Архів новин

«Львівсільмаш» чужих не прийме, або Чому колектив завжди правий

Сільмашіада – так одним словом можна б назвати десятирічну історію боротьби за ВАТ “Львівсільмаш”. У цій історії по-театральному нарочито перемішалося все: і драматизм, і трагізм, і навіть бутафорія.

Головні дійові особи – працівники підприємства - міноритарні акціонери – впродовж цього десятиріччя сиділи-простоювали у старих спецівках майже без роботи і практично без зарплати. З гідною поваги надією – на торжество справедливості іменем закону і держави. Другорядні ж “герої” – самопроголошені акціонери, кредитори, санатори і т.п. – наряджалися в шати добродійників, рятувальників і помічників, потайки ховаючи по кишенях заводську землю і майно. З безапеляційною впевненістю – на перемогу корупційних схем силою телефонного права і безкарності. Легкою зброєю перших стали терпіння і правда. Важким арсеналом других – натиск і обман.

Хто покарає колишнє керівництво Украгромашінвесту?

За типовим українським сценарієм майнових баталій і відпрацьованою логікою рейдерства, сільмашіада неодмінно повинна була б закінчитися банкрутством і ліквідацією підприємства, а на його багатогектарних територіях мали б вирости грибні місця розважального бізнесу та елітних новобудов. У кращому випадку – з меморіальною таблицею-обеліском: “Тут був “Сільмаш”. До початку санації завод заборгував 7,8 млн грн, а після неї – аж 10,3 млн. Активи підприємства зменшилися з 96 до 25 млн грн, а територія – з 88 до 15 гектарів. Формальним стартом для такого сумного розвитку подій стала махінація з державним пакетом акцій ВАТ “Львівсільмаш”. Після того, як державних 50%+1 акцію Львівсільмашу десять років тому Фонд державного майна України передав в управління лізинговій компанії ВАТ “Украгромашінвест”, тодішнє керівництво Украгромашінвесту самочинно і незаконно, без будь-якого розголосу відчужило ці акції, як кажуть, своїм людям. Незаконно – тому що ніякого права на таку дію ця компанія не мала. Ні за своїм статутом, ні за будь-яким дозволом ФДМУ. Звісно, що й жодних відкритих торгів теж бути не могло. Нема й сліду від буцімто заплачених коштів за держпакет акцій – ні кому вони пішли, ні на що вони витрачені.

Отож, слово “відчужили” в очах Генеральної прокуратури, СБУ і МВС тоді справедливо набуло вигляду слова “вкрали”, і саме час було порушувати кримінальну справу проти організаторів та виконавців нахабного перетворення державного пакета акцій у приватний. На цьому, без сумніву, була б згодом поставлена також судова крапка і, можливо, вперше в історії незалежної України роздавачі-розкрадачі державного майна мали бути належно покарані. Тим паче, що із 38-ми підприємств сільськогосподарського машинобудування, держпакети акцій яких ФДМУ передав у відання Украгромашінвесту, долю Львівсільмашу повторили вже 18. Але поки що, на жаль, таке оптимістичне закінчення відверто кримінальної історії – лише для описування у шкільних підручниках. У реальному житті в авторів “відчуження” наліво держпакета акцій ВАТ “Львівсільмаш” (про інші підприємства нехай скажуть уголос їхні представники) знайшлися високі покровителі у владних київських кабінетах, які натиснули на гальма, і правоохоронна система забуксувала. На кілька років.

Не допомагали ані депутатські запити з трибуни Верховної Ради, ані гучні протести трудового колективу.

Закон сполучених підприємств в дії

Тупикова ситуація почала змінюватися два з половиною роки тому. На прохання трудового колективу завод “Львівсільмаш” відвідала голова Фонду держмайна України Валентина Петрівна Семенюк (це було, добре пам’ятаю, наступного дня після святого Валентина). Коли Валентина Петрівна запевнила нас у своїй підтримці, то в це, як у чудо, захотілося знову вірити навіть тим, хто вже трохи втомився від затяжної і виснажливої боротьби за завод. Приємно, що сільмашівці тоді не помилилися: Валентина Петрівна досі однозначно на нашому боці. Нещодавно вона ще раз підтвердила це на засіданні спеціальної комісії ФДМУ стосовно ВАТ “Львівсільмаш”, що відбулося останнього липневого дня.

