Презентація виставки «Народна війна 1917−1932» та першого тому збірника документів «Чекістське досьє окупованої України».

22 січня 2015 р. 12:00

Палац мистецтв, вул. Коперніка, 17

  • 0
  • 466

Експозиція «Народна війна 1917−1932» – це комплекс документальних та фото матеріалів виконаних на 59 банерах, українською та англійською мовами.
Автор і керівник проекту – Роман Круцик, відомий дослідник, багатолітній голова Київського осередку Всеукраїнської правозахисної організації «Меморіал» імені Василя Стуса. Примірники експозиції видруковані за підтримки Мистецького фонду імені Короля Данила.
У виставці вперше комплексно подано фото і документальні матеріали, що відображають маловідомі та замовчувані факти антибольшевицького опору на території Наддніпрянської України в 1917–1930-х роках. Висвітлено масові селянські виступи, збройні повстання, діяльність підпільних організацій і повстанських загонів проти окупаційної, терористичної та злочинної національної і соціально-економічної політики радянського режиму. Експозиція містить численні факти та документи злочинів комуністичної влади проти місцевого населення.
При створенні експозиції використано матеріали державних та галузевих архівів СБУ вісімнадцяти областей України. Всього опрацьовано 238 фондів і 1325 справ. Залучено понад 300 фотознімків з Центрального державного архіву кінофотодокументів України ім. Г.С. Пшеничного та інших архівних установ, оприлюднено невідомі та засекречені архівні документи.
Виставка «Народна війна» одночасно експонуватиметься в містах Стрий та Самбір і триватиме до 25 січня 2015 року, після чого буде показана в інших районах та містах Львівщини.

«Чекістське досьє окупованої України» – збірник унікальних матеріалів, підготовлений Всеукраїнською правозахисною організацією «Меморіал» імені Василя Стуса та виданий за підтримки Мистецького фонду імені Короля Данила.
У трьох томах збірника поданно фотокопії більше 3000 документів, так званих «паспортів областей України». Ще до 2009 року ці матеріали були засекречені і тільки у службовому використанні.
У 1944–1950 роках, за вказівкою кремлівської влади, було здійснено «паспортизацію» України. Радянські каральні органи та партійні структури створили комплексне інформаційно-статистичне зведення всіх українських областей. У цих документах було системно описано і охарактеризовано особливості регіонів: географію і клімат; населення, його національний і соціальний склад; економіку та господарство; історичне минуле, культурне і суспільно-політичне життя; оперативну ситуацію на час підготовки документів.
Головне завдання цих матеріалів полягало в тому, щоб на основі об’єктивної інформації, допомогти забезпечити надійну «радянізацію» українських земель і попередити будь-які прояви визвольних устремлінь.
У першому томі збірника поміщено загальну політико-економічну характеристику УРСР 1946 року; «паспорти» Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Дрогобицької, Житомирської та Закарпатської областей. Видання налічує 1048 сторінок.

До теми