Архів новин

Корупція в Україні починається з Межигір'я

Україна міцно закріпила своє становище в непрестижному клубі найкорумпованіших країн світу. Згідно з Індексом сприйняття корупції 2012 року, який підготувала і оприлюднила впливова міжнародна організація Transparency International, за рівнем корупції Україна займає 144-е місце з 176 країн, охоплених дослідженням - між Конго і Папуа-Новою Гвінеєю. Про те, чому українська держава опинилася на краю корупційної прірви, яка роль президента Віктора Януковича в цьому процесі і скільки коштує боротьба з корупцією, в інтерв'ю ЛІГАБізнесІнформ розповів президент Transparency International Україна Олексій Хмара.

- Згідно з останнім рейтингом сприйняття корупції, Україна опинилася на 144-му місці зі 176 можливих - ситуація виявилася навіть гіршою, ніж в Росії. Що це означає для країни?

- Це означає, що українська влада за минулий рік не робила реальних кроків для боротьби з корупцією. Гучних заяв вистачало, показових актів розправи над політичними опонентами - теж, а ось копіткої щоденної роботи зі зниження рівня корупції не було. Генератором ідей по національній боротьбі з цим явищем повинен був виступити Національний антикорупційний комітет при президенті. В останній раз він зібрався в жовтні 2011-го, вирішив засідати кожен місяць, і з тих пір більше року - жодного зібрання. А це означає, що імпульсу, від якого повинні розходитися хвилі по всій країні, немає.

- Можна сказати, що боротьба з корупцією нецікава Януковичу?

- Я думаю, що Януковичу цікаво. Проблема в іншому - це не першочерговий інтерес. У нього інші пріоритети. Тому нікому не зрозуміло конкретно: що робити і як. Ну, добре, прийняли ми якусь стратегію дій, назвали державною антикорупційною програмою. Ця програма дуже амбітна, в ній більше 130 заходів по боротьбі з корупцією, бюджет перевищує 800 млн.грн. Але вона майже не виконується - відсутнє централізоване фінансування, виконавцям пропонують боротися з корупцією за свій рахунок.

- Чому не виділяються кошти? В уряді є явні супротивники боротьби з корупцією?

- Однозначно так. Але, крім того, державна програма спеціально написана так, щоб не закладати певні кошти під її статті. Вона писалася в Міністерстві юстиції, а у них дуже простий аргумент: нам не потрібен цей геморой з адміністрування великих бюджетних проектів, нехай цим виконавець займається.

Перший, хто виступає проти боротьби з корупцією - бюрократ зі стажем, який знає, що зайва робота - це зайві години в офісі. Другий супротивник - ви не повірите, це силові органи: якщо в Україні з'являться незалежні інституції з боротьби з корупцією, то їм доведеться ділитися повноваженнями, а цього не хочеться. І третя група противників - окремі лобісти, які контролюють великі фінансові потоки. Так, у нас всі хочуть показових фасадних реформ - наприклад, табличку на двері причепити англійською мовою, а от перебудувати документообіг в якомусь міністерстві, зробити його електронним - це набагато важче, адже за кожним підписом стоять сотні тисяч доларів.
Якщо я відкриваю The Guardian або Bild і читаю, що президент великої європейської країни користується золотим унітазом, то розумію: перше, що в мене запитають у цій країні - скільки я дам відкату
- Крім відсутності коштів, що ще заважає виконувати програму, нехай навіть частково?

- Відсутність чіткої координації антикорупційної політики. За це відповідає Міністерство юстиції. У цьому році воно дуже багато працювало над іншими законами - змінами до Конституції, законами про референдум, мовами та іншими. Коротше, руки у нього не дійшли до боротьби з корупцією. А якщо немає ні координації, ні ресурсної підтримки, то цілком очевидно, що все робиться за залишковим принципом, коли є вільний час.

