Архів новин

Українські храми – «в дорозі» до списку ЮНЕСКО. ФОТО

Україна та Польща планують втілити у життя надзвичайно важливий проект – внести до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО пам’ятки сакральної архітектури. Так, з кожної сторони мало б увійти по вісім унікальних церков 16 – 19 ст., які мають дуже цікаві пропорції та виразні конструкції. За оптимістичними прогнозами, свій вердикт експерти мали б винести влітку 2012-го року.

Як розповів директор Державного історико-архітектурного заповідника у Жовкві Володимир Герич, вже влітку 2010-го приїдуть експерти ЮНЕСКО для того, щоб первинно оцінити об’єкти сакральної архітектури. До цього у січні 2010-го дві сторони подадуть попередню заявку, за підписом міністрів двох країн, і, якщо проект отримає «зелене світло», у 2011 році сторони повинні скласти основне подання. Так, за оптимістичним варіантом, у кінці червня – на початку липня 2012 року на сесії ЮНЕСКО винесе свій вердикт і стане відомо, чи об’єкти увійдуть у список Всесвітньої спадщини.

«Проте ще у 2010 році унікальні об’єкти сакральної архітектури ми хочемо «засвіти» - зробити виставку фотографій в кулуарах», - сказав Герич і додав, що внесення об’єктів до списку ЮНЕСКО – це декларація двох держав про те, що вони мають цінність на світовому рівні і що цю цінність країни будуть зберігати і приводити до належного порядку. «Ми декларуємо і віддаємо цю цінність під всесвітній нагляд. Внесення об’єктів до списку ЮНЕСКО – це величезна відповідальність. І першочергово – це розуміння держав про те, якими скарбами вони володіють», - наголосив Володимир Герич.

Окрім того, як каже п. Герич, проект направлений на зміцнення українсько-польських стосунків, а також, якщо буде реалізований, то слугуватиме яскравим прикладом збереження автентичності інших церков, а їх в Україні є понад 2 тисячі.

Так, вибір, який є дуже складним процесом, здійснювали, як зазначив провідний науковий спеціаліст Інституту «Укрзахідпроектреставрація», кандидат історичних наук Василь Слободян, зважаючи на технічний стан архітектурних пам’яток, оточення - мальовничість, доступність, автентичність.

Василь Слободян наголосив, що на сьогодні, говорячи про пам’ятки, які знаходяться на українській стороні, у найкращому стані є пам’ятка архітектури національного значення - церква Святого Духа в м. Рогатині. «Вона є музейна і знаходиться у дуже доброму стані», - каже він, проте наголошує, що навіть ця церква має певні недоліки у зв’язку з останнім ремонтом.


(Церква Святого Духа в Рогатині є одним із найдавніших дерев’яних храмів України і походить зі зламу XV/XVI ст., хоча поки що датується 1598 роком).

Окрім того, п. Слободян наголосив, що церква Святої Трійці у Жовкві - одна з найвідоміших сакральних архітектурних пам’яток серед дерев’яних церков Львівщини також знаходиться у непоганому стані, проте потребує певних доопрацювань.


(Церква Святої Трійці в Жовкві збудована у 1720 році на місці попередниці, яка згоріла разом з іншими дерев’яними будівлями під час пожежі 1717 року).

П. Слободян наголосив, що у відносно доброму стані є церква Вознесення Господнього в Ясині на Закарпатті.


(Церква Вознесення Господнього в Ясині, збудована у 1824 року)

Історик розповів, що сакральна перлина - церква в Ужку вражає не лише своїми пропорціями та формами, а тим, що храм оточений карпатськими краєвидами. А доопрацювань потребує лише інтер’єр.


(Церква Св. арх. Михайла в Ужку на Закарпатті збудована у1745 р., а  дзвіниця  - у 1927 р.)

«Церква в Маткові є фантастичною», - наголосив п. Слободян і додав, що незважаючи на це храм потребує значного втручання спеціалістів.
   

(Церква Різдва Пресвятої Богородиці в Маткові збудована майстрами у 1838 році)

Окрім того, до списку увійшла перлина українського дерев’яного сакрального будівництва – церква св. Юра в Дрогобичі, яка, як каже п. Слободян, є у найтяжчому стані. Але, не дивлячись на це, вона одна могла би замінити весь список, пропонований зі сторони України і Польщі 


(Храм збудований у другій половині XVII століття і освячений 1678 року, дзвіниця збудована 1670 року).

Історик наголосив, що до переліку церков, які потребують серйозно ремонтно-реставраційних робіт входить і Потелицька церква.


(Дерев'яна церква Святого Духа у 1502 році - збудована на місці церкви Бориса і Гліба).

А от «Вербізька церква є в доброму стані, - каже Василь Слободян. – Цікавим є той факт, що у 1812 році Gazeta Lwowska опублікувала матеріал, про майстра, який своїм коштом, своїми силами і своєю працею збудував церкву і дістав Цісарську золоту медаль. До того ж майстру було 102 роки».


