Депутат Верховної Ради України і екс-голова Донецької облдержадміністрації Сергій Тарута запропонував свій план мирного врегулювання на Донбасі.
На думку Тарути, план під назвою "Три основи" має вирішити три головні проблеми, що стоять на заваді миру на сході країни: відсутність легітимного партнера в переговорах, неможливість гарантування безпеки та втрата довіри "як з боку жителів тимчасово окупованих районів Донбасу до нинішньої української влади, так і з боку жителів решти України до жителів тимчасово окупованих територій".
Отже, на думку пана Тарути, Київ має визнати депутатів місцевих рад, обраних 2010 року, "легітимними" представниками тимчасово окупованих територій шляхом подовження термін їхніх повноважень. Натомість останні мають скласти присягу на вірність українському народові.
Крім цього, Україна має звернутися до світового співтовариства "з проханням" визнати їхню легітимність, а до Росії - "із закликом натиснути на лідерів самопроголошених республік, які повинні визнати цих представників законними органами влади і передати їм управління цими територіями".
Якщо ж хтось заблокує таке рішення або проголосує проти, то візьме на себе однозначну відповідальність за провал урегулювання в Донбасі
Безпеку бізнесмен пропонує гарантувати за допомогою миротворчого контингенту ООН. Він наголошує, що якщо Росія заблокує таке рішення в Раді Безпеки ООН, "то візьме на себе однозначну відповідальність за провал урегулювання на Донбасі". Щодо безпеки на пунктах пропуску, то її мають забезпечувати "озброєні поліцейські сили ОБСЄ".
А задля відновлення довіри, українській владі пропонується не тільки визнати легітимність народних обранців 2010 року, а й передати їм "повноваження та інструменти" для забезпечення реінтеграції жителів тимчасово окупованих територій, зокрема, бюджети на освіту, медицину та пенсійне забезпечення.
Цікаво, що пан Тарута вважає за необхідне "обмежити права президента України на проведення переговорів за питань мирного врегулювання на Донбасі". Натомість, провідну роль в переговорах, на його думку, має відігравати парламент, який створить "державну делегацію високого рівня" за участі народних депутатів і представників виконавчої влади.
"Зазначені заходи дозволять запустити процесс відновлення довіри й поновлення діалогу як між жителями тимчаосово окупованих районів Донбассу і решти України, так і між представниками влади розділених сьогодні територій", - пише Сергій Тарута на сторінках "Дзеркала тижня".