Новий Виборчий кодекс зріже гілку «мажоритарників», – акція

13:14 11 травня 2018 р.

15 травня – у всіх обласних центрах України та 17 травня – у Києві активісти вимагатимуть від Верховної Ради ще цього літа розглянути і прийняти у другому читанні Виборчий кодекс.

Про це сьогодні, 11 травня, під час прес-конференції на тему: «Політики та активісти Львівщини оголосять вимоги Всеукраїнської акції за виборчу реформу», яка відбулася у Львівському прес-клубі, повідомила представниця громадської організації Центр UA Соломія Саврук. Вона нагадала, що зараз вибори в Україні регламентовані різними законами, які мають низку суперечливих положень. Це – Закон про вибори Президента України, Закон про вибори до Верховної Ради України та Закон про місцеві вибори.

- Натомість Виборчий кодекс дозволить знизити рівень виборчої корупції та уніфікує виборчі правила для всіх виборів в Україні, - вважає експертка Соломія Саврук.  

7 листопада минулого року Верховна Рада прийняла новий Виборчий кодекс у першому читанні. Однак парламент не поспішає затвердити його кінцево. А зробити це треба хоча би до липня, тому що вибори Президента вже призначено на 31 березня 2019 року, і восени цьогоріч розпочнеться виборча кампанія.

- Якщо депутати не затвердять Виборчий кодекс влітку, то затверджувати його вже можна буде аж після парламентських виборів, які призначені на жовтень 2019 року. А вибори Президента та до Верховної Ради тоді відбудуться за старими правилами, - пояснює Соломія Саврук.

На її думку, ці старі правила дуже недосконалі та дозволяють приходити до влади людям, які не працюють на розвиток держави. Так, у чинному парламенті зараз є 225 депутатів-мажоритарників і 225 депутатів, які потрапили за «закритими списками». Ці списки називають «закритими» не тому, що їх приховують, а тому що виборці не мають жодного впливу на те, хто з осіб, які є в цих списках, потрапить до парламенту.

 - Різні дослідження показали, що мажоритарники гірше працюють у парламенті, прогулюють засідання, обіцяють виборцям те, що абсолютно не стосується їхніх повноважень, часто підкуповують виборців та починають порушувати законодавство ще на стадії виборів, - зазначає Соломія Саврук.

А ось новий Виборчий кодекс пропонує шляхи, які допоможуть уникнути корупційних схем під час виборів. Так, Верховну Раду обиратимуть за відкритими партійними списками. Аж 359 депутатських крісел посядуть особи з таких списків. Це дасть можливість потрапити до парламенту представникам усіх регіонів. А сьогодні 80 відсотків нардепів – мешканці Києва, які не розуміють та не цікавляться проблемами регіонів.

- Тут (за новим Виборчим кодексом – ЩЛ) складніше буде говорити про підкуп. Тому що мешканці голосуватимуть за кандидатів, за партії та їхні програми, а не за мажоритарників, - зауважила Соломія Саврук.

Доктор політичних наук Анатолій Романюк зізнався, що чинний виборчий закон критикують усі.

- Закон сприяє політичній корупції та розвитку корупції у всій країні. Він не сприяє демократизації політичних партій. Навпаки, він посилює лідерські позиції керівників політичних партій. Також діючий в Україні закон не сприяє представленню в Україні на виборах групових інтересів. Натомість відбувається підміна державних інтересів партійними, - наголошує професор ЛНУ імені І.Франка Анатолій Романюк.  

Що стосується нового Виборчого кодексу, то всі політичні партії України говорять про необхідність зміни виборчого законодавства. Але нічого не роблять, щоби його змінити.

- Я би нагадав, що після 2004 року всі депутати, коли балотувалися, то обіцяли скасувати депутатську недоторканність. І виборчі кампанії 2006, 2007 та наступні відбувалися під гаслом «ми повинні скасувати депутатську недоторканність». Щось подібне вони зараз вони відіграють з Виборчим кодексом, - порівняв Анатолій Романюк.

Представник ГО «Антикорупційний форум Львівщини» Олексій Роговик зауважив, що напередодні нових президентських і парламентських виборів понад 60 відсотків виборців не знають за кого голосувати та не бачать нових політичних лідерів.

- Це дає можливості для старих політиків примножити свій вплив. Лише 13 відсотків молоді цікавиться політикою. А вибори за старими правилами – прямий шлях до виборів старих політиків, - пояснює громадський активіст небажання нардепів голосувати за новий Виборчий кодекс.

На думку представника політичної партії Всеукраїнського об'єднання «Свобода» Любомира Мельничука, нинішня корупційна система зручна чинній владі.

- Після перемоги Майдану і парламентських виборів утворилася небачена коаліція – понад 300 голосів, які підписали коаліційну угоду. Вони тоді між собою поділили крісла в Кабміні. І на тому все закінчилося. Їм вигідна стара система, яка була за часів Януковича, - каже Любомир Мельничук.

Представник Української галицької партії Юлія Гвоздович зізналася, що для  нових політичних партій Виборчий кодекс в короткостроковому періоді – невигідний.

