Чому інститут присяжних в Україні функціонує неефективно і як виправити ситуацію. Старт проєкту

Прес-конференція

2 серпня 2019 р. 11:00

Львівський пресклуб, пр. Т. Шевченка, 11

 • 0
 • 362

Учасники пресконференції:

 • Поліна Лі, помічниця народного депутата, експертка проєкту Право-Justice, співкерівниця проєкту «Суд присяжних: справедливий, ефективний та дієвий», членкиня громадської організації «Інститут судового менеджменту»;   
 • Марія Коник, заступниця начальника територіального управління державної судової адміністрації України у Львівській області, співкерівниця проєкту «Суд присяжних: справедливий, ефективний та дієвий», членкиня правління громадської організації «Інститут судового менеджменту»;
 • Сергій Гирич, суддя-спікер Личаківського районного суду Львова;
 • Валентин Харлов, керуючий справами Львівської обласної ради.


  Довідка від організаторів:
  У Конституції України з 2016 року закріплене право громадян брати безпосередню участь у здійсненні правосуддя через присяжних, а в кримінальному процесуальному законодавстві – ще з 2012 року.

  Одним з важливих інструментів у забезпеченні незалежності судових органів та реалізації демократичного правосуддя є залучення пересічних громадян до розгляду справ разом з професійними суддями окремих категорій судових справ.

  Суд присяжних розглядає:
  -  найскладніші кримінальні справи щодо злочинів, за вчинення яких передбачено найвищу міру покарання – довічне позбавлення волі;
  -  окремі категорії цивільних справ: обмеження, поновлення цивільної дієздатності особи або визнання недієздатною; визнання особи безвісти відсутньою чи померлою; усиновлення; надання особі психіатричної допомоги; примусова госпіталізація до протитуберкульозного закладу.

  Однак сьогодні інститут присяжних в Україні функціонує неефективно, правосуддя стикнулося із низкою проблем:
      необізнаність громадян з їхнім правом брати участь у здійсненні правосуддя в передбачених законодавством випадках;
      небажання громадян бути присяжними (в тому числі, через необхідність подавати декларацію про майно, доходи та витрати, що може вплинути на отримання ними субсидії);
      процедура добору присяжних є недосконалою та незрозумілою для громадян;
      відсутність законодавчого врегулювання окремих питань діяльності присяжних, гарантій присяжних та відповідальності (в тому числі й місцевих рад щодо добору присяжних).


  ГО «Інститут судового менеджменту» за підтримки відділу преси, освіти та культури Посольства США в Україні розпочинає реалізацію проєкту «Суд присяжних: справедливий, ефективний та дієвий». 

  Проєкт спрямований на підвищення ролі суду присяжних в Україні та забезпечення його постійного розвитку, для зміцнення суспільної довіри до суду та поваги до інститут присяжних.

  Станом на липень 2019 року кількість присяжних у Львівській області становить 629 осіб з 955 необхідних (65,9%).

  У процесуальному законодавстві закріплено принцип безперервності судового розгляду. Тому важливо сформувати якісний та дієвий суд присяжних, не чекаючи змін в законодавстві щодо удосконалення цього інституту. Особливо актуальною є реалізація цього проєкту в період, коли завершуються терміни, на які обирали більшість присяжних Львівщини.
DailyLviv.com

Коментарі(0)

До теми

11:30 16 вересня 2019 р.

Пресконференція про ситуацію із українськими політв’язнями. Родичі полонених поділяться історіями та прикладами безправ’я і залякування, які чинить Російська Федерація і окупаційна влада на Кримському півострові.

Львівський пресклуб, пр. Т. Шевченка, 11

Рубрика: Суспільство

 • 0
 • 447

ВІДЕОКАНАЛ

Прес-клуб-ГІТ Дебати про зміни в медіазаконодавство

Рубрика: Політика

Градус катастрофи у Новому Роздолі і Новояворівську

Рубрика: Політика

Суд над працівниками грального бізнесу

Рубрика: Кримінал

Ринок землі в Україні

Рубрика: Економіка

Марнування мільйонів у Жовківському замку

Рубрика: Культура

Всі відео розділу