17:15 6 листопада 2023 р.
Відплив ПІІ зафіксовано уперше з 1998 року, коли почали подавати таку статистику.
Про це повідомив голова парламентського комітету з питань фінансів, податкової і митної політики Вадим Гетманцев, пише DailyLviv.com.
Один з показників нових ПІІ – зобов’язання за прямими інвестиціями – у Китаї в 3-му кварталі 2023 року склав «мінус» 11,8 млрд. дол. Відплив ПІІ зафіксовано уперше з 1998 року, коли почала подаватись така статистика.
Скорочення нових ПІІ відображає менші стимули для іноземних компаній реінвестувати прибутки, отримані в Китаї, та репатріацію таких прибутків до країн, звідки походять інвестиції. Останнє є наслідком:
геополітичної напруженості між країною та глобальним Заходом, що виражається в переформатуванні ланцюгів поставок та перенесенні виробництв із Китаю в інші країни;
збереження високих процентних ставок, насамперед, у США, та зміцнення американського долара, що призводить до відтоку капіталу та інвестицій з ринків, які розвиваються.
Влада Китаю докладає значних зусиль для збереження присутності компаній, які є якірними для ПІІ. Звідси організація візитів до країни Біла Гейтса та Ілона Маска цього року, які зустрічались із політичним керівництвом країни. Утім, привабливість країни для західних іноземних інвесторів за останні роки була дещо підірвана через торговельні суперечки із США, геополітичні ризики, жорсткі ковідні обмеження та посилення контролю за економікою з боку китайської влади, яка до того ж демонструє зараз відносно слабкі темпи відновлення на тлі зростаючих ризиків для сектору нерухомості. У цьому ж контексті слід розглядати й скорочення на 20% портфельних інвестицій нерезидентів, що спостерігається з початку 2022 року.
Як наголошують експерти, відновлення довіри інвесторів забере час і потребуватиме цілеспрямованих дій китайської влади зі зменшення геополітичних ризиків та залучення ПІІ.