13:55 17 березня 2016 р.
У Словаччині кожен виборець має чотири голоси. А виборами займається міністерство внутрішніх справ.
Про це сьогодні, 17 березня, під час круглого столу: «Відкриті списки по-європейськи: як це працює на парламентських виборах у Польщі і Словаччині?», який відбувся у Львівському прес-клубі, поінформувала аналітик моніторингово-аналітичної групи "ЦИФРА", спостерігач за виборами в Польщі та Словаччині Іванна Фединчук.
- У Словаччині є один багатомандатний округ, де обирається 151 депутат до словацького парламенту. Це означає, що кожна партія може висунути до 150 кандидатів. Проте не всі висувають саме таку кількість, є партії, які висували 20. А щодо виборців, то кожен має чотири голоси.
І він може обрати від одного до чотирьох кандидатів. Якщо не обрано жодного кандидата, то це означає, що виборець визначився тільки з партією. Якщо обрано від п’яти і більше, то бюлетень визнають недійсним, - каже Іванна Фединчук.
Також, за її словами, у Словаччині виборами займається міністерство внутрішніх справ. При цьому, ані виборчі дільниці, ані бюлетені не охороняє поліція. Бюлетені та протоколи до місця централізованого підрахунку голосів можуть доставити на таксі або будь-яким авто. До виборчих комісій входять представники політичних партій, роботу яких оплачують з держбюджету, та представник місцевої ради, який не має права голосу.
- Проте ця людина найавторитетніша і до неї звертаються з усіма питаннями, - зазначила спостерігач.
Коли члени комісії привозять бюлетені до так званої ЦВК, то отримують свій номер у списку черги і можуть поїхати додому, аби поспати чи піти на каву або зайнятися іншими справами.
- Що стосується кабінок для голосування, то таких там просто немає. На стіл ставиться картонна загородка, і кожна людина може спокійно виявити свою волю таємно, - каже Іванна Фединчук.
Довідка
Упродовж останніх років в Україні активно дискутують питання зміни виборчої системи. Серед найбільш прийнятних альтернатив розглядають пропорційну систему відкритих партійних списків.
Для того, щоб глибше вивчити особливості функціонування цієї системи, моніторингово-аналітична група «ЦИФРА» організувала місії спостереження на парламентських виборах у Польщі (жовтень, 2015) та Словаччині (березень, 2016). Представники МАГ «ЦИФРА» спостерігали за процесом голосування, підрахунком голосів та визначенням результатів виборів; спілкувались із представниками центральних виборчих комісій цих країн, а також членами окружних та дільничних виборчкомів; зустрічалися з представниками місцевих громадських організацій, експертами та аналітиками з питань виборів та виборчого законодавства