Архів новин

Микола Бандрівський: відбудова Високого Замку може призвести до чергового конфлікту з польської громадою

Спроба Любомира Буняка відбудувати замок на горі Високий замок спричинила неабиякий резонанс у наукових колах Львова. Інтриги цій ситуації додав той факт, що голова Наукового товариства імені Шевченка та, водночас, член Львівського міськовиконкому Олег Романів виступив на підтримку цієї ідеї. А як ставляться до цього інші львівські науковці, передусім історики, наш кореспондент спробував з’ясувати у львівського археолога Миколи Бандрівського.
Пане Бандрівський, чи збереглися зображення, гравюри, креслення Високого Замку? Тобто те, з чого ми б могли зрозуміти як він виглядав?

Говорячи про Високий Замок, ми повинні відповісти на питання яке століття нас цікавить, бо в різні часи замок виглядав по іншому. Тут переді мною знаходиться стаття Олексія Ратича, який проводив розкопки на Високому замку в 1955-1956 роках. Він пише лише про рештки дерев’яних укріплень та рештки дерев’яного княжого палацу, ні словом не згадуючи про муровані укріплення XIII століття. Муровані укріплення і взагалі камінь почав використовуватися для побудови Високого Замку з часу окупації королем Казимиром західноукраїнських земель – це XIV-XV століття. Найдавніші гравюри, про які ви згадували зовнішнього вигляду замку з’являються значно пізніше у XVII-XVIII столітті. І очевидно, що до того часу Замок перетерпів з десяток грунтовних реконструкцій, що змінило докорінним чином його первісний вигляд.

Замок якого століття збираються відновлювати ?

Коли зараз постає питання про відбудову, то ми не знаємо, що планують будувати. Якщо звернутися до княжих часів, то нам треба будувати дерев’яний замок, бо це відповідало б історичній правді, адже в той час в Галицькій Русі будувалися в основному дерев’яні укріплення. Якщо ж міська влада збудує муровані укріплення, то зразу мусить сказати, що відбудовує польський фортифікат короля Казимира. І дуже важливий аспект на який останім часом не зверталася увага, але про який не слід забувати: курган Унії Любельської, той копець, (на сьогодні це оглядовий майданчик), який штучно насипаний пагорб в 1869 році, коли поляки спеціально його спорудили на честь Люблінської унії (300- річчя воз’єднання Польщі та Литви). Проект сьогоднішнього міського голови передбачає знесення цього кіпця і відкриття оборонної пізньосередньовічної вежі, яка є під ним. А це, без сумніву, бомба сповільненої дії. Це може призвести до чергового, а може й ще більшого спалаху непорозумінь між двома громадами. І такі національні експерименти у Львові не треба проводити. Про це слід нагадувати та підказувати радникам міського голови.

Яке відношення має запропонований проект до історичних реалій минулого?
Проект, пропонований міським головою є абсолютно казковим. Він не містить під собою ніякої археологічної підоснови. Вершина Високого Замку у проекті є абсолютно змінена. Адже у ньому поверхня є ідеально плоскою і на поверхні просто є “насаджені”оборонні башточки, так як їх уявляє собі художник. Це дуже добра дитяча мозаїка, композиція. Але у жодному випадку за цїєю бутафорією не стоїть наука.

Чи проводилися розкопки на території Високого Замку ? Хто досліджував? Що було виявлено?

