Архів новин

Забутий Ожидів

16 липня торік у Львівській області між селами Ожидів та Закомар’я зійшло з колії 15 цистерн із «жовтим фосфором», який везли із Казахстану до Польщі. Була страшна спека, сталася розгерметизація, витеклий фосфор спалахнув, загорілося 6 цистерн, загасити вогонь ніяк не вдавалося. Їдка біла хмара - 90 кв. м поступово вкрила 14 довколишніх сіл (11 тис. населення). Радіо мовчало. Майже 800 осіб евакуювали. Раптом тодішній віце-прем’єр Кузьмук сказав – «другий Чорнобиль». Почалася паніка.

Фосфор заливали спеціальною піною, але він спалахував знову і знову. 16 людей отруїлося, 13 з них були у важкому стані, серед яких – пожежники, що першими прибули на місці пожежі. Обійшлося без жертв. Люди надіялися, що їх села оголосять зоною стихійного лиха, що гарантувало б їм право на доплати. Не судилося. Як позначилося на здоров’ї отруєння випарами фосфора? Ніхто достеменно не знає.

На проведення ліквідаційних робіт уряд виділив Ожидівській сільській раді 718 тисяч гривень. Головне управління охорони навколишнього природного середовища Львівської ОДА повідомило, що нині екологічна ситуація і в Ожидові, і в Буському районі загалом стабілізувалася. Чи справді все так ідеально? «Люди похилого віку, як і раніше, найчастіше скаржаться на гіпертонію, болі в суглобах та печінці. Діти здебільшого хворіють на грип та застуди. Безумовно, люди зі слабким організмом гостріше відчули наслідки фосфорної аварії. Та в нас людям набагато більше шкодить не фосфор, а горілка», – розповіла завідувач Ожидівського фельдшерсько-акушерського пункту Анна Голубівська.

А що мешканці Ожидова? Пані Катерина до 50 років зовсім не хворіла, а от взимку після аварії відлежала два місяці: ніяк не могла вилікувати горло. Тоді вперше в житті їй довелося приймати уколи. Її знайомі Марія Іванівна та Ірина Михайлівна скаржаться, що протягом року часто «крутить» ноги, докучають постійний головний біль, хронічна втома і сонливість. Опитавши ще кількох людей, ми з’ясували, що це типові для ожидівців симптоми.

Ярослав Гудима – бригадир з поточного утримання і ремонту колій та штучних споруд Бродівської дистанції колії – одним з перших прибув на місце катастрофи. Не встиг розгледітись, як вибухнула одна із цистерн. Два тижні в реанімації. Лікарі поставили діагноз – «важко-середній ступінь отруєння випарами фосфору».

«За 4 дні мені поставили 28 крапельниць, тому що була велика концентрація фосфору в крові, – розповідає Ярослав Гудима. – Проте виписали з лікарні раптово, хоч почувався я погано. Досі не знаю, чи є в моєму організмі фосфор, чи ні. І перевірити це ніде. Навіть у приватних лікарнях відмовляються робити аналізи».

Ярослав Гудима одержав від Бродівської дистанції колії 5,5 тисяч гривень на лікування і путівку в Судак, за яку треба було заплатити дві тисячі гривень. Півроку після аварії Ярослав Орестович не працював. Катастрофа серйозно підірвала його здоров’я. За це держава йому віддячила нагрудним знаком «Почесний працівник транспорту України». І забула. Цього року ніякої фінансової допомоги чи навіть пільгової путівки Ярославові Гудимі ніхто не запропонував. Дотепер не виплатили і трудової страховки, яку, за його ж словами, він мав отримати протягом 30 днів з моменту травми.

Торік було оздоровлено 3155 дітей з територій, які зазнали впливу фосфору. Діти державним коштом оздоровлювалися в Мукачевому, Одесі, Євпаторії, Харкові, Червонограді і навіть у Чехії. Цьогоріч путівку запропонували тільки одній дитині – 15-річному Юрієві Криту, який має статус постраждалого від аварії. Хлопець на другий день після катастрофи опинився в лікарні.

«У нього й раніше були проблеми з горлом, а за таких обставин хвороба загострилася, – згадує мати юнака Галина Крит. – Завезли ми Юрія до Львова, в «Охматдит». Там дитину лікували тиждень. Пізніше син поїхав до Чехії на оздоровлення. Цього року йому теж запропонували путівку – в санаторій «Зелена Гірка» в Одесі, але Юрій відмовився. Каже, що самому там буде не цікаво».

Заступник директора Ожидівської школи Олександра Солтис вважає, що оздоровлення потребують усі діти: «У нашій школі навчається 267 дітей. Під час навчального року учні нерідко втрачали свідомість, почували себе погано. Влітку їм як ніколи потрібно набратися сил».

