19:05 23 серпня 2015 р.
Фото: прес-служба Львівської міськради
За час антитерористичної операції державними нагородами за проявлені мужність та героїзм відзначені186 офіцерів-випускників Академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного.
Сьогодні, 23 серпня, в Академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного відбулось урочисте відкриття Алеї Слави випускників Академії. В урочистостях взяли участь Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк, голова Львівської обласної державної адміністрації Олег Синютка, Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, голова Львівської обласної ради Петро Колодій, міський голова Андрій Садовий, народні депутати України, Генеральний Консул Республіки Польща у Львові Ярослав Дрозд, представники дипломатичного корпусу, керівники силових структур, випускники Академії, серед яких – Герой України капітан Володимир Гринюк, представники громадськості й духовенства, а також військовослужбовці із Вроцлавської вищої офіцерської школи сухопутних військ на чолі із бригадним генералом Маріушем Вятром.
Два гранітні обеліски символізують скорботу і гордість. Скорботу за 44 випускниками, які загинули, захищаючи Україну, і гордість за більше 160 героїв-орденоносців, відзначених заслуженими бойовими нагородами. Прем’єр-міністр звернувся до захисників Вітчизни з промовою, в якій зокрема підкреслив: «Ви, як українські військовослужбовці, як люди, які захищають зі зброєю в руках українську державу, незалежність, Прапор і Гімн, боретеся на фронті проти російських терористів. Від імені Уряду України хочу висловити вам щирі слова подяки за вашу боротьбу, за вашу звитягу, за те, що кожен українець може почувати себе безпечно. Слава Україні!»
Арсеній Яценюк також зазначив, що раніше свята Державного Прапора та Незалежності країни були для когось вихідними днями, для когось датами, які минають, а зараз — все отримало зовсім інший зміст: інша країна, інші люди, інші виклики, які стоять перед кожним українцем. Сьогодні за Державний Прапор треба боротися.
Начальник Академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного, генерал-лейтенант Павло Ткачук, повідомив: «Не випадково відкриття Алеї приурочене до найбільшого державного свята – Дня Незалежності України. Адже саме за Незалежність нашої Батьківщини боролись ці мужні воїни. Не випадковим є також місце Алеї Слави. Нею щодня проходять тисячі людей – нинішні і майбутні воїни-захисники, їх викладачі, численні гості Академії. Ми пам’ятаємо усіх героїв-випускників! І саме герої нинішнього покоління стануть найкращим прикладом для наступних поколінь українських воїнів. Я щиро вдячний всім, хто долучився до створення Алеї, і хочу висловити щирі співчуття і підтримку рідним наших полеглих випускників. Пам’ять про них завжди буде жити у наших серцях. Хочу висловити також гарячі вітання і вдячність нашим героям! Їхні подвиги будуть надихати прийдешні покоління на самовідданий захист рідної землі!».
Своєю чергою, випускник Академії, учасник АТО, Герой України капітан Володимир Гринюк повідомив: «До сьогодні у запеклих боях наша держава втрачає кращих своїх синів. Алея Слави нагадуватиме нам, якою ціною нам дається воля і незалежність нашої країни. Я свято вірю в Перемогу!».
Після урочистого відкриття присутні поклали квіти до оновленого меморіального комплексу та вшанували полеглих. Рота почесної варти Академії пройшла урочистим маршем.
Довідково
Алею Слави оновлено з урахуванням подій на сході держави та проведення Антитерористичної операції, в ході якої 186 випускників видового військово-навчального закладу за проявлені мужність та героїзм відзначені державними нагородами. Чотири вихованці Академії — старший лейтенант Євгеній Зеленський (посмертно), старший лейтенант Володимир Гринюк, майор Олександр Петраківський, майор Олександр Порхун — стали Героями України. Це високе звання присвоєно також і колишньому першому заступнику начальника Академії полковнику Ігорю Гордійчуку.
Національно-патріотична стела створена у формі класичної Колони Слави та символізує образ Воїна-Переможця, захисника Вітчизни. Зверху, на капітелі, встановлено позолочену кулю та тризуб – державний символ та герб незалежної України. На кулі латинською мовою значаться принципи демократичного суспільства: Україна, Свобода, Гідність.
Ліворуч від Колони Слави встановлено стилізовані обеліски із чорного лабрадориту, на яких вибиті прізвища Героїв, що загинули за свободу, гідність і незалежність нашої держави. Праворуч – стилізовані обеліски із червоного граніту, на яких вигравірувані імена Героїв України, що продовжують віддано служити своїй державі та її народу.
Відповідно до класичної військової традиції, обеліски виконані у формі п’ятигранника, так званого «пентагону».
Головна мета проведеного оновлення Алеї Слави – вшанування загиблих та живих Героїв, військово-патріотичне виховання юнаків та дівчат, що навчаються та навчатимуться в одному з найпрестижніших військово-навчальних закладів України та Європи. За час антитерористичної операції 186 офіцерів-випускників відзначено державними нагородами (із них 40 посмертно).
