21:54 19 липня 2019 р.
Відео: Львівський прес-клуб
Всеукраїнське об’єднання «Свобода» йде до парламенту, аби не дозволити Медведчукові сісти в крісло прем’єр-міністра. А об’єднання «Самопоміч» - аби зупинити війну, зробити реформу місцевого самоврядування та реформу освіти.
Про це сьогодні, 19 липня, під час виборчих дебатів за проектом «Інтерактивні відеодебати, відеодискусії і відеомарафон суб'єктів виборчого процесу з дотриманням гендерного паритету», які відбулися у Львівському прес-клубі, заявили народний депутат України і 18 номер у партійному списку «Об’єднання «Самопоміч» Любомир Зубач та 10 номер у виборчому списку об’єднаних націоналістів, колишній народний депутат України від «ВО «Свобода», Юрій Сиротюк.
- Ми маємо цілісне бачення України та розуміємо, що Україна має бути геополітичним лідером в Європі і не менше. Але в наступному парламенті ми будемо мати величезну фракцію невідомих зелених чоловічків. Ми не знаємо, як вони будуть себе поводити. І ми будемо мати дуже велику та вмотивовану фракцію Путіна. Тому точно, що зможуть зробити націоналісти і ніхто інший, - націоналісти можуть дати по зубах Медведчуку. Фізично. Зупиняти не голосом, не словами, не наріканням. Ми це робили у 2012-2014 роках, коли наша фракція складалася з 37 депутатів, а нам опонувала більшість з Партії регіонів та комуністів з 230 з лишнім народних депутатів. І зараз, якщо в парламенті з’явиться фракція націоналістів, то Медведчук буде сидіти не в президії, а за колоною Верховної Ради. І цього точно замість нас ніхто не зробить, - запевнив свободівець.
Його опонент має більш мирні наміри.
- Є кілька принципових для нас речей, які ми будемо відстоювати. Щонайперше, це – питання війни та геополітики. Тільки «Самопоміч», починаючи з 2015 року, опонувала пропозиціям щодо особливого статусу Донбасу. Фактично «Самопоміч» розробила законопроект про тимчасово окуповані території. Друге, це – питання місцевого самоврядування. Цю проблематику ми знаємо зсередини. Ми підтримуємо передання повноважень громадам. І третє – питання освіти. Ми вважаємо, що освіта – це майбутнє нашої держави. Тому, як мінімум, 25 відсотків зведеного бюджету має йти на освіту: вищу, шкільну, дошкільну. Як ми будемо фінансувати нашу освіту, таким і буде наше майбутнє, - говорить представник «Самопомочі».
За словами Любомира Зубача, ключовий принцип його партії – бути собою.
- З цим принципом ми йдемо на парламентські вибори. Ми не проводимо ребрендінг, не перейменовуємо партію. Ми не беремо до списку артистів з шоубізнесу. Ми йдемо такими, якими ми є. Нам – не соромно за свою роботу в парламенті. 12 наших депутатів включені до списку «Топ-25 доброчесних». У нас не зафіксовано жодного факту кнопкодавства. Ми провели праймеріз і Комітет виборців визнав, що це – єдиний справжній праймеріз серед політичних партій в Україні, - розповідає він про свою партію.
Юрій Сиротюк теж пишається своєю партією, якій не зраджував жодного разу за всю свою політичну кар’єру.
- На цих виборах усі націоналісти – Національний корпус, ВО «Свобода», «Правий сектор», Конгрес українських націоналістів, Організація українських націоналістів – об’єдналися та йдуть до парламенту єдиною командою. Ми ті, хто давали Путіну по зубах під час Революції Гідності і потім зупиняли Путіна на фронті. Ми дуже не хочемо, щоби Путін повернувся через парламент. Не хочемо, аби ті паростки української державності та ідентичності, які вдалося зростити за останні роки, були знищені. Тому ми вважаємо, що в парламенті має бути фракція націоналістів як запобіжник, що зупинить реванш, - говорить він.
Обидва опоненти не вірять результатам соціологічних опитувань, які стверджували, що ані «Самопоміч», ані «Свобода» не долають п’ятивідсотковий бар’єр та не потрапляють до парламенту нового скликання.