- Тому що подолати п’ятивідсотковий бар’єр до Верховної Ради буде неможливо. Але в довгостроковому періоді ми розраховуємо на те, що люди у Верховній Раді зміняться, що туди зайдуть нові люди, - пояснює депутат міськради свою підтримку цієї акції.

Представник ГО "Батьківщина Молода Львівщини" Віталій Дяків нагадав, що тепер дуже багато мажоритарників – це бізнесмени різного масштабу.

- Це і місцеві бізнесмени, це і бізнесмени всеукраїнського масштабу, які за допомогою гречки, гривні та долара потрапляють до Верховної Ради, скуповуючи голоси в округах. Новий виборчий кодекс змінімізує це, - вважає Віталій Дяків.

Експертка з виборчого законодавства Олександра Чоловська зауважила, що новий виборчий кодекс зачепить не тільки тих, хто буде балотуватися, але й випише зрозумілі правила для усіх учасників виборчого процесу.

- Виборчий кодекс чітко регламентує кількість округів та яким чином вони будуть утворені. Раніше це визначали різні нормативні документи, - каже Олександра Чоловська.   

Довідка від організатора

У 2018 році Україна, нарешті, отримала шанс запровадити реальну виборчу реформу – змінити та уніфікувати правила гри для виборів усіх рівнів. Реформа може початися з наступного виборчого циклу, якщо Верховна Рада ухвалить проект Виборчого кодексу (3112-1), який вже пройшов перше читання.

Кодекс передбачає запровадження пропорційної системи з відкритими списками на парламентських і частині місцевих виборів, що обіцяли більшість фракцій, представлених у парламенті, і що закріплене як зобов’язання в Коаліційній угоді.

Акція стартує 15 травня на площах усіх обласних центрів України та 17 травня - у Києві під стінами ВРУ.

У Львові акція відбудеться о 9-й ранку біля пам’ятника Тарасу Шевченку.

Докладніше: https://www.facebook.com/events/265781730631006/

dailylviv.com

Росія розбудовує військову інфраструктуру на кордоні з Естонією і готується до тривалої війни

У Німеччині загинув українець під час роботи на евакуаторі на автомагістралі A2

Львівські «Карпати» за 20 хвилин декласували столичний «Лівий берег»

На кухню до айтівців у Львові заповзла гадюка Джесіка

Де на кордоні система митного оформлення працює в аварійному режимі

Друга людина «Слуги народу» на Львівщині має фінансові претензії до голови партії

Синоптики попередили про ожеледицю на Львівщині

Вступ України в НАТО спричинив би Третю світову війну - речник МЗС Угорщини

Через падіння уламків БпЛА пошкоджено багатоквартирні та приватні будинки у чотирьох областях

223 перевізники відключено від системи «Шлях» назавжди, ще 15 - на три місяці (список)

Нетвереза водійка у Львові зачепила автівку патрульних і дала їм долари відкупного (відео)

Ігор Деб’як, Олег Головчак, Юрій Пронюк, Василь Микитишин. Львівщина оплакує героїв

На автодорозі Золочів-Броди водій на смерть скалічив підлітка і втік з місця ДТП

У Києві уламки російських дронів пошкодили житлові будинки

Польща відгороджується від росії і білорусі захисними укріпленнями

Дерево перекрило рух дорогою зі Львова до Винників (відео)

КНДР допоможе росії у «священній війні» за «русскій мір»

Міністр РП закликає збивати російські ракети над Україною. НАТО проти

Поблизу Ременева в День всіх святих у потрійній ДТП загинув молодий водій

Дефіцит електроенергії та ситуація на фронті. Польща готується приймати нову хвилю біженців з України

Адміністрація Байдена оголосила про новий пакет військової допомоги для України на суму $425 млн. Що увійшло

Пам'ять вояків Армії УНР, незнаних сотника і козака вшанували у Варшаві

У Львові вшанували 700 стрільців УГА та УСС, які полягли в українсько-польській війні

Юрій Пронюк, Василь Микитишин. Скорботна субота у Львові

У центрі Львова виявили скажену собаку. Територію в радіусі 5 кілометрів визначили загрозливою зоною

Дев'ятеро мешканців Прикарпаття побили військовослужбовця РТЦК та СП. Справу скерували до суду

Власник університету та ректорат у Львові незаконно зараховували на навчання чоловіків призовного віку

У Львівській опері більшість лауреатів обласної премії оголосили, що віддадуть призові на підтримку ЗСУ

Голові Львівської МСЕК подарували квартиру

Хто збив опору світлофора, той оплачує відновлювальні роботи Львівавтодору

Укренерго спростовує прогноз Центренерго про застосування графіків вимкнень електроенергії з 4 листопада

Судитимуть 19-річного львів’янина, який привласнив «інвестицію» у розробку сайту

У Львові консервують на зиму питні фонтани й водограї

Полковник медслужби оформив дружині мільйон «бойових» у тилу

У Львові фотопастки ловитимуть «сміттєвих» порушників

Системні проблеми в енергетиці призводять до нагромадження боргів

Завтра на колії Львова виїдуть ще два берлінські трамваї

ЛМР закупить для громадських організацій спортивні форми та інвентар

Графіки вимкнення світла можуть застосовуватися вже з наступного тижня

Які обряди Задушного дня були у слов'ян