В Ожидівській школі нема медсестри. В екстремальних випадках першу допомогу надають учителі. Їдальні також нема. Цього року планують скоротити посаду гардеробника.

Торік райвідділ освіти виділив 200 тисяч гривень на ремонт цього навчального закладу. За ці кошти встановили пластикові вікна. Лише з передньої сторони, фасаду. Вчителям, які під час катастрофи мало не цілодобово приймали заяви батьків на оздоровлення дітей, формували групи учнів і відправляли їх на відпочинок, також віддячили: кожен учитель отримав від районної профспілки – по 20-25 гривень.

Сім’я Надії Козачок, працівниці Ожидівського поштового відділення, торік зібрала небувалий урожай картоплі – 219 мішків. Частину хотіли продати. До фосфорної трагедії щоосені в село приїжджали закупівельники, які вмить забули сюди дорогу. Картоплю довелося везти до Львова, де селяни ледве продали 35 мішків. Люди досі насторожено ставляться до овочів з Ожидова чи Закомар'я. «А ми ж їх споживали навіть одразу по аварії, – нарікає Надія Козачок. – Миєш, бувало, огірки, а вода із них біла-біла. Проте харчуватися чимось треба було». За словами жінки, селянам вдосталь навезли мінеральної води, а от хліба купити було важко. Цікаво, що дефіцитними тоді стали й картки поповнення мобільного рахунку. Також люди згадували, як колишній віце-прем’єр Олександр Кузьмук, перебуваючи в у ті дні в Ожидові, їв на публіку огірки з місцевого городу. Проте ні тоді, ні тепер ніхто не вірить, що ожидівські овочі цілком безпечні для здоров’я.

Марія Лоїк, мешканка Закомар'я, розповіла, що в їхньому селі є будинки, які використовують як дачі. «Я знаю принаймні три сім’ї, які щороку приїжджають до нас відпочивати. Так от, цього року жодна з них не навідалася хоча б на кілька днів. Деякі мешканці Закомар'я сподівалися, що у зв’язку з аварією вони будуть отримувати певні надбавки до пенсій і зарплат. Проте їм пояснили, що в такому випадку потрібно визнати територію поблизу катастрофи зоною екологічного лиха. А це практично неможливо: недалеко ж Олеський замок, який щороку відвідує близько 60 тисяч туристів», – ремствує пані Марія.

Усі люди, з якими ми спілкувалися, натомість намагалися довідатися правду про стан довкілля після минулорічної трагедії, мовляв, що там кажуть у Львові. Вони досі згадують слова колишнього віце-прем’єра Олександра Кузьмука, який назвав Ожидів «другим Чорнобилем».

Сьомого липня цього року Головне управління охорони навколишнього природного середовища оприлюднило інформаційний бюлетень з даними про екологічний стан уражених внаслідок аварії на залізничному перегоні Ожидів-Красне територій. Були проведені перевірки поверхневих вод, ґрунтів, питної води, продукції рослинництва і тваринництва. Лише у відвідному каналі на місці аварії ортофосфати перевищують норму гранично допустимої концентрації у 3,9 раза.

Додамо, що Міжвідомча комісія з питань моніторингу довкілля була зобов’язана забезпечувати вчасне широке висвітлення результатів моніторингу. Втім, за словами мешканців Ожидова, ніхто не надавав їм такої інформації. А голова Ожидівської сільської ради Олександра Шах повідомила, що останні результати моніторингу отримувала ще в листопаді торік.

Упродовж року головне управління охорони здоров’я Львівської ОДА проводить моніторинг здоров’я населення, яке постраждало внаслідок техногенної катастрофи в Ожидові. «Жодних катастрофічних відхилень щодо захворюваності осіб, які стоять на обліку, не спостерігається», – повідомив начальник головного управління охорони здоров’я Львівської ОДА Ігор Герич.

За його словами, всього після фосфорної катастрофи налічується 177 постраждалих від отруєння шкідливими випарами. Серед них – троє дітей, 31 працівник МНС та 38 працівників залізниці. Однак існує особлива група потерпілих – 22 осіб, за якими ведеться диспансерне спостереження. Вони потребують щоквартальних комплексних перевірок (лабораторне обстеження, ультразвукова діагностика тощо). В Буському районі таких – четверо, Радехівському – восьмеро, Золочівському та Мостиському – по одному, у Львові – восьмеро.

Нині на місці фосфорної трагедії зеленіє газон. У місцях, де концентрація фосфору була найвищою, трава росте погано. А довкола, як розповідають люди, сохнуть липи, не ростуть маслюки і не квакають жаби.


