Львівщина експортує переважно сировину

11:52 19 січня 2016 р.


Фото: Radiosvoboda.org

Бізнес у нашій області тільки-но приглядається до європейського ринку.

На сьогодні підприємства з Львівщини експортують у Європу переважно сировину чи напівфабрикати – сою, ріпак, зернові, а також олію. Європейський ринок дуже вимогливий і, як наголошують експерти, на сьогодні малий і середній бізнес, зокрема на Львівщині, не готовий завоювати ринок Європи. Але яка продукція, що виробляють у регіоні, могла б зацікавити вимогливого європейського покупця?

Бізнес на Львівщині тільки-но приглядається до європейського ринку. Готової продукції, яка б могла сподобатись європейському покупцеві, обмаль. Адже переважно виробляють напівфабрикати, працюють на давальницькій сировині на замовлення європейських фірм. Традиційно в області розвивалась промисловість і агропромислова галузь. Саме вони мають перспективи, за оцінками експертів. Останні роки за кордон продають переважно сировину, масово засіваючи поля ріпаком, чим виснажують землю.

Експерт з інвестиційних питань Олег Кахновець розповів: «На Львівщині, як і загалом в Україні, спостерігається нездорова тенденція: є великі агрохолдинги, які беруть в оренду великі земельні угіддя, але не виробляють кінцевого продукту, мало хто вирощує худобу. Популярними останнім часом є свиноферми, але й їх обмаль».

Продукція, яка користується попитом серед галицьких споживачів, не може вийти на європейський ринок, бо там діють чіткі вимоги і процедура сертифікації. Згідно з інформацією управління статистики у Львівській області, торік значно більше імпортовано товарів у регіон, аніж вивезено.Експорт зменшився у 2015 році, у порівнянні з 2014, майже на 16%.

Товари продавали у Польщу, Німеччину, Чехію та Данію, а це деревина, текстильний одяг, пошитий на давальницькій сировині, електротехнічне обладнання, яке виробляють на підприємствах з інвестиціями. Давальницька сировина, яку торік завезли на Львівщину, становить понад 35% від усього обсягу імпорту товарів.

«Західна Україна практично не має можливості заробити значну суму валюти на експорті, зокрема через відсутність ресурсів», –наголошує економіст Ростислав Слав’юк. Водночас, перевагою регіону називає його географічне розташування, сусідство з Євросоюзом. Львівщина, для прикладу, має шанс стати так званим буфером, як свого часу Польща, коли у сусідню державу великі європейські компанії перенесли торгівельні центри, виробництво.

Ростислав Слав’юк повідомив також: «Коли розпочнеться вільна процедура виходу на європейські ринки, то у нас з’явиться можливість, що частина виробництв переміститься сюди. Звідси везуть деревину, а її можна на місці переробляти, везти у Польщу і вже звідти готовий виріб далі повезуть у Європу. Думаємо, що ми маємо добрий аграрний сектор. Європа не захоче нашої продукції, Франція має своє сільське господарство, поляки своє, їхній бізнес турбуватиметься про ринок збуту своєї продукції. Якщо говорити про те, що ми маємо, чим можемо зацікавити, то на першому місці ми по олійних культурах. Чи купуватимуть олію в Європі, як зараз, чи у Львові розширять виробництво та вироблятимуть маргарин і везтимуть далі цей товар? Думаю, що захочуть готову продукцію звідси».

Україна могла б зацікавити європейського покупця виробництвом олійних фарб, іншої продукції, в якій використовується олія. Скажімо, українська халва вже конкурентний товар.

Не українські підприємці шукатимуть партнерів по бізнесу у Європі, а саме до них приглядатимуться європейські бізнесмени, щоб виробляти продукцію на експорт. Тому дуже важливо створювати умови для розвитку малого і середнього бізнесу.

Економіст Ростислав Слав’юк наголошує, що сусідня Польща заробляє валюту з меблевої промисловості, з косметично-парфумерної продукції, кондитерських виробів і військової промисловості. Це завдяки західним інвестиціям, які були вкладені у виробництво, щоб виготовляти конкурентний товар. 

Косметику відомих фірм вигідніше зробити у Польщі, де зарплата – одна тисяча доларів, аніж у Європі, де дві тисячі євро. Тому там вигідно виробляти і ще сусідам продавати у Чехію чи Словаччину. Сьогодні для бізнесу вигідніше переміщувати виробництво», – вважає економіст.

