Економіка ФРН програє від перемоги Трампа

16:03 7 листопада 2024 р.

Америка проголосувала за Дональда Трампа - і для Німеччини "настала найскладніша економічна мить в історії ФРН".

Саме так наслідки президентських виборів, що відбулися в США, прокоментував глава Інституту світової економіки в Кілі (IfW) професор Моріц Шуларік (Moritz Schularick). З ним повністю погоджується директор іншого авторитетного наукового центру - Інституту німецької економіки (IW) у Кельні професор Міхаель Гютер (Michael Hüther). Його оцінка результатів виборів у США з точки зору інтересів бізнесу ФРН звучить так: "Настав гірший сценарій". Про це повідомляє DW, пише DailyLviv.com.

Читайте такожКримінальні справи проти Дональда Трампа будуть припинені

Американські бізнесмени виступали, радше, за Дональда Трампа, і активна участь у його виборчій кампанії Ілона Маска стала цьому найяскравішим свідченням. Це також підтверджують зростання курсів акцій на американських біржах та зміцнення долара США в день його переконливої ​​перемоги. У свою чергу, в німецьких ділових колах перспектива повернення Трампа до влади викликала тривогу, яка зростала протягом останніх місяців.

Читайте такожСША випробують гіперзвукову ядерну ракету після закриття виборчих дільниць на тлі загрози Третьої світової війни

З проведеного незадовго до голосування опитування мюнхенського Інституту економічних досліджень ifo випливало, що майже половина (44 відсотки) німецьких промислових компаній побоюється негативних наслідків у разі його президентства, а кельнський інститут IW представив дослідження, згідно з яким, ВВП Німеччини за найнесприятливішого розвитку подій може втратити в найближчі чотири роки 180 мільярдів євро.

Звідси і реакція головної організації великого бізнесу ФРН - Федерального об'єднання німецької промисловості (BDI). "Чіткий результат виборів у США має розбудити Німеччину та Європу", - заявив його глава Зіґфрід Руссвурм (Siegfried Russwurm). - У трансатлантичних відносинах наступає зміна епох".

Професор Шуларік свою тезу про початок безпрецедентно складного періоду для економіки ФРН пояснив тим, що "разом з внутрішньою структурною кризою ми зіткнемося тепер із викликами у зовнішньоекономічній сфері та в галузі безпеки, до яких ми не готові. Економічні рішення Трампа, мабуть, включатимуть протекціоністські мита та обмеження на імпорт, які стануть додатковим гальмом для економічного зростання в Німеччині та Європі".

Зіґфрід Руссвурм у своїй заяві нагадав про озвучені Трампом у ході виборчої кампанії плани ввести "повсюдні мита в 10 або навіть у 20 відсотків на будь-який імпорт і в 60 відсотків на постачання з Китаю". Це, за словами глави BDI, завдасть "величезних збитків не тільки Німеччині та ЄС, а й економіці США". Адже ЄС може вдатися до заходів у відповідь, йдеться у його заяві. А це вже буде, додамо, торговельною війною.

Для кращого розуміння висловлювань про "найскладнішу мить" та "найгірший сценарій" можна згадати формулу, за допомогою якої багато експертів і політиків описують тепер "секрет процвітання" німецької економіки в останні чверть століття: дешевий імпорт енергоносіїв з Росії, зростаючий експорт до Китаю та низькі оборонні витрати завдяки гарантованому захисту США. І ось раптом Німеччина в найкоротші історичні терміни фактично втратила всі три стовпи своєї першої успішної бізнес-моделі.

Після російського вторгнення в Україну 2022 року Берлін відмовився від вугілля та нафти з РФ, а Москва "відключила газ": "Газпром" припинив постачання до Німеччини. І хоча енергетична криза, що вибухнула тоді в усьому Євросоюзі, закінчилася, а ціни, що злетіли до астрономічних висот, на енергію нормалізувалися - наприклад, на бензин і дизель - але газ і електроенергія коштують у ФРН все ж таки більше, ніж до повномасштабної війни в Україні.

Це призвело до тієї самої структурної кризи, про яку говорить Моріц Шуларік: деяким галузям, насамперед потужній німецькій хімічній промисловості, довелося скорочувати або навіть повністю згортати окремі особливо енергоємні виробництва та налагоджувати випуск більш рентабельної продукції, але для цього потрібні інвестиції та час.

У структурній кризі опинився і німецький автопром, ще одна ключова галузь економіки ФРН. Це особливо видно зараз на прикладі гіганта Volkswagen. Як і інші автобудівники ФРН, цей концерн дуже сильно сфокусувався на величезному китайському ринку, де він в якийсь момент продавав 40 відсотків всіх автомобілів, що випускаються, так що німецькі заводи Volkswagen і його дочірніх фірм Audi і Porsche великою мірою працювали саме на експорт в Китай.

Проте за останні чверть століття в КНР виросла власна потужна автомобільна промисловість, яка за активної підтримки держави зробила до того ж ставку на випуск електромобілів - і настільки в цьому досягла успіху, що тепер не тільки тіснить німецькі автомобілі, особливо з двигунами внутрішнього згоряння, на своєму власному ринку, але й рветься з цілком конкурентоспроможними та дешевшими електричними моделями до Європи.

