Парламентська асамблея Ради Європи визнала факт російської агресії й окупації в Україні, – резолюція (відео)

20:28 25 червня 2015 р.


Фото: 17tv.com.ua

ПАРЄ також визнала окупованими частини Донецької і Луганської областей.

Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) офіційно визнала факт російської агресії в Україні, і визнала окупованими частини Донецької і Луганської областей. Українська постійна делегація Верховної Ради у ПАРЄ добилася внесення відповідних правок до резолюції.

Як повідомила член постійної делегації, народний депутат Ірина Геращенко у соцмережі, «ми наполягали на тому, щоб до роботи було залучено Міжнародний комітет Червоного Хреста, і зараз МКЧХ готовий долучитися до цієї роботи. Важливо – в цій резолюції вперше в документах міжнародних організацій зафіксовано термін «російська агресія в Украіні». Голова постійної делегації, народний депутат Володимир Ар'єв зазначив, що ПАРЄ підтримала доповідь про зниклих безвісти в Україні.

«Рідкісний випадок, коли дозволили презентацію на екрані. Доповідач Джим Шерідан мав блискучий виступ. В резолюції, завдяки злагодженим діям української делегації, нарешті вперше з'явилося визначення «російська агресія». Це дуже важливо - крок за кроком ми ламаємо кригу нерішучості», – відзначив депутат.

Зазначимо, що ПАРЄ в ухваленій резолюції закликала Росію та бойовиків звільнити всіх заручників. «Асамблея наполегливо закликає сепаратистські групи, які контролюють окуповані території в Донецькій і Луганській областях, звільнити всіх полонених і заручників», – йдеться в резолюції.

Також у ній закликається створити механізм пошуку зниклих безвісти. В ПАРЄ відзначають, що проблема зниклих безвісти може бути вирішена лише за допомогою спільних зусиль усіх сторін конфлікту.

«Тому Асамблея наполегливо закликає Україну, Російську Федерацію та сепаратистські групи, які контролюють окуповані території в Донецькій та Луганській областях, забезпечити ефективне реагування з точки зору проведення розслідування та підтримки сімей щодо всіх зареєстрованих випадків зниклих безвісти», – йдеться у резолюції. Також у резолюції визнається, що окремі частини Донецької та Луганської областей є окупованими.

Відтак ПАРЄ закликала Україну створити урядовий орган для координації всіх організацій з пошуку зниклих безвісти. ПАРЄ також рекомендує українській владі «створити спеціальний урядовий механізм, завданням якого буде координувати роботу всіх урядових та неурядових органів у справі зниклих безвісті».

Варто зазначити, що в день голосування асамблея домовилася суттєво посилити документ, зробити його більш жорстким стосовно Росії. Зокрема, в тексті з'явилося визнання того, що конфлікт в Україні насправді є російською агресією, а по Криму введено термін «окупований».

Про це повідомили сьогодні, 25 червня, в інформаційній агенції УНІАН. Натомість  в інтернет-виданні «Європейська правда» розповіло в четвер:

«Парламентська асамблея Ради Європи переважною більшістю голосів ухвалила резолюцію щодо осіб, зниклих під час конфлікту в Україні. Документ містить детальні рекомендації до української влади про те, які органи та технічні засоби потрібні для ефективного розшуку зниклих безвісти.

Зокрема, в Страсбурзі закликали Україну створити спеціалізований урядовий орган, доручивши йому координацію роботи всіх державних і неурядових організацій, що працюють у проблематиці зниклих безвісти осіб; розробити механізм державної компенсації і підтримки сім'ям зниклих безвісти осіб і забезпечити, щоб ці сім'ї були поінформовані про існування цього механізму. Також Київ має розглянути питання про прийняття спеціального закону про зниклих безвісти, який би законодавчо закріпив статус «зниклий» і «жертва війни», що дозволяло би відповідним сім'ям отримувати фінансову, соціальну та правову допомогу, включно з державним відшкодуванням.

Окрім  цього, в день голосування асамблея домовилася суттєво посилити документ, зробити його більш жорстким щодо Росії. Зокрема, в тексті з'явилося визнання того, що конфлікт в Україні насправді є російською агресією, а щодо Криму впроваджено термін «окупований».

Резолюцію підтримала переважна більшість присутніх, проти проголосував лише німець-комініст Андрій Гунько. За було віддано 54 голоси. Поправка про те, що Росія є країною-агресором, отримала 48 голосів «за» і 7 – «проти».

