Архів новин

Бізнес на воді

Три головні бальнеологічні курорти у Львівській області – Трускавець, Моршин і Східниця – останнім часом заявляють про свій активний розвиток. Але методи розвитку в кожного з них – різні. Свого часу всі ці міста мали спільну проблему – після розпаду Радянського Союзу різко зменшилася кількість туристів.

Ці курорти вважали “всесоюзною здравницею”. Держава ставила мету загального оздоровлення, відтак людей не бракувало. Тому нові санаторії зводили не просто великими, а дуже великими. Початок 90-х років став часом їхнього занепаду. Нині у Трускавці вважають, що вже подолали кризу, в Моршині – майже подолали, а в Східниці мають намір зробити це впродовж найближчих 5 років.

Трускавець

Офіційні особи Трускавця говорять, що місту вдалося подолати економічну кризу насамперед завдяки створенню спеціальної економічної зони. СЕЗ “Курортополіс Трускавець” розпочала свою роботу 1 січня 2000 року. Водночас зі створенням СЕЗ змінили концепцію лікування. Як розповів Болеслав Петровський, генеральний директор спеціальної економічної зони “Курортополіс Трускавець”, замість масового лікування тепер роблять ставку на якість. Відповідно, відпочинок на курорті – не з дешевих. Вартість путівки в середньому становить 2,5 тис. грн. за 24 дні. Також є номери, які коштують 18-20 тис. грн. за такий самий період.

Якщо за радянських часів у місті щорічно відпочивало до 450 тисяч осіб, то нині їх кількість є меншою. Фахівці переконані, що це нормально, вважаючи, що для міста з населенням 23 тисячі оптимальним є одночасне перебування близько 20 тисяч приїжджих. Тепер відпочивальників тут навіть більше.

– Вимоги до відпочинку зростають, – переконаний Богдан Аксентійчук, директор ЗАТ “Трускавецькурорт”. – Люди хочуть жити в нормальних умовах. За нашою статистикою, 60% пацієнтів – наші постійні клієнти, саме через них виходимо на інші ринки. До речі, в місті постійно зростає кількість туристів з-за меж України. Торік їх частка становила 20%.

Більшість відпочивальників мешкають у санаторіях і пансіонатах, яких у місті тридцять дев’ять. Популярними є й так звані “курсівки”, коли туристи проживають у приватних помешканнях, що обходиться дешевше, а в санаторіях оплачують лише лікування та харчування. За даними, які називає мер Трускавця Лев Грицак, у місті здають близько 13% квартир. З них офіційно лише 2-3%, решта – нелегально. Середня ціна проживання в приватному помешканні – 10 гривень за добу. Якщо знімати окреме помешкання, тобто без господарів, то це обійдеться не менше 15 гривень. Ціни “не в сезон” нижчі, але не набагато.

До речі, у Трускавці стверджують, що фактично не залежать від сезону. Незначний спад відпочивальників припадає на Різдво та Великдень. Нині, за словами міського голови, фактично все населення міста “живе з курорту” – практично всі працюють в Трускавці. Крім того, 50% працівників курортної індустрії доїжджають із навколишніх міст і сіл.

Місцеві експерти порахували, скільки коштів вкладено в місто, скільки грошей надходить від туристів. Так, згідно з останніми дослідженнями, крім вартості путівки, в середньому кожен відпочивальник залишив у місті 650 грн. За простими підрахунками, якщо у Трускавці щороку відпочиває близько 200 тисяч осіб, то в місті вони залишають щонайменше 130 мільйонів гривень. Це забезпечує добрий ріст місцевої економіки, зокрема у сфері послуг. Місто активно розширюється, будують нові санаторії, заклади сфери послуг і відпочинку. Зростає і вартість помешкань. Так, середня ціна трикімнатної квартири у Трускавці становить 30 тисяч доларів.

Моршин

Головними популяризаторами цього міста-курорту нині виступають місцеві бізнесмени. ВАТ “Нова”, виробник мінеральної води “Моршинська”, розпочало активно рекламувати курорт. Віктор Безруков, міський голова Моршина, розуміє вважливість реклами, але стверджує, що місто не має грошей.

У Моршин щороку приїжджає понад 40 тисяч відпочивальників, серед яких й іноземні туристи. В місті є 15 санаторіїв. Одночасно курорт може прийняти близько 3,5 тисячі осіб. За словами мера, цю кількість мають намір збільшити, насамперед завдяки розширенню меж міста і, відповідно, нового будівництва.