Голова спостережної ради ВАТ “Львівсільмаш”, начальник регіонального відділення ФДМУ у Львівській області Наталія Юріївна Горлач одержала від Валентини Петрівни завдання докладно інформувати місцеві органи влади і правоохоронні структури про розвиток подій на підприємстві та дії ФДМУ з приводу повернення державі її пакета акцій. Виконувач обов’язків голови правління ВАТ “Львівсільмаш” Валерій Миколайович Кожухар і член спостережної ради ВАТ “Львівсільмаш” Олександр Анатолійович Олійник розповіли у ФДМУ про перші позитивні результати двомісячної співпраці львівського підприємства із ВАТ НВП “БілоцерківМАЗ” і ТзОВ “Херсонський машинобудівний завод”. Зазначу принагідно найважливіші з них: за два місяці погашена майже мільйонна заборгованість із зарплати, ще один мільйон переказано в бюджет та Пенсійний фонд, випущено продукції на 3,5 млн грн – стільки раніше Львівсільмаш виготовляв за півроку. Фактично з приходом партнера-інвестора розпочалося відродження Львівсільмашу. Наша продукція – роторна косарка і обприскувач – на початку серпня цього року була успішно представлена на Всеукраїнському дні поля на Дніпропетровщині. Крок за кроком завод поволі повертає собі колишню славу, яка ширилася два десятки років тому від країн Східної Європи і аж до Тихого океану.

У нас санатори-кредитори позабирали землі, але не могли відібрати професійні кадри, потенціал яких дуже високий. Відрадно, що Олександр Олійник, голова товариств ВАТ НВП “БілоцерківМАЗ” і ТзОВ “Херсонський машинобудівний завод”, та його команда фахівців зробили ставку якраз на це. На золоту акцію Львівсільмашу – професіоналів. Вперше за багато років до нас прийшли спеціалісти не за тим, щоб відібрати наше майно, а щоб допомогти налагодити виробництво. Минуло небагато часу нашої співпраці, та одразу видно, що з допомогою білоцерківців і херсонців ми повернемося на сільгоспмашівський ринок активним гравцем. Повинен спрацювати не закон сполучених посудин, коли майно розтікається, а закон сполучених підприємств, коли поширюється виробництво. Сучасні технології і вагомі кошти працюватимуть на спільну мету. Інвестор пообіцяв вкласти у Львівсільмаш найближчим часом понад 50 млн грн. Зверніть увагу: вкласти, а не вкрасти, як робили до цього інші. Проста аксіома: аграрна Україна може не мати свого вітчизняного автомобіля, але повинна мати свій трактор, свій комбайн, свою косарку.

Нас підтримують у двох міністерствах

Якщо я, працюючи на посаді помічника голови правління, буду надміру розхвалювати білоцерківців, то це викличе у когось сумнів. Та й завдання у Львові стоїть перед ними непросте. Тому, для певності, звернувся нещодавно в Києві за порадою до авторитетних спеціалістів та посадовців і попросив їх об’єктивно оцінити теперішні події довкола ВАТ “Львівсільмаш”. Володимир Ілліч Саченко, заступник міністра промислової політики і водночас директор Держсільгоспмашу, висловився однозначно – зацитую: Львівсільмаш – це стратегічне підприємство, яке просто зобов’язане успішно працювати. Адже його продукція вкрай потрібна нашому сільському господарству. Вона, я переконаний, поверне собі попит і за кордоном. До Львова нарешті прийшов інвестор, який має великий і результативний досвід швидкої реанімації виробництва, як це було кілька літ тому в Білій Церкві та ще рік тому в Херсоні. Ваші професіонали це неодмінно збагнуть. Йому треба всіляко допомагати і полегшувати роботу. Я знаю, що місцева влада і профспілки у Львові поставилися до нових галузевих партнерів Львівсільмашу прихильно, з великими сподіваннями. Вірю також, що Фонду держмайна, попри будь-який спротив, вдасться навести порядок з приводу двовладдя, що на папері ще існує в Украгромашінвесті, і повернути держпакет акцій Львівсільмашу. Юристи мусять попрацювати і назавжди закінчити з цим. Держава повинна жорстко захищати своє майно та інтереси громадян”.

