Архів новин

Бюджет Львова – 2009: борг кожного львів’янина – тисяча гривень

Він є спірним та алогічним, кризовим та провальним, антисоціальним та прийнятим з нормами, які протирічать чинному законодавству. Бюджет - головний фінансовий документ міста, по якому рік живе територіальна громада. Саме цей документ має визначати норми надходжень до бюджету (податки, місцеві збори, надходження від оренди та продажу земельних ділянок та майна тощо) та норми видатків на кожну з галузей міського господарства. За умови фінансово-економічної кризи, яка є тільки початком економічного циклу, будь-який бюджет має бути бездефіцитним: розмір доходів має дорівнювати розміру видатків. Адже в умовах кризи на дохідну частину бюджету вливає безліч факторів: рівень інфляції в країні, зайнятість населення, темпи росту економіки. Тож, недовиконати дохідну частину бюджету в умовах кризи, та й подальшого періоду економічного циклу – депресії, який характеризується нульовим або від’ємним зростанням економіки, дуже просто. Якщо говорити про бюджет міста Львова, то він є досить спірним та алогічним, кризовим та провальним, антисоціальним та прийнятим з нормами, які протирічать чинному законодавству.

Життя у борг

Алогічність, перш за все, полягає у дефіцитності бюджету. Дохідна частина менша від видаткової на майже 570 мільйонів гривень, що складає 31%. В умовах фінансово-економічної кризи це може призвести до провалу міського кошторису. Звичайно, виникає питання: якщо місто недовиконало минулий бюджет, то яким чином будуть знайдені ці 570 мільйонів гривень. Міська влада знайшла дуже просту відповідь – взяти позику. В умовах кризи, коли станом на грудень 2008 року рівень інфляції становив 22,3%, а отже інфляція є галопуючою та прихованою, отримати кредит під фіксовані відсотки майже не реально. Тож, кредит, взятий у іноземній валюті (за твердженням представника бюджетної комісії міськради А. Мисика – у євро) на виході, коли місту потрібно повертати борги може перетворитися із 600 мільйонів гривень у 1 мільярд або й більше. Це не рахуючи відсотки, а тільки зростання курсу іноземної валюти. Крім того, Львів на сьогодні має запозичення на рівні 136,6 мільйонів гривень. 2012 року місто і так має повернути 98,6 мільйонів гривень одним траншем. На сьогодні це майже 8% нинішнього міського бюджету. Якщо додати до цієї суми запропоновану керівництвом міста позику, то 2012 року місто повинно повертати борг загалом на 52,6% дохідної частини. Цікаво, яким має бути бюджет та що має бути критично недофінансованим, аби отак одразу витратити половину бюджет на повернення боргу.
Втім, навіть такі дії можна було б пробачити, якби вони носили відверто соціальний характер. Якби кошти з позики пішли на збільшення соціальних виплат (зарплат, пенсій, стипендії, матеріальної допомоги), на покращення стану житлових будинків, дитсадків, шкіл тощо. На превеликий жаль, кошти позики будуть використані не на ці, безперечно, першочергові в умовах кризи заходи, а лише на підготовку до проведення Євро-2012 для забезпечення політичного майбутнього нинішній владі. Спеціальний фонд міського бюджету, сформований на 73,8% за рахунок позики, передбачає: будівництво нового стадіону за 381,45 мільйонів гривень. Загалом же видатки на Євро-2012 на 2009 рік заплановані у обсязі 584,4 мільйони гривень (кошти, отримані в позику плюс власні надходження). Тож, замість соціального захисту Львів обрав Євро-2012. Досить дивна позиція, яка нагадує один з анекдотів. Адже коли у сім’ї не вистачає коштів на хліб, дивно позичати кошти у сусідів, аби придбати золотий унітаз та потім водити до нього екскурсії в надії заробити. Мабуть, на думку мерії, стадіон та політичне майбутнє є важливішим від вчителів, медиків, дітей та пенсіонерів.
Загалом, сьогодні кожен львів’янин, від новонародженого до пенсіонера, має на собі борг 1109 гривень. І цей борг доведеться скоро повертати.

