Архів новин

Без Львова Україна стала б Білорусією, – Аскольд Лозинський

Президент Світового конгресу українців ніколи не розчаровується в ідеї українства. Він вірить, що українці потрібні Україні, що ми – велика громада. Ця людина є одним із сподвижників процесу згуртування світового українства, надання усесторонньої допомоги Україні і українцям.
Його погляди цікаві не лише тому, що він здатен оцінювати ззовні, з перспективи, але й тому, що у своїх судженнях він чесний і принциповий.

Про стан розвитку демократії в Україні, проблеми становлення національної свідомості, стосунки з Росією, стан українських діаспорних громад у світі читайте в інтерв'ю із Аскольдом Лозинським.


- Пане Аскольде, як Ви оцінюєте розвиток демократії в Україні в останні два роки: перипетії між БНУНС, БЮТ та ПР, дострокові вибори парламенту, бажання змінити Конституцію тощо?

- У більшості оцінюю як нормальні демократичні процеси. Потреба міняти Конституцію - теж нормальна у демократичному суспільстві, хоча я не вважаю, що потрібні ґрунтовні зміни. Проблема у людях, а не у параграфах.

Менш позитивно сприймаю конфлікт між Президентом і БЮТ, бо вважаю його виключно амбіційним. Тривожить мене, що мало думають про людей. На мою думку, вина у цьому з обох сторін.

Для мене найменш зрозумілою є поведінка голови Секретаріату Президента, включно з особистою корупцією, призначення секретаря РНБО на такий відповідальний пост, коли вона (Раїса Богатирьова - ZAXID.NET) немає до того найменших даних. Тривожать наслідки цього призначення.



- Частина політологів стверджує, що сьогодні питання гуманітарної сфери є дуже актуальними для обговорення між президентами України та Росії. Як слід вибудовувати стосунки з Росією сьогодні?

- Треба обстоювати власну правду, виходячи з того, що між нами не так були непорозуміння, як поневолення зі сторони східного сусіда. Коли Росія бажає мати добрі стосунки, треба шанувати історію, мову і культури України. Це має відношення до Голодомору, до ОУН-УПА, до прав національної української меншини в Росії. Прямо образливо говорити про спільне відзначення в минулому році річниці Переяслава чи в 2009 році - Полтави. Якщо хочете відзначати наші конфлікти, давайте відзначати Конотоп, чиє 350-ліття буде у 2009 році. У міжнародних відносинах, щодо НАТО ми встановлюємо власний курс. Врешті, наш Президент повинен на таких зустрічах розмовляти українською мовою.



- Як Ви оцінюєте інцидент, коли Євразійський Союз Молоді зганьбив українську національну символіку на Говерлі? Чи достатньою є реакція українців на це, української держави? Якщо - ні, то що мала б вона зробити?

- Такі хуліганські антиукраїнські виступи відбуваються, бо держава це дозволяє. Україна - держава верховенства права і демократії. Це означає, що закон треба застосовувати і притягати винних до кримінальної відповідальності. В Україні дуже часто дозволяється на антидержавні, антиукраїнські виступи. П'ята колона діє відкрито, і тому такі наслідки. Треба розрізняти свободу слова і виступи, скеровані, щоб повалити державу.



- У середовищі галицький інтелектуалів поширюється думка про те, що яскраві акції вшанування пам'яті героїв національно-визвольних змагань початку ХХ століття шкодять репутації України, як держави, що прагне до євроінтеграції. Як Ви оцінюєте таку позицію автора?

- Оціную як рабство. Всі держави Євросоюзу від Франції, як одної із засновників, до Польщі, як одної із найновіших членів, уміють шанувати своїх героїв далеко краще, як ми.



- Наскільки близькою/далекою, з Вашого погляду, Україна є сьогодні до Заходу?

- Україна є близькою своїми природними багатствами і можливостями. Проте у неї бракує відповідної влади, тобто такої, яка піклувалася би народом та розвитком можливостей, захистом власного виробника, а тим більше - власного споживача.



