11:48 27 липня 2016 р.
Фото: прес-служба Львівської облдержадміністрації
Представники аграрного сектору й посольства Франції відвідали «Шувар».
«Французький проект шукає виробників автентичної продукції Львівщини», – повідомили сьогодні, 27 липня, в прес-службі обласної державної адміністрації, де також розповіли подробиці:
«У вівторок, 26 липня, у департаменті агропромислового розвитку облдержадміністрації відбулася чергова зустріч із представниками аграрного сектору та посольства Франції щодо реалізації проекту «Підвищення інформованості та оцінка потенціалу валоризації високоякісних харчових продуктів у Львівській області. Перший заступник голови Львівської ОДА Ростислав Замлинський зазначив: «На даному етапі важливо визначитися з конкретним асортиментом як сировини, так і готових продуктів, які відрізняються серед інших своєю традиційністю та неповторністю. Після цього можна скласти реєстр виробників тієї чи іншої продукції з географічною ідентифікацією».
Французькі гості також відвідали ОРСП «Шувар», який є місцем «зустрічі» виробників зі споживачами. У магазині «Дідо», що на ринку, ознайомилися з автентичною продукцією та рецептами, які передавились із покоління в покоління, а сьогодні представлені в мережі. Також відбулася зустріч із членами Львівської Аграрної Палати у Львівському національному університеті ветеринарної медицини та біотехнології імені Степана Гжицького, на якій обговорили проведення міжнародної конференції «Роль і місце Аграрних палат у розвитку сільських територій. Європейський досвід», яка відбудеться 29 вересня.
Нагадаємо, 25 липня з французькою делегацією зустрівся голова Львівської облдержадміністрації Олег Синютка. На основі французького досвіду валоризації традиційних продуктів харчування та європейської системи географічних зазначень, проектом передбачено розпочати з 2016 року роботу щодо підвищення інформованості та оцінки потенціалу додання вартості традиційним харчовим продуктам в масштабах Львівської області, яка має яскраво виражену національну ідентичність та характеризується високою динамікою розвитку продовольчого сектору (місцеві споживачі, туристи).
Щоб підтримати Україну у впровадженні європейської системи географічних зазначень, цей проект направлений на запропонування супровідної методики по розвитку та валоризації традиційних продуктів харчування, адаптованої до українського контексту та з можливим впровадженням в інших областях України. Його реалізація включатиме 3 етапи: детальне вивчення потенційних харчових продуктів, семінари для учасників; вибір продуктів та рецептів; інформування та поширення досвіду на інші регіони України. Термін реалізації – серпень-грудень 2016 року».