На перші знахідки на горі Високий Замок масово почали натрапляти в 1869 році, коли поляки по варварському почали з решток земляних укріплень княжого палацу та пізнішого “казимирівського” замку, споруджувати копець Унії Любельської. Антоній Шнайдер опублікував свої спогади про те, як він щоденно в час, коли робітники копали на Високому Замку буквально з-під їх лопат вихоплював різне стародавнє начиння, горщики, мечі, шпори, монети. І це все зносив до бібліотеки Оссолінських (теперішня бібліотека НАН України ім.Василя Стефаника). Там організував невеличкий музей, наповнивши дві шафи, знайденими під час насипання кіпця речами. Наприклад, ним було виявлено два людських черепи. В одного кістяна татарська стріла засіла у лівій очниці, а в іншого залізний наконечник засів у правій скроні. Не виключено, що ці кістки оборонців того замку. Пише про жадібність, з якої накидалися робітники, коли відкопували черговий стародавній горщик, намагаючись відшукати в ньому дорогоцінний скарб. У своїх спогадах Антоній Шнайдер зазначає, що так день-за-днем по-варварському зникала з лиця землі одна з найпрекрасніших перлин Львова власне Львівський Замок. І з цих решток укріплень на місці одної з оборонних веж був споруджений копець унії Любельської, який мав символізувати також зверхність Польщі над Україною. У післявоєнний час розкопки розпочав науковий співробітник відділу археології Інституту суспільних наук Академії наук УРСР( теперішній інститут українознавства) Олексій Ратич. По-перше, він знайшов численний археологічний матеріал. По-друге, він довів, що заселення Високого Замку розпочалося ще задовго до десятого століття нашої ери, тобто люди почали використовувати цей схил ще від кімерійських часів. Але той перший княжий палац, який можемо пов’язувати з князем Львом чи з Данилом Галицьким був дерев’яним, рештки мурованого палацу Олексій Ратич не знайшов. Тобто, якщо б міський голова хотів “відбудовувати” Високий Замок, то це б мала бути лише дерев’яна споруда. Але ніхто в дерев’яному замку не буде сьогодні споруджувати ні розважальні комплекси, ні більярди з саунами. Очевидно, що це є комерційний проект, в якому Любомир Буняк може бути лише ширмою. За цим стоять,мабуть, потужні фінансові потоки, які вже частково витратилися на те, щоб схилити на свій бік деяких членів виконавчих органів влади.

Скажіть будь-ласка чи ідея відбудови Високого Замку є новою для Львова?

Ні, ідея побудови Високого Замку не є “творінням” Любомира Буняка. Я боровся з цією абсурдною ідеєю ще за каденції Василя Куйбіди, коли був депутатом міської ради. У жовтні 1999 року міськвиконком всупереч волі депутатів прийняв рішення виділити з міського бюджету 100 тисяч на побудову Високого Замку. Тоді на сесіях міської ради на засіданнях профільного департаменту я говорив, про недоцільність побудови Високого Замку тоді, коли Львів валиться. Але на сьогодні громадська опінія є активнішою, що полегшує справу.

Чи є приклади відбудови втрачених пам’яток архітектури?

Я був у Римі, але не бачив, щоб відновлювали Колізей, в Афінах ніхто не відновлює Парфенон, в Ольвії не відбудовують храм Аполона. Слід стримати ”відбудовчі” амбіції. Адже тут мова іде не про патріотизм окремих чиновників, а про спосіб прокрутки грошей. Інша справа, якщо десь на Заході родина викупила замок і прагне відновити родове гніздо, де жили її предки. І коли все відбувається згідно до чинного законодавства. Коли ж йдеться про відбудову культових споруд, то, напевно, це доцільно робити. Адже то Божий храм, де люди молилися, причащалися, сповідалися. Не можна в один ряд ставити відбудову церкви та побудову якогось химерного княжого палацу, про вигляд якого можна лише здогадуватись. І ще одне, слід розрізняти поняття відбудови та реконструкції вже існуючого. Зараз, коли вийти на Високий Замок, то можна знайти лише один зубчик стіни, ширина якої становить 2-3 метри. Ну і зрештою то не на часі. Адже господарка Львова багато має своїх витрат і потребує значних коштів, це і дороги, освітлення, і зрештою брак води. І все частіше зустрічається думка про те, що Львів перетворюється на провінційне містечко маргінального типу. Львів перестає бути тим П’ємонтом про який ми любили говорити на початку 90-х років.

Чи не доцільніше зробити трасування фундаментів фортеці?

Уявіть собі, що в грунті на глибині приблизно два-три метри є рештки обороних мурів. Археологи їх відкопують, але не відбудовують. Натомість реставратори домуровують їх до сучасного рівня землі. Над поверхнею землі цей протрасований фундамент виступає на 10-12см. Приблизно десять сантиметрів, який залишають для візуального споглядання. Такий спосіб часто використовувався у Львові. Так під площею Івана Підкови є залишки готичного шпиталю, на яких в 1970-1980 роках проводилися розкопки, після яких ці готичні фундаменти були протрасовані цеглою. Мені видається, що не потрібно зараз починати розкопки на Високому Замку, не слід шукати тих мурів. Тим більше на відсотків 70-80 я переконаний, що вони були розібрані під час насипання кіпця. Поляки розуміли, що цей княжий замок дуже важлива пам’ятка для українців Львова і що це є неаби-яка цінність,свідок героїчного минулого їхніх предків. Тому, щоб поглумитися над княжим раритетом вони вирішили з решток укріплень спорудити той копець Унії Любельської.

