федишин

На Львівщині не розминулися бус з мотоблоком, є потерпілі

Керівництво оборонного заводу вкрало 102 млн на закупівлях броні для танків ЗСУ

Українські АЕС через атаки рф були змушені знизити потужність реакторів

ЗМІ довідалися кому належить будинок, де влучив дрон з вибухівкою в Сокільниках

У Львові затримали двох чоловіків, які «вибивали» у потерпілого $120 тис.

В Ізраїлі не реєстрували жодних звернень про нібито замах на Міндіча

Удар бойовим дроном по будинку у Сокільниках поліція кваліфікувала, як замах на вбивство

США пропонують відновити постачання російських енергоресурсів у Європу

Світло вимикатимуть лише трьом групам споживачів. Графік відключень 11 грудня

У парку «Горіховий Гай» відкриють оздоровчі стежки

Дрони СБУ зупинили роботу нафтовидобувної платформи РФ на Каспії

Над ранок у Сокільниках дрон влучив у приватний будинок

Андрій Киризюк, Андрій Мурзін, Віктор Мосціцький, Дмитро Бабухівський. Прощання

Світло на Львівщині 11 грудня вимикатимуть половині споживачів

Демократія у глибокій кризі та зведена «до карикатури» - Валенса

Німецькі військові покидають Жешув

У Трускавці провадять слідчий експеримент. Перекрита вул. Мазепи від кільця з вул. Дрогобицькою до АЗС

Транзитний маршрут між Брюховичами і Грядою. У Волі-Гомулецькій стелять асфальт за інноваційною технологією

Стармер, Макрон і Мерц заявили про критичний момент, який переживає Україна

У Старокостянтинові двоє чоловіків на замовлення РФ встановили відеокамеру біля аеродрому

Резерв ID стає основним документом для призовників, військовозобов’язаних і резервістів

Усі посвідчення водія, придбані в інтернеті, є фальшивими

Ріел-Інвест вирішив забрати частину двориків у мешканців на вулиці Туган-Барановського у Львові

Триває інформаційна кампанія щодо контрактів «18–24» і «60+»

Львівобленерго склало графік відключень на 11 грудня. Світло обмежать 8 підгрупам споживачів

На Грибовицькому сміттєзвалищі, де закопано 14 млн тонн відходів, висадили дерева та нідерландські тюльпани

У Львові офіційно запрацювало Почесне консульство Королівства Іспанія

Укренерго втаємничило час і обсяги відключень 11 грудня

Андрій Киризюк. Львів попрощається з уродженцем Молдови, випускником Львівської політехніки, захисником України

Міндіча намагалися вбити в Ізраїлі - Коломойський

У Львові розпочинають будівництво автобусного депо за 4 млн євро. Хто підрядник (відео)

Світло відключатимуть увечері 10 грудня лише трьом підгрупам споживачів