А заступник міністра аграрної політики Олександр Олександрович Шевченко абсолютно впевнений, що взагалі жодної правової колізії довкола ВАТ “Львівсільмаш” немає. “Натомість є звичайне рейдерство, якому треба гуртом покласти край. Якими б словами чи вчинками це рейдерство не прикривалося – його слід рішуче зупинити. Для цього у держави є чимало законних і надійних засобів. Варто лише активізувати їх. А об’єднання зусиль трьох підприємств сільгоспмашинобудівної галузі – з Білої Церкви, Херсона і Львова – принесе користь усім. Я повністю підтримую таку консолідацію зусиль фахівців і вірю в її успіх. Готовий повторити ці слова будь-де і будь-коли”.

Погодьмося, що не часто думки міністерських чиновників цілком збігаються з намірами заводчан. Очевидно, ця одностайність невипадкова, тому що махінаторство над Львівсільмашем добряче наболіло-допекло всіх.

Фронт державного майна проходить через Городоцьку

Я працюю на Львівсільмаші тридцять один рік. Прийшов сюди після профтехучилища. Звідси пішов в армію, сюди повернувся зі строкової служби. Закінчив без відриву від виробництва Львівську політехніку, здобув диплом інженера-механіка. Працював на різних посадах – і головою трудового колективу обирали, і головою правління призначали, – але завжди намагався дотримуватися головного принципу і головного правила: роби так, як хочуть люди, і будеш тоді завжди правий. А сільмашівці не просто хочуть – вони і наполягають, і вимагають, і наказують, і до останнього будуть боротися за те, щоб якнайшвидше повернути у державну власність 50%+1 акцію підприємства. При цьому вони наголошують, що відтепер уже не повірять у жодні варіанти – нелегальні чи легальні - “відчуження” цього державного пакета. Хто б і з якими б документами не приходив на завод, як це трапилося 11 липня під час відомої рейдерської атаки на нас, сільмашівці його не приймуть. Будуть протестувати, страйкувати, чинити всілякі законом дозволені акції громадянської непокори.

Так постановила переважна більшість із 470 нинішніх працівників заводу-міноритарних акціонерів і членів їх сімей. Вони переймаються долею заводу, як своєю, тому що їхня доля залежить значною мірою від заводської. Їх у цьому цілком підтримують колишні сільмашівці – ще майже 3,5 тисячі дрібних акціонерів, але далеко не дрібних людей. Це – велика сила, з якою змушені будуть рахуватися всі. Цю думку наш колектив доручив мені оприлюднити, і цей наказ я зараз виконую. Наголошуємо: трудовий колектив співпрацюватиме тільки з тим, кого вибере сам. А ми не помилимося. Вважаємо, що найкращим варіантом було б ще років два-три зберігати контрольний пакет акцій у власності держави, щоб за цей час Львівсільмаш набрав вищих виробничих обертів. Відтак ці акції коштуватимуть не нинішніх 60 млн грн, а всі 260 млн. Адже наші акції колись також коштували по 25 копійок, а нині їхня реальна вартість уже не менша від 1 грн 50 коп. І це ще не стеля – вони ставатимуть чимраз дорожчими разом із розвитком виробництва на заводі.

Я не хочу, щоб, прочитавши цю заяву трудового колективу, хтось дуже прискіпливий і ретельний звинуватив мене у правовому нігілізмі та цілковитому запереченні формального вирішення нинішньої суперечки. Ні – воно також має бути логічним, послідовним і по-справжньому законним. На всіх необхідних рівнях – від Києва і до Львова. З цієї причини я особисто 21 липня ц. р. подав судовий позов до Господарського суду м. Львова про визнання недійсним рішення зборів 30 квітня 2008 року – саме того рішення, з яким непрохані і невідомі нам гості намагалися захопити силоміць підприємство 11 липня. І мій судовий позов – не єдиний з цього питання. Перше засідання у цій справі відбулося 4 серпня. Дата наступного слухання буде оголошена суддею додатково.