Плани та перспективи

Не зважаючи на вельми оптимістичні заяви міських чиновників, дохідна частина міського бюджету навіть на перший погляд не виглядає так реалістично.
Перш за все це стосується чинників, які впливають на економіку під час кризи: галопуюча прихована інфляція на рівні 22,3%, масове безробіття (станом на лютий 2009 – більше 300 000 безробітних), зменшення платоспроможності населення внаслідок зменшення рівня доходів. Саме ці чинники так і не знайшли відображення у міському бюджеті.
Тільки за оптимістичними підрахунками, міська казна 2009 року не буде виконана за такими показниками, як податок з доходу фізичних осіб – підприємців, податок від продажу рухомого та нерухомого майна, податок на власність, плата за землю, оренда нежитлового фонду та малих архітектурних форм, надходження від розміщення зовнішньої реклами, надходження від продажу майна та земельних ділянок. Саме ці позиції найбільш вразливі під час фінансово-економічної кризи. Натомість, замість зменшення обсягу надходжень у порівнянні з 2008 роком, ці показники у бюджеті – 2009 алогічно збільшені.
За підрахунками, місто цього року може недоотримати 231,4 мільйонів гривень, або ж 18,3% дохідної частини. Якщо ж врахувати 60 мільйонів гривень, які мають бути вилучені до Державного бюджету України, то фактично доходи громади є меншими від плану майже на чверть – 23%.
Такий рівень недоотримань може потягти за собою критичне недофінансування найбільш незахищених галузей міського господарства – освіта, охорона здоров’я, житлово-комунальне господарство, транспорт. Наведемо єдиний приклад – для зменшення видатків на житлово-комунальне господарство варто було б активно впроваджувати програму енергозбереження. Недофінансування цієї програми призведе до підвищення видатків на утримання житлового фонду та приміщень соціальної сфери, на що у міському кошторисі, звичайно, коштів теж не знайдеться. Виникає замкнене коло.
Проблему недоотримань не можна вирішити і за рахунок підвищення ставки або введення нових місцевих зборів, підвищення тарифів на послуги житлово-комунального господарства, проїзд тощо. Адже у разі перевищення загальної суми податків та зборів, які має сплатити громада рівня її платоспроможності, такі дії викличуть тільки зменшення надходжень до бюджету. Це відома всім економістам «крива Лаффера», яку вперто не бажають бачити ряд чиновників.

Соціальність бюджету як лакмусовий папірець влади

Коли ми говоримо про соціальність фінансового документу, ми маємо визначати скільки коштів закладено саме на соціальний захист населення, соціальні програми та покращення добробуту львів’ян. Аналізуючи бюджет Львова – 2009, про соціальність говорити досить важко. На соціальний захист населення спрямовано тільки 2,12% видаткової частини бюджету, на культуру - 4,27%, на фізичну культуру та спорт – 0,72%, на житлово-комунальне господарство – 9,26%, на транспорт – 0,65%. При цьому, ці цифри наведені з урахуванням спеціального фонду бюджету, який живе за рахунок позики та без врахування можливих недоотримань. На виході вказані квоти можуть суттєво зменшитись.
Щоправда, міська влада знайшла можливість витрачати 5,5% на апарат виконкому міської ради та 33,4% бюджету на будівництво, яке в умовах економічної кризи завжди перебуває на нульовій позначці. Цілком прийнятними на перший погляд виглядають видатки на освіту та охорону здоров’я, хоча в них закладено тільки фонд оплати праці та плата за житлово-комунальні послуги.
Аби не витрачати час та не інформувати мешканців міста про те, яка галузь внаслідок недовиконання бюджету позбавиться ще «зайвих» мільйонів гривень, міські депутати дозволили управлінню фінансів виконкому вручну перерозподіляти видатки та отримувати нові позики, грубо порушивши тим самим ряд норм чинного законодавства та проігнорувавши право депутатів, який обирали львів’яни, мати уявлення про фінансовий стан міста (п 25.1 та 25.2 Ухвали). Показовим є і той факт, що цьогорічний кошторис міста не проходив громадського обговорення. Враховуючи борг, який влада повісила на кожного з містян, факт є досить промовистим.

Будівництво за кошти громади: гроші в нікуди

Спеціальний фонд міського бюджету, як вже зазначалося, на 74% забезпечується позикою, яку бере місто. Звичайно, розвивати місто, адже саме на спеціальний фонд покладаються капітальні вкладення на будівництво, ремонт, реставрацію – справа вельми гарна. Втім, за закладеними у спеціальному фонді видатками стає зрозуміле одне: на поточний розвиток міста буде витрачено менше чверті. Інші ж 76% буде віддано Євро-2012, при цьому 50% - на будівництво стадіону. Щоправда, чи не дешевше та розумніше було б реконструювати існуючий стадіон? Як вже зазначалося, тільки будівництво нового стадіону у Львові забере 381,45 мільйонів гривень. Це більше, ніж видатки на соціально значущі галузі міського господарства. Але ця цифра бодай достеменно відома.