Про це повідомили сьогодні, 25 червня, в інтернет-виданні «Європейська правда», де також повністю опублікували текст резолюції ПАРЄ:

«Увечері 25 червня 2015 року Парламентська асамблея Ради Європи ухвалила резолюцію, присвячену долі осіб, зниклих безвісти в Криму та під час українсько-російського конфлікту.  Цей документ важливий сам по собі – він містить детальні рекомендації до української влади про те, які органи та технічні засоби потрібні для ефективного розшуку зниклих безвісти. Звісно ж, чимало вимог висувається на адресу сепаратистів та Російської Федерації.

Водночас в день голосування депутати ПАРЄ домовилися суттєво посилити документ, зробити його більш жорстким щодо Росії. Зокрема, в тексті з'явилося визнання того, щоконфлікт в Україні насправді є російською агресією, а щодо Криму впроваджено термін «окупований».

До вашої уваги – текст резолюції «Зниклі особи під час конфлікту в Україні»:

1. Асамблея висловлює серйозну стурбованість зростаючою кількістю випадків осіб, що зникли безвісти, у зонах військових дій в окремих частинах Донецької та Луганської областей України, а також в окупованому Криму.

2. З 2014 року, від початку російської агресії в Україні, понад 1300 осіб були оголошені зниклими безвісти. Це цифра, яка враховує лише дані, зібрані українською владою, насправді ж вона є значно вищою. Серед зниклих безвісти є не тільки солдати, але й мирні жителі,включно з волонтерами, які допомагали жертвам конфлікту.

Їхня доля і місцезнаходження невідомі, визначити їх складно, оскільки вони, швидше за все, перебувають на територіях, що залишаються під контролем сепаратистських груп.

3. Асамблея вітає зусилля, що вживаються українською владою з метою визначення долі та місцезнаходження зниклих безвісти осіб. Зокрема, високо оцінюється створення Міжвідомчого центру з допомоги у звільненні осіб, взятих у полон, а також у звільненні заручників, і пошук зниклих безвісти під егідою Служби безпеки України та створення єдиного реєстру досудових розслідувань (який включає базу даних зразків ДНК непізнаних тіл та ДНК родичів зниклих безвісти осіб), що значно полегшує процедуру ідентифікації зниклих.

4. Асамблея висловлює жаль стосовно рішення президента Російської Федерації, який засекретив дані щодо втрат серед особового складу збройних сил РФ під час спецоперацій у мирний час.

5. Водночас Асамблея вважає, що у питанні про зниклих безвісти осіб потрібний більш комплексний підхід на державному рівні. Має бути координація роботи різних волонтерських та правозахисних організацій щодо відстеження та збору інформації про зниклих безвісти людей. Крім того, медична, соціальна та фінансова допомога, що пропонується сім'ям зниклих безвісти  осіб, нині є недостатньою.

6. Асамблея підкреслює, що проблема зниклих безвісти осіб може бути вирішена тільки спільними зусиллями всіх сторін конфлікту. Асамблея, таким чином, наполегливо закликає Україну, Російську Федерацію і сепаратистські групи, що контролюють окуповані території Донецької та Луганської областей:

6.1. забезпечити ефективне реагування, тобто розслідування і надання підтримки сім‘ям у всіх випадках, щодо яких є повідомлення про зниклих безвісти осіб, відповідно до міжнародного гуманітарного права;

6.2. обмінюватися інформацією про долю і місцезнаходження зниклих безвісти осіб і там, де це є належним, повертати невпізнані тіла відповідним сторонам конфлікту;

6.3. створити спільний орган (робочу групу) з вирішення питання про зниклих безвісти осіб і забезпечити його функціонування з метою:

6.3.1. збору та обробки інформації про зниклих безвісти осіб;

6.3.2. створення зведеного списку зниклих безвісти осіб;

6.3.3. впровадження ефективних заходів, що дозволяють розшук, ексгумацію та ідентифікацію людських останків;

6.3.4. забезпечення доступу до місця поховань;

6.3.5. забезпечення родичів зниклих безвісти осіб вичерпною інформацією щодо прогресу в їхніх випадках;

6.3.6. брати участь та координувати дії неурядових та волонтерських організацій у справі пошуку зниклих безвісти осіб.

6.4. систематично збирати дані щодо невпізнаних тіл, а також зразки ДНК від сімей зниклих безвісти осіб;

6.5. прискорити процес ідентифікації ексгумованих тіл з використанням всіх доступних засобів, в тому числі: відповідність ДНК, відповідність даних до і після настання смерті, візуальну ідентифікацію, як визначено судово-медичними експертами;

6.6. надавати фінансову, медичну та соціальну допомогу сім'ям зниклих безвісти осіб;

6.7. сприяти доступу і роботі громадянських і міжнародних гуманітарних організацій, що проводять роботу з розшуку осіб, зниклих безвісти;

6.8. заохочувати ЗМІ привертати увагу громадськості до проблеми зниклих безвісти осіб.