На високий рівень корупції в цьому році вплинули і вибори. Обіцяно було дуже багато, особливо на мажоритарці, а вона дуже витратна. Відомо, які мільйони доларів вкладалися в кампанію. А значить, виникла потреба десь ці гроші взяти. Тому не дивно, що влітку парламент прийняв сумно відомі зміни в тендерне законодавство, які третину тендерів практично вивели з-під дії закону.

Є й інші чинники, які впливають на рівень корупції. Наприклад, той же скандал з Межигір'ям. У нас-то до цього давно звикли, але останнім часом він набирає обертів за кордоном, це топ-тема європейських передовиць.

- Локальні скандали на зразок Межигір'я теж впливають на місце України в Індексі сприйняття корупції?

- Індекс сприйняття корупції прямо не призначений для використання бізнесменами. Але кожна поважаюча себе транснаціональна корпорація обов'язково відкриває рейтинг і дивиться, яке місце займає країна. Якщо вона не потрапила до першої сотні, то це означає, що корупція в ній - велика проблема, і ведення бізнесу там буде дорожче як мінімум на 20%. Що стосується пана президента ... Якщо я відкриваю британську газету The Guardian або німецький Bild і читаю на першій сторінці, що президент великої європейської країни користується золотим унітазом, то я чудово розумію: перше, що в мене запитають у цій країні - не як розвивається мій бізнес, а скільки я дам відкату.

- При Януковичі ситуація з корупцією погіршилася? Чи не варто все валити на нього, оскільки в Україні ніколи не було традиції боротися з корупцією?

- Так, це дійсно не проблема виключно Януковича. Корупція останні двадцять років в Україні була, цвіла і пахла. Причому в розумінні того, що ллється по каналізації. Просто раніше це були струмочки, які потроху стікали загальною вулицею у велике море корупції. А зараз все по-іншому: йде бригада, образно кажучи, будівельників, бачить, що десь протікає корупція, і давай обладнати ці канали! І тепер не по всій вулиці тече, а по конкретній трубі. Так що, масштаби корупції не змінилися, просто потоки стали більш централізованими.

- Ну, от при Юлії Тимошенко боротьбою з корупцією займався Андрій Богдан - тоді уповноважений Кабміну з питань антикорупційної політики. Йому це вдавалося краще чи гірше?

- Це зовсім різні рівні. Урядовий уповноважений по боротьбі з корупцією пан Богдан займався превентивними речами - відстежував корупцію в проектах, намагався відсівати людей, які замішані в корупції. Такий собі юридичний факультет з посиленою виховною роботою в університеті. А Національний антикорупційний комітет Януковича - це ректорат. Збираються керівні особи, які вирішують, за якими правилами і людей приймати, і життя організовувати, і хабарі брати чи не брати під час сесії. Не можна порівнювати один факультет з усім університетом. Різні поняття.

- У Януковича є воля до боротьби з корупцією? Три роки - достатній термін, щоб її продемонструвати?

- Три роки - це хороший термін для того, щоб перевірити волю. В принципі, Віктор Федорович її демонстрував, коли в нього було таке бажання. Але в останній рік у нього це бажання згасло. Це не означає, що волі немає, це означає, що йому не до того. З яких причин, назвати не можу.

- Особисто президент, якщо у нього буде воля і бажання, може зробити щось результативне для боротьби з корупцією? Чи можна ставити в приклад президента Грузії Саакашвілі?

- Можна, звичайно, ставити в приклад, але я не акцентував би увагу на якійсь країні, тієї ж Грузії. Що сьогодні є в руках президента? За фактом, вся повнота влади. Президент своїми актами вирішує, за якою процедурою набирають чиновників, контролює порядок проходження перевірки кандидатів, призначає всю вертикаль виконавчої влади. Президент дуже серйозно впливає на долю порушників. Він має право звільнити, в тому числі - конкретних міністрів. В його руках сконцентровані величезні повноваження, потрібно тільки захотіти їх використовувати. І, звичайно, потрібна демонстрація волі. Є таке британське прислів'я: не говоріть своїм дітям, як їм жити, почніть змінювати себе, тому що вони будуть наслідувати вашу поведінку. Якщо людина бачить, що чиновники дозволяють собі занадто багато, виникає питання: а навіщо їй стримуватися, чим вона гірший?

