16:02 6 лютого 2014 р.
Європейський парламент закликає ЄС і країни-члени почати готувати персональні санкції на поїздки, активи і нерухомість українських «чиновників, законодавців, олігархів», відповідальних за «суворі заходи» стосовно Євромайдану, смерті активістів. Таку резолюцію – «Про ситуацію в Україні» – проголосовано в Європарламенті в четвер, 6 лютого, на пленарному засіданні.
Напередодні голосування, в середу, 5 лютого, в ЄП з цього питання відбулися дебати, під час яких прозвучала жорстка критика на адресу української влади. Резолюцію було винесено на голосування у четвер, 6 лютого, після того як у середу в ЄП відбулося обговорення українського питання.
Водночас ЄП має намір закликати ЄС, США, МВФ, Світовий банк, ЄБРР, Європейський інвестиційний банк "продовжувати готувати довгостроковий пакет конкретної фінансової підтримки, щоб допомогти Україні впоратися з погіршення фінансової та соціальної ситуації та надати економічну підтримку, для того щоб уряд розпочав проводити необхідні глибокі і всеосяжні реформи для економіки".
У зв'язку з цим іншим пунктом запропоновано висловити "підтримку роботі ЄС і США щодо створення відчутного короткострокового пакету допомоги для України, що має бути запропонований новому тимчасовому уряду, щоб полегшити важке становище з платежами".
Загалом постановочна частина резолюції налічує 22 пункти.
Так, у п. 1 ЄП пропонує висловити "повну солідарність і підтримку" українським людям за їхні зусилля задля розбудови вільної, демократичної та незалежної України та їхніх європейських прагнень".
Другим пунктом ЄП має намір висловити глибоке занепокоєння у зв'язку з політичною кризою в Україні і насильницьким протистоянням у Києві, інших містах країни.
У п.3 ЄП має намір рішуче засудити ескалацію насильства, висловлює співчуття сім'ям загиблих і "закликає українську владу повною мірою поважати громадянські права та основні свободи, а також вжити невідкладних заходів щодо припинення безкарності, розслідувати і покарати винних у насильстві проти мирних демонстрантів".
"(ЄП) закликає протестувальників на Майдані утриматися від використання сили, щоб підтримувати легітимність своєї справи мирним шляхом, просить всіх опозиційних лідерів і далі утримуватися від насильства, зберігати мирний протест", - наголошується в п.4 проекту резолюції.
У п.5 міститься занепокоєння застосуванням насильства з боку сил безпеки, "тітушків" і насильницькими актами ультранаціоналістів.
Вимога до президента України Віктору Януковичу припинити "ганебне використання "Беркута" та інших сил безпеки для провокацій, викрадень, переслідувань, катувань та принижень, а також арештів міститься у п.6. У цьому ж пункті ЄП як приклад згадує викрадення та катування лідера Автомайдану Дмитра Булатова і нагадує Україні про її міжнародні зобов'язання.
У наступному, сьомому пункті ЄП має намір закликати главу української держави віддати наказ зупинити цю практику і зажадати негайного і без будь-яких умов звільнення і політичну реабілітацію всіх демонстрантів і політичних ув'язнених, затриманих незаконно, зокрема і Юлії Тимошенко.
"(ЄП) закликає створити незалежний комітет з розслідування під егідою організації, як-от Рада Європи, для розслідування всіх порушень прав людини, що вчинено з початку демонстрацій", - йдеться в проекті.
Особливо слід відзначити два пункти: розчарування Європарламенту щодо того, що "незважаючи на міжнародний тиск українська влада продовжує політику залякування, репресій, катувань і насильства проти протестувальників, що призвело до того, що більш ніж дві тисячі людей зазнали поранень, щонайменше шестеро осіб було вбито".
Цей пункт виписано європейськими "народниками" і "зеленими".
Іншим пунктом вступної частини Європарламент визнав потрібним попередити: у разі силового розвитку подій або оголошення надзвичайного стану такі дії будуть розглядатися як "кримінальний злочин і порушення фундаментальних прав з глибокими міжнародними наслідками" .
Автором цього пункту є європейські "народники". Про це пише Newsru.ua.