- Чи достатньо зроблено Україною в останні роки для визнання Голодомору 1932-33 років?

- Україна щойно починає діяти у цьому відношенню і в більшості завдяки завзятості сьогоднішнього Президента. Проведено резолюцію у ВРУ, відкрились архіви, друкуються документи і наукові праці. Через посольства впливається на інші держави. Але ясно, що навіть сьогодні робиться замало. Є надія, що до жовтня 2008 року буде побудована свічка-пам'ятник в Києві. А мав стояти цілий меморіал включно з музеєм.



- Що вдалося у цьому напрямку зробити Світовому Конгресу Українців?

- СКУ створив Міжнародний комітет Голодомору спільно з Секретарятом Президента України. Ми працюємо з посольствами над резолюціями в чужих державах, а з Постійним представництвом України - над визнанням в ООН. Фактично, якби ми не турбували Секретаріат Президента, а також Київську міську державну адміністрацію, то ледве чи будувався би пам'ятник.



- Що планує робити СКУ у рамках відзначення 75-річчя Голодомору?

- Майже в кожній країні, де є українська громада, відбуватимуться цілорічні відзначення. Хочемо з'єднати українців цілого світу невгасимим вогнем. Ми плануємо центрально відзначити подію у кожній країні, де є українська громада, з участю владних осіб даної країни. Побудувати пам'ятники, там, де це можливо і важливо, наприклад у Вашингтоні. Впровадити освітні програми в школах у країнах, де живемо, влаштувати виставки, опублікувати чужими, зокрема англійською, мовами документацію.



- Які ще визначні події відзначатиме СКУ, і в який спосіб?

- У цьому році, крім Голодомору, відзначаємо трьохсотліття Батуринської трагедії, дев'яностоліття визвольних змагань та проголошення незалежності 1918 року, сімдесятиліття трагічної смерті полковника Євгена Коновальця. Також 20-22 серпня цього року в Києві відбуватиметься ІХ Конгрес СКУ.



- Яке становище української діаспори в Північній та Латинській Америці, Європі? Де діаспора сильна, а де - слабка? Чого потребує?

- Північна Америка, Австралія і частково Західна Європа - Велика Британія, Франція - багаті на фінанси і людей, але діаспора там доволі асимільована. Хотілося б бачити більшу активність покоління, яке родилось і виростало там, а також від понад чверть мільйона новоприбулих.

Асиміляційні процеси щодо мови і культури, крім фольклору, зробили своє. Потрібна зовсім нова програма виховання молоді, що народилася там, де проживає, адже батьки між собою дуже часто розмовляють англійською. Треба при цьому користуватися знанням і досвідом новоприбулих фахових сил. Впливи на урядових чинників незадовільні через ізоляційні позиції, з одного боку, та русофільські, з другого.

Бразилія, Аргентина і Парагвай подібно асимільовані, до того ж не мають таких фінансових спроможностей і припливу нової хвилі.

Ситуація у нових громадах Західної Європи, де фактично колись громада була незначна, наприклад в Італії, Іспанії, Португалії, Греції, - відмінна. Вони потребують фінансової допомоги і досвіду для розбудови структури сталого перебування, церкви, фінансових інституцій тощо.



- Україна для діаспори й діаспора для України: чи є взаємність у цих стосунках?

- Я можу говорити зі сторони діаспори, яка Україною дорожить і живе кожною подією, радіє всім успіхам та переживає невдачі і заслужено критикує. Також можу сказати, що відношення України до діаспори сьогодні краще. Двадцять мільйонів українців проживає поза Україною, майже чверть ВВП України походить від її діаспори.



- Чи бували Ви у Львові? Яке особисте враження від міста отримали?

- Гарне місто, багато історії, культури, переживань. Одначе треба його відбудувати.


- Чи відповідає Львів реальний статусу регіональної столиці Західної України?

- Так, Західна Україна є національним П'ємонтом цілої України, а Львів - її центр. Без Західної України та історичних процесів, що починались там, Україна сьогодні могла би виглядати як Білорусь.