Валерія Кондратова

ЛігаБізнесІнформ

Всі новини випуску 
  • На Львівщині діє 74 початкові мистецькі школи

    Станом на 2013 рік на Львівщині діє 74 початкові мистецькі школи. Про це 29 серпня на прес-конференції повідомила директор департаменту з питань культури, охорони культурної спадщини та культурних цінностей Львівської ОДА Наталія Гамкало. За її словами, з 74 шкіл 41 – музична школа, 27 – мистецьких,...


  • 85 "швидких допомог" для Львівщини за 1,5 року

    Львівська область до кінця 2013 року і у 1-ому кварталі 2014 року отримає 85 нових автомашин. Про це сказала міністр охорони здоров’я України Раїса Богатирьова в рамках робочої поїздки до Львова. Під час зустрічі із медичним персоналом Р.Богатирьова оглянула систему екстреної (швидкої) медичної допо...


  • Нова лабораторія у НУ "Львівська політехніка"

    2 вересня відбудеться відкриття нової сучасної лабораторії програмування для вбудованих та мобільних платформ на кафедрі програмного забезпечення Інституту комп'ютерних наук та інформаційних технологій Національного університету “Львівська політехніка”. Торік Львівський кластер інформаційних техноло...


  • Львів'янин Роман Мартиненко – чемпіон і рекордсмен світу з пауерліфтингу серед юніорів

    23-річний уродженець Нового Роздолу, а нині представник армійського спорту Львівщини Роман Мартиненко успішно виступив на чемпіонаті Світу з пауерліфтингу серед юніорів в м. Кіллен (США). Роман Мартиненко переконливо переміг у ваговій категорії до 83 кг, встановивши новий рекорду світу в жимі лежачи...


  • Обiйти обмеження готiвкових розрахункiв в Україні можна шляхом передання прав вимоги

    Обiйти обмеження готiвкових розрахункiв, що вводиться з 1 вересня, українцi зможуть, зокрема, шляхом передання прав вимоги, вважає адвокат юридичної компанiї "Алєксєєв, Боярчуков i партнери" Єгор Штокалов. "Наприклад, хтось винен певну суму грошей покупцевi, який укладає з продавцем договiр купiвлi...


  • Янукович не їздив "магістраллю" Львів-Тернопіль

    Президент України Віктор Янукович заявив, що в Україні в 2014 р. почнеться повне оновлення всіх міських та магістральних доріг. Про це Янукович заявив в інтерв'ю українським телеканалам, яке було показано на каналі "1+1". "2014 стане роком, коли ми почнемо оновлювати міські дороги. У всіх областях....


  • Україна зменшуватиме обсяги споживання російського газу

    Президент України Віктор Янукович заявив, що країна продовжить рухатися шляхом диверсифікації енергоресурсів. Про це він сказав в інтерв'ю чотирьом українським телеканалам. «Я переконаний, що одне з питань захисту наших національних інтересів і відстоювання нашої незалежності – це питання диверсиф...


  • 41,6% українців вступлять до Європейського союзу, а 31% - до Митного...

    Питання вступу України до Європейського Союзу чи Митного союзу буде вирішуватись на референдумі. Про це сказав Президент Віктор Янукович в інтерв’ю чотирьом українським телеканалам. За його словами, питання, куди рухатиметься країна, мають вирішувати її громадяни. "Який вибір буде українського народ...


  • До 2017 року Збройні Сили України набиратимуть по 5 тисяч контрактників

    У Збройний сил України (ЗСУ) до 2017 р. щорічно будуть призиватися до 5 тис. контрактників. Про це сьогодні в ході прес-конференції заявив міністр оборони України Павло Лебедєв, передає кореспондент ...


  • Трамвай "Електрона" буде ліпший за його телевізори?

