Фірташ - "касир" Путіна?

27 листопада 2014 р.

  • 0
  • 968

Янукович і Фірташ (справа).
Фото: REUTERS

"Газпром" залюбки продавав Фірташу газ на третину дешевше, аніж "Нафтогазу України", а російські банки надавали нинішньому "віденському в'язню" багатомільярдні кредити.

"У Росії могутні друзі допомогли йому нажити статки", - розповідає Reuters. "У США офіційні особи хочуть, щоб він був екстрадований і поміщений у в'язницю. В Австрії, де він зараз перебуває на волі (після внесення застави у сумі 155 млн доларів), влада поки що не вирішила, що з ним робити", - продовжують автори розслідування - журналісти Стівен Грей, Том Бергін, Севгіль Мусайєва і Роман Анін. Ця стаття про українського бізнесмена Дмитра Фірташа включена в цикл Reuters під назвою "Товариський капіталізм".

Успіх Фірташа ґрунтувався "на знакових" полюбовних "угодах, укладених за посередництва наближених російського лідера Владіміра Путіна ціною колосальних витрат для російських платників податків, як показало розслідування Reuters".

"У документах російського уряду, з якими ми ознайомилися для написання цієї статті, вперше оголюються умови недавніх угод Фірташа з російським" Газпромом ", - пишуть автори.

"Згідно з документами російської митниці, за останні чотири роки "Газпром" продав Фірташу більше 20 млрд кубометрів газу за цінами набагато нижче ринкових. Цей обсяг приблизно в 4 рази більший, ніж  той, що публічно визнавав російський уряд. За підрахунками Reuters, Фірташ заплатив таку низьку ціну, що підконтрольні йому компанії заробили на цій домовленості більше 3 млрд доларів ", - сказано в матеріалі.

"За той же період, як демонструють інші документи, близькі до Путіна банкіри надали Фірташу кредитні лінії на суму до 11 млрд доларів", - йдеться в статті. Це допомогло Фірташу посісти панівні позиції в хімпромисловості і виробництві добрив в Україні.

На думку авторів розслідування, історія Фірташа демонструє, "як Путін використовує активи російської держави у створенні" потоків готівки "для політичних союзників і як він експортував цю модель на Україну, намагаючись підпорядкувати собі сусідню країну". За сприяння Фірташа Янукович прийшов до влади і правив Україною 4 роки.

Прес-секретар Путіна Дмітрій Пєсков спростував твердження, що Фірташ діяв в інтересах Росії. "Фірташ - незалежний бізнесмен і захищає свої власні інтереси, не думаю, що він представляє інтереси будь-кого іншого", - сказав він.

Пєсков заявив: Путін зустрічався з Фірташем, але вони не є близькими знайомими. Пєсков також "сказав, що Росія поставляла газ за "нижчими цінами” Україні, оскільки про це просив Янукович, а Росія хотіла допомогти українській нафтохімічній промисловості. Пєсков сказав, що угоди були організовані через Фірташа, тому що "український уряд попросив, щоб це робилося таким чином ", - пишуть автори.

За словами джерел у паливно-енергетичному секторі, всі великі угоди, які укладаються "Газпромом", схвалює Путін.

Пєсков відкинув ці твердження. Він заявив: "Газпром" - "комерційна, відкрита акціонерна компанія, у якої є міжнародні акціонери. Вона діє в інтересах акціонерів, серед яких є і російська держава".

У 2000-і роки "Газпром" вирішив продавати газ не напряму "Нафтогазу", а посередникам, насамперед - Фірташу.

До 2002 року компанія Eural Trans Gas, зареєстрована в Угорщині, прокачувала газ з Туркменії через Росію в Україну. "Хто був її власником, незрозуміло, але її представником був Фірташ. У липні 2004 року нова компанія RosUkrEnergo (RUE) стала посередником у газових угодах між Росією та Україною. Спочатку її власники залишалися невідомими, але пізніше спливло, що майже всією компанією володіли Фірташ і "Газпром", - йдеться в статті.

Коли прем'єр-міністром України стала Юлія Тимошенко, реагуючи на народне обурення, вона витіснила Фірташа і RUE з цього бізнесу. На виборах 2010 року Фірташ, як він сам зізнавався, допомагав Януковичу.

За часів президентства Януковича ділові партнери Фірташа були призначені на впливові посади у новій адміністрації, стверджує Reuters. Він мав союзників у владних структурах і планував розширити свою бізнес-імперію. "Друзі в Росії були раді йому допомогти", - стверджують автори матеріалу.

За словами журналістів, агентство Reuters ознайомилося з документами про кредитні угоди російських організацій з компаніями Фірташа. Документи зберігаються в Нікосії на Кіпрі.

