20:26 5 липня 2019 р.
Відео: Львівський прес-клуб
Висуванець від партії «Громадянська позиція» Олег Канівець підтримує створення об’єднаних територіальних громад у Стрийському районі. А висуванець партії «Народний Рух України» Мар’ян Калин вважає законодавчу базу щодо децентралізації недостатньо продуманою.
Про це вони заявили під час відеодебатів у рамках проекту Львівського пресклубу «Інтерактивні відеодебати, відеодискусії і відеомарафон суб'єктів виборчого процесу з дотриманням гендерного паритету». Обоє дебатерів балотуються до Верховної Ради у 126 виборчому окрузі.
За словами Мар’яна Калина, після об’єднання громад деяким мешканцям стало гірше жити.
- У Жидачівському районі є три об’єднані територіальні громади. Заробітна плата педагогічних працівників в районі вища, ніж в будь-якій з територіальних громад. Я зараз говорю про надбавку на престижність педагогічної праці. Ця надбавка – у межах 20 відсотків. У Гніздичеві – 15 відсотків. А в Нових Стрілищах та Ходорові – 10 відсотків. А під час створення нової Міженецької ОТГ звільнили всіх педагогічних працівників. Чи це спонукає громади до об’єднання? Ні, не спонукає, - вважає він.
Натомість його опонент, Олег Канівець, переконаний, що не створюючи ОТГ, місцева влада втрачає кошти.
- Я бачу, що за останні роки районна влада як Стрийщини, так і Жидачівщини недопрацювала в плані добровільного об’єднання територіальних громад. А це – втрачені мільйони, які могли бути надані з державного бюджету як субвенція на інфраструктурні проекти. Вважаю, що в статусі народного депутата ще до завершення цього року зможу вмотивувати громади та керівництво обох районів, щоби цей процес завершити та отримати цю субвенцію. Але якщо вони не об’єднаються добровільно, то наступного року їх об’єднають примусово. І тоді в нас будуть конфлікти у сільських громадах, які опинилися не в тій об’єднаній громаді. Вважаю також своєю місією – завершення процесу децентралізації в окрузі та створення Стрийського повіту як центру чотирьох районів, - повідомив він.
Олег Канівець уже має досвід роботи у Верховній Раді. Він виграв вибори у 2012 році в цьому окрузі і був у парламенті до 2014 року, коли відбулися позачергові вибори. За словами Олега Канівця, він вже тоді напрацював алгоритм роботи в Раді.
- Робота народного депутата поділяється наступним чином: два тижні – пленарні засідання, один тиждень – робота в комітетах і обов’язковий тиждень – робота в окрузі. Коли я був депутатом, то кожну першу суботу місяця я приймав у Стрию, Моршині та Дашаві. А кожну третю – на Жидачівщині та в Ходорові. Півмісяця я працював в окрузі. Але треба працювати і в Києві, на пленарних засіданнях та в комітетах, - каже він.
У 2014 році йшов до парламенту за списками партії «Громадянська позиція». Але партія тоді вибори програла. І цього разу Олега Канівця висунули вже як мажоритарника.
Натомість Мар’ян Калин до парламенту балотується вперше. Досі він тривалий час працював у профспілках і зараз є заступником голови Львівської обласної організації профспілки працівників освіти та науки.
- В окрузі є проблеми. І це – не тільки низька заробітна плата. Інфраструктура в Жидачівському районі надзвичайно сильно кульгає. В нас в деякі села громадський транспорт взагалі проїхати не може. Якщо ми говоримо, що покращилося покриття доріг загальноукраїнського значення, то місцеві дороги у нас – вкрай складні. Є також екологічні проблеми. Жидачівський та Стрийський райони – сільськогосподарські. Але в нас поля позаростали бур’янами, - перелічує Мар’ян Кавин проблеми.
Перший законопроект, який він обіцяє зареєструвати у Верховній Раді, - про зменшення пенсійного віку.
- Для жінок вихід на пенсію у 55 років, для чоловіків – 58 років. Середній вік українця сьогодні становить 65-66 років. Він пропрацює сорок років, сплатить податки. І тільки шість років матиме можливість отримувати пенсію. І та пенсія дуже мізерна – 1564 грн, мінімальна пенсія. Хтось мусить затягувати паски, а хтось, як Коболєв, отримує по мільйону щомісяця, - каже Мар’ян Калин.
Натомість його конкурент такого виборцям не обіцяє. Він знає, що деякі обіцянки депутат може не виконати, хоча й дуже старається.
- Ось, до прикладу, я хочу внести зміни до законодавства з фінансування доріг. Але, чи зможу я цих 226 голосів підтримки знайти? Звісно, такі ж депутати-мажоритарники мене розуміють, тому я озвучую цю проблему і працюю над її вирішенням. Але може статися, що не вдасться цього виконати. А з іншого боку, в нас є багато «космонавтів», які обіцяють такі речі, які, навіть, за вуха не притягнеш, - говорить Олег Канівець.
Єдине, в чому зійшлись опоненти, – в необхідності закону про імпічмент Президента.
- У парламенті я буду голосувати за закон про імпічмент Президента, за зняття недоторканості з народних депутатів, за зняття недоторканності з суддів, за відповідальність народного депутата за кнопкодавство. Закон про імпічмент Президента потрібен українському народові. Щоби той, хто займає найвищу посаду в Україні, не скористався цією посадою як джерелом особистого збагачення та як можливістю переслідувати своїх політичних опонентів. Нині чинний Президент декларував, що він підтримає цей закон. Але він досі не підписав закон про створення тимчасових слідчих комісій. Отже він побоюється, що цей закон можуть застосувати до нього. Тому цей закон потрібний суспільству. Це – запобіжник того, щоби на цю посаду не балотувалася особа з лихими намірами, яка ставить особисте вище від суспільного, - переконаний кандидат від партії «Громадянська позиція».
З ним погоджується і кандидат від НРУ.
- Повинна бути не тільки процедура імпічменту для Президента. Але й процедура відкликання депутата Верховної Ради, місцевої ради, голови міста, сільської чи селищної ради. Тому що ми обрали через гарні гасла, п’ять років з цими гаслами живемо, а обіцянки ніхто не виконує, - говорить Мар’ян Калин. При цьому він дорікнув опонентові, що Олег Канівець не провів такий закон, коли працював депутатом Верховної Ради.
- Не могли ми цього робити. Якщо пригадуєте, то тоді при владі був режим Януковича. Тоді нашим головний завданням було – скинути цей режим. Ми тоді подали такий законопроект. Але регіоналівський режим наші ініціативи до порядку денного не вносив. А якщо й вносили, то набрати більшість ми не могли. Я вірю, що майбутня Верховна Рада зможе набрати 300 голосів за цей законопроект, - пояснив Олег Канівець.
Також опоненти – єдині у тому, з ким можуть створити коаліцію, а з ким – ні. Вони нізащо не погодяться на об’єднання з партією «За життя» та «Опозиційним блоком». Але об’єднаються з «Голосом» Святослава Вакарчука, «Європейською солідарністю» Петра Порошенка, «Батьківщиною» Юлії Тимошенко, «Свободою» та «Самопоміччю».
- Для мене ще не зрозуміле, що таке «Слуга народу». Тому не знаю, що буду з ним робити, - додав висуванець партії «Громадянська позиція».
І Мар’ян Калин, і Олег Канівець вважають, що скасування закону про люстрацію загрожує країні реваншом.