17:18 15 березня 2014 р.
Фото: unian.net
Відео: 5 канал
Його зібрали в суботу США, щоб винести на голосування проект резолюції зі засудженням планованого в Криму на неділю «референдуму» про вступ півострова до Росії.
Про це, як інформує сьогодні, 15 березня, «Радіо Свобода», повідомили у п’ятницю дипломати в ООН. За їхніми словами, вони очікують, що Росія використає право вето, щоб відхилити цей документ.
Але, як сказав один із західних дипломатів на умовах анонімності, текст проекту резолюції написаний так, щоб не викликати вето Китаю, який теж занепокоєний діями Росії: Пекін завжди захищає позиції територіальної цілісності і не підтримує втручання у внутрішні справи, і з такими словами виступав і щодо нинішньої ситуації навколо України. За словами дипломатів, проект резолюції дуже м’який: він не засуджує Росію, не закликає її вивести війська з Криму і не погрожує санкціями.
Як сказав інший дипломат, такі помірковані формулювання мають одну мету: бути прийнятними для Китаю, щоб він не голосував проти, а утримався. Таке голосування призвело б до ще більшої ізоляції Росії у світі.
У проекті резолюції заявляється, що «референдум» у Криму, не підтриманий владою в Києві, «не може мати ніякої чинності і не може стати підставою для будь-якої зміни статусу Криму». Документ також закликає інші держави й міжнародні організації утримуватися від визнання його результатів і від «будь-яких дій, які можуть бути сприйняті як визнання будь-якої зміни статусу».
Крім того, проект резолюції пропонує підтвердити «суверенітет, незалежність, єдність і територіальну цілісність України в її міжнародно визнаних кордонах». Документ також має на меті закликати Москву і Київ негайно піти на прямий політичний діалог про мирне вирішення суперечки і виявляти стриманість і, крім того, констатувати готовність нинішньої влади України захищати права всіх українців, включно з меншинами.
У Росії заступник міністра закордонних справ Геннадій Гатилов уже заявляв у п’ятницю, що цей проект резолюції, який закликає не приймати результатів кримського «референдуму», для Москви неприйнятний.
Натомість «Українська правда» інформує в суботу: «Під час голосування резолюції на засіданні Ради Безпеки ООН Росія скористалася своїм правом вето та проголосувала проти, тож резолюцію прийнято не було. Серед присутніх членів засідання 13 віддали голоси на підтримку резолюції, 1 (РФ) - проти, 1 утримався (Китай). Перед цим у своєму виступі постпред РФ при ООН Віталій Чуркін заявив: РФ не підтримає резолюцію, оскільки не може погодитися з її основним посилом - «заборонити мешканцям Криму визначитися із своїм майбутнім». Також він заявив, що «ми не зазіхаємо на територіальну цілісність України та підтримаємо і будемо поважати думку кримського народу за підсумками референдуму 16 березня».