- Хто не хотів би, аби «Свобода» була в парламенті? Дуже не хотів би «гаспадін» Путін. Тому що він розуміє, що саме націоналісти зупинили його плани в Україні в часи Януковича. Він розуміє, що націоналісти зупиняли його плани під час так званої «русскої вєсни». Мрія Путіна №1 – щоби в парламенті не було націоналістичних та патріотичних сил. Він хоче, щоби там були виключно проросійські сили. Це – мрія представника Путіна –Медведчука, який теж дуже не хоче, щоби до парламенту зайшла сила, яка буде зупиняти його не голосом, не дебатами, а, якщо доведеться, то й фізично. Тому якщо поширюють тезу про непрохідність, то люди свідомо чи несвідомо діють в інтересах Путіна і Медведчука. І якщо люди будуть вірити в себе, а не в ту телевізійну «хусьпу» з телевізійних каналів, то вони зрозуміють, що українці в Україні - рохідні. Що в умовах війни в парламенті мають бути націоналістичні та патріотичні сили. Я маю на увазі і «Свободу», і «Самопоміч». А коли нам кажуть, що прохідними є партія Путіна та антиукраїнські партії, а ми, які представляємо 90 відсотків цієї країни, що робили Майдан та воювали, - непрохідні, то це – звичайна маніпуляція, - стверджує колишній нардеп.
З ним погоджується і чинний депутат.
- Є такий вислів: соціологія на виборах, як музика на весіллі, – хто платить, той і замовляє. Зрозуміло, що останні опубліковані рейтинги – замовлені. Це є робота штабів окремих політичних сил. Не є секретом, що витрачають великі кошти на рекламу в соціальних мережах та розсилають «смски», аби не голосували за інші партії. Погоджуюся з колегою, що парадокс цієї ситуації полягає в тому, що це – та політична сила, яка впродовж попередніх п’яти років скомпрометувала досягнення Революції Гідності та повернула Медведчука в українську політику. Тому що саме Порошенко включив Медведчука у Мінський процес. Саме за часів Порошенка Медведчук почав скуповувати українські телеканали. Щодо цифр, то минулих виборів казали, що «Самопоміч» може отримати нуль відсотків. А ми отримали 11. Тому ми абсолютно впевнені та спокійні, - каже 18 номер у партійному списку «Об’єднання «Самопоміч».
Також опоненти стверджують, що для успішної роботи фракції немає значення, де мешкає лідер їхньої політичної сили.
- Андрій Садовий отримав мандат довіри від Львова. І для нього абсолютно принципово, щоби цей мандат був відпрацьований докінця. Звісно, якби Андрій Садовий був в парламенті та безпосередньо включився в роботу нашої парламентської фракції, то він би, безумовно, додав. Але він не міг покинути громаду Львова. Він нікого не обманював, тому що на минулих парламентських виборах він був у списку «Самопомочі» п’ятдесятим. Тобто було зрозумілим, що він залишиться працювати львівським міським головою. Сьогодні Андрій Садовий є номером один у списку «Самопомочі», - пояснює Любомир Зубач.
З ним погоджується і опонент у дебатах.
- Тягнибок живе в Києві давно, з 1998 року, на вулиці Вишняківській та сплачує внески до дарницької «Свободи». Родина його мешкає у Львові. Тому він сюди часто приїжджає. Ключовою причиною є не місце проживання лідера. Ключовою причиною є три складові – ідея, кадри та боротьба. Про це говорив ще Степан Бандера, - нагадав Юрій Сиротюк.
Також опоненти поділилися своїми оптимістичними та песимістичними сценаріями подій після 21 липня
- Найбільш песимістичний сценарій – це якщо одна з партій набере надвелику кількість голосів і створиться монобільшість. Тоді в українській державі ліквідуєють принцип розподілу влади як такої. Якщо не буде стримувань і противаг, то це призведе до узурпації влади. А якщо зважити, що в цьому парламенті де-факто будуть присутні представники Кремля, то це викличе небезпеку існування українській державі. А найбільш оптимістичний сценарій – це вибори до Верховної Ради, створення коаліції, робота. Чуда в Україні не станеться. Тому я цьому парламентові даю не більше ніж рік чи два життя. А потім знову будуть дострокові вибори, - передбачає чинний депутат.
Його колега з сьомої каденції також передбачає дострокові вибори, якщо новообрані депутати не захочуть працювати.
