Архів новин

Мешканець Червонограда Михайло Малько розповів, як його катували в міліції

Катування затриманих для отримання явки з повинною та зізнання у вчиненні злочинів є системним явищем, що не має статистики, однак жертв міліцейського свавілля не зменшуватиметься, якщо суспільство залишатиметься у правовому невігластві – про це учора, 2 грудня, під час прес-конференції у Львові повідомив мешканець Червонограда Михайло Малько, що зазнав катувань у міліції, та учасники проекту «Усунення перешкод реалізації права на захист як спосіб реформування системи кримінальної юстиції», підтриманого МФ «Відродження» президент громадської організації ЦППД «Сім» Лідія Тополевська та адвокат Олег Мицик.
Червоноградець Михайло Малько – однин із не багатьох, хто наважився оскаржувати дії міліціонерів, від яких він натерпівся фізичного знущання, будучи кілька днів утримуваний у кабінеті слідчих, котрі навіть не оформили його затримання належним протоколом. Заяву на ім’я прокурора Львівської області Олексія Баганця допоміг Михайлові Мальку скласти адвокат Олег Мицик, який є керівником проекту ГО ЦППД «Сім» «Усунення перешкод реалізації права на захист як спосіб реформування системи кримінальної юстиції», підтриманого МФ «Відродження».

Михайла Малька було затримано за підозрою у нанесенні тяжких тілесних ушкоджень своєму колишньому однокласнику, однак він стверджує, що був на місці події задовго до того, як вона трапилася поблизу кіоском, де у нічний час вирує торгівля алкоголем. Михайла Малька від 13 вересня три доби утримували у відділку міліції, не повідомляючи його рідних, де він перебуває, та не забезпечуючи йому права на захист. У міліції до Михайла застосували тортуру «папужка»: скували руки кайданками під колінами і повісили на перекладині, простромленій попід пахви. Після кількагодинного висіння, Михайло Малько не чув рук: від травми вони віднялися. Під намовою міліціонерів він знечуленими руками написав явку з повинною… Не відомо скільки б іще тривало катування, але край йому поклала раптова перевірка, яка приїхала до Червонограда. Не маючи куди сховати катованого, двоє міліціонерів привезли його до своєї мами, а саме до того ж кіоску, звідки бере початок ця сумна історія. Отак виявилося, що кати є синами власниці кіоска, який торгує спиртним незважаючи на рішення червоногорадської міської ради від 2005 року про заборону такої торгівлі в нічний час. Михайлові наказали мовчати паро катування у міліції. Тому звертаючись по лікарську допомогу, хлопець сказав, що отримав травми при падінні з риштовань. Медики діагностували «посттравматичний брахіоплексит»…

«Це у Львові медики незалежні, а в маленьких містечках вони бояться встановлювати діагноз, коли сказати їм, що травму спричинили в міліції. А для того ж, щоб отримати висновок судмедексперта, необхідно отримати скерування тих же правоохоронних органів. Тут коло замикається. Перший типовий спосіб отримати зізнання: натиснути на особу морально або фізично. У другому випадку б’ють так, щоб не лишалося слідів, а бо тримають так довго, щоб вони зійшли. Особу можуть утримувати у кабінетах по кілька діб, але затримання не оформляють, за цей час вибиваючи в неї явку з повинною. Часто за вчинення опору міліонерам до особи застосовують адмінарешт і підчас нього «допресовоють» до зізнання – пояснив міліцейські хитрощі Олег Мицик, який стверджує, що на цьому етапі адвокату украй важко доступитися до підзахисного.

Практика катувань є системною і широко розповсюдженою. Таких випадків є доволі, хоча нема їхньої статистики. Причина цього зрозуміла: по-перше, не всі є юридично грамотними, щоб оскаржити незаконні дії правоохоронців, по-друге, мало хто навіть із адвокатів хоче конфліктувати із системою, по-третє, чимало із катованих (як це не парадоксально) вважають таку поведінку міліціонерів нормою, а побої – заслуженими!