7. Асамблея також закликає органи української влади:

7.1. створити спеціалізований урядовий орган, доручивши йому координацію роботи всіх державних і неурядових організацій, що працюють у проблематиці зниклих безвісти осіб, і, зокрема:

7.1.1. забезпечити достатні бюджетні кошти для його функціонування;

7.1.2. створити і підтримувати єдиний реєстр даних щодо зниклих безвісти осіб під час конфлікту в Україні;

7.1.3. забезпечити адекватне фінансування для заходів з розшуку;

7.1.4. розробити механізм державної компенсації і підтримки сім'ям зниклих безвісти осіб і забезпечити, щоб ці сім'ї були поінформовані про існування цього механізму;

7.1.5. долучити до її роботи неурядові організації, асоціації волонтерів і представників сімей зниклих безвісти осіб.

7.2. ввести до законодавства положення, що гарантують право сімей знати про те, що відбулося з їхніми родичами, зниклими безвісти у зв'язку зі збройним конфліктом чи внутрішнім насильством, згідно з відповідними положеннями міжнародного гуманітарного права;

7.3. зміцнити правові заходи для вирішення проблеми зниклих безвісти осіб; зокрема, розглянути питання про прийняття спеціального закону про зниклих безвісти, який би законодавчо закріпив статус «зниклий» і «жертва війни», що дозволяло би відповідним сім'ям отримувати фінансову, соціальну та правову допомогу, включно з державним відшкодуванням;

7.4. задовольняти потреби самотніх голів сімей зниклих безвісти осіб, беручи до уваги особливі потреби жінок і дітей;

7.5. надалі розвивати національний потенціал у галузі судової медицини та розшукової експертизи і заохочувати їх переймати досвід Міжнародного комітету Червоного Хреста (МКЧХ) щодо цього;

7.6. забезпечувати адекватне навчання з правих питань та підвищення обізнаності громадськості для всіх посадових осіб, що здійснюють правові дії і адміністративні процедури при розгляді правових проблем родичів осіб, що зникли безвісти;

8. Асамблея закликає сепаратистські групи, які контролюють окуповані території в Донецькій і Луганській областях:

8.1. звільнити всіх захоплених полонених і заручників;

8.2. відповідності до мінських угод активно долучатися до роботи відповідних робочих підгруп Тристоронньої контактної групи, опрацьовуючи питання осіб, захоплених у полон, та зниклих осіб, а також визначення можливих місць їх поховань;

8.3. надавати міжнародним гуманітарним місіям доступ до місць утримання під вартою в'язнів.

9. Асамблея також закликає владу Російської Федерації:

9.1. звільнити всіх ув'язнених, незаконно захоплених на території України;

9.2. провести ефективне розслідування та судове переслідування осіб, винних у випадках викрадення, насильницьких зникнень, тортур і політично мотивованих вбивств українських активістів і членів кримськотатарської громади;

9.3. здійснювати тиск на сепаратистські групи, які контролюють окуповані території в Донецькій і Луганській областях, для негайного звільнення всіх цивільних осіб, що знаходяться під вартою на території під їхнім контролем, і для обміну полоненими;

9.4. створити національний орган з питань полонених і осіб, що зникли безвісти в ході конфлікту в Україні;

9.5. надати сім'ям зниклих безвісти російських солдатів точну інформацію про долю і місцезнаходження їхніх зниклих безвісти родичів;

9.6. негайно надати доступ до території окупованого Криму міжнародним моніторинговим місіям з прав людини.

10. Асамблея також закликає уряди держав-членів забезпечити:

10.1. фінансову і технічну допомогу українським органам влади, відповідальним за процес ексгумації та ідентифікації;

10.2. необхідну допомогу для боротьби з психологічними наслідками сім'ям осіб, що зникли безвісти;

10.3. фінансову допомогу асоціаціям сімей осіб, зниклих безвісти, і неурядовим організаціям з розшуку зниклих безвісти осіб.

11. Асамблея закликає Міжнародний комітет Червоного Хреста (МКЧХ) поділитися досвідом з українськими установами, зокрема щодо:

11.1. підготовки національних фахівців у документації справ відсутніх  осіб, зведенні списків, оцінки потреб сімей та реагування на них;

11.2. надання технічної допомоги, зокрема у створенні лабораторії ДНК в Дніпропетровську і постачанні реагентів для ДНК-тестів;

11.3. інформуванні українського населення щодо основних аспектів міжнародного гуманітарного права.