- Наскільки обґрунтовані, з Вашого погляду, закиди про шовіністичність Львова, зокрема до всього російського? Чи є це негативним міфом? Що, на Вашу думку, допомогло б нейтралізувати цей міф?

- Закиди безпідставні і зроблені тенденційно. Мабуть, хотіли б, щоб Львів розмовляв російською мовою. Нейтралізовувати цей міф не потрібно. Треба відкрито казати, що Львів - місто українське.

zaxid.net

Всі новини випуску 
  • На Львівщині діє 74 початкові мистецькі школи

    Станом на 2013 рік на Львівщині діє 74 початкові мистецькі школи. Про це 29 серпня на прес-конференції повідомила директор департаменту з питань культури, охорони культурної спадщини та культурних цінностей Львівської ОДА Наталія Гамкало. За її словами, з 74 шкіл 41 – музична школа, 27 – мистецьких,...


  • 85 "швидких допомог" для Львівщини за 1,5 року

    Львівська область до кінця 2013 року і у 1-ому кварталі 2014 року отримає 85 нових автомашин. Про це сказала міністр охорони здоров’я України Раїса Богатирьова в рамках робочої поїздки до Львова. Під час зустрічі із медичним персоналом Р.Богатирьова оглянула систему екстреної (швидкої) медичної допо...


  • Нова лабораторія у НУ "Львівська політехніка"

    2 вересня відбудеться відкриття нової сучасної лабораторії програмування для вбудованих та мобільних платформ на кафедрі програмного забезпечення Інституту комп'ютерних наук та інформаційних технологій Національного університету “Львівська політехніка”. Торік Львівський кластер інформаційних техноло...


  • Львів'янин Роман Мартиненко – чемпіон і рекордсмен світу з пауерліфтингу серед юніорів

    23-річний уродженець Нового Роздолу, а нині представник армійського спорту Львівщини Роман Мартиненко успішно виступив на чемпіонаті Світу з пауерліфтингу серед юніорів в м. Кіллен (США). Роман Мартиненко переконливо переміг у ваговій категорії до 83 кг, встановивши новий рекорду світу в жимі лежачи...


  • Обiйти обмеження готiвкових розрахункiв в Україні можна шляхом передання прав вимоги

    Обiйти обмеження готiвкових розрахункiв, що вводиться з 1 вересня, українцi зможуть, зокрема, шляхом передання прав вимоги, вважає адвокат юридичної компанiї "Алєксєєв, Боярчуков i партнери" Єгор Штокалов. "Наприклад, хтось винен певну суму грошей покупцевi, який укладає з продавцем договiр купiвлi...


  • Янукович не їздив "магістраллю" Львів-Тернопіль

    Президент України Віктор Янукович заявив, що в Україні в 2014 р. почнеться повне оновлення всіх міських та магістральних доріг. Про це Янукович заявив в інтерв'ю українським телеканалам, яке було показано на каналі "1+1". "2014 стане роком, коли ми почнемо оновлювати міські дороги. У всіх областях....


  • Україна зменшуватиме обсяги споживання російського газу

    Президент України Віктор Янукович заявив, що країна продовжить рухатися шляхом диверсифікації енергоресурсів. Про це він сказав в інтерв'ю чотирьом українським телеканалам. «Я переконаний, що одне з питань захисту наших національних інтересів і відстоювання нашої незалежності – це питання диверсиф...


  • 41,6% українців вступлять до Європейського союзу, а 31% - до Митного...

    Питання вступу України до Європейського Союзу чи Митного союзу буде вирішуватись на референдумі. Про це сказав Президент Віктор Янукович в інтерв’ю чотирьом українським телеканалам. За його словами, питання, куди рухатиметься країна, мають вирішувати її громадяни. "Який вибір буде українського народ...


  • До 2017 року Збройні Сили України набиратимуть по 5 тисяч контрактників

    У Збройний сил України (ЗСУ) до 2017 р. щорічно будуть призиватися до 5 тис. контрактників. Про це сьогодні в ході прес-конференції заявив міністр оборони України Павло Лебедєв, передає кореспондент ...


