Козицький своїм звітом про пальне не посприяв ракетним ударам по нафтобазах на заході України

13:12 23 червня 2022 р.

Такого висновку дійшла Комісія з журналістської етики, аналізуючи сюжет телеканалу «Аверс» і дописи начальника Львівської ОВА у соціальних мережах.

Комісія з журналістської етики за власною ініціативою звернула увагу на сюжет телеканалу «Аверс» «Язик мій – ворог мій: за що окупанти подякували начальнику Львівської ОВА» від 28 березня 2022 року, пише Dailylviv.com.

Ведуча випуску новин стверджує, що: «Максим Козицький так похвалився бензиновими ріками, що після цього росіяни одразу розбомбили нафтобази на Західній Україні». Вона ж стверджує, що голова Львівської ОВА розповідав про те, про що найбільше знає – а саме про нафтогазову сферу, вихідцем з якої він сам і є.

У сюжеті журналістка за кадром розповідає про пост Максима Козицького в соцмережі «Facebook», у якій він звітує про нараду з аграріями щодо забезпечення пальним, наступного дня після якого відбулося бомбардування нафтобаз на Львівщині, Рівненщині та Волині. Журналістка показує скріншоти реакцій на бомбардування користувачів соцмереж, зокрема подяку одного з проросійських Телеграм-каналів за інформацію для немовбито наведення ракетних ударів. Далі журналістка порівнює пост Козицького з його ж проханням до медійників не знімати об’єкти критичної інфраструктури. «Необережний ляп язиком поставив цю [посівну] кампанію під загрозу»: так стверджує журналістка. Після цього сюжет концентрується на немовбито недосвідченості Максима Козицького на подібних посадах.

8 червня 2022 року Комісія звернулася до телеканалу «Аверс» з проханням надати коментарі щодо наявності у вказаному матеріалі порушень вимог пунктів 9 та 10 Кодексу етики українського журналіста. 15 червня 2022 року у своїй відповіді директорка телеканалу Наталія Московка ствердила, що вказівки на ці пункти є абстрактними та необґрунтованими, а у сюжеті не стверджується про прямий причинно-наслідковий зв’язок між діями Максима Козицького та ударами по інфраструктурних об’єктах у Львівській області, а йдеться лише про можливість цього зв’язку. Вона також вважає звернення до ТРК «Аверс» з цього питання тиском на редакційну політику медіа.

Вочевидь, у сюжеті, який стосується звинувачень голови Львівської ОВА у наведенні російських ракет на нафтобази у Львівській області, мала б бути висвітлена позиція самого Максима Козицького. Не зробивши цього, представники телеканалу «Аверс» порушили вимоги пункту 10 Кодексу. Комісія відзначає, що вставки відео, у яких чиновник стверджує про те, що відбулися вибухи, а також його пости в соцмережах не забезпечують балансу думок в рамках розглядуваного сюжету, адже тематично стосуються не висунутих медійниками звинувачень.

Що ж до відокремлення фактів та припущень, то Комісія бере до уваги пояснення директорки ТРК «Аверс» стосовно того, що у сюжеті йдеться про ймовірність зв’язку між постом Максима Козицького, а не про прямий причиново-наслідковий зв’язок. Водночас, мова ведучої дозволяє Комісії дійти до протилежного висновку.

Такі цитати як «Максим Козицький так похвалився бензиновими ріками, що після цього росіяни одразу розбомбили нафтобази на Західній Україні», «Необережний ляп язиком поставив цю [посівну] кампанію під загрозу» тощо створюють у глядача враження про те, що безпосередньо дії голови Львівської ОВА призвели до атаки по нафтобазах. В сюжеті не наводиться інших доказів цьому, а також не показано чи Максим Козицький десь напряму вказував координати, адреси, чи розміщував фото нафтобаз. Маємо нагадати, що за рівня розвитку сучасних технологій така інформація доступна противнику як через супутникові знімки, так і інформацію в ресурсах на кшталт Google Maps.

На думку Комісії, це дозволяє говорити про неналежне відділення фактів від припущень у ефірі телеканалу «Аверс», а як наслідок – наявності у сюжеті упередженості щодо Максима Козицького. Саме тому працівники телеканалу «Аверс» порушили вимоги пункту 9 Кодексу.

Зважаючи на викладене вище, Комісія вважає, що автори сюжету телеканалу «Аверс» «Язик мій – ворог мій: за що окупанти подякували начальнику Львівської ОВА» від 28 березня 2022 року припустилися порушень пунктів 9 та 10 Кодексу етики українського журналіста та висловлює публічний осуд телеканалу та авторам сюжету.