(Церква Різдва Пр. Богородиці у Нижньому Вербіжі, збудована 1808 року фундатором і майстром Григорієм Семонюком).

Історик наголосив, що не можна оминути дві українські сакральні пам’ятки, які знаходяться на польській стороні - церкву Св. Параскеви в Радружі та церкву з Рихавлда-Овчар лемківського типу 1653 року. «На жаль, нам кордон обрізали так, що церков лемківського типу в Україні не збереглося», - розповів він.


(Церкву Св. Параскеви в Радружі збудували у другій половині XVI ст.)

 
(Церкву з Рихавлда-Овчар лемківського типу збудували у 1653 році)

У той же час він наголосив, що церкву з Туринська, збудовано у східно-лемківському варіанті у 1801 році. І це діюча церква для невеликої кількості українців, що зуміли повернутися на Лемківщину після 1956 року.




Треба наголосити, що інші церкви також мають шанс потрапити до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, хоч, як наголосив Василь Слободян, це абсолютно не легко. А головна проблема – це так зване нашарування сучасності, від якого потерпають чи не всі українські церкви. П. Слободян підкреслив, що першочергово експерти ЮНЕСКО звертають увагу на освітлення, яке в українських церквах  дуже часто зустрічається на іконостасах, що не є характерно та до всього й небезпечно. Також очистити храми потрібно  від паперових і пластмасових квітів. Потрібно замінити паркани, мають бути натуральними, бо поляки повернули практично до усіх церков натуральне, первісне оточення, яке було знищене. «У цьому відношенні польській стороні легше, бо переважно їх храми нещодавно реставрували», - додав він.

Василь Слободян зазначив, що програму приведення храмів, які планують внести до списку ЮНЕСКО, до належного стану можна розписати на 30 років, але певні першочергові роботи повинні бути виконаними якнайшвидше і заступник міністра культури і туризму України Микола Яковина у питанні фінансування зазначив, що кошти для втілення цього проекту потрібно залучати як з державного, так і місцевого бюджетів, є надія на спонсорські кошти.

Фото надав п.Слободян.

Об'єктивно

Всі новини випуску 
  • На Львівщині діє 74 початкові мистецькі школи

    Станом на 2013 рік на Львівщині діє 74 початкові мистецькі школи. Про це 29 серпня на прес-конференції повідомила директор департаменту з питань культури, охорони культурної спадщини та культурних цінностей Львівської ОДА Наталія Гамкало. За її словами, з 74 шкіл 41 – музична школа, 27 – мистецьких,...


  • 85 "швидких допомог" для Львівщини за 1,5 року

    Львівська область до кінця 2013 року і у 1-ому кварталі 2014 року отримає 85 нових автомашин. Про це сказала міністр охорони здоров’я України Раїса Богатирьова в рамках робочої поїздки до Львова. Під час зустрічі із медичним персоналом Р.Богатирьова оглянула систему екстреної (швидкої) медичної допо...


  • Нова лабораторія у НУ "Львівська політехніка"

    2 вересня відбудеться відкриття нової сучасної лабораторії програмування для вбудованих та мобільних платформ на кафедрі програмного забезпечення Інституту комп'ютерних наук та інформаційних технологій Національного університету “Львівська політехніка”. Торік Львівський кластер інформаційних техноло...


  • Львів'янин Роман Мартиненко – чемпіон і рекордсмен світу з пауерліфтингу серед юніорів

    23-річний уродженець Нового Роздолу, а нині представник армійського спорту Львівщини Роман Мартиненко успішно виступив на чемпіонаті Світу з пауерліфтингу серед юніорів в м. Кіллен (США). Роман Мартиненко переконливо переміг у ваговій категорії до 83 кг, встановивши новий рекорду світу в жимі лежачи...


  • Обiйти обмеження готiвкових розрахункiв в Україні можна шляхом передання прав вимоги

    Обiйти обмеження готiвкових розрахункiв, що вводиться з 1 вересня, українцi зможуть, зокрема, шляхом передання прав вимоги, вважає адвокат юридичної компанiї "Алєксєєв, Боярчуков i партнери" Єгор Штокалов. "Наприклад, хтось винен певну суму грошей покупцевi, який укладає з продавцем договiр купiвлi...


  • Янукович не їздив "магістраллю" Львів-Тернопіль

    Президент України Віктор Янукович заявив, що в Україні в 2014 р. почнеться повне оновлення всіх міських та магістральних доріг. Про це Янукович заявив в інтерв'ю українським телеканалам, яке було показано на каналі "1+1". "2014 стане роком, коли ми почнемо оновлювати міські дороги. У всіх областях....