Втім, більшість з об’єктів будівництва, закладених у бюджеті розвитку, не мають проектно-кошторисної документації. Зрозумілою мовою це означає, що під час закладення бюджетних коштів – коштів львів’ян, міська влада не має точної цифри у скільки обійдеться те чи інше будівництво. Тож, вартість, вказана у бюджеті розвитку приблизна.
Загалом, в економічній практиці є нонсенсом керуватися приблизними цифрами, коли загальна вартість запропонованого бюджету розвитку – 1,05 мільярда гривень. За умов різкого коливання курсів іноземних валют, який впливає на закупівлю матеріалів, рівень інфляції в середині країни закладених коштів може банально не вистачити, що потягне зупинку будівництва об’єктів посередині процесу. Саме через таке ставлення міських чиновників дах школи можуть перекрити лише на половину, а дороги і далі замість комплексного ремонту «латати».
Така позиція львівської влади є небезпечною та загрозливою для міста. Адже Євро-2012 закінчиться, а місто з його дорогами, інженерними мережами, проблемами мешканців залишиться. А з таким бюджетом воно може залишиться у глибокій депресії.

Довідка

Дохідна частина міського бюджету 1 265 537 300 грн.
Видаткова частина міського бюджету 1 830 813 700 грн.
Різниця (дефіцит) 565 276 400 грн.
Позика, яку бере міська влада 566 780 000 грн.

Розподіл часток фінансування галузей міського господарства:
Загальний фонд (фонд оплати праці, оплата комунальних послуг) Спеціальний фонд (капітальні вкладення) Загалом
Державне управління 8,26% 1,6% 5,5%
Освіта 39,8% 2,8% 24,3%
Охорона здоров’я 26,6% 1,2% 16%
Соціальний захист 2,12% 0,004% 1,23%
Житлово-комунальне господарство 9,86% 0% 5,7%
Культура і мистецтво 4,27% 0,26% 2,6%
Фізична культура та спорт 0,72% 0,02% 0,43%
Будівництво 0,17% 79,5% 33,4%
Транспорт 0,65% 10% 4,6%

Формування спеціального фонду міського бюджету:
Позика 566 780 000 грн.
Власні надходження 201 016 200 грн.

Видатки на Євро-2012 по відношенню до спеціального фонду:
Будівництво стадіону 381 450 000 грн.
Інші видатки на Євро-2012 202 915 800 грн.

Інші видатки (міське господарство) 183 426 800 грн.

Володимир Бондаренко,експерт з питань місцевого самоврядування, Громадський форум Львова

ЗІК

Всі новини випуску 
  • На Львівщині діє 74 початкові мистецькі школи

    Станом на 2013 рік на Львівщині діє 74 початкові мистецькі школи. Про це 29 серпня на прес-конференції повідомила директор департаменту з питань культури, охорони культурної спадщини та культурних цінностей Львівської ОДА Наталія Гамкало. За її словами, з 74 шкіл 41 – музична школа, 27 – мистецьких,...


  • 85 "швидких допомог" для Львівщини за 1,5 року

    Львівська область до кінця 2013 року і у 1-ому кварталі 2014 року отримає 85 нових автомашин. Про це сказала міністр охорони здоров’я України Раїса Богатирьова в рамках робочої поїздки до Львова. Під час зустрічі із медичним персоналом Р.Богатирьова оглянула систему екстреної (швидкої) медичної допо...


  • Нова лабораторія у НУ "Львівська політехніка"

    2 вересня відбудеться відкриття нової сучасної лабораторії програмування для вбудованих та мобільних платформ на кафедрі програмного забезпечення Інституту комп'ютерних наук та інформаційних технологій Національного університету “Львівська політехніка”. Торік Львівський кластер інформаційних техноло...


  • Львів'янин Роман Мартиненко – чемпіон і рекордсмен світу з пауерліфтингу серед юніорів

    23-річний уродженець Нового Роздолу, а нині представник армійського спорту Львівщини Роман Мартиненко успішно виступив на чемпіонаті Світу з пауерліфтингу серед юніорів в м. Кіллен (США). Роман Мартиненко переконливо переміг у ваговій категорії до 83 кг, встановивши новий рекорду світу в жимі лежачи...


  • Обiйти обмеження готiвкових розрахункiв в Україні можна шляхом передання прав вимоги

    Обiйти обмеження готiвкових розрахункiв, що вводиться з 1 вересня, українцi зможуть, зокрема, шляхом передання прав вимоги, вважає адвокат юридичної компанiї "Алєксєєв, Боярчуков i партнери" Єгор Штокалов. "Наприклад, хтось винен певну суму грошей покупцевi, який укладає з продавцем договiр купiвлi...


  • Янукович не їздив "магістраллю" Львів-Тернопіль

    Президент України Віктор Янукович заявив, що в Україні в 2014 р. почнеться повне оновлення всіх міських та магістральних доріг. Про це Янукович заявив в інтерв'ю українським телеканалам, яке було показано на каналі "1+1". "2014 стане роком, коли ми почнемо оновлювати міські дороги. У всіх областях....


  • Україна зменшуватиме обсяги споживання російського газу

    Президент України Віктор Янукович заявив, що країна продовжить рухатися шляхом диверсифікації енергоресурсів. Про це він сказав в інтерв'ю чотирьом українським телеканалам. «Я переконаний, що одне з питань захисту наших національних інтересів і відстоювання нашої незалежності – це питання диверсиф...