Мені подобаються наполегливість і цілеспрямованість, з якими почала працювати на Львівсільмаші нова команда. Їхню правоту складають не тільки професійна солідарність і бажання домогтися виробничого успіху – не були б вони вмілими підприємцями, якби не прагнули цього. Крім моральної переваги, на їхньому боці ще й по-державному законна правота: їм належить 25% акцій нинішнього Украгромашінвесту, а 51% – Фонду держмайна України. Тож кому, як не їм разом, бути легітимними захисниками червоної лінії фронту держмайна. Перманентна війна за державне майно в Україні не вщухає. Битва без правил за державні пакети акцій кількох десятків машинобудівних підприємств – одна з найбільших. Вона не може бути програна для України.

Петро ОНИЩАК,
помічник голови правління ВАТ “Львівсільмаш” з фінансових і юридичних питань, власник 8 400 акцій підприємства.

Газета "Високий Замок"

Всі новини випуску 
  • На Львівщині діє 74 початкові мистецькі школи

    Станом на 2013 рік на Львівщині діє 74 початкові мистецькі школи. Про це 29 серпня на прес-конференції повідомила директор департаменту з питань культури, охорони культурної спадщини та культурних цінностей Львівської ОДА Наталія Гамкало. За її словами, з 74 шкіл 41 – музична школа, 27 – мистецьких,...


  • 85 "швидких допомог" для Львівщини за 1,5 року

    Львівська область до кінця 2013 року і у 1-ому кварталі 2014 року отримає 85 нових автомашин. Про це сказала міністр охорони здоров’я України Раїса Богатирьова в рамках робочої поїздки до Львова. Під час зустрічі із медичним персоналом Р.Богатирьова оглянула систему екстреної (швидкої) медичної допо...


  • Нова лабораторія у НУ "Львівська політехніка"

    2 вересня відбудеться відкриття нової сучасної лабораторії програмування для вбудованих та мобільних платформ на кафедрі програмного забезпечення Інституту комп'ютерних наук та інформаційних технологій Національного університету “Львівська політехніка”. Торік Львівський кластер інформаційних техноло...


  • Львів'янин Роман Мартиненко – чемпіон і рекордсмен світу з пауерліфтингу серед юніорів

    23-річний уродженець Нового Роздолу, а нині представник армійського спорту Львівщини Роман Мартиненко успішно виступив на чемпіонаті Світу з пауерліфтингу серед юніорів в м. Кіллен (США). Роман Мартиненко переконливо переміг у ваговій категорії до 83 кг, встановивши новий рекорду світу в жимі лежачи...


  • Обiйти обмеження готiвкових розрахункiв в Україні можна шляхом передання прав вимоги

    Обiйти обмеження готiвкових розрахункiв, що вводиться з 1 вересня, українцi зможуть, зокрема, шляхом передання прав вимоги, вважає адвокат юридичної компанiї "Алєксєєв, Боярчуков i партнери" Єгор Штокалов. "Наприклад, хтось винен певну суму грошей покупцевi, який укладає з продавцем договiр купiвлi...


  • Янукович не їздив "магістраллю" Львів-Тернопіль

    Президент України Віктор Янукович заявив, що в Україні в 2014 р. почнеться повне оновлення всіх міських та магістральних доріг. Про це Янукович заявив в інтерв'ю українським телеканалам, яке було показано на каналі "1+1". "2014 стане роком, коли ми почнемо оновлювати міські дороги. У всіх областях....


  • Україна зменшуватиме обсяги споживання російського газу

    Президент України Віктор Янукович заявив, що країна продовжить рухатися шляхом диверсифікації енергоресурсів. Про це він сказав в інтерв'ю чотирьом українським телеканалам. «Я переконаний, що одне з питань захисту наших національних інтересів і відстоювання нашої незалежності – це питання диверсиф...


  • 41,6% українців вступлять до Європейського союзу, а 31% - до Митного...

    Питання вступу України до Європейського Союзу чи Митного союзу буде вирішуватись на референдумі. Про це сказав Президент Віктор Янукович в інтерв’ю чотирьом українським телеканалам. За його словами, питання, куди рухатиметься країна, мають вирішувати її громадяни. "Який вибір буде українського народ...


