Державні і комунальні ЗМІ - це спадок, який залишився після Радянського Союзу

Любомир Скочиляс, президент суспільно-гуманітарного консорціуму «Генеза».

20:43 13 листопада 2013 р.

Фіаско комунальних ЗМІ на Львівщині спричинене відсутністю комерційної мотивації, якісного і професійного кадрового наповнення та попереднього аналізу суспільної ситуації і громадської думки.

Комерційні ЗМІ є однозначно найбільш якісними, вони виходять із потреб ринку та апелюють до широкої аудиторії, але не завжди виконують своє соціальне призначення. Здебільшого у них соціальна складова відсутня, бо затьмарена цією «комерційністю». Зважаючи на це, в Європі почали з’являтися такі нові форми ЗМІ, як громадські ЗМІ. Були спроби створення і в Україні громадських ЗМІ, але вони - неефективні. Громадські ЗМІ не мають матеріальної основи, через що часто втрачається якість. Державні і комунальні ЗМІ - це спадок, який залишився після Радянського Союзу. На заході не дуже толерують такі форми ЗМІ, бо через державні ЗМІ держава могла б намагатися домінувати над суспільством, обмежуючи інформаційний простір. 

Громадські ЗМІ в чистому вигляді повинні бути незалежні ні від кого і ніхто не може мати однозначного впливу на їх формування. У випадку комунальних ЗМІ в Україні завжди є небезпека впливу на ЗМІ політичних лідерів і перетворення цих ЗМІ на арену для боротьби, а не на якісний журналістський продукт і рупор громади. На мою думку, модель комунальних ЗМІ провалилася, бо не превалювали тут підходи журналістської ефективності, а скоріш якісь корпоративні регіональні інтереси. Не буду стверджувати однозначно, але складається враження, що штат наших локальних комунальних ЗМІ формувався не згідно з критеріями професіоналізму, а більше на грунті зв’язків і побажань тих суб’єктів, які мають вплив на рішення, пов’язані із цими ЗМІ. Мені здається, що комунальний формат цих ЗМІ відбивав бажання серйозних журналістів долучатися до цих проектів.

Якщо розглядати комунальні ЗМІ як виключно рупор органів місцевого самоврядування, то постає питання доцільності такого ЗМІ. Якщо влада справді хоче, щоб люди дізналися про її діяльність, то, можливо, ефективніше було б це висвітлювати через вже відомі і поширені канали інформації, ніж через невідомі та малопоширені ЗМІ. Вважаю, що фіаско комунальних ЗМІ на Львівщині спричинене відсутністю кількох факторів: комерційної мотивації, якісного і професійного кадрового наповнення, попередньо визначених цілей і можливостей, аналізу суспільної ситуації та громадської думки. Загалом - відсутністю попередньо визначеної моделі успіху цього проекту. 

Записав Захар Чорняк.

 

 

dailylviv.com