Львівщина експортує переважно сировину

11:52 19 січня 2016 р.


Фото: Radiosvoboda.org

Бізнес у нашій області тільки-но приглядається до європейського ринку.

На сьогодні підприємства з Львівщини експортують у Європу переважно сировину чи напівфабрикати – сою, ріпак, зернові, а також олію. Європейський ринок дуже вимогливий і, як наголошують експерти, на сьогодні малий і середній бізнес, зокрема на Львівщині, не готовий завоювати ринок Європи. Але яка продукція, що виробляють у регіоні, могла б зацікавити вимогливого європейського покупця?

Бізнес на Львівщині тільки-но приглядається до європейського ринку. Готової продукції, яка б могла сподобатись європейському покупцеві, обмаль. Адже переважно виробляють напівфабрикати, працюють на давальницькій сировині на замовлення європейських фірм. Традиційно в області розвивалась промисловість і агропромислова галузь. Саме вони мають перспективи, за оцінками експертів. Останні роки за кордон продають переважно сировину, масово засіваючи поля ріпаком, чим виснажують землю.

Експерт з інвестиційних питань Олег Кахновець розповів: «На Львівщині, як і загалом в Україні, спостерігається нездорова тенденція: є великі агрохолдинги, які беруть в оренду великі земельні угіддя, але не виробляють кінцевого продукту, мало хто вирощує худобу. Популярними останнім часом є свиноферми, але й їх обмаль».

Продукція, яка користується попитом серед галицьких споживачів, не може вийти на європейський ринок, бо там діють чіткі вимоги і процедура сертифікації. Згідно з інформацією управління статистики у Львівській області, торік значно більше імпортовано товарів у регіон, аніж вивезено.Експорт зменшився у 2015 році, у порівнянні з 2014, майже на 16%.

Товари продавали у Польщу, Німеччину, Чехію та Данію, а це деревина, текстильний одяг, пошитий на давальницькій сировині, електротехнічне обладнання, яке виробляють на підприємствах з інвестиціями. Давальницька сировина, яку торік завезли на Львівщину, становить понад 35% від усього обсягу імпорту товарів.

«Західна Україна практично не має можливості заробити значну суму валюти на експорті, зокрема через відсутність ресурсів», –наголошує економіст Ростислав Слав’юк. Водночас, перевагою регіону називає його географічне розташування, сусідство з Євросоюзом. Львівщина, для прикладу, має шанс стати так званим буфером, як свого часу Польща, коли у сусідню державу великі європейські компанії перенесли торгівельні центри, виробництво.

Ростислав Слав’юк повідомив також: «Коли розпочнеться вільна процедура виходу на європейські ринки, то у нас з’явиться можливість, що частина виробництв переміститься сюди. Звідси везуть деревину, а її можна на місці переробляти, везти у Польщу і вже звідти готовий виріб далі повезуть у Європу. Думаємо, що ми маємо добрий аграрний сектор. Європа не захоче нашої продукції, Франція має своє сільське господарство, поляки своє, їхній бізнес турбуватиметься про ринок збуту своєї продукції. Якщо говорити про те, що ми маємо, чим можемо зацікавити, то на першому місці ми по олійних культурах. Чи купуватимуть олію в Європі, як зараз, чи у Львові розширять виробництво та вироблятимуть маргарин і везтимуть далі цей товар? Думаю, що захочуть готову продукцію звідси».

Україна могла б зацікавити європейського покупця виробництвом олійних фарб, іншої продукції, в якій використовується олія. Скажімо, українська халва вже конкурентний товар.

Не українські підприємці шукатимуть партнерів по бізнесу у Європі, а саме до них приглядатимуться європейські бізнесмени, щоб виробляти продукцію на експорт. Тому дуже важливо створювати умови для розвитку малого і середнього бізнесу.

Економіст Ростислав Слав’юк наголошує, що сусідня Польща заробляє валюту з меблевої промисловості, з косметично-парфумерної продукції, кондитерських виробів і військової промисловості. Це завдяки західним інвестиціям, які були вкладені у виробництво, щоб виготовляти конкурентний товар. 

Косметику відомих фірм вигідніше зробити у Польщі, де зарплата – одна тисяча доларів, аніж у Європі, де дві тисячі євро. Тому там вигідно виробляти і ще сусідам продавати у Чехію чи Словаччину. Сьогодні для бізнесу вигідніше переміщувати виробництво», – вважає економіст.