  • Трамвай "Електрона" буде ліпший за його телевізори?

    Низькопідлоговий трамвай львівського виробництва вже майже тиждень курсує вулицями Львова. Наразі він працює на маршруті №9А. Після ремонтів доріг буде визначено його постійний маршрут роботи. «Минулого тижня у вихідні перший раз вийшов на лінію новий пасажирський низькопідлоговий трамвай. Він ви...


  • Тільки 9 міст Львівської області є на картах Яндексу

    На http://maps.yandex.ua з'явилися карти Золочева, Самбора, Червонограда. Тепер користувачі легко знайдуть у цих містах потрібну адресу або побудують через них автомобільний маршрут. Разом із картами Львівської області Яндекс опублікував схеми ще 36 населених пунктів України. Це міста обласного та ...


  • Матір з дитиною виселили з квартири за підробленими документами

    У Львові 5-річну дитину з матір’ю позбавили житла. Розпочато розслідування. Як з’ясовано прокуратурою Франківського району, дозвіл на відчуження квартири, в якій мешкав неповнолітній хлопчик та його матір, надано Франківською райадміністрацією Львова на підставі підроблених документів. За цим фактом...


  • Сколівська, Старосамбірська і Радехівська міськради будуть без генпланів

    29 серпня відбулося засідання постійної комісії обласної ради з питань регулювання земельних відносин, адміністративно-територіального устрою, планування території, архітектури та будівництва Львівської обласної ради. Під час засідання депутати розглянули та обговорили проблемні питання, які виникли...


  • Екс-дрогобичанин Ярослав Попович аж на 95-мі місці велогонки в Іспанії

    На шостому етапі велошосейної гонки "Вуельта"-2013, що відбувається в Іспанії, переміг Міхаель Морков з Данії. Відразу 132 учасники фінішували з часом переможця, серед яких і українець Ярослав Попович, уродженець Дрогобича, який перебуває у загальному заліку аж на 95-му місці. Вуельта Іспанії Бага...


  • 36 підприємств Львова допомогли дітям-школярам

    Сьогодні в рамках благодійної акції «Пора до школи» діти з багатодітних, малозабезпечених та інших соціально незахищених родин отримають безкоштовне шкільне приладдя від львівських підприємців, інформує прес-служба ЛМР. Щоб підготувати діток з таких сімей до нового навчального року, організатори ак...


  • Богатирьова прочитає лекцію у Львівському медичному коледжі

    30 серпня в рамках робочого візиту у м. Львів міністр охорони здоров’я України Раїса Богатирьова ознайомилась із роботою Вищого навчального комунального закладу ЛОР “Львівський медичний коледж імені Андрея Крупинського» і пообіцяла викладацькому колективу колежду, що відвідає їх знову і, ймовірно, ...


  • "Шахтар" - у Лізі чемпіонів, а «Динамо», «Дніпро», «Чорноморець» - у Лізі Європи

    Три українські клуби - «Динамо», «Дніпро», «Чорноморець» - продовжать боротьбу у груповому турнірі футбольної Ліги Європи. Динамівці з рахунком 5:1 розгромили казахстанський «Актобе» (перший матч також завершився на користь киян 3:2). Дніпропетровці переграли чемпіона Естонії «Нимме Калью» – 2:0 (...


  • Ювілейна Х велопроща «Львів - Страдч – Крехів» відбудеться у вересні

    14-15 вересня цього року Львівське обласне товариство українських студентів-католиків «Обнова» спільно із молодіжною організацією «Добрий Пастир» за сприяння управління молоді, сім’ї та спорту ЛМР та департаменту освіти, сім’ї та молоді ЛОДА в рамках Єдиного молодіжного простору традиційно організов...


  • У Львів приїде Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет

    12-15 вересня на запрошення митрополита Львівського і Сокальського Димитрія Львівську єпархію з першосвятительським візитом відвідає Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет. Візит предстоятеля Української православної церкви Київського патріархату присвячений до відзначення у Львів...


Новини Львів