Якщо Україна та ЄС не наповнять свої газосховища протягом трьох місяців, то за довгої холодної зими блакитного палива може не вистачити, застеріг єврокомісар з питань енергетики Ґюнтер Еттинґер.
Через невирішену газову суперечку між Україною та Росією єврокомісар із питань енергетики Ґюнтер Еттинґер вважає за необхідне запасатися газом Україні та Європейському Союзу. Якщо українські газосховища не будуть наповнені протягом наступних трьох місяців, то за довгої й холодної зими Німеччині теж не вистачить російського газу, застеріг Еттинґер у Берліні під час економічного форуму партії ХДС у четвер, 3 липня. За словами єврокомісара, наступні тижні повинні бути використані для того, щоб наповнювати газосховища в Євросоюзі та Україні, передає інформагенція dpa.
Переговори з Росією перенесли
У цей же день стало відомо про відміну телефонних переговорів про постачання російського газу до країн ЄС та проект "Південний потік", які були заплановані між Ґюнтером Еттинґером та міністром енергетики Росії Олександром Новаком на п´ятницю, 4 липня. Із технічних причин переговори попередньо перенесли на понеділок, 7 липня, передає інформагенція "Інтерфакс" із посиланням на представницю російського відомства. Раніше російський міністр енергетики повідомляв, що російська сторона отримала від Еттинґера запит на проведення двосторонніх телефонних переговорів.
Україна збільшує запаси
Тим часом компанія-оператор української газотранспортної системи ПАТ "Укртрансгаз" 3 липня повідомила, що Україна після припинення Росією постачання природного газу продовжує нарощувати запаси у своїх підземних сховищах. Якщо 16 червня в українських сховищах було 14 мільярдів 36,7 мільйонів кубометрів природного газу, то станом на 1 липня запаси зросли на 334,6 мільйонів кубометрів, повідомила компанія. Тобто нині Україна має в запасі 14 мільярдів 371,3 мільйонів кубометрів газу, передає інформагенція "Інтерфакс-Україна".
Раніше в НАК "Нафтогаз України" повідомляли, що для забезпечення наступного опалювального сезону в Україні потрібно накопичити 10-10,2 мільярдів кубометрів газу.
Газовий шантаж
16 червня Росія зупинила постачання газу до України й заявила про готовність працювати з українською стороною виключно на умовах передоплати. Через це газові переговори між Києвом та Москвою за посередництва Єврокомісії зазнали невдачі. Також російський концерн "Газпром" попередив про "можливі перебої" з постачанням газу до країн Євросоюзу.
Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" подала позов до Стокгольмського арбітражного суду проти "Газпрому" з вимогою встановлення справедливої ціни на газ. "Газпром" повідомив, що також подав позов до Стокгольмського арбітражного суду з вимогою стягнути з України 4,5 мільярда доларів США боргу за вже поставлений газ.