Економічний експерт прогнозує, що в Україні розвиватиметься військово-промисловий комплекс, зокрема у Львівській області. Його продукція вже цікавить європейський ринок. А також економіст прогнозує, що Львівщина має можливість відновити кілька промислових підприємств за умови вкладення інвестицій.

До слова, чиновники міськрад вже заявили про те, що місто хоче забрати всі промислові підприємства, які на сьогодні занедбані. А це великі площі. Та чи керівництво міста планує відновити промисловість, чи звести багатоповерхівки?

«Якщо буде знято бар’єри, то з Європи прийде не лише виробник, посередник, великі фірми – вони сюди кидатимуть ідеї, технології, схеми (в доброму розумінні) ведення бізнесу. Європа не хоче працювати за радянськими принципами, вона нав’язуватиме нові правила гри», – каже Ростислав Слав’юк.

Економіст переконаний, що експортні можливості України втричі більші, аніж Польщі. Але ці українські можливості законсервовані.

Економічний розвиток країни, вихід на європейський ринок можливий при подоланні передусім корупції в Україні, виведення з тіні фінансів, при цивілізованому судочинстві. Про це повідомили сьогодні, 19 січня, на «Радіо Свобода».

dailylviv.com

Українське морозиво стало популярним в Європі

Екстрена евакуація під обстрілами жителів Вовчанська на Харківщині (відео)

Прощання з Тарасом Решетівським, якого поховають у Львові на Личаківському кладовищі

Парки Львова починають обробляти від кліщів. Графік

Матері і батькові мужнього прикордонника на Львівщині вручили орден сина

Сильний заморозок вночі на Львівщині - попередження синоптиків

2 мільйони гривень на реабілітацію поранених зібрали на марафоні «Не зупиняйся!» у Львові (фото/відео)

Підвищені штрафи за порушення правил військового обліку накладатимуть впродовж трьох місяців від дня виявлення

Чому представник ГУР МОУ запропонував російським військовослужбовцям на Харківському напрямку здаватися в полон

Сім видів злочинів, які обмежать права засуджених служити в ЗСУ за умовно достроковим звільненням

У місті та багатьох селах на Львівщині вимикатимуть газ

Росіяни активно атакують на декількох напрямках, щоб прорватися вглиб держави - Генштаб

Завод Tesla біля Берліна штурмують екоактивісти

Козицький у День матері оприлюднив фото з сімейного альбому

Автобусні маршрути, які змінили рух у Львові в День матері

Сирени сповістили про закінчення повітряної тривоги на Львівщині у Провідну неділю

Повітряна тривога у День матері на Львівщині

Нові повноваження поліції після 18 травня. Перевіряти військовий квиток, затримувати і доставляти до ТЦК

Що буде з українцями-військовозобов'язаними у Польщі після 30 червня

У Львові і ще чотирьох містах вимкнули підсвітку на залізничних вокзалах

700 дітей бігли сьогодні вулицями Львова

У Львів повернувся Парк динозаврів (відео)

Безстроковий дозвіл на перебування у прикордонній смузі мають олень і місцеві жителі (відео)

Затримали в горах на українсько-румунському кордоні

Велика Британія не повинна виключати введення військ в Україну

До Львова прибув мер Дюсельдорфа

Польща анонсує спорудження фортифікацій на східному кордоні - і з Білоруссю, і з Україною

Їхала на велосипеді через пішохідний перехід. ДТП у Городку

Автобус сполученням Чернівці-Варшава наїхав на 28-річну львів’янку

Російські війська зупинено на рубежах 2-5 км від кордону - журналіст

Все про умовно-дострокове звільнення для проходження військової служби

На Львівщині закінчили повітряну тривогу, оголошену через загрозу балістичних ракет

Два літаки НАТО зафіксовані на розвідувальних маршрутах біля кордонів України

Повітряна тривога на Львівщині через пуск балістичних ракет

Григорій Греса, Василь Жемела, Віталій Лебяк, Антон Сотник, Василь Яброцький загинули у ці травневі дні. Юрій Миронов - торік

Північне сяйво на Львівщині

На Харківщині йдуть оборонні бої. Російські війська намагаються просуватись в глибину нашої держави - Генштаб

У районі садибної забудови у Львові запланували багатоповерхівку

США передають Україні обладнання, що захищає солдатів від ядерного зараження, біологічної та хімічної зброї

Мобілізувати близьких родичів міністрів і топ-чиновників захотіла Верховна Рада