Нам стало відомо, що члени НТШ мають намір відмежуватися від позиції голови НТШ Олега Романіва, який активно підтримав пропозицію “відбудови” Високого Замку у Львові.

Я щойно редагував текст ухвали Ради НТШ, де абсолютно всі члени комісії, яка була створена з фахівців, в категоричній формі відмежовуються від позиції голови НТШ Олега Романіва. Серед людей, що підписали цю ухвалу були Олег Шаблій, Андрій Рудницький, Ярослав Дашкевич, Роксоляна Зорівчак, Ігор Скочеляс, Олег Купчинський, Юрій Диба, Микола Бандрівський.

Ваші прогнози, щодо розвитку ситуації навколо побудови Високого Замку?

Мені видається, що і на цей раз вдастся відстояти думку громадськості. Замок не буде збудований Любомир Буняк піде на переговори з депутатським корпусом, буде випрацюваний новий склад міськвиконкому, до якого, можливо, ввійдуть представники зі старого складу. Міський голова все-таки здасть свої позиції, бо захоче нормально попробуваи дійти до закінчення своєї каденції. А замку однозначно не буде я в цьому переконаний, треба молити Бога, щоб дав розум і нам і їм, щоб ми нарешті порозумілися.

Гал-info

Всі новини випуску 
  • На Львівщині діє 74 початкові мистецькі школи

    Станом на 2013 рік на Львівщині діє 74 початкові мистецькі школи. Про це 29 серпня на прес-конференції повідомила директор департаменту з питань культури, охорони культурної спадщини та культурних цінностей Львівської ОДА Наталія Гамкало. За її словами, з 74 шкіл 41 – музична школа, 27 – мистецьких,...


  • 85 "швидких допомог" для Львівщини за 1,5 року

    Львівська область до кінця 2013 року і у 1-ому кварталі 2014 року отримає 85 нових автомашин. Про це сказала міністр охорони здоров’я України Раїса Богатирьова в рамках робочої поїздки до Львова. Під час зустрічі із медичним персоналом Р.Богатирьова оглянула систему екстреної (швидкої) медичної допо...


  • Нова лабораторія у НУ "Львівська політехніка"

    2 вересня відбудеться відкриття нової сучасної лабораторії програмування для вбудованих та мобільних платформ на кафедрі програмного забезпечення Інституту комп'ютерних наук та інформаційних технологій Національного університету “Львівська політехніка”. Торік Львівський кластер інформаційних техноло...


  • Львів'янин Роман Мартиненко – чемпіон і рекордсмен світу з пауерліфтингу серед юніорів

    23-річний уродженець Нового Роздолу, а нині представник армійського спорту Львівщини Роман Мартиненко успішно виступив на чемпіонаті Світу з пауерліфтингу серед юніорів в м. Кіллен (США). Роман Мартиненко переконливо переміг у ваговій категорії до 83 кг, встановивши новий рекорду світу в жимі лежачи...


  • Обiйти обмеження готiвкових розрахункiв в Україні можна шляхом передання прав вимоги

    Обiйти обмеження готiвкових розрахункiв, що вводиться з 1 вересня, українцi зможуть, зокрема, шляхом передання прав вимоги, вважає адвокат юридичної компанiї "Алєксєєв, Боярчуков i партнери" Єгор Штокалов. "Наприклад, хтось винен певну суму грошей покупцевi, який укладає з продавцем договiр купiвлi...


  • Янукович не їздив "магістраллю" Львів-Тернопіль

    Президент України Віктор Янукович заявив, що в Україні в 2014 р. почнеться повне оновлення всіх міських та магістральних доріг. Про це Янукович заявив в інтерв'ю українським телеканалам, яке було показано на каналі "1+1". "2014 стане роком, коли ми почнемо оновлювати міські дороги. У всіх областях....


  • Україна зменшуватиме обсяги споживання російського газу

    Президент України Віктор Янукович заявив, що країна продовжить рухатися шляхом диверсифікації енергоресурсів. Про це він сказав в інтерв'ю чотирьом українським телеканалам. «Я переконаний, що одне з питань захисту наших національних інтересів і відстоювання нашої незалежності – це питання диверсиф...


  • 41,6% українців вступлять до Європейського союзу, а 31% - до Митного...

    Питання вступу України до Європейського Союзу чи Митного союзу буде вирішуватись на референдумі. Про це сказав Президент Віктор Янукович в інтерв’ю чотирьом українським телеканалам. За його словами, питання, куди рухатиметься країна, мають вирішувати її громадяни. "Який вибір буде українського народ...