Довідка

16 липня 2007 року, о 16.32 хвилини, на залізничному перегоні Ожидів-Красне Львівської залізниці внаслідок аварії зійшли з колії 15 цистерн із жовтим фосфором (ємністю 15 тонн кожна), що прямували у складі 58 вагонів вантажного потягу №2005 за маршрутом ст. Аса (м. Джамбул, Республіка Казахстан) – ст. Олесна (Республіка Польща).Через розгерметизацію ємностей при контакті фосфору з повітрям зайнялося 6 цистерн. О 22.29 пожежу частково ліквідували.
Під час ліквідації аварії за медичною допомогою звернулися 20 осіб. У тому числі, 7 рятувальників, 2 працівники дорожньо-патрульної служби, 11 мешканців сіл Ожидів та Кути, яких з опіками та отруєннями госпіталізовано до лікарень Буська та Львова.

Внаслідок сходження цистерн пошкоджено 50 метрів залізничної колії, 3 опори та 100 метрів контактної лінії. Площа забруднення фосфором поверхні ґрунту в місці аварії становить близько 300 квадратних метрів.

17 липня отруйна хмара вийшла за межі Львівської області і потрапила у Волинську.

25 липня підняли останню цистерну на місці катастрофи в Ожидові.

26 липня о 4.00 потяг із зібраним фосфором виїхав із Буського району. Його супроводжували ще два пожежні потяги. На місці «фосфорної» катастрофи біля Ожидова зібрали близько 10 000 кг кристалізованого фосфору на площі 450 квадратних метрів.

28 липня близько 10.00 поїзд з фосфорними цистернами перетнув кордон України з Росією у пункті пропуску Красна Могила Донецької області. Пункт призначення – Казахстан, фірма-виробник фосфору «Казфосфат»

ЗІК

Всі новини випуску 
  • На Львівщині діє 74 початкові мистецькі школи

    Станом на 2013 рік на Львівщині діє 74 початкові мистецькі школи. Про це 29 серпня на прес-конференції повідомила директор департаменту з питань культури, охорони культурної спадщини та культурних цінностей Львівської ОДА Наталія Гамкало. За її словами, з 74 шкіл 41 – музична школа, 27 – мистецьких,...


  • 85 "швидких допомог" для Львівщини за 1,5 року

    Львівська область до кінця 2013 року і у 1-ому кварталі 2014 року отримає 85 нових автомашин. Про це сказала міністр охорони здоров’я України Раїса Богатирьова в рамках робочої поїздки до Львова. Під час зустрічі із медичним персоналом Р.Богатирьова оглянула систему екстреної (швидкої) медичної допо...


  • Нова лабораторія у НУ "Львівська політехніка"

    2 вересня відбудеться відкриття нової сучасної лабораторії програмування для вбудованих та мобільних платформ на кафедрі програмного забезпечення Інституту комп'ютерних наук та інформаційних технологій Національного університету “Львівська політехніка”. Торік Львівський кластер інформаційних техноло...


  • Львів'янин Роман Мартиненко – чемпіон і рекордсмен світу з пауерліфтингу серед юніорів

    23-річний уродженець Нового Роздолу, а нині представник армійського спорту Львівщини Роман Мартиненко успішно виступив на чемпіонаті Світу з пауерліфтингу серед юніорів в м. Кіллен (США). Роман Мартиненко переконливо переміг у ваговій категорії до 83 кг, встановивши новий рекорду світу в жимі лежачи...


  • Обiйти обмеження готiвкових розрахункiв в Україні можна шляхом передання прав вимоги

    Обiйти обмеження готiвкових розрахункiв, що вводиться з 1 вересня, українцi зможуть, зокрема, шляхом передання прав вимоги, вважає адвокат юридичної компанiї "Алєксєєв, Боярчуков i партнери" Єгор Штокалов. "Наприклад, хтось винен певну суму грошей покупцевi, який укладає з продавцем договiр купiвлi...


  • Янукович не їздив "магістраллю" Львів-Тернопіль

    Президент України Віктор Янукович заявив, що в Україні в 2014 р. почнеться повне оновлення всіх міських та магістральних доріг. Про це Янукович заявив в інтерв'ю українським телеканалам, яке було показано на каналі "1+1". "2014 стане роком, коли ми почнемо оновлювати міські дороги. У всіх областях....


  • Україна зменшуватиме обсяги споживання російського газу

    Президент України Віктор Янукович заявив, що країна продовжить рухатися шляхом диверсифікації енергоресурсів. Про це він сказав в інтерв'ю чотирьом українським телеканалам. «Я переконаний, що одне з питань захисту наших національних інтересів і відстоювання нашої незалежності – це питання диверсиф...