Економічний експерт прогнозує, що в Україні розвиватиметься військово-промисловий комплекс, зокрема у Львівській області. Його продукція вже цікавить європейський ринок. А також економіст прогнозує, що Львівщина має можливість відновити кілька промислових підприємств за умови вкладення інвестицій.

До слова, чиновники міськрад вже заявили про те, що місто хоче забрати всі промислові підприємства, які на сьогодні занедбані. А це великі площі. Та чи керівництво міста планує відновити промисловість, чи звести багатоповерхівки?

«Якщо буде знято бар’єри, то з Європи прийде не лише виробник, посередник, великі фірми – вони сюди кидатимуть ідеї, технології, схеми (в доброму розумінні) ведення бізнесу. Європа не хоче працювати за радянськими принципами, вона нав’язуватиме нові правила гри», – каже Ростислав Слав’юк.

Економіст переконаний, що експортні можливості України втричі більші, аніж Польщі. Але ці українські можливості законсервовані.

Економічний розвиток країни, вихід на європейський ринок можливий при подоланні передусім корупції в Україні, виведення з тіні фінансів, при цивілізованому судочинстві. Про це повідомили сьогодні, 19 січня, на «Радіо Свобода».

dailylviv.com

Розклад богослужінь у храмах Львова на Водохреще

Три ракетоносії в Чорному морі та 120 БпЛА з різних напрямків. Загрози на цю ніч з боку росії

Трамп може стати першим лідером, який прилетить в Україну на літаку (відео)

У Водохресний Святвечір над Львовом зафіксували сильний спалах і дим

Автомобіль - вщент, є потерпілі. ДТП у другий Святвечір поблизу Куровичів (відео)

Як ФОПам платити військовий збір. Рахунки

Пенсії обмежать лише для майже 18 тисяч спеціальних пенсіонерів

МОЗ має новий номер телефону гарячої лінії

У Карпатах по снігу босоніж бігає роздягнутий нардеп (відео)

Метапневмовірус найбільше вражає дітей і людей похилого віку

Пірнати в ополонку – не українська традиція. Але на семи водоймах Львівщини чергуватимуть рятувальники

Тарас Сабадаш. Війну зустрів на передовій, загинув в останній день 2024-го. На Водохреще - прощання

Прикордонники просять обминати ПП Краківець

У Києві відкрили фестиваль Lyatoshynsky Space

Сьогодні з’явилися в обігу перші українські банкноти. 107 років тому

Сім вулиць і один проспект у Львові без водопостачання

Туристична галузь України у 2024-му році сплатила більше податків, ніж у довоєнному 2021-му

Бойового медика і кулеметника спецпідрозділу «Кракен» сьогодні поховають на Львівщині

Сили оборони України ліквідували двох підполковників-десантників і п'ятьох пропагандистів

Жоден зі 103-х російських БпЛА не влучив у ціль - Повітряні Сили ЗСУ

На Львівщині 15 пожеж за добу. Один загиблий

В Україні будують менш вразливу до ворожих ракет і дронів енергосистему

2410 дронів-камікадзе залучили за добу російські окупанти

Ймовірний зліт російських Ту-95МС вночі

У Львові собаку зі сказом возили від однієї ветклініки до іншої

З посвідченням водія померлого батька і з ознаками наркотичного сп'яніння

Нагайка підірвали у Шуї на росії

Степан Кушнір, Роман Колодій, Тарас Совган, Роман Кашуба, Юрій Сиротюк, Василь Ференс. Львівщина попрощалася з Героями

Україна прозвітує перед 11-ма партнерами про використання їхніх коштів на фінансування соціально-гуманітарних потреб

Близько 100 порушень графіків погодинних відключень електроенергії виявив Держенергонагляд

Три лідери українського агроекспорту у 2024 році

Поранені військові зі Львівщини знаходять розраду в грецьких монастирях

Старовинні переписи страв зібрали у книзі «Автентична братрура»

Паркування на вулиці Єфремова у Львові зробили платним

Де на Харківщині оголошена безплатна евакуація

У Львові автівка травмувала жінку на переході

Вночі збивали російські безпілотники у десяти областях

Різниця вдвічі. Стало відомо, скільки заробляють працівники водоканалів Львівщини

Три повітряні тривоги на Львівщині. Що це було

Затори на трасі Буковель-Яремче. Вручають повістки (відео)