Які пацієнти з Чернівців уже не їздять оперуватися до Львова

20:25 6 лютого 2017 р.

«Київські та львівські лікарі мають суттєво більший досвід лікування такого контингенту хворих, оскільки займаються цим більше 20 років, тому нам у Чернівцях є чому у них повчитися», – каже професор Ігор Шкварковський, який за один рік зробив уже 150 ендоскопічних «операцій».

Центр ендоскопічної хірургії (для зручності скоротимо його назву до абревіатури ЦЕХ) у Чернівцях було створено у вересні 2014 року – спільним наказом Департаменту охорони здоров’я Чернівецької обласної державної адміністрації та Вищого державного навчального закладу України «Буковинський державний медичний університет». Очолив цей обласний центр професор, доктор медичних наук Ігор Шкварковський. З ним розмова кореспондента «Щоденного Львова».

ЩЛ: - Коли була зроблена в чернівецькому центрі перша операція? Скільки операцій відбулося дотепер?

Ігор Шкварковський: - Формально центр був створений у 2014 році, однак свою роботу розпочав після того як ректорат БДМУ знайшов можливість і придбав сучасну ендоскопічну відеосистему Olympus evis exera II та набір необхідного ендоскопічного інструментарію. Загальна вартість обладнання становить близько 5 з половиною млн грн. Перша операція виконана 18 січня 2016 року - понад рік тому. І за цей рік уже виконано 150 ендоскпічних втручань.

ЩЛ: - На яких хворобах спеціалізується ваш центр ендоскопічної хірургії, що працює на базі обласної клінічної лікарні «Лікарня швидкої медичної допомоги-Університетська лікарня»?

Ігор Шкварковський: - Можливості сучасних ендоскопічних втручань суттєво розширені і в своїй перспективі ми прагнемо їх опанувати. Однак дотепер ми спеціалізуємося на ендоскопічному лікуванні захворювань жовчевивідних шляхів. Це – механічна жовтяниця, біліарний панкреатит, холедохолітіаз, захворювання підшлункової залози, що пов’язане з інтрапанкреатичною гіпертензією, гострий холангіт, злоякісні пухлини підшлункової залози, псевдокісти підшлункової залози, дисфункція сфінктера Одді, стеноз великого дуоденального сосочка, стриктури та стенози жовчевивідних шляхів, синдром “сліпого мішка” (синдром «сладжа» у термінальному відділі холедоха після накладання холедоходуоденального анастомозу), холедохоцеле, рак великого дуоденального соска у хворих з дуже високим ризиком оперативного лікування, біопсія панкреатичної або жовчної проток, нориці жовчевивідних протоків.

ЩЛ: - Раніше пацієнтам, які потребували такого ендоскопічного лікування, потрібно було їхати до Києва або до Львова. Чернівецький центр – аналог київського або львівського чи відрізняється чимось від них?

Ігор Шкварковський: - Створення центру ендоскопічної хірургії наблизило сучасну медичну допомогу до мешканців Чернівецької області. Вперше на Буковині почали виконувати втручання відповідно до європейських стандартів. Ми намагаємося впроваджувати медичні протоколи надання медичної допомоги в практику, що підвищує якість лікування. Київські та львівські лікарі мають суттєво більший досвід лікування такого контингенту хворих, оскільки займаються цим більше 20 років, тому нам є чому у них повчитися.

ЩЛ: - Яким чином пацієнт може потрапити у чернівецький центр ендоскопічної хірургії? На підставі яких обстежень і за чиїм скеруванням?

Ігор Шкварковський: - ЦЕХ розташований на базі ОКУ ЛШМД, яка надає невідкладну допомогу хворим області 6 днів на тиждень. Оскільки більшість захворювань, лікуванням яких ми займаємось, належать до категорії ургентних станів, то проблем з госпіталізацією немає. Крім того, ми ведемо інформаційну роботу з лікарями поліклінік про сучасні можливості лікування такої патології.

ЩЛ: - Яка “географія” прооперованих пацієнтів у чернівецькому центрі? Можете вже описати середньостатистичний портрет хворого? Вік, стать, професія, шкідливі звички….

Ігор Шкварковський: - Сьогодні до нас звертаються хворі з Чернівецької області. Створити середньостатистичний портрет хворого, мабуть, важко, оскільки вікові межі пацієнтів коливаються від 27 до 91 року. Жінки хворіють дещо частіше, ніж чоловіки: приблизно 80 до 60. А залежність захворювань жовчевивідних шляхів від професії не доведена.

ЩЛ: - З погляду пацієнта піти на ендоскопічну операцію – це те саме, що, як кажуть, “проковтнути шланг”. А скільки часу хворий перебуває у центрі після такої операції без розтину?

