Законопроект Конгресу США про Україну: переваги та недоліки

14 грудня 2014 р.

  • 0
  • 873


Фото:

Закон надає президенту США повноваження надати Україні зброю і послуги для захисту та відновлення української територіальної цілісності та суверенітету.

Обидві палати американського конгресу 11 грудня підтримали так званий «Закон про підтримку свободи», що передбачає надання Україні військової допомоги, фінансової, та посилення санкцій проти Росії. Та щоб цей документ набув чиності, його має підписати Президент США Барак Обама і не пізніше, ніж через 13 днів. Що означає це голосування для України?

Без обговорення, гучних дискусій та суперечок американський Сенат 11 грудня пообіді ухвалив законопроект про допомогу Україні. Пізніше цього ж дня близько опівночі документ з схожим текстом за номером 5859 ухвалюють конгресмени – в останній день роботи сесії. Тепер два законопроекти зведуть в один і віддадуть президенту Обамі на підпис. В наступні 13 днів його доля вирішиться, або документ набуде чинності, або помре і тоді процес доведеться розпочати знову.

«Відповідно до того, що я чув, очікується, що президент підпише ухвалені законопроекти. Стовідсоткової гарантії немає, але ми зберігаємо надію», - розповідає Орест Дейчаківський, старший співробітник Гельсінської комісії. 

Закон надає президенту США повноваження надати Україні оборонну зброю та послуги для захисту та відновлення української територіальної цілісності й суверенітету. У переліку видів зброї називається протитанкова, протиартилерійські радари, дрони-розвідники та інше.

Загалом на зброю у 2015 році Сполучені Штати мають виділити 100 мільйонів доларів, а у наступні два роки 2016-2017 - по 125 мільйонів. У документі офіційною політикою США визнається відновлення територіальної цілісності України та захист її від російської окупації.

Нові санкції США щодо Росії, мовиться у документі, торкнуться, головним чином, оборонної сфери, енергетичного, банківського, інвестиційного секторів, а також передбачає візові обмеження. 

Інвестувати у нафтову галузь Росії чи продавати росіянам будь-яке обладнання практично забороняється. За умови, якщо президент США визнає, що «Газпром» використовує газ з метою політичного тиску на країни НАТО, Україну, Грузію чи Молдову, російський газовий монополіст також потрапляє під санкції.

Загалом, законопроект дозволяє застосувати санкції США проти будь-якої фінансової установи, що допомагає Росії в її діях щодо дестабілізації України. При цьому, якщо закон набуде чинності, скасувати санкції проти Росії буде не так просто. Для цього президент США муситиме надати законодавцям докази, що Росія припинила будь-які дії з дестабілізації України.

Із законопроекту видалили тезу, на яку так сподівався Київ, про надання Україні статусу союзника поза межами НАТО. Цей пункт був каменем спотикання у Сенаті перед голосуванням, і щоб досягти компромісу, його видалили. Водночас експерти наголошують, що це формулювання - лише не принципова декларація. Україна і без цього має отримати значну допомогу у тому числі і зброю. 

«Прибрано пункт про статус Україні союзника поза НАТО. Але іноді доводиться йти на компроміси, щоб законопроект мав шанс пройти. Не забувайте, синиця в руках краще журавля в небі. Це дуже сильний і дуже важливий законопроект, і він справді допоможе Україні протидіяти агресії Росії та стати сильнішою, більш економічно стабільною та демократичною країною», - пояснює Орест Дейчаківський.

Значна допомога, згідно з документом, передбачається для тимчасових переселенців. Уряд США також уповноважується допомогти Україні у розв’язанні енергетичної кризи в Україні.

Крім того, закон передбачає протидію російській медіа-пропаганді. Пріоритетом американських державних мовників стануть країни колишнього радянського союзу, де програми мовитимуься російською мовою. Крім того, закон передбачає збільшення мовлення українською та румунською мовами. 

Всі вищесказані умови, мовиться у законі, виконуватимуться за умови, якщо український уряд зобов’язується вжити всіх заходів для захисту своїх громадян.

Про це розповіла журналіст Ярина Матвійчук.

А ось у Державному департаменті США заявляють, що ухвалення Конгресом США законопроекту «Акт на підтримку свободи України – 2014» не змінило позицію американського уряду щодо ситуації в Україні. Про це на брифінгу у Вашингтоні в п’ятницю заявила прес-секретар Державного департаменту Джен Cакі (Jen Psaki - на фото).

«Наша стратегічна позиція не змінилася. Наша увага – з самого початку цієї кризи - полягає в підтримці України і досягненні дипломатичного вирішення, відповідно до якого буде поважатися суверенітет України і територіальна цілісність. Ми тісно співпрацювали з нашими союзниками і партнерами в Європі та у всьому світі, щоб досягти цього», - сказала Сакі, прокоментувавши ухвалення законопроекту на підтримку свободи України в тому розділі, де йдеться про надання Україні озброєння.

Сакі нагадала, що США приділяли увагу питанню різнобічної допомоги, у тому числі надання Україні 118 мільйонів доларів для забезпечення безпеки. Зокрема, ця допомога включає бронежилети, шоломи, транспорт, тепловізори, комунікаційні засоби, обладнання з розмінування і знешкодження вибухових пристроїв, патрульні катери, протимінометні радарні системи, як також консультування і навчання.

«Ситуація, звичайно, залишається нестійкою, і ми, як і раніше, залишаємося дуже стурбованими нею. І ми продовжуємо вивчати, як найкраще підтримати Україну. Тому ми завжди розглядаємо наші можливості, але нічого не змінилося стосовно нашої налаштованості надавати ту допомогу, яку ми вже забезпечували», - заявила речниця Державного департаменту.

Також вона прокоментувала заяву Міністерства закордонних справ Росії, що рішення Конгресу є конфронтаційним кроком.

Представниця Держдепу США зазначила, що «термін "конфронтаційний" краще використовувати по відношенню до того факту, що продовжуються агресивні дії і пересування гуманітарних конвоїв і збройних сепаратистів вглиб України, яка є суверенною державою. Таким чином, вони повинні більше приділяти увагу цьому, ніж законодавству», яказала Джен Сакі на брифінгу у Вашингтоні в п’ятницю.

Голос Америки

До теми

21:42 2 квітня 2024 р.

Хто очолить розвал рф

Перемога в російсько-українській війні можлива тільки після дезінтеграції й розвалу російської федерації. Але щоб перемогти ворога — його потрібно знати, вивчати, розуміти його слабкі місця.

Рубрика: Політика

  • 0
  • 15