Росія спричиняє занепад демократії на пострадянському просторі

12 червня 2014 р.

  • 0
  • 745

Росія відіграє вирішальну роль у занепаді демократії у країнах пострадянського простору, що триває вже десятиліття. Такого висновку дійшла міжнародна правозахисна організація Freedom House.

Саме Росія дає зразок і натхнення для відступу від вільних демократичних інституцій у цьому регіоні й за минулий рік привела його до тривожного рівня репресивності, мовиться у звіті «Держави перехідного періоду».
 
Події 2013 року засвідчили, що режим у Росії став зразком для наслідування іншими авторитарними лідерами – навіть у тих країнах, влада яких перевершила російську у своїй жорстокості й нетерпимості, каже директор проекту нинішнього звіту Сильвана Хабданк-Колачковська. За її словами, десять років тому в Євразії – під цим поняттям розуміють пострадянський простір – в умовах утвердженої авторитарної влади жила кожна п’ята людина, нині ж – майже чотири з п’яти, й тенденція до погіршення все прискорюється.
 
«Останніми кількома роками ми спостерігаємо, – і 2013 року це було особливо помітно, – глибокий занепад демократичних показників, які розглядаються в нашому звіті, по всій Євразії, і навіть у Середній Європі й на Балканах. У Євразії це було найпомітніше і найглибше. І Росія певним чином символізує цей занепад і з багатьох оглядів чинить вплив у бік відвернення від демократії», – каже дослідник.
 
Серед зразків цього – копіювання в кількох країнах антидемократичних російських законів, таких, як про «заборону пропаганди гомосексуальності» чи про «іноземних агентів». Такі ж чи схожі законопроекти після Росії подавали на розгляд у Киргизстані, Казахстані, Білорусі, Грузії, Вірменії чи й навіть у Латвії, члені ЄС. У Молдові закон про заборону пропаганди «відносин, не пов’язаних зі шлюбом і родиною», вже було ухвалили, але під тиском Євросоюзу скасували.
 
І в Україні колишній президент Віктор Янукович в останні місяці при владі просував «російську модель», зокрема, свій законопроект про «іноземних агентів». Після його втечі цей та інші заходи скасували, але їхні російські версії все одно запроваджуватимуть в окупованому Росією українському Криму, зауважують правозахисники.
 
Громадянське суспільство в Україні як великий позитив
 
Були минулого року й позитивні зміни. Зокрема, поліпшили свої рейтинги Косово, Албанія, Грузія й Киргизстан. Серед таких позитивних змін, за словами представника Freedom House, найбільше заохочують активні відповіді громадянського суспільства на репресивне чи неналежне урядування. Громадянське суспільство сказало своє слово не тільки в Україні, а й у Середній Європі, Киргизстані, меншою мірою на Балканах.
 
«Протягом усього періоду влади Януковича в Україні всі рейтинги різко йшли донизу – за винятком рейтингу розвитку громадянського суспільства. Воно опинялося під різноманітним тиском, але залишалось енергійним і переважно непідконтрольним владі. Громадянське суспільство нарощувало активність, довіра до нього зростала, і це вилилося у протести листопада 2013 року і врешті призвело до повалення Януковича», – каже Хабданк-Колачковська.
 
Борючись за демократію, не забувати про зовнішніх ворогів
 
Найгірше становище у державах дослідженого регіону – країнах, що постали на місці СРСР, а також колишніх «соціалістичних країнах» – у Білорусі, Туркменистані й Узбекистані. Але не обійшлися без проблем і ті держави, що вже вступили до Європейського союзу. Там найбільшою проблемою стала корупція – вона погіршила минулого року рейтинги 5 з 10 таких країн.
 
Звіт стосується подій 2013 року, але правозахисники зазирнули і в нинішній. Зокрема, як мовиться у висновках Freedom House, останні войовничі дії Кремля в Україні чітко, як ніколи, наголосили: боротьба за демократію в якійсь одній окремій країні не дасть користі, бо завжди є зовнішні вороги демократії, які намагаються зірвати цю боротьбу і розвернути демократичний поступ назад.

Матеріал підготували Сергій Драчук та Antoine Blua.

Радіо "Свобода"

До теми

21:42 2 квітня 2024 р.

Хто очолить розвал рф

Перемога в російсько-українській війні можлива тільки після дезінтеграції й розвалу російської федерації. Але щоб перемогти ворога — його потрібно знати, вивчати, розуміти його слабкі місця.

Рубрика: Політика

  • 0
  • 12

11:02 2 лютого 2024 р.

Залужний про неспроможність держінституцій в Україні покращити стан комплектування Сил оборони без застосування непопулярних зах

Стаття Головнокомандувача ЗС України генерала Валерія Залужного: «Щодо сучасного дизайну військових операцій у російсько-українській війні: в боротьбі за ініціативу»

Рубрика: Політика

  • 0
  • 85