– Нині триває процес долучення до міста 80 гектарів землі, – говорить пан Безруков, – Наша перевага в тому, що місто має чітке зонування. Тобто унікальність Моршина в тому, що існує поділ міста на три зони: курортна, житлова та промислова. Кожна з них має окрему територію, що дозволяє їм усім нормально розвиватися. Вже затвердили генеральний план розвитку міста на 20 років, який, серед іншого, передбачає збільшення відпочивальників до 7,5 тисяч осіб на місяць. Ми розуміємо, що відпочинкова інфраструктура наразі недостатньо розвинута, але, можливо, це й наша перевага – насамперед лікування.

Тут, як і в Трускавці, намагаються поліпшувати побут і заробляти насамперед не на кількості туристів, а на якості послуг. Середня ціна путівки – 1650 грн. (йдеться про звичайний номер на 24 дні), за номер “люкс” треба заплатити 2850 грн. Така вартість відпочинку фактично в усіх санаторіях міста. Від початку року також запровадили “курсівки”, нині їх продали понад 400. У Моршині вважають, що це добра система, яку варто розвивати. Тим паче, що курортний збір від продажу “курсівок” надходить власне в міський бюджет.

Східниця

Щодо популяризації курорту Східниця, то, схоже, що над цим працюють насамперед туроператори. Батьки також мають намір серйозно розбудовувати курорт. Наразі в селищі є 5 санаторіїв і 2 бази відпочинку, розраховані на 500 місць, а також 4 приватні готелі. Будують ще 6 об’єктів для розміщення відпочивальників. Богдан Дмитришин, селищний голова Східниці, вважає, що необхідно серйозно розвивати інфраструктуру, та сподівається на стихійну рекламу.

– Рекламувати потрібно поганий продукт, – переконаний він, – а ми розвиваємося згідно з генеральним планом. Через 5-10 років у Східниці можна буде приймати до 15 тисяч туристів одночасно. Вже маємо інвесторів, а також хочемо розширювати лікувальну базу. Наприклад, запланували будівництво водолікарні.

Нині Східницю відвідують близько тисячі-півтори осіб одночасно. Туроператори вважають цей курорт досить перспективним. Середня ціна відпочинку в санаторії – 85 гривень за добу. Тобто середня ціна путівки за 24-денний курс становить близько 2 тис. грн. Номер “люкс” обійдеться в 2,6 тис. грн. У приватних готелях ціни значно вищі – звичайний одноосібний номер коштує в середньому 150 грн. за добу, ще 50-60 доведеться заплатити за харчування.

– Це перспективний курорт, – переконана Ірина Євкарпіді, начальник туристичного відділу туристичної фірми “Ельпіда”, – хоча ціни досить високі та є проблема з місцями. У Східниці багатьох приваблює насамперед краєвид і джерела. Туроператори пропагуватимуть цей відпочинок, і я думаю, за якийсь час він стане серйозним курортом.

Імовірно, також “розкруткою” Східниці невдовзі займатиметься професор Володимир Козявкін. Нещодавно він узяв в оренду земельну ділянку в селищі для побудови філії Міжнародної клініки відновного лікування, яка діє у Трускавці. За словами селищного голови, проект клініки вже готовий, скоро мають розпочати будівництво.

– У нас, напевно, найкраща мінеральна вода, – вважає Богдан Дмитришин, – адже еталон “Нафтусі” саме тут. Окрім того, якщо в Трускавці є лише один тип мінеральної води, то в нас – чотири. Тут також є 50 джерел і свердловин. Завдяки різноманітності джерел ми маємо можливість ширшої лікувальної бази.

Вода

Спеціалісти кажуть, що мінеральна вода у Львівській області є унікальною. І річ не лише в самих джерелах, які, як стверджує Іван Варивода, кандидат медичних наук, завідувач лікувально-діагностичного відділення моршинського санаторію “Перлина Прикарпаття”, залягають великим пластом від Трускавця до Калуша, а й у тому, що сільське господарство в цьому районі не розвивалося екстенсивним шляхом, тобто тут не використовували великої кількості мінеральних добрив. Відтак навіть вода, призначена не для лікування, а для загального продажу, є значно чистішою і кращою за якістю.