Ігор Шкварковський: - Одну добу зазвичай. Для переважної більшості пацієнтів немає потреби перебувати довше під наглядом лікарів у стаціонарі. Звісно, що ендоскопічна хірургія – найменш травматична для хворих.

ЩЛ: - Чи плануєте у центрі розширювати ендоскопічну хірургію на інші органи людського тіла?

Ігор Шкварковський: - Ендоскопічні методи лікування посідають лідируючу позицію в зупинці шлунково-кишкових кровотеч – як варикозного, так і виразкового генезу. Безперечно, нам слід впровадити такі методики і в нашому центрі. Крім того, в економічно розвинутих країнах, де є страхова медицина, пацієнти зобов’язані проходити регулярні обстеження, що дозволяє виявляти новоутворення органів травлення на ранніх стадія і це відкриває можливості їх ендоскопічного видалення.

ЩЛ: - Який план майбутнього розвитку центру?

Ігор Шкварковський: - Невід’ємною складовою ендоскопічних втручань є використання сучасного рентгенологічного обладнання, що дозволяє верифікувати патологічні зміни в органах, недосяжних візуальному контролю, і визначити правильну тактику лікування. Рентгенапарат, який ми використовуємо, не найліпший. Наступним кроком розвитку центру може стати придбання обладнання для ендоскопічної холедохоскопії в поєднанні з контактною лазерною літотрепсією, однак на це потрібні чималі кошти.

ЩЛ: - Дякуємо Вам за інтерв’ю.

Записав Роман Федеркевич.

dailylviv.com

223 перевізники відключено від системи «Шлях» назавжди, ще 15 - на три місяці (список)

Нетвереза водійка у Львові зачепила автівку патрульних і дала їм долари відкупного (відео)

Ігор Деб’як, Олег Головчак, Юрій Пронюк, Василь Микитишин. Львівщина оплакує героїв

На автодорозі Золочів-Броди водій на смерть скалічив підлітка і втік з місця ДТП

У Києві уламки російських дронів пошкодили житлові будинки

Польща відгороджується від росії і білорусі захисними укріпленнями

Дерево перекрило рух дорогою зі Львова до Винників (відео)

КНДР допоможе росії у «священній війні» за «русскій мір»

Міністр РП закликає збивати російські ракети над Україною. НАТО проти

Поблизу Ременева в День всіх святих у потрійній ДТП загинув молодий водій

Дефіцит електроенергії та ситуація на фронті. Польща готується приймати нову хвилю біженців з України

Адміністрація Байдена оголосила про новий пакет військової допомоги для України на суму $425 млн. Що увійшло

Пам'ять вояків Армії УНР, незнаних сотника і козака вшанували у Варшаві

У Львові вшанували 700 стрільців УГА та УСС, які полягли в українсько-польській війні

Юрій Пронюк, Василь Микитишин. Скорботна субота у Львові

У центрі Львова виявили скажену собаку. Територію в радіусі 5 кілометрів визначили загрозливою зоною

Дев'ятеро мешканців Прикарпаття побили військовослужбовця РТЦК та СП. Справу скерували до суду

Власник університету та ректорат у Львові незаконно зараховували на навчання чоловіків призовного віку

У Львівській опері більшість лауреатів обласної премії оголосили, що віддадуть призові на підтримку ЗСУ

Голові Львівської МСЕК подарували квартиру

Хто збив опору світлофора, той оплачує відновлювальні роботи Львівавтодору

Укренерго спростовує прогноз Центренерго про застосування графіків вимкнень електроенергії з 4 листопада

Судитимуть 19-річного львів’янина, який привласнив «інвестицію» у розробку сайту

У Львові консервують на зиму питні фонтани й водограї

Полковник медслужби оформив дружині мільйон «бойових» у тилу

У Львові фотопастки ловитимуть «сміттєвих» порушників

Системні проблеми в енергетиці призводять до нагромадження боргів

Завтра на колії Львова виїдуть ще два берлінські трамваї

ЛМР закупить для громадських організацій спортивні форми та інвентар

Графіки вимкнення світла можуть застосовуватися вже з наступного тижня

Які обряди Задушного дня були у слов'ян

Хто замінить понад п'ять сотень медико-соціальних експертних комісій

На Львівщині судитимуть чоловіка, який вбив подружжя односельців

Сумний рекорд. У жовтні рф атакувала Україну 2023 ударними дронами

Учора на Львівщині збили трьох пенсіонерів-пішоходів

У ЛМР нагадали, хто і як може скористатися «Мобільним адміністратором»

У Перемишлянах п'ятеро рятувальників гасили «Жигулі»

Сьогодні - День всіх святих, завтра — спомин всіх померлих

РФ завдала комбінованого удару по Україні ракетами та дронами

У День усіх святих на Львівщині похоронять п'ятьох полеглих Героїв