Новий уряд - політичний, - Єрмолаєв

00:08 14 квітня 2016 р.

Політолог Андрій Єрмолаєв на Радіо Свобода дав свою оцінку новому складу уряду, який може бути затверджений парламїентом у четвер.

У демократичних державах кризи нормально. Якщо ми говоримо про кризи, які призводять не до революцій, а якщо ми говоримо про кризи як критичний стан, наприклад, політичного діалогу, стан коаліції чи стан уряду, коли він змінюється. А сама по собі криза – це перехід від стану, коли більш-менш стабільно, коли система функціонувала, до якоїсь нової якості.
Я думаю, що дійсно у нас не стільки криза уряду, скільки криза у широкому сенсі правлячого режиму, а у вузькому – коаліції як правлячої сили. Оскільки це ж не лише питання переліку прізвищ. Коаліція – це певний політичний альянс, союз, де партії через свої фракції у парламенті заключають угоду, яка визначає економічний і політичний курс. І уряд, який потім формується, пропонує програму їх реалізації.

Я вважаю, що Гройсман завтра отримає підтримку. неважливо, чи буде це суто коаліційне голосування, чи будуть ще й, як кажуть, «проліски». Тим не менше, я думаю, станом на сьогодні, судячи з усього, ми отримаємо уряд. І це добре для країни. І для парламенту. І в цілому для системи.

Інша справа, що я висловлюю сумнів у дієздатності коаліції саме з цих самих причин. І саме тому, що дебати про політикум попереду. Міністри, до речі, багато непоганих кандидатур, будуть з п’ятниці знайомити з тим, що ж вони мають робити і чи співпадають їх погляди з тим, що їм буде пропоновано.

Майбутні вибори залежать зовсім не від того, як буде працювати уряд Гройсмана чи якогось іншого нового прем’єра. І від стану в парламенті, в першу чергу від стану коаліції. Тут у мене великі сумніви, що у тому складі, в тому стані відносин, в якому зараз ці дві партії знаходяться, вони довго проживуть політично разом. Повторююся, це політичний альянс, це не 226.

Більше того, стільки вже наговорено. І в нас навіть є цілі проповідники стосовно європейських цінностей. Завтра буде голосування по кандидатурі Гройсмана, наскільки я розумію. Він залишиться на той момент у кріслі спікера? Це буде голосування водночас і за довіру чи недовіру йому як спікеру парламенту, чи ні? Чи він складе повноваження сьогодні, щоб завтра бути, як і всі кандидатом в прем’єри? Важливий нюанс. Це не норма, але це політична традиція – бути рівним серед рівних.

Другий момент. Стосовно визначення уряду. Дуже багато накричали про технократичний уряд. Це політичний уряд. На жаль! І тому, що дуже багато було розмов про квоти – хто і на що має право…



Радіо "Свобода"