Четверо – стали Героями України (з них один — посмертно). 146 вихованців нагороджені орденами Богдана Хмельницького І, ІІ та ІІІ ступенів (із них 35 — посмертно). 35 випускників – орденом «За мужність» (5 посмертно), 1 — орденом «Данила Галицького». 13 офіцерів відзначено медаллю «За військову службу Україні», двоє – медаллю «За бездоганну службу» ІІІ ступеня , один – медаллю «Захиснику Вітчизни».
Про це повідомили сьогодні, 23 серпня, в прес-службі міністерства оборони України. Своєю чергою, в прес-службі обласної ради повідомили сьогодні, 23 серпня, «Щоденному Львову»:
«23 серпня у Львові в Академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного відбулася урочиста церемонія відкриття Алеї Слави випускників Академії сухопутних військ. Разом із керівництвом Академії та представниками громадськості участь у заходах взяли Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк, голова Львівської обласної ради Петро Колодій, голова постійної комісії з питань бюджету, соціально-економічного розвитку та комунальної власності Львівської обласної ради Ярослав Качмарик, голова Львівської обласної державної адміністрації Олег Синютка, міський голова Андрій Садовий.
Алею Слави, створену з урахуванням подій на сході держави та проведенням Антитерористичної операції, не випадково відкрито напередодні Дня Незалежності України. Адже це є своєрідним символом того, як самовіддано і з великою любов’ю не один герой України, серед яких і випускники Академії, віддали своє життя за свою державу та її незалежність.
За словами начальника Академії сухопутних військ імені Петра Сагайдачного Павла Ткачука, пам’ять про всіх тих, хто загинув, захищаючи Українську державу, буде повік в серцях українців. Зокрема, імена випускників Академії, які загинули в АТО, увічнено на цій Алеї».
Натомість у прес-службі міської ради розповіли в неділю «Щоденному Львову»:
«Сьогодні, 23 серпня, відбулось урочисте відкриття Алеї Слави випускників Академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного. Алею створено з урахуванням подій на Сході держави та проведенням Антитерористичної операції.
Участь у заході взяли Прем’єр-міністр України, керівництво області та міський голова Львова. Начальник Академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного, генерал-лейтенант Павло Ткачук зазначив: «Ми відкриваємо Алею Слави випускників Академії сухопутних військ. Ці два гранітні обеліски символізують скорботу і гордість. Ми скорбно за 44 нашими загиблими випускниками, Героями, які віддали своє життя за незалежність України. Гордість в тому, що більше 160 наших випускників удостоєні вищих військових і державних нагород. Наші випускники – приклад нинішніх і майбутніх поколінь. За незалежність України всі роки нашої складної історії боролись і сьогодні борються».
Своєю чергою, Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк наголосив: «Наші українські родини втратили своїх близьких. Ці хлопці захищали наш спокій, вони захищали наші родини, нашу країну, нашу безпеку. Мало хто сподівався, що в центрі Європи після ІІ світової війни, коли вже всі забули, що у світі і в Європі може бути війна, одна з країн-гарантів української територіальної цілісності і незалежності, вчинить акт військової агресії по відношенню до української держави. Сьогодні свято державного прапора країни. Завтра – День Незалежності. Раніше це були для когось вихідні дні, для когось свято. А зараз це отримало зовсім інший зміст. Інша країна, інші люди, інші виклики стоять сьогодні перед кожним з нас. Зараз за державний прапор треба боротись. Зараз незалежність необхідно захищати».
Натомість випускник Академії сухопутних військ, учасник бойових дій АТО, Герой України, капітан Володимир Гринюк зазначив: «Історію не можна зупинити. Війна прийшла на нашу землю, в наші сім’ї. Ми з гордістю обороняємо нашу землю. Але і до сьогодні в запеклих боях наша держава втрачає кращих своїх синів. Сьогодні хочу розділити хвилину скорботи. Алея Слави щодня нам буде нагадувати, якою ціною нам дається воля і незалежність нашої України. Я свято вірю в перемогу».
Після відкриття Алеї Слави провели загальнонаціональну хвилину мовчання та покладання квітів. Також отець Степан Сус зачитав молитву і освятив обеліски.
У центрі алеї – національно-патріотична стела у формі класичної Колони Слави. Ліворуч від Колони Слави встановлено стилізовані обеліски із чорного лабрадориту, на яких вибито прізвища Героїв, що загинули за свободу, гідність і незалежність нашої держави. Праворуч – стилізовані обеліски із червоного граніту, на яких вигравірувано імена Героїв України, що продовжують віддано служити своїй державі та її народу.
За час антитерористичної операції 186 офіцерів-випускників за проявлені мужність та героїзм відзначені державними нагородами. Четверо із них стали Героями України: старший лейтенант Євгеній Зеленський (посмертно), старший лейтенант Володимир Гринюк, майор Олександр Петраківський, майор Олександр Порхун.
Це високе звання присвоєно також і колишньому першому заступнику начальника Академії полковнику Ігорю Гордійчуку. Ще146 вихованців нагороджені орденами Богдана Хмельницького І, ІІ та ІІІ ступенів (із них 35 посмертно); 35 випускників – орденом «За мужність» (5 посмертно), один – орденом «Данила Галицького»; 13 офіцерів відзначено медаллю «За військову службу Україні», двоє – медаллю «За бездоганну службу» ІІІ ступеня, один – медаллю «Захиснику Вітчизни».