Взагалі Китай свого часу був головним ринком збуту для орієнтованої на експорт німецької економіки, у тому числі тому, що швидко розвивався і вкрай потребував верстатів, промислового обладнання, транспортної техніки - словом, продукції машинобудування, ще однієї ключової галузі німецької економіки. Проте останніми роками зростання в КНР сильно сповільнилося, до того ж почали наростати політичні проблеми у відносинах Пекіну із західними країнами.

У цій ситуації німецька економіка, якій, повторимо, життєво необхідні зарубіжні покупці її продукції, стала активно нарощувати постачання на інший величезний ринок збуту - американський, і він став для Німеччини найбільшим експортним напрямком (якщо не брати до уваги в цілому країни Євросоюзу). США, нагадав глава BDI Зігфрід Руссвурм, "вже дев'ятий рік поспіль є найбільшим покупцем німецьких товарів, насамперед фармацевтичної та машинобудівної продукції, а також автомобілів".

Але в січні у вашингтонський Білий дім знову в'їде Дональд Трамп, і він погрожує за допомогою високих імпортних мит сильно обмежити доступ на американський ринок будь-якої зарубіжної продукції, насамперед - китайської, але європейської і німецької також. Адже ЄС і Німеччина має величезний профіцит у торгівлі зі США, вони набагато більше продають американцям, ніж купують у них, і обраного тепер президента це дуже дратує, про що свідчить, наприклад, сказана у розпал передвиборчої кампанії фраза "ЄС - це міні-Китай, не такий вже й міні".

До того ж зовсім незрозуміло, як він поведеться у відносинах з Росією, яка веде війну в Україні, і якою мірою збережеться готовність США забезпечувати військовий захист європейських партнерів по НАТО. Тому їм, у тому числі й ФРН, доведеться у будь-якому разі значно збільшувати витрати на оборону. На цей аспект вказав у своїй заяві президент німецької асоціації цифрової індустрії Bitkom Ральф Вінтерґерст (Ralf Wintergerst): "США і надалі будуть найважливішим партнером Європи, але вони вже не будуть нашим великим братом, який захищає нас у всіх сенсах".

Таке вкрай несвоєчасне поєднання цілої низки несприятливих чинників, яке змусило німецьких економістів та представників бізнесу після перемоги Дональда Трампа фактично бити на сполох.

Читайте такожУкраїні потрібна достатня кількість зброї, а не підтримка в перемовинах - Зеленський

dailylviv.com

Заступника мера Яворова взяли під варту з правом внесення застави

Депутату Львівської облради Володимиру Доманському та заступнику мера Яворова Віталію Денезі суд у Києві обирає запобіжний захід

Графік відключення 27 грудня на Львівщині. Три групи без світла

Померла муза «Червоної рути»

Різдво у Львові: чому варто приїхати у місто Лева взимку?

Ніколи б не подумав, що з Галини Васильченко може вийти така харизматична жидівка - Козицький

Екскерівників Господарських судів у Львові запідозрили у корупції

Чи можна поєднувати сухий корм для собак з натуральною їжею?

У Львові встановили пам’ятники на могилах учасників національно-визвольного руху

Після 100 літ у Львові довгожителі одержують щороку по 10 тисяч гривень

Просимо залишити це місце для людей на кріслах колісних - нові таблички у Львові

27 грудня автобус відвезе бездомних у притулок з двох локацій Львова

52 додаткові вагони додали на Різдво і Новий рік до поїздів різних напрямків

Завтра Львівщину накриють туман і невеликі дощі

Три пари не переконали прикордонників, що вони подружжя

Туск обурився діями Орбана, який хвалить Путіна під час ракетного обстрілу України на Різдво

Українці вдарили по російському заводу, що виробляє пальне для балістики

У Львові майже 350 світлофорів обладнають звуковою сигналізацією

На Львівщині 19-річний водій на смерть збив пішохода

Укренерго повідомило про стан енергосистеми

Стало відомо, які автомобілі найчастіше купують українці

Львівські школи під час зимових канікул проводитимуть безплатні заняття з плавання. Реєстрація

У Криму російське судно «Фьодор Урюпін» уразив український дрон

Убивці Фаріон загрожує довічне. Справу скерували до суду

Повітряні оборонці знешкодили усі, запущені росією по Україні, дрони

Василь Кожушко зигинув внаслідок ураження дроном. Прощання з Героєм

Ранковий графік відключення електроенергії на Львівщині 26 грудня сподобається всім

Не вірте в європейських солдатів на українській землі - дипломат ЄС

Міністерство оборони України автоматично продовжить бронювання не всім категоріям громадян

На другий день Різдва світло на Львівщині відключатимуть усім групам споживачів, крім однієї

У Львові на Різдво побили контролера

Укренерго оголосило заходи обмеження електроспоживання 26 грудня

У Різдвяному посланні Папа Франциск згадав про війни, не називаючи їх розпалювачів-агресорів

Кинули в унітаз 1,2 млн грн. Депутат Львівської обласної ради і заступник мера намагалися змити докази

Дрони СБУ уразили склад боєприпасів на одному з найбільших полігонів рф

На Львівщині виявили м'ясопереробне підприємство, яке не сплатило понад ₴9 млн податків

Завтра на Львівщині вночі буде до 7° морозу, вдень - до 2° тепла

Де у Львові навчати дитину англійської: школи, гуртки чи репетитори

Укренерго оновило графіки відключення світла

184 повітряних цілей запустила у різдвяну ніч рф по Україні. Як впоралася ППО