За словами адвоката Олега Мицика, затримані часто бувають справді причетними до скоєння злочинів, але це не дає підстави міліції знущатися над затриманими та вибивати зізнання. «Допоки цим жахливим випадкам суспільство не дасть належної оцінки, доти практика катувань не припинеться. При цьому ми навіть не будемо знати справжніх її масштабів», – вважає Олег Мицик. До речі, помічник міністра внутрішніх справ України у Львівській області Тарас Гаталяк, який не оминув увагою учорашню прес-конференцію, підтверджує відсутність цього року порушень кримінальних справ щодо катувань у відділках міліції, – відтак нема й статистики катувань затриманих з метою отримання явки з повинною. Якщо хтось і скаржиться, то тільки на перевищення повноважень службових осіб.

Таким чином попри всі офіційні запевнення, що затриманий може скористатися « гарячою лінією» чи «телефоном довіри» на практиці обертаються його цілковитою ізоляцією. За такої ізоляції, міліція не стримує себе у тиску на затриманого, а адвокат не має змоги допомогти чимось підзахисному. Водночас прокуратура не реагує на скарги про не допуск адвоката, а включається у гру тільки, коли у затриманих констатовано тяжкі тілесні ушкодження або смерть. При цьому ані міліція, ані прокуратура не зацікавлені в об’єктивній перевірці фактів порушення прав затриманих, тому реакція на такі факти практично відсутня.Суди у цій системі також відстають: в Україні виносять надзвичайно мало виправдальних вироків – 0.03 %, тоді як у Європі цей показник становить 20–30%, а в США – до 40%.

«У мене таке враження, що працівники міліції обговорюють на семінарах методику недопущення адвоката до підзахисного, тому що порушення прав затриманих дублюється в кожному випадку. Від часів терору, коли прокурор Вишенський стверджував, що зізнання – матір доказів» мало що змінилося, бо в нас і досі панує система, яка сприймає адвоката за фактор, що перешкоджає із підозрюваного зробити засудженого, який відбуватиме покарання. Адвокатів не допускають іще й тому, аби вони не фіксували тілесні ушкодження: забиття, садна, опіки тощо. Іноді обставляють справу так, що затриманий сам примудрився себе травмувати, опираючись міліції», – розповідає Олег Мицик.

«Але насправді особа не повинна доводити, що її били, це держава повинна довести, що особу не били, – така світова практика. До того ж, особа не зобов’язана доводити свою невинуватість і за рішенням Європейського Суду, зізнання не може бути основою обвинувального вироку. Але наш Верховний Суд на це не зважає. Порушення прав затриманих та «вибивання» зізнання справді є повсюдними. 90% людей, проти яких порушено кримінальні справи, скаржаться, що до них застосували насильство, якщо не фізичне, то моральне, наприклад залякування», – каже очільниця ГО ЦППД «СІМ» Лідія Тополевська.

За словами Лідії Тополевської покласти карай свавіллю правоохоронців можна тільки за умови, що факти катувань суспільство не буде замовчувати. Тому вона закликала пресу до широкого розголошення подібних негативних випадків, аби вони не мали ґрунту для побутування, пояснила що під час реалізації проекту «Усунення перешкод реалізації права на захист як спосіб реформування системи кримінальної юстиції» буде здійснене анкетування практикуючих адвокатів, яке дасть можливість скласти реальну картину порушення прав затриманих та засуджених щодо незабезпечення їм захисту, гарантованого Конституцією.

«Ми намагаємося різними методами донести проблему порушення прав затриманих до громадськості, тому що про це треба говорити. Якщо ж про це не говорити, то люди залишаються з бідою сам на сам. І коли людина не має коштів або певного положення в суспільстві, то їй дуже важко довести, що вона невинна і проти неї були застосовані ті чи інші заборонені методи слідства. Я не знаю, чому керівництво правоохоронних органів не чує і не бачить фактів порушення прав затриманих. Ми постійно звертаємося до нашого уповноваженого з прав людини, але немає жодного прикладу, щоб уповноважений з прав людини втрутився, і справа вирішилась позитивно. Загалом, це не тільки проблема людини, а й суспільства.Існує повна бездіяльність структури від початку до самого верху. Тому поки громадськість не почне виступати проти цього, ми не зможемо подолати цю проблему», – резюмувала Лідія Тополевська.

