16:55 26 березня 2018 р.
Згідно з даними досліджень, які регулярно проводяться експертами ринку праці, кожен другий українець стикався з шахрайством при працевлаштуванні. Зокрема, дані опитувань продемонстрували, що кожен четвертий львів’янин уникнув неприємностей, вчасно запідозривши шахрайство, а кожен п’ятий опинився обманутим.
Здебільшого жертвами аферистів стають молоді люди без досвіду роботи. Але не захищені від цього й досвідчені спеціалісти, адже шахрайські схеми постійно «еволюціонують» та активізуються у періоди економічної кризи.
Експерти ринку праці попереджають львів’ян і про активізацію сезонних шахрайських схем. За їх словами, з квітня на ринку зросте кількість пропозицій для сезонних працівників (на курорти та у сектор агробізнесу – зокрема, для роботи у країнах ЄС), спеціалістів сегменту продажів, реклами. Традиційно у цей період діє велика кількість посередників, які розміщують привабливі вакансії з метою отримання грошей за консультації, а також тих, що привласнюють гроші, сплачені реальним замовником за виконану роботу.
Хто найчастіше обманює львівських пошукачів
Станом на березень актуально 2,8 тис. пропозицій по роботі у Львові. Аналітики ринку праці стверджують, що зазвичай близько 30% від загальної кількості вакансій розміщуються шахраями. Найчастіше фальшиві пропозиції, за якими криються шахрайські схеми, розміщуються у таких категоріях, як «Продажі», «IT», «Маркетинг та реклама», «Секретаріат», «Банки та фінанси».
Існують типові ознаки дій шахраїв.
- Прохання сплатити за контактні дані роботодавця.
- Платні консультації. Це розповсюджено серед сегменту «робота за кордоном». Вдаваний посередник пропонує сплатити певну суму в обмін на оформлення дозволу на роботу, а після отримання коштів зникає або надсилає пошукачеві фальшиві документи. Тому слід звертатися до компаній, які прозоро працюють на ринку, мають позитивні відгуки та, головне, документи про державну реєстрацію.
- Можливість використання для працевлаштування будь-якої візи замість робочої.
- Платне навчання (за рахунок пошукача), пропозиція придбати навчальні матеріали, передплатити курси.
- Платні дзвінки (наприклад, якщо вдаваний роботодавець просить передзвонити йому – зокрема, на короткий номер – це має стати приводом для сумніву, адже порядний роботодавець завжди телефонує сам);
- Пропозиція викупити товар для його подальшої реалізації
- Збір особистих даних: не передавайте паспортних даних та ІПН третім особами, уникайте заповнення сумнівних анкет, де є вимога вказати особисті дані, та не дозволяйте фотографувати власні документи. Виключенням може бути оформлення перепустки на стратегічно важливе підприємство.
Ідентифікація шахраїв: на що звертати увагу під час пошуку роботи, щоб не стати жертвою обману
Під час пошуку вакансій у Львові слід звертати увагу на такі аспекти:
-
адекватність вказаної заробітної плати;
-
детальна інформація про компанію, посадові зобов’язання, відповідні посаді вимоги до кандидата (освіта, особисті якості тощо).
Якщо під час співбесіди потенційного працедавця мало цікавить інформація про вас, він не запитує нічого про вашу освіту, досвід, або надмірно хвалить вас, не розповідає нічого конкретного про майбутню роботу – це привід для підозри. Крім того, якщо пошук інформації про компанію у інтернеті, ЗМІ та податкових органах не дав жодних результатів, скоріш за все, ви маєте справу з шахраями.