Лідер кримськотатарського народу, депутат українського парламенту Мустафа Джемілєв висловив сподівання, що заява нового президента України Петра Порошенка про повернення Криму Україні стане реальністю.
Але Джемілєв запевнив, що кримські татари не вдадуться до насильства через небажання жити на анексованому Росією півострові. Мустафа Джемілєв також заявив, що нині під російською окупацією кримські татари втратили головне надбання – свободу. У Празі Мустафа Джемілєв – багаторічний радянській в’язень сумління і дисидент – отримав премію Європейської платформи сумління та пам’яті. Це вже друга міжнародна нагорода після того, як минулого тижня він був нагороджений премією «Солідарності» у Варшаві в присутності президента США Барака Обами. В інтерв’ю Радіо Свобода Джемілєв поділився занепокоєнням, що нині – коли схід України палає – є небезпека того, що і Америка, і Європа «забудуть» про Крим, – мовляв, тут хоч би Донбас заспокоїти!
«Так, у нас є таке побоювання і, до речі, кілька днів тому у Варшаві в мене була зустріч з Обамою і я йому прямо сказав про ці побоювання. Щоб Крим не став предметом торгу: аби росіяни не просувались вглиб материкової України, то можуть «забути» про Крим, – каже Джемілєв, – Обама мене запевнив, що такого не буде і допоки останній квадратний метр окупованої землі не буде звільнений, санкції Заходу не припиняться».
Лідер крімськотатарського народу заявив, що нині вже є близько десяти тисяч біженців з Криму, значну частину яких становлять кримські татари, які тимчасово селяться на Західній Україні. Однак керівництво Меджлісу закликає татар не залишати Крим і намагатися адаптуватися до тимчасових реалій російської окупації.
«Не для того ми боролися за повернення, щоб нині через якогось Путіна їхати з Криму», – каже Джемілєв.
Що дала татарам Україна?
Кримські татари сподіваються, що президент Петро Порошенко створить спеціальне міністерство у справах Криму і цю тему з новим українським лідером Джемілєв вже обговорив після інавґурації. Він сказав, що татари можуть мати певне невдоволення тим, що Україна могла б за 23 роки своєї незалежності більше для них зробити, але розуміє, що економічна ситуація в Україні була складною, а при владі у Києві не перебували націонал-демократи, за яких від виборів до виборів голосували кримські татари. Проте Україна дала кримським татарам найголовніше – свободу, яку нині Росія Путіна у них відібрала.
«Щоб у нас там не було, ми все ж таки жили у вільній країні, а свободу жодними матеріальними благами не можна виміняти. Ці всі розмови, що от ми, Росія, зробимо більше – ми свою Батьківщину не виставляли на продаж. Ми визначились: ми бачимо своє майбутнє як національно-територіальну автономію в межах української держави – і крапка!» – каже політик.
Дружина у Криму просить визволення
Щодо термінів повернення Криму в лоно України, то Мустафа Джемілєв, якому Росія у квітні заборонила в’їзд до Криму на п’ять років, говорить обтічно, проте з оптимізмом. Але він перебуває, можливо, під найсерйознішим тиском з боку власної дружини.
«Кожна наша телефонна розмова, – зізнається він, – починається зі сварки! Дружина мене весь час запитує: що ви мужики, там робите? Коли нас прийдете визволяти?»
Ростислав Хотин