Львівські десантники викладають в академії сухопутних військ

22:10 21 грудня 2015 р.


Фото: zik.ua

У вищому навчальному закладі імені гетьмана Петра Сагайдачного навчаються близько 250 учасників АТО.

Чоловікам після проходження служби у зоні АТО важко адаптуватись до звичного життя, а ще складніше знайти роботу з гідною оплатою. Особливо тим, хто був поранений і втратив здоров’я. Хтось повертається у зону АТО, близько 250 бійців здобувають освіту в Національній академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного у Львові.

А як змінилось життя офіцерів, які втратили у боях здоров’я, пройшли довге лікування і протезування? Молоді офіцери Ярослав Стеців і Сергій Романовський після поранення ще у госпіталі вирішили, що життя продовжується і треба знайти сили, щоб жити. Їхнє життя поділилось на «до» і «після» служби у зоні бойових дій.

Командир десантного взводу 80-ї окремої аеромобільної бригади Ярослав Стеців був поранений торік 25 серпня поблизу Хрящуватого на Луганщині. Зберегти ногу не вдалося, протезували Ярослава у Лондоні.

Його товаришу Сергію Романовському восени 2014 року під Щастям Луганської області у бою ногу затиснуло поміж двома БТРами. Медики кілька тижнів боролись за ногу. Протезували військовослужбовця в Україні. Сьогодні він ходить без будь якої сторонньої допомоги.

23-річний Сергій Романовський повідомив: «Вже звик, людина до всього звикає, якщо не звикнеш, то помреш. Мобільність така ж, лише тепер думаєш, що піду у центр міста, але, ні, краще поїду, додому повертаєшся не маршруткою, а на таксі чи машині. Бо вже треба думати. Щоб нога не втомлювалась, треба щадити ногу».

А Ярослав Стеців розповів: «Все добре, потрібно трішки часу. При тривалому ходінні, нога більше болить, коли не ходиш, то болю взагалі нема. Призвичаївся, бувають моменти, що є натертя від протезу, але через це всі проходять і має пройти час, щоб утворився мозоль, до двох років десь».

Коли військовослужбовці ще лікувались, їх запросили на роботу в академію сухопутних військ. Процедура працевлаштування була довгою і бюрократичною, бо всі погодження відбувались у Києві. Нині Ярослав працює на військовій кафедрі і викладає військову справу студентам львівських вишів. Сергій, офіцер зі стройової частини, займається науковою роботою.

Ярослав Стеців розповів також: «Треба набратись досвіду, щоб курсантам викладати. Зараз працюю зі студентами. Трішки незвично, був страх, бо раніше ти слухав викладачів, а тепер сам викладаєш. До занять потрібно готуватись, бо на власному досвіді не дуже багато потягнеш. Не знаю, як було до АТО з навчанням студентів на військовій кафедрі. Але тепер у них є мотивація, що вони можуть потрапити на війну, тобто мають вміти воювати. Десь 70% зі студентів запитують, записують літературу, цікавляться».

Серед курсантів-першокурсників – близько 250 учасників АТО. Начальник факультету бойового застосування військ Артур Луньков позитивно оцінює, що люди з бойовим досвідом є в академії, як серед курсантів, так і викладачів.

Артур Луньков.наголосив: «Більшість курсантів – ті, хто дійсно хоче вчитись. Молодші курсанти, після школи, допомагають у предметах «атошникам», а ті на полігоні допомагають їм. Молодь, яка прийшла вчитись військовій справі у такий час для країни – це герої, сміливі хлопці, це наше майбутнє. Треба змінювати практичну складову у навчанні, не шкодувати підлеглих, а їх берегти, більше займатись у полі, вивчати те озброєння, яке маємо. Колись не вчили, бо думали, що буде сучасне».

Якби не запросили на роботу в академію, то Сергій Романовський поїхав би на Донбас. Бо не уявляє своє життя поза армією. «Тягне туди досвід, пам’ять, душа там лежить», – каже він.

Водночас військовослужбовці розуміють, що в їхньому стані можуть бути тягарем для своїх колег у зоні бойових дій, тому вдячні долі, що можуть приносити користь на своїй новій роботі, де їх прийняли дуже прихильно. Військовослужбовці вже адаптувались до мирного життя, отримали квартири від держави.