  • Україна зменшуватиме обсяги споживання російського газу

    Президент України Віктор Янукович заявив, що країна продовжить рухатися шляхом диверсифікації енергоресурсів. Про це він сказав в інтерв'ю чотирьом українським телеканалам. «Я переконаний, що одне з питань захисту наших національних інтересів і відстоювання нашої незалежності – це питання диверсиф...


  • 41,6% українців вступлять до Європейського союзу, а 31% - до Митного...

    Питання вступу України до Європейського Союзу чи Митного союзу буде вирішуватись на референдумі. Про це сказав Президент Віктор Янукович в інтерв’ю чотирьом українським телеканалам. За його словами, питання, куди рухатиметься країна, мають вирішувати її громадяни. "Який вибір буде українського народ...


  • До 2017 року Збройні Сили України набиратимуть по 5 тисяч контрактників

    У Збройний сил України (ЗСУ) до 2017 р. щорічно будуть призиватися до 5 тис. контрактників. Про це сьогодні в ході прес-конференції заявив міністр оборони України Павло Лебедєв, передає кореспондент ...


  • Трамвай "Електрона" буде ліпший за його телевізори?

    Низькопідлоговий трамвай львівського виробництва вже майже тиждень курсує вулицями Львова. Наразі він працює на маршруті №9А. Після ремонтів доріг буде визначено його постійний маршрут роботи. «Минулого тижня у вихідні перший раз вийшов на лінію новий пасажирський низькопідлоговий трамвай. Він ви...


  • Тільки 9 міст Львівської області є на картах Яндексу

    На http://maps.yandex.ua з'явилися карти Золочева, Самбора, Червонограда. Тепер користувачі легко знайдуть у цих містах потрібну адресу або побудують через них автомобільний маршрут. Разом із картами Львівської області Яндекс опублікував схеми ще 36 населених пунктів України. Це міста обласного та ...


  • Матір з дитиною виселили з квартири за підробленими документами

    У Львові 5-річну дитину з матір’ю позбавили житла. Розпочато розслідування. Як з’ясовано прокуратурою Франківського району, дозвіл на відчуження квартири, в якій мешкав неповнолітній хлопчик та його матір, надано Франківською райадміністрацією Львова на підставі підроблених документів. За цим фактом...


  • Сколівська, Старосамбірська і Радехівська міськради будуть без генпланів

    29 серпня відбулося засідання постійної комісії обласної ради з питань регулювання земельних відносин, адміністративно-територіального устрою, планування території, архітектури та будівництва Львівської обласної ради. Під час засідання депутати розглянули та обговорили проблемні питання, які виникли...


  • Екс-дрогобичанин Ярослав Попович аж на 95-мі місці велогонки в Іспанії

    На шостому етапі велошосейної гонки "Вуельта"-2013, що відбувається в Іспанії, переміг Міхаель Морков з Данії. Відразу 132 учасники фінішували з часом переможця, серед яких і українець Ярослав Попович, уродженець Дрогобича, який перебуває у загальному заліку аж на 95-му місці. Вуельта Іспанії Бага...


  • 36 підприємств Львова допомогли дітям-школярам

    Сьогодні в рамках благодійної акції «Пора до школи» діти з багатодітних, малозабезпечених та інших соціально незахищених родин отримають безкоштовне шкільне приладдя від львівських підприємців, інформує прес-служба ЛМР. Щоб підготувати діток з таких сімей до нового навчального року, організатори ак...


  • Богатирьова прочитає лекцію у Львівському медичному коледжі

    30 серпня в рамках робочого візиту у м. Львів міністр охорони здоров’я України Раїса Богатирьова ознайомилась із роботою Вищого навчального комунального закладу ЛОР “Львівський медичний коледж імені Андрея Крупинського» і пообіцяла викладацькому колективу колежду, що відвідає їх знову і, ймовірно, ...


  • "Шахтар" - у Лізі чемпіонів, а «Динамо», «Дніпро», «Чорноморець» - у Лізі Європи

    Три українські клуби - «Динамо», «Дніпро», «Чорноморець» - продовжать боротьбу у груповому турнірі футбольної Ліги Європи. Динамівці з рахунком 5:1 розгромили казахстанський «Актобе» (перший матч також завершився на користь киян 3:2). Дніпропетровці переграли чемпіона Естонії «Нимме Калью» – 2:0 (...


  • Ювілейна Х велопроща «Львів - Страдч – Крехів» відбудеться у вересні

    14-15 вересня цього року Львівське обласне товариство українських студентів-католиків «Обнова» спільно із молодіжною організацією «Добрий Пастир» за сприяння управління молоді, сім’ї та спорту ЛМР та департаменту освіти, сім’ї та молоді ЛОДА в рамках Єдиного молодіжного простору традиційно організов...


  • У Львів приїде Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет

    12-15 вересня на запрошення митрополита Львівського і Сокальського Димитрія Львівську єпархію з першосвятительським візитом відвідає Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет. Візит предстоятеля Української православної церкви Київського патріархату присвячений до відзначення у Львів...


Новини Львів