ЗІК

Всі новини випуску 
  • На Львівщині діє 74 початкові мистецькі школи

    Станом на 2013 рік на Львівщині діє 74 початкові мистецькі школи. Про це 29 серпня на прес-конференції повідомила директор департаменту з питань культури, охорони культурної спадщини та культурних цінностей Львівської ОДА Наталія Гамкало. За її словами, з 74 шкіл 41 – музична школа, 27 – мистецьких,...


  • 85 "швидких допомог" для Львівщини за 1,5 року

    Львівська область до кінця 2013 року і у 1-ому кварталі 2014 року отримає 85 нових автомашин. Про це сказала міністр охорони здоров’я України Раїса Богатирьова в рамках робочої поїздки до Львова. Під час зустрічі із медичним персоналом Р.Богатирьова оглянула систему екстреної (швидкої) медичної допо...


  • Нова лабораторія у НУ "Львівська політехніка"

    2 вересня відбудеться відкриття нової сучасної лабораторії програмування для вбудованих та мобільних платформ на кафедрі програмного забезпечення Інституту комп'ютерних наук та інформаційних технологій Національного університету “Львівська політехніка”. Торік Львівський кластер інформаційних техноло...


  • Львів'янин Роман Мартиненко – чемпіон і рекордсмен світу з пауерліфтингу серед юніорів

    23-річний уродженець Нового Роздолу, а нині представник армійського спорту Львівщини Роман Мартиненко успішно виступив на чемпіонаті Світу з пауерліфтингу серед юніорів в м. Кіллен (США). Роман Мартиненко переконливо переміг у ваговій категорії до 83 кг, встановивши новий рекорду світу в жимі лежачи...


  • Обiйти обмеження готiвкових розрахункiв в Україні можна шляхом передання прав вимоги

    Обiйти обмеження готiвкових розрахункiв, що вводиться з 1 вересня, українцi зможуть, зокрема, шляхом передання прав вимоги, вважає адвокат юридичної компанiї "Алєксєєв, Боярчуков i партнери" Єгор Штокалов. "Наприклад, хтось винен певну суму грошей покупцевi, який укладає з продавцем договiр купiвлi...


  • Янукович не їздив "магістраллю" Львів-Тернопіль

    Президент України Віктор Янукович заявив, що в Україні в 2014 р. почнеться повне оновлення всіх міських та магістральних доріг. Про це Янукович заявив в інтерв'ю українським телеканалам, яке було показано на каналі "1+1". "2014 стане роком, коли ми почнемо оновлювати міські дороги. У всіх областях....


  • Україна зменшуватиме обсяги споживання російського газу

    Президент України Віктор Янукович заявив, що країна продовжить рухатися шляхом диверсифікації енергоресурсів. Про це він сказав в інтерв'ю чотирьом українським телеканалам. «Я переконаний, що одне з питань захисту наших національних інтересів і відстоювання нашої незалежності – це питання диверсиф...


  • 41,6% українців вступлять до Європейського союзу, а 31% - до Митного...

    Питання вступу України до Європейського Союзу чи Митного союзу буде вирішуватись на референдумі. Про це сказав Президент Віктор Янукович в інтерв’ю чотирьом українським телеканалам. За його словами, питання, куди рухатиметься країна, мають вирішувати її громадяни. "Який вибір буде українського народ...


  • До 2017 року Збройні Сили України набиратимуть по 5 тисяч контрактників

    У Збройний сил України (ЗСУ) до 2017 р. щорічно будуть призиватися до 5 тис. контрактників. Про це сьогодні в ході прес-конференції заявив міністр оборони України Павло Лебедєв, передає кореспондент ...