  • 41,6% українців вступлять до Європейського союзу, а 31% - до Митного...

    Питання вступу України до Європейського Союзу чи Митного союзу буде вирішуватись на референдумі. Про це сказав Президент Віктор Янукович в інтерв’ю чотирьом українським телеканалам. За його словами, питання, куди рухатиметься країна, мають вирішувати її громадяни. "Який вибір буде українського народ...


  • До 2017 року Збройні Сили України набиратимуть по 5 тисяч контрактників

    У Збройний сил України (ЗСУ) до 2017 р. щорічно будуть призиватися до 5 тис. контрактників. Про це сьогодні в ході прес-конференції заявив міністр оборони України Павло Лебедєв, передає кореспондент ...


  • Трамвай "Електрона" буде ліпший за його телевізори?

    Низькопідлоговий трамвай львівського виробництва вже майже тиждень курсує вулицями Львова. Наразі він працює на маршруті №9А. Після ремонтів доріг буде визначено його постійний маршрут роботи. «Минулого тижня у вихідні перший раз вийшов на лінію новий пасажирський низькопідлоговий трамвай. Він ви...


  • Тільки 9 міст Львівської області є на картах Яндексу

    На http://maps.yandex.ua з'явилися карти Золочева, Самбора, Червонограда. Тепер користувачі легко знайдуть у цих містах потрібну адресу або побудують через них автомобільний маршрут. Разом із картами Львівської області Яндекс опублікував схеми ще 36 населених пунктів України. Це міста обласного та ...


  • Матір з дитиною виселили з квартири за підробленими документами

    У Львові 5-річну дитину з матір’ю позбавили житла. Розпочато розслідування. Як з’ясовано прокуратурою Франківського району, дозвіл на відчуження квартири, в якій мешкав неповнолітній хлопчик та його матір, надано Франківською райадміністрацією Львова на підставі підроблених документів. За цим фактом...


  • Сколівська, Старосамбірська і Радехівська міськради будуть без генпланів

    29 серпня відбулося засідання постійної комісії обласної ради з питань регулювання земельних відносин, адміністративно-територіального устрою, планування території, архітектури та будівництва Львівської обласної ради. Під час засідання депутати розглянули та обговорили проблемні питання, які виникли...


  • Екс-дрогобичанин Ярослав Попович аж на 95-мі місці велогонки в Іспанії

    На шостому етапі велошосейної гонки "Вуельта"-2013, що відбувається в Іспанії, переміг Міхаель Морков з Данії. Відразу 132 учасники фінішували з часом переможця, серед яких і українець Ярослав Попович, уродженець Дрогобича, який перебуває у загальному заліку аж на 95-му місці. Вуельта Іспанії Бага...


  • 36 підприємств Львова допомогли дітям-школярам

    Сьогодні в рамках благодійної акції «Пора до школи» діти з багатодітних, малозабезпечених та інших соціально незахищених родин отримають безкоштовне шкільне приладдя від львівських підприємців, інформує прес-служба ЛМР. Щоб підготувати діток з таких сімей до нового навчального року, організатори ак...


  • Богатирьова прочитає лекцію у Львівському медичному коледжі

    30 серпня в рамках робочого візиту у м. Львів міністр охорони здоров’я України Раїса Богатирьова ознайомилась із роботою Вищого навчального комунального закладу ЛОР “Львівський медичний коледж імені Андрея Крупинського» і пообіцяла викладацькому колективу колежду, що відвідає їх знову і, ймовірно, ...


  • "Шахтар" - у Лізі чемпіонів, а «Динамо», «Дніпро», «Чорноморець» - у Лізі Європи

    Три українські клуби - «Динамо», «Дніпро», «Чорноморець» - продовжать боротьбу у груповому турнірі футбольної Ліги Європи. Динамівці з рахунком 5:1 розгромили казахстанський «Актобе» (перший матч також завершився на користь киян 3:2). Дніпропетровці переграли чемпіона Естонії «Нимме Калью» – 2:0 (...


  • Ювілейна Х велопроща «Львів - Страдч – Крехів» відбудеться у вересні

    14-15 вересня цього року Львівське обласне товариство українських студентів-католиків «Обнова» спільно із молодіжною організацією «Добрий Пастир» за сприяння управління молоді, сім’ї та спорту ЛМР та департаменту освіти, сім’ї та молоді ЛОДА в рамках Єдиного молодіжного простору традиційно організов...


  • У Львів приїде Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет

    12-15 вересня на запрошення митрополита Львівського і Сокальського Димитрія Львівську єпархію з першосвятительським візитом відвідає Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет. Візит предстоятеля Української православної церкви Київського патріархату присвячений до відзначення у Львів...


Новини Львів