Верховна Рада ухвалила закон про безпеку

14:10 21 червня 2018 р.


Фото: ukrinform.ua

Верховна Рада ухвалила у четвер, 21 червня, внесений Президентом закон «Про національну безпеку України».

За ухвалення законопроекту № 8068 у другому читанні та в цілому проголосували 248 народних депутатів при мінімально необхідній кількості у 226. Цей закон визначає основи та принципи національної безпеки і оборони, цілі та основні засади державної політики, що гарантуватимуть суспільству і кожному громадянину захист від загроз.

Зокрема, в ньому уточнено повноваження Президента України щодо стратегічного керівництва Нацгвардією через Генеральний штаб ЗСУ під час воєнного стану.
«Із введенням воєнного стану Національна гвардія України приводиться в готовність до виконання завдань за призначенням в умовах дії правового режиму воєнного стану, входить до складу сил оборони. Стратегічне керівництво Національною гвардією України здійснює Президент України через Генеральний штаб Збройних сил України, про що зазначається в указі Президента України про введення воєнного стану, який затверджується Верховною Радою», – йдеться у законі.

Також законом встановлюється, що міністр оборони і його заступники призначатимуться з-поміж цивільних осіб, а також передбачено розмежування посад начальника Генштабу та головнокомандувача Збройних сил України. головнокомандувач ЗСУ призначається на посаду та звільняється Президентом України за поданням міністра оборони, яким і підпорядковується.

При цьому начальник Генштабу підпорядковується головнокомандувачу ЗСУ. Його повноваження, основні завдання та порядок функціонування Генштабу визначаються в положенні, яке затверджується Президентом України. Водночас, закон про нацбезпеку започатковує реформу силових відомств відповідно до стандартів НАТО.

Зокрема, змінюється статус Служби безпеки України – тепер вона є спеціальним органом з правоохоронними функціями, що забезпечує державну безпеку, здійснюючи з неухильним дотриманням прав і свобод людини і громадянина. Основними завданнями СБУ визначено протидію розвідувально-підривній діяльності проти України, боротьбу з тероризмом, контррозвідувальний захист державного суверенітету, конституційного ладу і територіальної цілісності, оборонного і науково-технічного потенціалу, кібербезпеки, економічної та інформаційної безпеки держави, об’єктів критичної інфраструктури, охорону державної таємниці.

Водночас, за межі повноважень СБУ винесено функції щодо розслідування економічних злочинів.  При цьому, як пояснив секретар Комітету ВР з питань національної безпеки та оборони Іван Вінник, до повноважень СБУ у сфері економіки належатиме виключно розвідувальний захист економічного та наукового потенціалу держави.

Водночас, народні депутати Ганна Гопко та Світлана Заліщук наполягали, зокрема, на внесенні змін безпосередньо до закону про Службу безпеки, що стосувалися позбавлення СБУ функцій у сфері економіки та боротьби з корупцією і оргзлочинністю. Але жодна з їхніх поправок не була підтримана у залі під час розгляду законопроекту про нацбезпеку до другого читання.

Разом з тим, у шестимісячний термін після того, як закон про нацбезпеку набуде чинності, СБУ має розробити законопроект про внесення змін до закону «Про Службу безпеки України». Також у законі розмежовуються сили оборони та сили безпеки.

Зокрема, визначено, що сили оборони мають здійснювати відповідні заходи щодо оборони держави та воєнної безпеки, тоді як на сили безпеки покладено функції із забезпечення державної та громадської безпеки України.

Законом також передбачено фінансове забезпечення сектору безпеки та оборони. Так, обсяг відповідних видатків має становити не менше 5% запланованого обсягу ВВП, із яких 3% виділятиметься на ЗСУ.  Крім того, закон «Про національну безпеку України» запроваджує демократичний цивільний контроль за сектором безпеки й оборони, зокрема з боку Верховної Ради та громадського суспільства.

Визначено, що парламент створює комітети, до повноважень яких належить забезпечення контролю за діяльністю органів сектору безпеки і оборони. За півроку після набуття чинності законом про нацбезпеку, на розгляд парламенту має бути внесений законопроект про створення спеціального комітету ВР, який займатиметься наглядом за діяльністю спеціальних правоохоронних, розвідувальних органів та органів із правоохоронними функціями.