  • 41,6% українців вступлять до Європейського союзу, а 31% - до Митного...

    Питання вступу України до Європейського Союзу чи Митного союзу буде вирішуватись на референдумі. Про це сказав Президент Віктор Янукович в інтерв’ю чотирьом українським телеканалам. За його словами, питання, куди рухатиметься країна, мають вирішувати її громадяни. "Який вибір буде українського народ...


  • До 2017 року Збройні Сили України набиратимуть по 5 тисяч контрактників

    У Збройний сил України (ЗСУ) до 2017 р. щорічно будуть призиватися до 5 тис. контрактників. Про це сьогодні в ході прес-конференції заявив міністр оборони України Павло Лебедєв, передає кореспондент ...


  • Трамвай "Електрона" буде ліпший за його телевізори?

    Низькопідлоговий трамвай львівського виробництва вже майже тиждень курсує вулицями Львова. Наразі він працює на маршруті №9А. Після ремонтів доріг буде визначено його постійний маршрут роботи. «Минулого тижня у вихідні перший раз вийшов на лінію новий пасажирський низькопідлоговий трамвай. Він ви...


  • Тільки 9 міст Львівської області є на картах Яндексу

    На http://maps.yandex.ua з'явилися карти Золочева, Самбора, Червонограда. Тепер користувачі легко знайдуть у цих містах потрібну адресу або побудують через них автомобільний маршрут. Разом із картами Львівської області Яндекс опублікував схеми ще 36 населених пунктів України. Це міста обласного та ...


  • Матір з дитиною виселили з квартири за підробленими документами

    У Львові 5-річну дитину з матір’ю позбавили житла. Розпочато розслідування. Як з’ясовано прокуратурою Франківського району, дозвіл на відчуження квартири, в якій мешкав неповнолітній хлопчик та його матір, надано Франківською райадміністрацією Львова на підставі підроблених документів. За цим фактом...


  • Сколівська, Старосамбірська і Радехівська міськради будуть без генпланів

    29 серпня відбулося засідання постійної комісії обласної ради з питань регулювання земельних відносин, адміністративно-територіального устрою, планування території, архітектури та будівництва Львівської обласної ради. Під час засідання депутати розглянули та обговорили проблемні питання, які виникли...


  • Екс-дрогобичанин Ярослав Попович аж на 95-мі місці велогонки в Іспанії

    На шостому етапі велошосейної гонки "Вуельта"-2013, що відбувається в Іспанії, переміг Міхаель Морков з Данії. Відразу 132 учасники фінішували з часом переможця, серед яких і українець Ярослав Попович, уродженець Дрогобича, який перебуває у загальному заліку аж на 95-му місці. Вуельта Іспанії Бага...


  • 36 підприємств Львова допомогли дітям-школярам

    Сьогодні в рамках благодійної акції «Пора до школи» діти з багатодітних, малозабезпечених та інших соціально незахищених родин отримають безкоштовне шкільне приладдя від львівських підприємців, інформує прес-служба ЛМР. Щоб підготувати діток з таких сімей до нового навчального року, організатори ак...


  • Богатирьова прочитає лекцію у Львівському медичному коледжі

    30 серпня в рамках робочого візиту у м. Львів міністр охорони здоров’я України Раїса Богатирьова ознайомилась із роботою Вищого навчального комунального закладу ЛОР “Львівський медичний коледж імені Андрея Крупинського» і пообіцяла викладацькому колективу колежду, що відвідає їх знову і, ймовірно, ...


  • "Шахтар" - у Лізі чемпіонів, а «Динамо», «Дніпро», «Чорноморець» - у Лізі Європи

    Три українські клуби - «Динамо», «Дніпро», «Чорноморець» - продовжать боротьбу у груповому турнірі футбольної Ліги Європи. Динамівці з рахунком 5:1 розгромили казахстанський «Актобе» (перший матч також завершився на користь киян 3:2). Дніпропетровці переграли чемпіона Естонії «Нимме Калью» – 2:0 (...


  • Ювілейна Х велопроща «Львів - Страдч – Крехів» відбудеться у вересні

    14-15 вересня цього року Львівське обласне товариство українських студентів-католиків «Обнова» спільно із молодіжною організацією «Добрий Пастир» за сприяння управління молоді, сім’ї та спорту ЛМР та департаменту освіти, сім’ї та молоді ЛОДА в рамках Єдиного молодіжного простору традиційно організов...


  • У Львів приїде Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет

    12-15 вересня на запрошення митрополита Львівського і Сокальського Димитрія Львівську єпархію з першосвятительським візитом відвідає Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет. Візит предстоятеля Української православної церкви Київського патріархату присвячений до відзначення у Львів...


Новини Львів