13:42 19 квітня 2017 р.
Відео: Львівський прес-клуб
7 квітня 2017 року Національна служба посередництва і примирення винесла розпорядження, що рішення Львівської міської ради про ліквідацію державної стоматологічної служби у Львові є незаконним.
Про це сьогодні, 19 квітня, під час прес-конференції на тему: «Президентська служба зобов’язує Львів зберегти державну стоматологію», яка відбулася у Львівському прес-клубі, повідомив завідувач відділу комунальної стоматологічної поліклініки №3 м. Львова, майор медичної служби Олександр Бурій.
У цьому рішенні написано:
«1. Зупинити заходи щодо реорганізації поліклініки, передбаченої ухвалою сесії Львівської міської ради від 09.02.2017 №1481, у зв’язку з порушенням положень ч.3 ст.49 Конституції України ст.49 КЗпП України.
2. Зберегти існуючі соціально-економічні умови праці та робочі місця працівників.
3. Забезпечити виконання пунктів 6.2, 6.6 Колективного договору, в якому вказано, що заборонено масове звільнення працівників. А якщо є така необхідність, то розробити та впровадити узгоджену з профспілкою програму працевлаштування. У разі виникнення необхідності вивільнення, використати всі можливості забезпечити їх роботою».
Проте, за словами Олександра Бурія, міська влада Львова відмовляється визнати це рішення Національної служби посередництва і примирення.
За словами голови профспілки третьої комунальної стоматологічної поліклініки Львова Надії Тацій, їхні працівники були першими, хто звернувся за захистом до Національної служби посередництва і примирення.
- Ми вже маємо рішення, яке міська влада не хоче визнавати. Вони пропонують нам зустрітися ще раз і обговорити. Проте ми не маємо наміру нічого обговорювати, - голова профспілки цілком задоволена рішенням служби.
Надія Тацій зауважила, що представники міськради намагалися зірвати засідання служби, не приходили на засідання. А зараз відмовляються підписати це рішення Національної служби посередництва і примирення.
- Проте, якщо не підпишуть, то ми звернемося з заявою про вчинення злочину до Національної поліції України. А потім – і до суду, - озвучила голова профспілки подальші дії щодо захисту колег.
На запитання кореспондента «Щоденного Львова»: «Чим керувалася Національна служба посередництва та примирення, коли винесла таке рішення», Надія Тацій пояснила, що під час засідання члени служби зажадали побачити рішення громадських слухань.
Також, за її словами, наслідуючи приклад колег з третьої комунальної стоматполіклініки, до служби примирення звернулися стоматологи з першої, четвертої та п’ятої комунальних стоматологічних клінік Львова.
- Уже відбулося засідання з розгляду звернення працівників четвертої поліклініки. Але там не досягнуто рішення, і вони звертаються до Арбітражу. Працівники інших поліклінік поки що очікують розгляду, - пояснила Надія Тацій.
Зі свого боку, за словам Олександра Бурія, міська влада створила ліквідаційну комісію, яка активно працює в напрямку ліквідації вищезгаданих поліклінік та звільнення працівників.
- Ми всі, і я в тому числі, отримали листи, в яких працівникам пропонують добровільно перейти на роботу в, так звані, новостворені ЛКП. І тут же залякують нас. Я процитую: «В разі відмови від пропозицій ви підлягаєте звільненню відповідно до п.1. ст.1 Кодексу законів про працю», - показує він свій лист «щастя».
За його словами, ліквідаційна комісія вже повідомила, що до 10 травня мають закрити одну амбулаторію, де зараз працюють три лікарі.
Голова спілки молодих спеціалістів-стоматологів Львівщини Юрій Казмірчук зауважив, що місцева влада впродовж останніх років намагається знищити комунальну стоматологію, прикриваючись новітнім реформами.
- Два роки тому була спроба перевести на госпрозрахунок. Нам казали, що державна стоматологія – це відголосок радянської системи. Так ось, я хочу сказати, що госпрозрахунок – це система 20-30 років минулого століття. Тоді ми в судах першої та другої інстанції довели, що це – неправомірно, і суд скасував це рішення, - каже молодий стоматолог.
Новації, які зараз пропонують лікарям комунальних стоматполіклінік Львова, це – виконання плану. План рахують не в людях чи вилікуваних зубах, а в – грошах.
- Лікар повинен здавати план – 16, 25, 30 тисяч гривень на місяць. У першій поліклініці оголосили план для початку – 16 тисяч гривень на місяць. Лікарі не зможуть виконувати такий план, - говорить Юрій Казмірчук.
За його словами, у тих листах, які розсилає ліквідаційна комісія, лікарям обіцяють платити фіксовану ставку. Проте «забули» сказати, що вона цілком залежатиме від виконання плану.
- Зараз лікарі в комунальних поліклініках із задоволенням навчають молодих спеціалістів, діляться досвідом. А коли запровадять план, то всі будуть зациклені на відроблянні цього плану. Ні в кого не буде бажання ділитися досвідом, навчати студентів чи інтернів. Всіх буде цікавити кількісний прийом, - прогнозує голова спілки молодих спеціалістів-стоматологів Львівщини.
Отож, молодий стоматолог, замість того, щоби займатися своїми безпосередніми обов’язками, змушений був підняти Закон «Про засади єдиної державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», який передбачає, що місцева влада, під час будь-якої реорганізації, зобов’язана вислуховувати думку тих, кого реорганізовує.
- Вони не надали нам жодних калькуляцій, жодних прогнозів. Але найголовніше – з нашою думкою ніхто не рахувався. І має бути розроблений альтернативний план, - Юрій Казмірчук стверджує, що працівники стоматологічних поліклінік подали свої пропозиції до міської влади, які вона проігнорувала.
За словами Олександра Бурія, лікарі підрахували, що на фінансування всіх комунальних стоматологічних поліклінік Львова на рік потрібно би було надати з міського бюджету 39 млн гривень на рік.
- У нас тільки на вивіз сміття йде 36 млн гривень на місяць, - порівняв він міські видатки.
Лікар першої стоматологічної лікарні Львова з тридцятирічним стажем Лідія Примак є однією з тих, з чиєю думкою міська влада не рахується.
- Мені повідомили, що я буду звільнена з 1 червня. При тому, що я ще не досягла пенсійного віку, у мене немає доган, у мене – вища категорія. Хоча, головний лікар запропонував мені, щоби я добровільно погодилася перейти з повної ставки на чверть. Інакше – звільнення. Це ж – милостиня, - за її словами, таке ж попередження отримали її колеги, яким до пенсії залишилося ще не менше десяти років.
Лікарі звернулися до міськради з вимогою пояснити – за якими критеріями обрали тих, кого будуть звільняти. Відповіді вони не отримали.
Нагадаємо, що львівські стоматологи, які працюють у комунальних поліклініках Львова, вже піднімали питання примусової реоганізації стоматполіклінік, зверталися до міськради. Проте співпраці з місцевою владою немає.
Довідка
Національна служба посередництва і примирення (НСПП) — постійно діючий державний орган України, що фінансується за рахунок коштів Державного бюджету, для врегулювання колективних трудових спорів (конфліктів).
НСПП утворена згідно з Указом Президента України «Про утворення Національної служби посередництва і примирення» від 17 листопада 1998 року № 1258/98.
«Відповідно до Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)» … утворити Національну службу посередництва і примирення у складі центрального апарату та регіональних відділень».
Указом Президента України від 31 жовтня 2006 року № 911/2006 Головою Національної служби посередництва і примирення призначений Окіс Олександр Ярославович.