- Якщо українцям притаманний інстинкт виживання, то вони заведуть до парламенту якомога більше проукраїнських політичних сил за списками та проукраїнських депутатів-мажоритарників, які не дозволять новообраному Президентові одноосібно сформувати більшість. Бо це – невідомий зелений чоловічок для мене. Я не знаю, що він буде робити. Вони діють за більшовицьким принципом «весь старий мір разрушім до основанія». Ми пам’ятаємо, що сталося коли «слуги народу»-большевики почали служити народу. Мені страшно передбачити такий сценарій, але я не розумію дій нашого Президента. Тому монобільшість – це є загроза. Тому має бути якомога більше проукраїнських сил, має бути запобіжник у вигляді фракції націоналістів. За оптимістичним сценарієм націоналісти заженуть за колони Верховної Ради Медведчука. А ми змусимо парламент з нових обличь працювати та виконувати їхні обов’язки. А за песимістичним сценарієм – парламент довго не проіснує. Зеленський візьме на себе весь тягар відповідальності, який його завалить. Важливо, щоби він не завалив державу та щоби Медведчук не скористався ситуацією та не вчинив парламентський переворот, як це сталося у 2012 році. Песимістичний сценарій – це спроба повернути Україну знову до Росії, виконати ультиматум Путіна. А саме: «русскій язик», федералізація, російська церква та позаблоковий статус. Тому не варто доводити ситуацію до того, коли партія Зеленського об’єднається з партією Медведчука, і люди знову перетворять Київ на воююче місто. Не хочу знову хоронити друзів. Тому давайте не допускати песимістичного сценарію, - закликав Юрій Сиротюк.
Він також попередив, що буде активно протидіяти спробам Зеленського –встановити пряме президентське правління і поставити свого голову Київської адміністрації, якого не обиратиме громада.
- Коломойського та інших олігархів цікавлять два мільярди євро київського бюджету, а не дороги та житлово-комунальне господарство. Всі ці роки я системно критикував Кличка. Але якщо киян ось так позбавлять права голосу, то київська громада об’єднається і скаже своє слово, - попередив свободівець.
Крім того, він вважає Мінські угоди дипломатичним Іловайськом.
- Я був категоричним противником Мінських домовленостей - «Мінськ-1» та «Мінськ-2». Я вважаю Мінськ дипломатичним Іловайськом. Він призвів до окопної війни та поступової легалізації бойовиків та відбілювання Росії. Тому Мінськ негайно треба міняти на Будапештський формат, - каже Юрій Сиротюк.
Його опонент пропонує створити новий, український формат.
- Для нашого ворога – це є тільки прикриття, тому що він вогонь відновить. Тому треба цей Мінський процес змінювати на український формат, - заявив Любомир Зубач.
Під час дебатів у Львівському пресклубі народний депутат парламенту сьомого скликання закинув своєму колезі, депутатові парламенту восьмого скликання, що парламент з проукраїнською та проєвропейською більшістю, не змінив країну на ліпще.
- Тому що в цьому парламенті було мало «Самопомочі», - відповів Любомир Зубач. І нагадав опоненту, що Іван Білецький та Дмитро Ярош, які зараз є в першій п’ятірці виборчого списку об’єднаних націоналістів, прогулювали більшість засідань у парламенті восьмого скликання. На що почув відповідь, що вищезгадані депутати прогулювали не на Мальдівах, а перебували в той час на лінії фронту.
- Кого ще брати в парламент в умовах війни, як не тих, хто проливав кров за Батьківщину? Але ми їм пояснили, що вони повинні бути на засіданнях, одностайно голосувати та активно працювати в усіх комітетах. Вони погодилися підпорядковуватися фракційній дисципліні, - запевнив Юрій Сиротюк.
Довідка
Мета проекту: інформування мешканців і журналістів Львівщини та України про кандидатів у депутати Верховної Ради. Забезпечення комунікацій між виборцями, ЗМІ, експертами і кандидатами в народні депутати та їхніми командами для усвідомленого, якісного вибору нового парламенту. Підвищення рівня прозорості виборчого процесу та активізації і поліпшення діяльності ЗМІ. Паритетне представлення жінок-кандидаток для формування нового парламенту з дотриманням 30% квоти.
Проект підтримує «Медійна програма в Україні», яку виконує міжнародна неурядова організація «Internews» за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).