Які пацієнти з Чернівців уже не їздять оперуватися до Львова

20:25 6 лютого 2017 р.

«Київські та львівські лікарі мають суттєво більший досвід лікування такого контингенту хворих, оскільки займаються цим більше 20 років, тому нам у Чернівцях є чому у них повчитися», – каже професор Ігор Шкварковський, який за один рік зробив уже 150 ендоскопічних «операцій».

Центр ендоскопічної хірургії (для зручності скоротимо його назву до абревіатури ЦЕХ) у Чернівцях було створено у вересні 2014 року – спільним наказом Департаменту охорони здоров’я Чернівецької обласної державної адміністрації та Вищого державного навчального закладу України «Буковинський державний медичний університет». Очолив цей обласний центр професор, доктор медичних наук Ігор Шкварковський. З ним розмова кореспондента «Щоденного Львова».

ЩЛ: - Коли була зроблена в чернівецькому центрі перша операція? Скільки операцій відбулося дотепер?

Ігор Шкварковський: - Формально центр був створений у 2014 році, однак свою роботу розпочав після того як ректорат БДМУ знайшов можливість і придбав сучасну ендоскопічну відеосистему Olympus evis exera II та набір необхідного ендоскопічного інструментарію. Загальна вартість обладнання становить близько 5 з половиною млн грн. Перша операція виконана 18 січня 2016 року - понад рік тому. І за цей рік уже виконано 150 ендоскпічних втручань.

ЩЛ: - На яких хворобах спеціалізується ваш центр ендоскопічної хірургії, що працює на базі обласної клінічної лікарні «Лікарня швидкої медичної допомоги-Університетська лікарня»?

Ігор Шкварковський: - Можливості сучасних ендоскопічних втручань суттєво розширені і в своїй перспективі ми прагнемо їх опанувати. Однак дотепер ми спеціалізуємося на ендоскопічному лікуванні захворювань жовчевивідних шляхів. Це – механічна жовтяниця, біліарний панкреатит, холедохолітіаз, захворювання підшлункової залози, що пов’язане з інтрапанкреатичною гіпертензією, гострий холангіт, злоякісні пухлини підшлункової залози, псевдокісти підшлункової залози, дисфункція сфінктера Одді, стеноз великого дуоденального сосочка, стриктури та стенози жовчевивідних шляхів, синдром “сліпого мішка” (синдром «сладжа» у термінальному відділі холедоха після накладання холедоходуоденального анастомозу), холедохоцеле, рак великого дуоденального соска у хворих з дуже високим ризиком оперативного лікування, біопсія панкреатичної або жовчної проток, нориці жовчевивідних протоків.

ЩЛ: - Раніше пацієнтам, які потребували такого ендоскопічного лікування, потрібно було їхати до Києва або до Львова. Чернівецький центр – аналог київського або львівського чи відрізняється чимось від них?

Ігор Шкварковський: - Створення центру ендоскопічної хірургії наблизило сучасну медичну допомогу до мешканців Чернівецької області. Вперше на Буковині почали виконувати втручання відповідно до європейських стандартів. Ми намагаємося впроваджувати медичні протоколи надання медичної допомоги в практику, що підвищує якість лікування. Київські та львівські лікарі мають суттєво більший досвід лікування такого контингенту хворих, оскільки займаються цим більше 20 років, тому нам є чому у них повчитися.

ЩЛ: - Яким чином пацієнт може потрапити у чернівецький центр ендоскопічної хірургії? На підставі яких обстежень і за чиїм скеруванням?

Ігор Шкварковський: - ЦЕХ розташований на базі ОКУ ЛШМД, яка надає невідкладну допомогу хворим області 6 днів на тиждень. Оскільки більшість захворювань, лікуванням яких ми займаємось, належать до категорії ургентних станів, то проблем з госпіталізацією немає. Крім того, ми ведемо інформаційну роботу з лікарями поліклінік про сучасні можливості лікування такої патології.

ЩЛ: - Яка “географія” прооперованих пацієнтів у чернівецькому центрі? Можете вже описати середньостатистичний портрет хворого? Вік, стать, професія, шкідливі звички….

Ігор Шкварковський: - Сьогодні до нас звертаються хворі з Чернівецької області. Створити середньостатистичний портрет хворого, мабуть, важко, оскільки вікові межі пацієнтів коливаються від 27 до 91 року. Жінки хворіють дещо частіше, ніж чоловіки: приблизно 80 до 60. А залежність захворювань жовчевивідних шляхів від професії не доведена.

ЩЛ: - З погляду пацієнта піти на ендоскопічну операцію – це те саме, що, як кажуть, “проковтнути шланг”. А скільки часу хворий перебуває у центрі після такої операції без розтину?