Цивільний контроль здійснюється, зокрема, за принципом прозорості, що передбачає повне розкриття фінансової інформації щодо функціонування сектору безпеки та оборони з урахуванням вимог Закону України «Про державну таємницю». Водночас, громадяни України беруть участь у здійсненні цивільного контролю через громадські об'єднання, членами яких вони є, через депутатів місцевих рад, особисто шляхом звернення до Уповноваженого ВР з прав людини або до державних органів. При цьому сфера громадського контролю може бути обмежена законом «Про державну таємницю».

«З метою систематичного інформування суспільства про діяльність сектору безпеки і оборони України, забезпечення обгрунтованості рішень державних органів з питань національної безпеки і оборони, про стан виконання заходів розвитку сектору безпеки і оборони періодично, але не рідше ніж раз на три роки, органами сектору безпеки і оборони видаються «Білі книги» або інші аналітичні документи (огляди, національні доповіді тощо)», – уточнюється в законі. 

Загалом закон про нацбезпеку передбачає скасування трьох законів «Про основи національної безпеки України», «Про демократичний цивільний контроль над Воєнною організацією і правоохоронними органами держави» та «Про організацію оборонного планування». Про це повідомили в четвер, 21 червня, в агенції Укрінформ. 

dailylviv.com

Військовослужбовці матимуть можливість безоплатно здавати та зберігати свої репродуктивні клітини у медзакладах

На Сихові військовозобов'язаний втік від ТЦК. Допомогли перехожі

ЗСУ зірвали плани Кремля на Курщині

Цьогоріч у Львові розпочнеться будівництво Меморіалу Героїв України

В Україні зафіксовано вірус грипу, який спричинив пандемію у 2009 році

На Львівщині судитимуть чоловіка за незаконну порубку зі збитками майже пів мільйона гривень

Закупівлі зброї перетворилися на «Амазон». Умєров провів кадрові зміни

В Україні стрімко зросла кількість викривачів корупції

Путін заявив про готовність зустрітися з Трампом

У Польщі заборонили протестувати на кордоні з Україною

Шмигаль повідомив, скільки ГВт енергопотужностей цьогоріч планують відновити в Україні

Як розпізнати якісне взуття серед досконалих підробок?

США почали депортацію нелегалів

Тарифи на тепло і світло не зміняться до кінця опалювального сезону

Михайлу Юськіву та Михайлу Осиму Львів завтра віддасть останні військові почесті

У Карпатах землі енергетики повернуть громаді

У вихідні на Львівщині повітря проріється до 12° тепла

На Львівщині курсантку військового вишу затримали за державну зраду

Козицький уперше в житті здав кров (відео)

Поминальна молитва на Личаківському кладовищі

Ексмитник зі Львівщини придбав 22 земельні ділянки у двох областях

В Україну повернули тіла 757 полеглих Захисників

У Львові вкрали наплічник з автомобіля

Через 10 років судитимуть ексміністра і ексначальника поліції, які втекли на росію

У Львівському районі відкопали гранату і три міни

На Львівщині судитимуть трьох чоловіків, які публічно розкривали місця проведення мобілізаційних заходів ТЦК і СП

У Львові вперше успішно зробили ретрансплантацію печінки

У Львові популяризуватимуть п’ятнадцять видатних українських митців

Війна проти України не залежить від цін на нафту, - відповідь Кремля Трампу

В Україні працювала підпільна «друкарня» фальшивих документів

Українські дрони уразили один з найбільших російських НПЗ

У рф завод-виробник мікроелектроніки до ракет призупинив роботу після атаки дронів

У Карпатах знайшли обмороженого мешканця Кіровоградщини і доправили до реанімації

Російський шахед пошкодив приватний будинок та автомобіль у селі біля Львова (фото)

Нічна атака шахедами. Є загиблі, уражено багатоквартирні та приватні будинки, автомобілі

Віталій Забабурін, Василь Коротошин, Тарас Поліщук. Львівщина прощається з воїнами

Онкологія. Кожна процедура протонної терапії триватиме менше секунди

У Польщі дует з Підляшшя заспівав мікромовою прикордоння

Чотириметрова вирва. Львівщину атакували чотири ворожі бойові безпілотники - Козицький

Про припинення допомоги біженцям з України дискутують у Польщі