– Нам достатньо використовувати механічні фільтри для води, тобто просто забрати пісок і бруд – і її можна продавати, – говорить Микола Кміть, голова правління ВАТ “Нова”, виробника води “Моршинська”. – Натомість європейським виробникам необхідно значно ретельніше очищати воду, через що її вже, згідно з технологіями, не можна називати мінеральною.

Попри це, ситуація на ринку продажу мінеральної води в Україні є доволі дивною. Як стверджує пан Кміть, у Львівській області сконцентровано 80% мінеральних джерел. Проте місцеві виробники утримують лише 20% ринку. Відповідно до останніх досліджень, перше місце за продажем мінеральної води посідає “Миргородська”, друге – “Моршинська”. “Трускавецька” – лише 10-та. Цікаво, що третє місце займає компанія “Кока-кола”, виробник “БонАкви”.

– Я вважаю, що це певна несправедливість з точки зору вибору споживача. Адже в жодній із країн-сусідів “БонАква” не займає такої великої частки ринку. – говорить Микола Кміть, – Переважають місцеві виробники, і це правильно. Води, розлиті тут, значно кращі за своїми властивостями.

”Львівська газета”

Всі новини випуску 
  • На Львівщині діє 74 початкові мистецькі школи

    Станом на 2013 рік на Львівщині діє 74 початкові мистецькі школи. Про це 29 серпня на прес-конференції повідомила директор департаменту з питань культури, охорони культурної спадщини та культурних цінностей Львівської ОДА Наталія Гамкало. За її словами, з 74 шкіл 41 – музична школа, 27 – мистецьких,...


  • 85 "швидких допомог" для Львівщини за 1,5 року

    Львівська область до кінця 2013 року і у 1-ому кварталі 2014 року отримає 85 нових автомашин. Про це сказала міністр охорони здоров’я України Раїса Богатирьова в рамках робочої поїздки до Львова. Під час зустрічі із медичним персоналом Р.Богатирьова оглянула систему екстреної (швидкої) медичної допо...


  • Нова лабораторія у НУ "Львівська політехніка"

    2 вересня відбудеться відкриття нової сучасної лабораторії програмування для вбудованих та мобільних платформ на кафедрі програмного забезпечення Інституту комп'ютерних наук та інформаційних технологій Національного університету “Львівська політехніка”. Торік Львівський кластер інформаційних техноло...


  • Львів'янин Роман Мартиненко – чемпіон і рекордсмен світу з пауерліфтингу серед юніорів

    23-річний уродженець Нового Роздолу, а нині представник армійського спорту Львівщини Роман Мартиненко успішно виступив на чемпіонаті Світу з пауерліфтингу серед юніорів в м. Кіллен (США). Роман Мартиненко переконливо переміг у ваговій категорії до 83 кг, встановивши новий рекорду світу в жимі лежачи...


  • Обiйти обмеження готiвкових розрахункiв в Україні можна шляхом передання прав вимоги

    Обiйти обмеження готiвкових розрахункiв, що вводиться з 1 вересня, українцi зможуть, зокрема, шляхом передання прав вимоги, вважає адвокат юридичної компанiї "Алєксєєв, Боярчуков i партнери" Єгор Штокалов. "Наприклад, хтось винен певну суму грошей покупцевi, який укладає з продавцем договiр купiвлi...


  • Янукович не їздив "магістраллю" Львів-Тернопіль

    Президент України Віктор Янукович заявив, що в Україні в 2014 р. почнеться повне оновлення всіх міських та магістральних доріг. Про це Янукович заявив в інтерв'ю українським телеканалам, яке було показано на каналі "1+1". "2014 стане роком, коли ми почнемо оновлювати міські дороги. У всіх областях....


  • Україна зменшуватиме обсяги споживання російського газу

    Президент України Віктор Янукович заявив, що країна продовжить рухатися шляхом диверсифікації енергоресурсів. Про це він сказав в інтерв'ю чотирьом українським телеканалам. «Я переконаний, що одне з питань захисту наших національних інтересів і відстоювання нашої незалежності – це питання диверсиф...


  • 41,6% українців вступлять до Європейського союзу, а 31% - до Митного...

    Питання вступу України до Європейського Союзу чи Митного союзу буде вирішуватись на референдумі. Про це сказав Президент Віктор Янукович в інтерв’ю чотирьом українським телеканалам. За його словами, питання, куди рухатиметься країна, мають вирішувати її громадяни. "Який вибір буде українського народ...