Ярослав розповів: «Я заходжу у магазин, люди бачать, що підкульгуєш, чи з палицею, ті погляди колись обпікали. Тепер я вже все легко сприймаю. В академії всі цікавляться, як здоров’я». 

Офіцери переконані, що їм пощастило, що перебувають у колективі, мають роботу. Але переживають за своїх побратимів, яким важко повернутись до мирного життя, які залишились з багатьма невирішеними проблемами, зокрема щодо отримання житла, земельних ділянок, безкоштовного лікування, проходженням реабілітації, дехто з перевізників відмовляє їм в пільговому проїзді з посвідченням учасника АТО, мають демобілізовані проблеми з роботою.

Регіональний центр зайнятості у Львівській області працевлаштовує кожну третю людину, яка до них звертається, а ось серед бійців АТО – кожного десятого. Однією з причин є те, що роботодавці пропонують вакансії, а на сьогодні таких є понад двісті, з мізерною зарплатою (в середньому дві тисячі гривень), а це значно менша оплата, аніж мобілізовані чоловіки отримували під час військової служби.

Про це повідомили сьогодні, 21 грудня, на «Радіо Свобода».

dailylviv.com

Маму дістали з-під завалів потрощеного ракетою рф будинку. Трьох дітей ще шукають

Затримали причетного до вбивства на вулиці Вернадського у Львові

Зухвале вбивство у Львові (відео)

Шість платанів, чотири декоративні яблуні, дуб австрійський у Львові нагадуватимуть про Героїв

Нестабільна ситуація. Козицький став почесним президентом Федерації боксу Львівщини, його брат - віцепрезидентом

Аварія на водогоні. Частина Шевченківського району Львова буде без води

Майже 40% підприємств Львівщини відчувають суттєвий дефіцит робітничих кадрів. Кого просять замовити

Володимир Думка, Дмитро Арсеньєв, Олександр Федорів. Скорботний вівторок у Львові

Не всі освітяни отримають надбавку - 1000 грн

Львів накрив густий туман. Коли розсіється

Кабмін збільшив з 50 до 100 тис. грн граничний розмір покупки, який обмежує призначення субсидії

Цивільним дозволили застосовувати задекларовану зброю для відсічі агресії проти України

За 30 років з України вивели за кордон понад $100 млрд

Правоохоронці затримали 5 українців, як намагалися підпалити гелікоптер ЗСУ

Натуральна чи синтетична: з якої тканини вибрати жіночі брюки

Синоптики повідомили, якою буде погода упродовж тижня на Львівщині

Львівводоканал у жовтні замінив майже 3 км аварійних водопроводів

Працівнику автомийки у Брюховичах вручили підозру

Високопосадовця Львівської обласної МСЕК приховала мільйонні статки

Rheinmetall та ICEYE надають Україні супутникові знімки

Начальник Запорізької ОВА з порушеннями законів реорганізовує протитуберкульозний заклад на прифронтовій території (відео)

Ще одну нову газову свердловину запустили в Україні

Тисячолітній дуб з Львівщини може стати Європейським деревом року

У Бориславі 85-річна жінка намагалася вистрибнути з четвертого поверху (відео)

ЄС поставить Україні 1,5 мільйона снарядів до кінця року

Спортсмен з Львівщини – бронзовий призер чемпіонату Європи з кікбоксингу WAKO

Окупанти влучили балістичною ракетою у багатоповерхівку у Кривому Розі

У Стрию травмований 15-річний мотоцикліст

Четверо травмованих, серед яких двоє дітей, у ДТП на Львівщині

ППО знищила 39 з 74 шахедів, які запустила цієї ночі рф

Шольц незабаром хоче поговорити з путіним

Майже 1800 окупантів та 40 БМП знищили за добу ЗСУ

РФ відпрацьовує тактику імітаційних пусків ракет для психологічного тиску

Віталій Притуляка, Роман Дворановський. Львівщина оплакує Героїв

Держава відпрацювала реакцію на всі сценарії, які можуть виникати під час опалювального сезону – Олена Шуляк

Біля Москви спалили штурмовий гелікоптер Мі-24

44 повідомлення про руйнування житлових будинків та об'єктів інфраструктури на Запоріжжі

Уночі в Миколаєві від влучання БпЛА загинуло п’ятеро людей

Ситуація з електропостачанням на Львівщині у понеділок

Стратегічна авіація рф покидає пускові рубежі