Комісія схвалює прагнення журналістів ретельно стежити за діями чиновників навіть під час воєнного стану, таким чином виконуючи свою роль сторожових псів. Водночас Комісія нагадує, що при критиці діяльності публічних осіб чи звинуваченні їх у протиправній діяльності журналісти мають:

- чітко відокремлювати факти від суджень та припущень, уникати заангажованості подання інформації;

наводити підтвердження кожному звинуваченню та твердженню про факт, оприлюдненому в матеріалі, та посилатися на таке підтвердження;

- дотримуватись балансу в матеріалі, надаючи тим, хто піддається критиці, можливість надати пояснення або заперечити висунуті звинувачення, залучаючи незалежних експертів до коментування складних тем.

"Дякую медійній спільноті України та Комісії з журналістської етики за позицію. Сюжети, які знімають працівники ТРК «Аверс» – не журналістика", - так прокоментував рішення комісіє з журналстської етики Максим Козицький у своєму телеграм-каналі. 

Мабуть, у цій суперечці ще буде продовження: реверс, наприклад. 

Пожежу на нафтобазі, яка виникла внаслідок ракетного удару у Львові, загасили вранці (відео)

 

DailyLviv.com

На базах Великої Британії на Кіпрі оголошено про «загрозу безпеці»

Українців залучать до військових дій у Перській затоці

Росія планує створити «буферні зони» на півночі України

Росіяни готують нові атаки по інфраструктурі - Зеленський

Про побудову «президентського гігавата» брехали. Якою буде наступна зима за прогнозом ексочільника Укренерго

У понеділок, 2 березня, у частині регіонів України з 08:00 до кінця доби вимикатимуть світло

У Польщі вшанували воїнів Української повстанської армії

Перші втрати серед військових США у конфлікті з Іраном. Родичі ще не знають

Ціна на нафту підскочила на 10% через конфлікт з Іраном і може сягнути $100 за барель

У понеділок на Львівщині - туман і ожеледиця

У Львівській міській раді згадали про монастир, який перебуває у приватній власності Заводу комунального транспорту

Де й коли можна обміняти банкноти номіналів 1, 2, 5, 10 гривень на монети

У Львові з понеділка пасажири платитимуть за проїзд по-новому

Уряд розпочав виплати 20 тисяч гривень працівникам критичної інфраструктури - Шмигаль

У Львові виявили підозрілий рюкзак

Корупцію нардепів фракції «Слуги народу» будуть розслідувати до серпня

Путіна налякала смерть у бункері Хаменеї та його рідних

39-річна львів’янка Наталія народила сьому дитину. Усі пологи в жінки були природними

Деревообробна компанія, яка розташована у Львові та Рівненській області, отримала енергокредит під 0%

Чому країни Перської затоки не відповідають на іранські удари

Отруєння чадним газом у Львові у перший день весни

Туристів у Карпатах накрила снігова лавина

Удари Ізраїлю та США не призведуть до зміни режиму в Ірані - експерти

Іран підтвердив смерть аятоли Алі Хаменеї. Як це було

Нічна ворожа атака. Зафіксовано пошкодження на 11 локаціях

Весну більшість регіонів України зустрінуть з графіками відключення електроенергії

Гарячка Денге. У жительки Львівщини діагностували тропічне захворювання

Чим виділяється iPhone 16 Pro: ключові параметри та функції

Солдату зі Львівщини присудили 5 років позбавлення волі за два епізоди СЗЧ

Назар Тимків, Володимир Футиш, Микола Щепний, Віктор Колодяжний, Василь Гавриш, Юрій Васильєв. Усі загинули в лютому

З вулиць Львова забрали Ford, Audi, JAC

Лемберґа поховають у Львові в ту саму дату, коли він пішов на війну

Новий власник території ЛАЗу працюватиме над тим, щоб на вул. Стрийській було сучасне виробництво, а не житло

Садовий розповів про найбільшу аферу в історії Львова. Місто звертається до Верховної Ради та Генпрокурора

Розпочалася троїста війна між США, Ізраїлем та Іраном

П'єц з кахелю не винен

Швеція збила дрон, який запустили з російського корабля

На пішохідному переході у Новояворівську водій наїхав на жінку

Остання ніч зими. Чим атакував ворог

У Львові на перехресті вулиць Липинського - Бетховена - ДТП з потерпілою