Ігор Шкварковський: - Одну добу зазвичай. Для переважної більшості пацієнтів немає потреби перебувати довше під наглядом лікарів у стаціонарі. Звісно, що ендоскопічна хірургія – найменш травматична для хворих.

ЩЛ: - Чи плануєте у центрі розширювати ендоскопічну хірургію на інші органи людського тіла?

Ігор Шкварковський: - Ендоскопічні методи лікування посідають лідируючу позицію в зупинці шлунково-кишкових кровотеч – як варикозного, так і виразкового генезу. Безперечно, нам слід впровадити такі методики і в нашому центрі. Крім того, в економічно розвинутих країнах, де є страхова медицина, пацієнти зобов’язані проходити регулярні обстеження, що дозволяє виявляти новоутворення органів травлення на ранніх стадія і це відкриває можливості їх ендоскопічного видалення.

ЩЛ: - Який план майбутнього розвитку центру?

Ігор Шкварковський: - Невід’ємною складовою ендоскопічних втручань є використання сучасного рентгенологічного обладнання, що дозволяє верифікувати патологічні зміни в органах, недосяжних візуальному контролю, і визначити правильну тактику лікування. Рентгенапарат, який ми використовуємо, не найліпший. Наступним кроком розвитку центру може стати придбання обладнання для ендоскопічної холедохоскопії в поєднанні з контактною лазерною літотрепсією, однак на це потрібні чималі кошти.

ЩЛ: - Дякуємо Вам за інтерв’ю.

Записав Роман Федеркевич.

dailylviv.com

Планували великий бізнес-центр, тепер - житлово-комерційний простір. Що буде з озером на вул. Янева у Львові

Польща творчо оформила своє головування в ЄС

Путіна і Кузнєцова перепоховають на Голосківському цвинтарі у Львові

Південна Корея готова приймати військовополонених солдат КНДР, бо визнає їх своїми громадянами

Виїзні бригади шукатимуть бездомних у Львові

Керівники підприємств можуть подати заяви на бронювання без очікування 72 годин

На фасадах 5 закладів освіти Львова встановлять ще 13 меморіальних таблиць

Міноборони повідомило, коли стануть доступні електронні скерування на ВЛК

У боях за Часів Яр загинув Назарій Пістун. Прощання з Героєм

У Криму окупанти саджають за українську мову

Завтра на Личаківському цвинтарі навіки спочинуть полковник Дмитро Пермяков та старші сержанти Степан Левандовський, Віталій Словік

На Львівщині зросло виробництво цукру

Налипання мокрого снігу та ожеледиця. Львівські синоптики попереджають про ускладнення погодних умов

На українських АЗС різко зросли ціни на пальне

ЛМР домовилася з шістьма підприємцями про перенесення МАФів

У Львові судитимуть інженера технагляду

Спецодяг CENTER: комфорт та захист у будь-яку погоду

Чоловіків 50+ не скеровують на бойові посади - майор

За новий реабілітаційний центр на Львівщині переплатили 23 млн грн

Троє осіб напали на працівників ТЦК, одного з них затримали

Відправили на фронт браковані великокаліберні кулемети

Чим загрожує непокора працівникам поліції та ТЦК

Рятуємо з фронту, а в тилу - екоцид. На Львівщині вимагають зупинити вбивство тварин, яке благословили ЛОВА і два міністерства

Замість бомбосховища і каналізаційного колектора у Львові розбудовують розкішний проспект (відеотрансляція)

Сонячна погода зменшила споживання електроенергії в Україні

Українці повторно вдарили по нафтобазі аеродрому «Енгельс-2»

У Львові на смерть вчаділи двоє людей

На рф уражено низку оборонних підприємств - ЦПД

У Львові 17-річний студент з Кіровоградщини убив пенсіонерку

До рф втекла титулована українська веслувальниця-нацгвардійка

80 російських БПЛА атакували 11 областей України. Скільки «приземлила» ППО

Міністр оборони Німеччини Пісторіус прибув до Києва

Львівські прикордонники не дали вивезти з України 41 предмет, які можуть становити культурну цінність

Львівщина у жалобі за вісьмома полеглими Героями

Трамп зробив заяву про зустріч з воєнним злочинцем Путіним

Сокирники, комісійники і правничі. Хто контролюватиме посадовців у секторі оборони

Без світла низка вулиць у Львові

Перед Львівською облрадою буде платне паркування

До лікарень у країнах ЄС було перевезено близько 4 тисяч пацієнтів з України

Шахта у Покровську припинила видобуток коксівного вугілля через наступ рф