  • Трамвай "Електрона" буде ліпший за його телевізори?

    Низькопідлоговий трамвай львівського виробництва вже майже тиждень курсує вулицями Львова. Наразі він працює на маршруті №9А. Після ремонтів доріг буде визначено його постійний маршрут роботи. «Минулого тижня у вихідні перший раз вийшов на лінію новий пасажирський низькопідлоговий трамвай. Він ви...


  • Тільки 9 міст Львівської області є на картах Яндексу

    На http://maps.yandex.ua з'явилися карти Золочева, Самбора, Червонограда. Тепер користувачі легко знайдуть у цих містах потрібну адресу або побудують через них автомобільний маршрут. Разом із картами Львівської області Яндекс опублікував схеми ще 36 населених пунктів України. Це міста обласного та ...


  • Матір з дитиною виселили з квартири за підробленими документами

    У Львові 5-річну дитину з матір’ю позбавили житла. Розпочато розслідування. Як з’ясовано прокуратурою Франківського району, дозвіл на відчуження квартири, в якій мешкав неповнолітній хлопчик та його матір, надано Франківською райадміністрацією Львова на підставі підроблених документів. За цим фактом...


  • Сколівська, Старосамбірська і Радехівська міськради будуть без генпланів

    29 серпня відбулося засідання постійної комісії обласної ради з питань регулювання земельних відносин, адміністративно-територіального устрою, планування території, архітектури та будівництва Львівської обласної ради. Під час засідання депутати розглянули та обговорили проблемні питання, які виникли...


  • Екс-дрогобичанин Ярослав Попович аж на 95-мі місці велогонки в Іспанії

    На шостому етапі велошосейної гонки "Вуельта"-2013, що відбувається в Іспанії, переміг Міхаель Морков з Данії. Відразу 132 учасники фінішували з часом переможця, серед яких і українець Ярослав Попович, уродженець Дрогобича, який перебуває у загальному заліку аж на 95-му місці. Вуельта Іспанії Бага...


  • 36 підприємств Львова допомогли дітям-школярам

    Сьогодні в рамках благодійної акції «Пора до школи» діти з багатодітних, малозабезпечених та інших соціально незахищених родин отримають безкоштовне шкільне приладдя від львівських підприємців, інформує прес-служба ЛМР. Щоб підготувати діток з таких сімей до нового навчального року, організатори ак...


  • Богатирьова прочитає лекцію у Львівському медичному коледжі

    30 серпня в рамках робочого візиту у м. Львів міністр охорони здоров’я України Раїса Богатирьова ознайомилась із роботою Вищого навчального комунального закладу ЛОР “Львівський медичний коледж імені Андрея Крупинського» і пообіцяла викладацькому колективу колежду, що відвідає їх знову і, ймовірно, ...


  • "Шахтар" - у Лізі чемпіонів, а «Динамо», «Дніпро», «Чорноморець» - у Лізі Європи

    Три українські клуби - «Динамо», «Дніпро», «Чорноморець» - продовжать боротьбу у груповому турнірі футбольної Ліги Європи. Динамівці з рахунком 5:1 розгромили казахстанський «Актобе» (перший матч також завершився на користь киян 3:2). Дніпропетровці переграли чемпіона Естонії «Нимме Калью» – 2:0 (...


  • Ювілейна Х велопроща «Львів - Страдч – Крехів» відбудеться у вересні

    14-15 вересня цього року Львівське обласне товариство українських студентів-католиків «Обнова» спільно із молодіжною організацією «Добрий Пастир» за сприяння управління молоді, сім’ї та спорту ЛМР та департаменту освіти, сім’ї та молоді ЛОДА в рамках Єдиного молодіжного простору традиційно організов...


  • У Львів приїде Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет

    12-15 вересня на запрошення митрополита Львівського і Сокальського Димитрія Львівську єпархію з першосвятительським візитом відвідає Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет. Візит предстоятеля Української православної церкви Київського патріархату присвячений до відзначення у Львів...


Новини Львів