  • До 2017 року Збройні Сили України набиратимуть по 5 тисяч контрактників

    У Збройний сил України (ЗСУ) до 2017 р. щорічно будуть призиватися до 5 тис. контрактників. Про це сьогодні в ході прес-конференції заявив міністр оборони України Павло Лебедєв, передає кореспондент ...


  • Трамвай "Електрона" буде ліпший за його телевізори?

    Низькопідлоговий трамвай львівського виробництва вже майже тиждень курсує вулицями Львова. Наразі він працює на маршруті №9А. Після ремонтів доріг буде визначено його постійний маршрут роботи. «Минулого тижня у вихідні перший раз вийшов на лінію новий пасажирський низькопідлоговий трамвай. Він ви...


  • Тільки 9 міст Львівської області є на картах Яндексу

    На http://maps.yandex.ua з'явилися карти Золочева, Самбора, Червонограда. Тепер користувачі легко знайдуть у цих містах потрібну адресу або побудують через них автомобільний маршрут. Разом із картами Львівської області Яндекс опублікував схеми ще 36 населених пунктів України. Це міста обласного та ...


  • Матір з дитиною виселили з квартири за підробленими документами

    У Львові 5-річну дитину з матір’ю позбавили житла. Розпочато розслідування. Як з’ясовано прокуратурою Франківського району, дозвіл на відчуження квартири, в якій мешкав неповнолітній хлопчик та його матір, надано Франківською райадміністрацією Львова на підставі підроблених документів. За цим фактом...


  • Сколівська, Старосамбірська і Радехівська міськради будуть без генпланів

    29 серпня відбулося засідання постійної комісії обласної ради з питань регулювання земельних відносин, адміністративно-територіального устрою, планування території, архітектури та будівництва Львівської обласної ради. Під час засідання депутати розглянули та обговорили проблемні питання, які виникли...


  • Екс-дрогобичанин Ярослав Попович аж на 95-мі місці велогонки в Іспанії

    На шостому етапі велошосейної гонки "Вуельта"-2013, що відбувається в Іспанії, переміг Міхаель Морков з Данії. Відразу 132 учасники фінішували з часом переможця, серед яких і українець Ярослав Попович, уродженець Дрогобича, який перебуває у загальному заліку аж на 95-му місці. Вуельта Іспанії Бага...


  • 36 підприємств Львова допомогли дітям-школярам

    Сьогодні в рамках благодійної акції «Пора до школи» діти з багатодітних, малозабезпечених та інших соціально незахищених родин отримають безкоштовне шкільне приладдя від львівських підприємців, інформує прес-служба ЛМР. Щоб підготувати діток з таких сімей до нового навчального року, організатори ак...


  • Богатирьова прочитає лекцію у Львівському медичному коледжі

    30 серпня в рамках робочого візиту у м. Львів міністр охорони здоров’я України Раїса Богатирьова ознайомилась із роботою Вищого навчального комунального закладу ЛОР “Львівський медичний коледж імені Андрея Крупинського» і пообіцяла викладацькому колективу колежду, що відвідає їх знову і, ймовірно, ...


  • "Шахтар" - у Лізі чемпіонів, а «Динамо», «Дніпро», «Чорноморець» - у Лізі Європи

    Три українські клуби - «Динамо», «Дніпро», «Чорноморець» - продовжать боротьбу у груповому турнірі футбольної Ліги Європи. Динамівці з рахунком 5:1 розгромили казахстанський «Актобе» (перший матч також завершився на користь киян 3:2). Дніпропетровці переграли чемпіона Естонії «Нимме Калью» – 2:0 (...


  • Ювілейна Х велопроща «Львів - Страдч – Крехів» відбудеться у вересні

    14-15 вересня цього року Львівське обласне товариство українських студентів-католиків «Обнова» спільно із молодіжною організацією «Добрий Пастир» за сприяння управління молоді, сім’ї та спорту ЛМР та департаменту освіти, сім’ї та молоді ЛОДА в рамках Єдиного молодіжного простору традиційно організов...


  • У Львів приїде Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет

    12-15 вересня на запрошення митрополита Львівського і Сокальського Димитрія Львівську єпархію з першосвятительським візитом відвідає Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет. Візит предстоятеля Української православної церкви Київського патріархату присвячений до відзначення у Львів...


Новини Львів