Тарифи на розміщення «джинси» у ЗМІ – від 4 до 83 тисяч гривень

21:10 25 травня 2016 р.

Коли схоплять за руку хоча би одного працівника ЗМІ, який взяв гроші за «джинсу», та широко оприлюднять цей факт, інші перестануть брати.

Про це сьогодні, 25 травня, під час круглого стіл на тему: «Громадська думка населення України щодо корупції у медіасередовищі. Індекс сприйняття корупції в українських ЗМІ. Результати досліджень», яка відбулася у Львівському прес-клубі, заявила заступник головного редактора «Громадського радіо» Наталія Соколенко.

За її словами, фонд «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва» на замовлення ГО «Медіаварта» провів опитування  журналістів, редакторів ЗМІ, медіа-експертів та піарників. 

Найбільш компетентними респонденти назвали інформаційні агентства, найменш – радіостанції. І хоча максимально компетентність можна було оцінити в 5 балів, інформагентства заслужили лише 3,67 балів,  друковані видання – 3,36, телеканали – 3,22, а радіостанції – 2, 96 бали.

Також інформаційні агенції ліпше за інших відокремлюють факти від оціночних суджень. Їм респонденти поставили 3,57 бали, тоді як всі інші ЗМІ не досягли і 3 балів.

Крім того, інформагенції дотримуються балансу різних точок зору, перевіряють факти та подають найсвіжіші новини.

Опитані вважають, що тиснути на журналістів чи впливати на редакційну політику в інформагенціях неможливо, тоді як на телебаченні власники постійно грішать цим.

- Для нашої влади є очевидним, що для більшості електорату найбільше і найавторитетніше джерело – це телеканали. Це казали самі журналісти, які працюють на телеканалах, - каже Наталія Соколенко.
Оцінюючи рівень політичної «джинси» у ЗМІ впродовж останніх трьох місяців, опитані здебільшого відповідали, що він був вищим від середнього. На телебаченні, на їхню думку, «джинси» було дещо більше (4 бали), в інформаційних агентствах – дещо менше (3,2 бали). Комерційної «джинси», згідно з відповідями, було трохи менше, однак в середньому показник її поширеності теж був більшим, ніж середній.

Серед усіх опитаних співробітників ЗМІ кожен четвертий зізнався, що в тому ЗМІ, де він працює, постійно або часто трапляються випадки розміщення замовних матеріалів. Ще 38% відповіли, що таке буває зрідка або радше як виняток. При цьому лише 10% зазначили, що в них ніколи не було випадків «джинси». Найчастіше «джинса», згідно з відповідями, мала політичний характер, рідше – економічний чи пов’язаний з певними особами.
Частина респондентів також назвала орієнтовні«тарифи» розміщення «джинси» у ЗМІ, про які їм було відомо. Найвищими вони є на телебаченні: їхній діапазон там складає від 14 до 83 тис грн. Найдешевше, згідно з оцінками респондентів, можна розмістити «джинсу» в онлайн-виданнях (ціна від 4 до 21 тис грн за один матеріал).

- Я думаю, що варто упіймати на хабарі медіа-менеджера, редактора чи журналіста на такій сумі. І це не складніше, ніж упіймати на хабарі суддю чи прокурора. Тому що механізм той самий: перемовини, домовленості, вихід якоїсь роботи, у судді це – рішення, а в журналіста – замовний сюжет. І далі – гучна справа і публічне обговорення. Бо то нечесно – брати такі гроші і не нести відповідальності за це, - каже заступник головного редактора «Громадського радіо».

Лише 19% респондентів помітили поліпшення ситуації із прихованою рекламою в ЗМІ в 2015 році, порівняно з попереднім роком. 29% вважають, що вона, навпаки, погіршилась, а 39% – що суттєвих змін не відбулося.

На думку опитаних, головні перешкоди, які заважають поліпшенню ситуації в цій сфері, полягають у скрутному економічному становищі ЗМІ та бажанні їхніх власників отримувати доходи будь-якими шляхами. Важливими факторами, на думку респондентів, є також терпиме ставлення співробітників ЗМІ до фактів «джинси» і байдужість населення до цього феномену.

- У нас більше десяти загальнонаціональних каналів. Наприклад, у Британії з удвічі більшою кількістю населенням та з потужнішою економікою, загальнонаціональних каналів набагато менше, і вони виживають за рахунок прямого рекламного ринку. А ось телеканал «Інтер» у 2011 році  мав дотацію в 200 млн гривень, - говорить Наталія Соколенко. 