  • До 2017 року Збройні Сили України набиратимуть по 5 тисяч контрактників

    У Збройний сил України (ЗСУ) до 2017 р. щорічно будуть призиватися до 5 тис. контрактників. Про це сьогодні в ході прес-конференції заявив міністр оборони України Павло Лебедєв, передає кореспондент ...


  • Трамвай "Електрона" буде ліпший за його телевізори?

    Низькопідлоговий трамвай львівського виробництва вже майже тиждень курсує вулицями Львова. Наразі він працює на маршруті №9А. Після ремонтів доріг буде визначено його постійний маршрут роботи. «Минулого тижня у вихідні перший раз вийшов на лінію новий пасажирський низькопідлоговий трамвай. Він ви...


  • Тільки 9 міст Львівської області є на картах Яндексу

    На http://maps.yandex.ua з'явилися карти Золочева, Самбора, Червонограда. Тепер користувачі легко знайдуть у цих містах потрібну адресу або побудують через них автомобільний маршрут. Разом із картами Львівської області Яндекс опублікував схеми ще 36 населених пунктів України. Це міста обласного та ...


  • Матір з дитиною виселили з квартири за підробленими документами

    У Львові 5-річну дитину з матір’ю позбавили житла. Розпочато розслідування. Як з’ясовано прокуратурою Франківського району, дозвіл на відчуження квартири, в якій мешкав неповнолітній хлопчик та його матір, надано Франківською райадміністрацією Львова на підставі підроблених документів. За цим фактом...


  • Сколівська, Старосамбірська і Радехівська міськради будуть без генпланів

    29 серпня відбулося засідання постійної комісії обласної ради з питань регулювання земельних відносин, адміністративно-територіального устрою, планування території, архітектури та будівництва Львівської обласної ради. Під час засідання депутати розглянули та обговорили проблемні питання, які виникли...


  • Екс-дрогобичанин Ярослав Попович аж на 95-мі місці велогонки в Іспанії

    На шостому етапі велошосейної гонки "Вуельта"-2013, що відбувається в Іспанії, переміг Міхаель Морков з Данії. Відразу 132 учасники фінішували з часом переможця, серед яких і українець Ярослав Попович, уродженець Дрогобича, який перебуває у загальному заліку аж на 95-му місці. Вуельта Іспанії Бага...


  • 36 підприємств Львова допомогли дітям-школярам

    Сьогодні в рамках благодійної акції «Пора до школи» діти з багатодітних, малозабезпечених та інших соціально незахищених родин отримають безкоштовне шкільне приладдя від львівських підприємців, інформує прес-служба ЛМР. Щоб підготувати діток з таких сімей до нового навчального року, організатори ак...


  • Богатирьова прочитає лекцію у Львівському медичному коледжі

    30 серпня в рамках робочого візиту у м. Львів міністр охорони здоров’я України Раїса Богатирьова ознайомилась із роботою Вищого навчального комунального закладу ЛОР “Львівський медичний коледж імені Андрея Крупинського» і пообіцяла викладацькому колективу колежду, що відвідає їх знову і, ймовірно, ...


  • "Шахтар" - у Лізі чемпіонів, а «Динамо», «Дніпро», «Чорноморець» - у Лізі Європи

    Три українські клуби - «Динамо», «Дніпро», «Чорноморець» - продовжать боротьбу у груповому турнірі футбольної Ліги Європи. Динамівці з рахунком 5:1 розгромили казахстанський «Актобе» (перший матч також завершився на користь киян 3:2). Дніпропетровці переграли чемпіона Естонії «Нимме Калью» – 2:0 (...


  • Ювілейна Х велопроща «Львів - Страдч – Крехів» відбудеться у вересні

    14-15 вересня цього року Львівське обласне товариство українських студентів-католиків «Обнова» спільно із молодіжною організацією «Добрий Пастир» за сприяння управління молоді, сім’ї та спорту ЛМР та департаменту освіти, сім’ї та молоді ЛОДА в рамках Єдиного молодіжного простору традиційно організов...


  • У Львів приїде Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет

    12-15 вересня на запрошення митрополита Львівського і Сокальського Димитрія Львівську єпархію з першосвятительським візитом відвідає Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет. Візит предстоятеля Української православної церкви Київського патріархату присвячений до відзначення у Львів...


Новини Львів