12. Асамблея закликає Комісара Ради Європи з прав людини відстежувати проблему осіб, що зникли безвісти, в ході конфлікту в Україні.

Рекомендації Комітету міністрів

1. Парламентська асамблея посилається на свою Резолюцію... (2015) про осіб, зниклих без весті, в ході конфлікту в Україні.

2. Вона підкреслює, що питання про осіб, що зникли безвісти в Україні, є серйозною європейською проблемою, яка може зашкодити перспективі мирного врегулювання в регіоні та мати негативні наслідки для процесу примирення.

3. Тому Асамблея рекомендує Комітету міністрів визначити можливий внесок Ради Європи у триваючий процес з'ясування долі і місцезнаходження осіб, зниклих безвісти у зв'язку з конфліктом в Україні, і запропонувати відповідну експертизу, в тому числі в рамках програм співробітництва.

Текс резолюції ПАРЄ опубліковано на сайті інтернет-видання «Європейська правда».

dailylviv.com

У Дрогобичі завершують реставрацію дзвіниці церкви Воздвиження Чесного Хреста

Укренерго пояснило, як відтепер по-новому складатимуть графіки вимкнень світла. Перелік змін

У Міненерго повідомили, скільки доведеться жити за графіками

У Москві ліквідували вченого, який займався модернізацією ракет для атак по Україні

Пєсков залякує ударами у відповідь через атаку по Таганрогу

Дефіцит у енергосистемі зберігається - Україна в четвер імпортує електроенергію з 5 країн

Завтра у Львові курсуватиме «Автобус турботи»

На Львівщині потяг на смерть переїхав мешканця Шептицького

Цієї ночі комунальники Львова використали понад 26 тис. відер протиожеледних матеріалів

У Львові врятували з колодязя собаку

Конгрес США вимагає від розвідки звіту про можливі наслідки припинення підтримки України

Ленд-лізу для України у 2025 році поки що не передбачено

Україна ухвалює надзвичайні технічні рішення, щоб вистояла енергосистема

Львівелектротранс поповнився ще двома бернськими трамваями. Коли виїдуть на маршрут

Дев'ятьох полеглих Героїв оплакуватиме Львівщина

Літак в Техасі приземлився на автодорогу - є жертви

Найкраща ранкова новина від Львівобленерго 12 грудня про ГПВ (оновлення)

Пентагон попереджає, що Росія може знову використати «Орєшнік» проти України

Можливе розміщення миротворців в Україні обговорили Макрон і Туск

Львів прощається з бійцем 24-ї окремої механізованої бригади Романом Лесівим

Рідкісний вірус герпес зостер на Львівщині. Головна державна санітарна лікарка пояснила його природу

Графік відключення електроенергії 12 грудня. 4-5 годин без світла

У боях під Бахмутом втратив зір, однак повернувся на фронт. Львів прощається з сержантом Юрієм Івасишиним

Закінчив академію мистецтв, шив весільні сукні, загинув на донецькому напрямку. Львів прощається з Дмитром Михалком

Масштабна схема поборів з провідників на Укрзалізниці, зокрема з міжнародних маршрутів, у яку залучені десятки людей

Що таке магістратура та які документи потрібні для вступу на неї у Польщі?

Нерухомість у Туреччині – вигідна покупка за доступними цінами

На кордоні з Польщею викрили молоду псевдосімейну пару. На чому спалилися

Світло почнуть вимикати о 7.00. Укренерго попередило про дефіцит електроенергії

Вифлеємський вогонь миру на шляху до Львова. Де передаватимуть

Бюджет Львова у 2025 році буде майже на пів мільярда менший, аніж цьогорічний

Від сьогодні заплатити за проїзд у Львові можна через мобільний додаток е-квитка. Відеоінструкція

Для очищення автошляхів Львівщини залучили таку саму кількість техніки як і у Львові

Завтра на Львівщині буде від – 5° морозу до 3° тепла

Шість гуртожитків і один навчальний корпус Львівської політехніки не залежать від графіків вимкнення світла

У Львові лише 9% пасажирів розраховуються готівкою у громадському транспорті

Роботу снігоприбиральної техніки у Львові можна відстежувати онлайн

4 роки за ґратами проведе мешканець Нового Роздолу за ухилення від мобілізації

Майже усі школи Львова облаштовані тенісними столами

Програма різдвяних подій у Львівській громаді