"Газпромбанк" почав позичати гроші компаніям Фірташа незабаром після того, як у лютому 2010 року Янукович прийшов до влади в Україні ", - йдеться в статті.

За даними видання, в червні того року Фірташ створив на Кіпрі компанію Ostchem Investments. "Через місяць, згідно з кіпрськими документами, "Газпромбанк" зареєстрував кредитну лінію у сумі 815 млн доларів для цієї компанії. У вересні Ostchem Investments придбала 90% акцій заводу добрив "Стирол" в Україні", - йдеться в статті.

"Reuters виявив, що до березня 2011 року “Газпромбанк“ відкрив кредитні лінії для компаній Фірташа на суму до 11,15 млрд доларів. Можливо, компанії позичили не всю цю суму, але, за словами кіпрських юристів, документи вказують, що позики в такому обсязі були доступні", - пишуть автори.

У 2011 році Фірташ придбав контрольні пакети ще двох заводів добрив в Україні, морський порт "Ніка-Тера" і "Надра Банк", а також вклав кошти в індустрію переробки титану.

Коли в 2011 році Фірташа запитали, звідки він бере гроші на ці придбання, він відповів: "Це таємниця".

"Але якийсь менеджер "Газпромбанку" сказав Reuters, що російський банк керував консорціумом позикодавців, який у 2011 році погодився дати Фірташу в борг приблизно 7 млрд доларів. За словами менеджера, "Газпромбанк" позичив Фірташу 2,2 млрд доларів, причому Фірташ на той час ще був винен банку 2,08 млрд. Джерело відмовилося назвати інших позикодавців з консорціуму", - йдеться в статті.

За словами авторів, Reuters не зміг докладно з’ясувати, скільки ж саме коштів консорціум на чолі з "Газпромбанком" позичив компаніям Фірташа. "У заяві "Газпромбанку" сказано, що "агрегована сума позик, виплачених Ostchem Group", була “в кілька разів меншою", ніж 11 млрд доларів", - йдеться в статті.
Отже, у Фірташа з'явилися гроші, політичні зв'язки, а також підприємства, що потребують великих обсягів газу. Залишалося купити газ.

"У січні 2011 року Фірташ підписав з “Газпромом” "необнародувану угоду (Reuters ознайомився з нею) про купівлю газу через компанію Ostchem Holding на Кіпрі, де Фірташ - єдиний зареєстрований директор", - йдеться в статті.

Пізніше угоду було поширено на продаж газу швейцарській компанії Ostchem Gas Trading AG, стверджує видання. Угода також була схвалена "Нафтогазом".

За твердженням Reuters, документи російської митниці свідчать, що в 2012 році Москва продавала газ Фірташу по 230 доларів за 1 тис. кубометрів, а в 2013-му - за 267 доларів. Ціни для "Нафтогазу" були вищими, принаймні, на третину. Судячи з українських документів, компанії Фірташа перепродавали газ хімзаводам на Україні по 430 доларів.

Росія продавала газ Фірташу як мінімум на 100 доларів дешевше, ніж могла б отримати за цей газ у Західній Європі, вважає Емілі Стромквіст (Eurasia Group).

"До того ж доходи від подальшого перепродажу газу витягувалися в офшорах компаніями, які не приносили користі російським платникам податків", - йдеться в статті.

Пєсков сказав, що "Нафтогаз" схвалив закупівлі Фірташа, оскільки угода повинна була допомогти українській нафтохімічній промисловості. На питання, чому газ продавали кіпрській та швейцарській компаніям, Пєсков відповів: "У Путіна немає необхідності затверджувати такі дії. Це технічні операції, вони здійснювалися “Газпромом" у відповідності зі структурами, якими завжди користуються його українські партнери".

Зараз Фірташ перебуває в Австрії і чекає, чим скінчиться судовий процес про його екстрадицію в США. Тим часом росіяни не кидають Фірташа в біді, вважають автори. "Після арешту він отримав ще одну позику, щоб внести заставу: 155 млн доларів від мільярдера Васілія Анісімова, глави Російської федерації дзюдо", - йдеться в статті.

"Я знайомий з Фірташем кілька років, але він не є моїм другом або діловим партнером, - написав Анісімов Reuters електронною поштою. - Я підтверджую, що дав йому в борг 125 млн євро. Це була чисто ділова транзакція".

Відомо, що "дзюдоїстом №1" у Росії є її президент Путін.

Публікацію піідготовлено за матеріалами RTUTERS і Inopressa.

 

dailylviv.com

До теми

21:42 2 квітня 2024 р.

Хто очолить розвал рф

Перемога в російсько-українській війні можлива тільки після дезінтеграції й розвалу російської федерації. Але щоб перемогти ворога — його потрібно знати, вивчати, розуміти його слабкі місця.

Рубрика: Політика

  • 0
  • 15