  • До 2017 року Збройні Сили України набиратимуть по 5 тисяч контрактників

    У Збройний сил України (ЗСУ) до 2017 р. щорічно будуть призиватися до 5 тис. контрактників. Про це сьогодні в ході прес-конференції заявив міністр оборони України Павло Лебедєв, передає кореспондент ...


  • Трамвай "Електрона" буде ліпший за його телевізори?

    Низькопідлоговий трамвай львівського виробництва вже майже тиждень курсує вулицями Львова. Наразі він працює на маршруті №9А. Після ремонтів доріг буде визначено його постійний маршрут роботи. «Минулого тижня у вихідні перший раз вийшов на лінію новий пасажирський низькопідлоговий трамвай. Він ви...


  • Тільки 9 міст Львівської області є на картах Яндексу

    На http://maps.yandex.ua з'явилися карти Золочева, Самбора, Червонограда. Тепер користувачі легко знайдуть у цих містах потрібну адресу або побудують через них автомобільний маршрут. Разом із картами Львівської області Яндекс опублікував схеми ще 36 населених пунктів України. Це міста обласного та ...


  • Матір з дитиною виселили з квартири за підробленими документами

    У Львові 5-річну дитину з матір’ю позбавили житла. Розпочато розслідування. Як з’ясовано прокуратурою Франківського району, дозвіл на відчуження квартири, в якій мешкав неповнолітній хлопчик та його матір, надано Франківською райадміністрацією Львова на підставі підроблених документів. За цим фактом...


  • Сколівська, Старосамбірська і Радехівська міськради будуть без генпланів

    29 серпня відбулося засідання постійної комісії обласної ради з питань регулювання земельних відносин, адміністративно-територіального устрою, планування території, архітектури та будівництва Львівської обласної ради. Під час засідання депутати розглянули та обговорили проблемні питання, які виникли...


  • Екс-дрогобичанин Ярослав Попович аж на 95-мі місці велогонки в Іспанії

    На шостому етапі велошосейної гонки "Вуельта"-2013, що відбувається в Іспанії, переміг Міхаель Морков з Данії. Відразу 132 учасники фінішували з часом переможця, серед яких і українець Ярослав Попович, уродженець Дрогобича, який перебуває у загальному заліку аж на 95-му місці. Вуельта Іспанії Бага...


  • 36 підприємств Львова допомогли дітям-школярам

    Сьогодні в рамках благодійної акції «Пора до школи» діти з багатодітних, малозабезпечених та інших соціально незахищених родин отримають безкоштовне шкільне приладдя від львівських підприємців, інформує прес-служба ЛМР. Щоб підготувати діток з таких сімей до нового навчального року, організатори ак...


  • Богатирьова прочитає лекцію у Львівському медичному коледжі

    30 серпня в рамках робочого візиту у м. Львів міністр охорони здоров’я України Раїса Богатирьова ознайомилась із роботою Вищого навчального комунального закладу ЛОР “Львівський медичний коледж імені Андрея Крупинського» і пообіцяла викладацькому колективу колежду, що відвідає їх знову і, ймовірно, ...


  • "Шахтар" - у Лізі чемпіонів, а «Динамо», «Дніпро», «Чорноморець» - у Лізі Європи

    Три українські клуби - «Динамо», «Дніпро», «Чорноморець» - продовжать боротьбу у груповому турнірі футбольної Ліги Європи. Динамівці з рахунком 5:1 розгромили казахстанський «Актобе» (перший матч також завершився на користь киян 3:2). Дніпропетровці переграли чемпіона Естонії «Нимме Калью» – 2:0 (...


  • Ювілейна Х велопроща «Львів - Страдч – Крехів» відбудеться у вересні

    14-15 вересня цього року Львівське обласне товариство українських студентів-католиків «Обнова» спільно із молодіжною організацією «Добрий Пастир» за сприяння управління молоді, сім’ї та спорту ЛМР та департаменту освіти, сім’ї та молоді ЛОДА в рамках Єдиного молодіжного простору традиційно організов...


  • У Львів приїде Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет

    12-15 вересня на запрошення митрополита Львівського і Сокальського Димитрія Львівську єпархію з першосвятительським візитом відвідає Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет. Візит предстоятеля Української православної церкви Київського патріархату присвячений до відзначення у Львів...


Новини Львів