Респонденти виокремили кілька найбільш дієвих засобів боротьби з прихованою рекламою. Серед них – широке оприлюднення фактів «джинси» у ЗМІ, запровадження суворіших санкцій за її розміщення, законодавче унеможливлення впливу власників на редакційну політику, виховання у журналістів почуття власної гідності, а також зобов’язання ЗМІ підписувати редакційні угоди між власником і колективом.

- У Норвегії законодавчо заборонено і реально не може власник впливати на ЗМІ. А щодо гідності, то якщо разочок-другий злапати за руку і широко обговорити це, то гідність відразу підвищиться. А ось угоди, з мого досвіду, не діють, - каже вона.

Ключову роль у боротьбі із розміщенням замовних матеріалів у ЗМІ, згідно з відповідями респондентів, мають відігравати громадські медійні об’єднання та Національна рада з питань телебачення та радіомовлення, а також – меншою мірою – Міністерство інформаційної політики.

Респонденти висловили свої рекомендації для ключових органів, що здатні боротися із замовними матеріалами у ЗМІ. Для Верховної Ради – ухвалювати закони з прописаними механізмами покарання за «джинсу», для Національної ради з питань телебачення та радіомовлення – запроваджувати санкції чи навіть позбавляти ліцензії за «джинсу», для Міністерства інформаційної політики – застосовувати санкції за розміщення прихованої реклами та моніторити інформаційний простір. Неурядові організації, на думку опитаних, мають передусім займатися громадським моніторингом і оприлюдненням фактів «джинси».

dailylviv.com

Автомобільне паломництво на трасі Львів-Винники. Кому поклоняються (відео)

У ДТП на Львівщині загинула донька співачки Ірини Борисюк

Новий графік відключень електроенергії у Львівській області 16 грудня

У Львові переглянули формат передання Вифлеємського вогню миру. Хто першим отримав (відео)

Андрій Лоза, Віктор Козирський, Степан Капій. У Львові прощатимуться з воїнами

Уперше енергетики застосують півтори черги відключень електроенергії

Восьми групам споживачів на Львівщині все ж вимикають електроенергію 15 грудня

Усі учасники масштабної смертельної ДТП поблизу Львова встановлені

Від важкого поранення, отриманого на Курщині, помер доброволець Василь Боднар. Сьогодні прощання

16 грудня обмежать споживання електроенергії побутовим споживачам за новими графіками - Укренерго

Трьох пасажирів, які потрапили у смертельну ДТП, рятують у лікарнях Львова

Львівобленерго припинило вимкнення електроенергії для всіх груп споживачів 15 грудня

З понеділка світло вимикатимуть по-новому. ГПВ розділять на 30-хвилинні інтервали

З Києва до Будапешта через Львів, Славське, Мукачеве, Чоп. Новий рейс Укрзалізниці

Під колеса автомобілів у Львові насипали 16 кубометрів піскосоляної суміші

Мешканцям аварійного будинку у Львові запропонують доплатити за капітальний ремонт

Біля Львова загинуло семеро пасажирів мікроавтобуса

У 10 областях вночі збито 56 БпЛА, запущених з росії

Смертельна ДТП поблизу села Чижиків

Чотирьом групам споживачів скасували графік вимкнення електроенергії у Львівській області 15 грудня

У Дніпрі затримали підозрюваного у вчиненні теракту

Північнокорейські солдати зазнали перших втрат і помилково розстріляли кадирівців

Графік відключень електроенергії 15 грудня на Львівщині

На вулиці Підвальній у Львові чоловік потрапив під трамвай

15 грудня електроенергію вимикатимуть з 8 до 22 години

У Дублянах - ДТП, збиті світлофор та електроопора

29 львів’ян, які захищали Україну, посмертно нагородили «Почесним знаком Святого Юрія» (фото)

Вибух у центральному районі Дніпра. Один загиблий, є поранені

Трамп хоче, щоб європейські війська контролювали припинення вогню в Україні

Маршалок Сейму Республіки Польща підтвердила міському голові Львова мету боротьби України

В Україні вже складають чеські штурмові гвинтівки BREN-2

Ярий, командир сотні Білі демони, ушанований званням Героя України

Графік вимкнення електроенергії на Львівщині 14 грудня оновлено

У центрі Львова зруйнувалася стіна будинку, розпочали протиаварійні роботи

У Львові розпочинається чемпіонат України з шахів серед чоловіків та жінок. Буде 10 гросмейстерів

З початку війни в Україні Росія здійснила близько 150 атак на території країн НАТО. Альянс закликав до змін

Наїхав на пішохода у передмісті Львівського району і залишив його помирати. Поліція розшукує водія і очевидців

Закінчена повітряна тривога на Львівщині, яку оголошували через загрозу аеробалістичного удару

Повітряна тривога. Злетів МіГ-31К з аеробалістичною ракетою

Лише два ударні безпілотники зі 132-х повернулись на росію