    Низькопідлоговий трамвай львівського виробництва вже майже тиждень курсує вулицями Львова. Наразі він працює на маршруті №9А. Після ремонтів доріг буде визначено його постійний маршрут роботи. «Минулого тижня у вихідні перший раз вийшов на лінію новий пасажирський низькопідлоговий трамвай. Він ви...


  • Тільки 9 міст Львівської області є на картах Яндексу

    На http://maps.yandex.ua з'явилися карти Золочева, Самбора, Червонограда. Тепер користувачі легко знайдуть у цих містах потрібну адресу або побудують через них автомобільний маршрут. Разом із картами Львівської області Яндекс опублікував схеми ще 36 населених пунктів України. Це міста обласного та ...


  • Матір з дитиною виселили з квартири за підробленими документами

    У Львові 5-річну дитину з матір’ю позбавили житла. Розпочато розслідування. Як з’ясовано прокуратурою Франківського району, дозвіл на відчуження квартири, в якій мешкав неповнолітній хлопчик та його матір, надано Франківською райадміністрацією Львова на підставі підроблених документів. За цим фактом...


  • Сколівська, Старосамбірська і Радехівська міськради будуть без генпланів

    29 серпня відбулося засідання постійної комісії обласної ради з питань регулювання земельних відносин, адміністративно-територіального устрою, планування території, архітектури та будівництва Львівської обласної ради. Під час засідання депутати розглянули та обговорили проблемні питання, які виникли...


  • Екс-дрогобичанин Ярослав Попович аж на 95-мі місці велогонки в Іспанії

    На шостому етапі велошосейної гонки "Вуельта"-2013, що відбувається в Іспанії, переміг Міхаель Морков з Данії. Відразу 132 учасники фінішували з часом переможця, серед яких і українець Ярослав Попович, уродженець Дрогобича, який перебуває у загальному заліку аж на 95-му місці. Вуельта Іспанії Бага...


  • 36 підприємств Львова допомогли дітям-школярам

    Сьогодні в рамках благодійної акції «Пора до школи» діти з багатодітних, малозабезпечених та інших соціально незахищених родин отримають безкоштовне шкільне приладдя від львівських підприємців, інформує прес-служба ЛМР. Щоб підготувати діток з таких сімей до нового навчального року, організатори ак...


  • Богатирьова прочитає лекцію у Львівському медичному коледжі

    30 серпня в рамках робочого візиту у м. Львів міністр охорони здоров’я України Раїса Богатирьова ознайомилась із роботою Вищого навчального комунального закладу ЛОР “Львівський медичний коледж імені Андрея Крупинського» і пообіцяла викладацькому колективу колежду, що відвідає їх знову і, ймовірно, ...


  • "Шахтар" - у Лізі чемпіонів, а «Динамо», «Дніпро», «Чорноморець» - у Лізі Європи

    Три українські клуби - «Динамо», «Дніпро», «Чорноморець» - продовжать боротьбу у груповому турнірі футбольної Ліги Європи. Динамівці з рахунком 5:1 розгромили казахстанський «Актобе» (перший матч також завершився на користь киян 3:2). Дніпропетровці переграли чемпіона Естонії «Нимме Калью» – 2:0 (...


  • Ювілейна Х велопроща «Львів - Страдч – Крехів» відбудеться у вересні

    14-15 вересня цього року Львівське обласне товариство українських студентів-католиків «Обнова» спільно із молодіжною організацією «Добрий Пастир» за сприяння управління молоді, сім’ї та спорту ЛМР та департаменту освіти, сім’ї та молоді ЛОДА в рамках Єдиного молодіжного простору традиційно організов...


  • У Львів приїде Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет

    12-15 вересня на запрошення митрополита Львівського і Сокальського Димитрія Львівську єпархію з першосвятительським візитом відвідає Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет. Візит предстоятеля Української православної церкви Київського патріархату присвячений до відзначення у Львів...


Новини Львів