Литовці розповіли у Львові про стоматологічну революцію

12:17 21 квітня 2017 р.


Відео: Львівський прес-клуб

У Литві держава віддала стоматологам право об’єднуватися в самоврядні організації та самим вирішувати правила співжиття: між собою і з пацієнтами. Для цього була створена Литовська самоврядна палата стоматологів.

Про це під час круглого столу на тему: «Самоврядування в стоматології – пілотний проект для інших галузей медицини», який відбувся у Львові, розповів президент Литовської самоврядної палати стоматологів Альвідас Шейкус.

- Стоматологічна палата працює за законом, який був прийнятий Сеймом. У нас є два основні документи: статут стоматологічної палати і закон стоматологічної палати Республіки Литви, - каже Альвідас Шейкус.

Завдання палати полягає як в об’єднанні всіх стоматологів, так і в нагляді за здоров’ям громадян.

- Також у нас є повноваження, які передані нам від держави законодавством: ми можемо ліцензувати осіб і клініки й надавати практичні рекомендації лікарям, - говорить Альвідас Шейкус.

Загалом у штаті стоматологічної палати працює 21 особа. А основний орган управління – загальні збори членів стоматологічної палати.

- Такі збори мають відбуватися щочотири роки. Може бути і частіше, але не рідше. Окремі з членів палати обрані загальною асамблею, а деякі делеговані регіонами, щоби всі регіони були представлені. Палата поділена на 12 комісій. Окремі з них є тимчасовими, як-ось рекламна. А та, що видає ліцензії або відповідає за навчання і розвиток спеціалістів, – постійна. Також є дисциплінарна, загальна і ревізійна комісії. До них входять члени, які делеговані міністром охорони здоров’я, - пояснює принципи структури стоматологічної палати в Литві Альвідас Шейкус.

За його словами, всі стоматологи країни повинні належати до Литовської самоврядної палати стоматологів. Загалом їх є зараз 8 тисяч.
Також всі скарги від пацієнтів розглядає саме ця організація.

- Передусім, пацієнт повинен написати скаргу до клініки. І тільки після того можна подавати скаргу до палати. Інколи цю проблему можна вирішити на рівні клініки, - вважає Альвідас Шейкус.
Норми, за якими працюють стоматологи Литви, переглядають щоп’ять років. При цьому дослухаються до думки практикуючих стоматологів і науковців. 

За словами президента Литовської самоврядної палати стоматологів Алвідаса Шейкуса, свою палату вони почали створювати у 2010 році. І пройшли всі ті перепони, з якими зараз стикаються їхні колеги.
- Закон приймали майже рік. У нас були основні вимоги: всі стоматологи всіх стоматологічних спеціалізацій та молодший медичний персонал обов’язково повинні належати до нашої палати; держава повинна делегувати функції ліцензування лікарів і клінік, - згадує президент Литовської самоврядної палати стоматологів.

Що стосується ліцензування, то до цієї комісії належать три представники від міністерства і чотири – від органу самоврядування стоматологів. Кожного року палата звітує державі про кількість і види виданих ліцензій. А після надання кожної ліцензії всі дані передають до міністерства. Тобто державний контроль є, але він не відчувається.

- Кожні п’ять років стоматолог повинен проходити переатестацію. Проте йому не треба приносити купу паперів, щоби показати скільки годин він відпрацював за цей час і скількох пацієнтів прийняв. Система у нас автоматизована. І комісія відразу бачить ці дані в себе, - Альвідас Шейкус вже й забув як це заповнювати папери для комісій.

Також литовські стоматологи створили своєрідні електронні карти, за якими відстежують рівень захворюваності громадян і кількість стоматологів, які працюють.

- Не є таємницею, що більшість бажає працювати в місті. Часом у місті є 14 стоматологів, а у сільській місцевості – п’ять. Отож, коли в нас на картах, які показують рівень захворюваності, з’являються сірі зони, які означають, що там відбувся ріст захворюваності, то ми вживаємо заходів. Наприклад, накладаємо цю карту на карту кількості лікарів. І коли з’ясовується, що в цій сірій зоні є мало стоматологів, то вишуковуємо, як цьому зарадити.

Наприклад, зараз держава готова фінансувати ці зони, щоби зацікавити стоматологів їхати туди працювати. Туди закуповують найновіше обладнання, роблять інші заходи, - литовський стоматолог не заперечує, що держава втручається і допомагає. Проте проблеми і їх розв’язки повинні озвучити-запропонувати самі лікарі.

Нагадаємо, що у Верховні Раді зареєстрований законопроект «Про стоматологічну діяльність». Українські стоматологи, за прикладом європейських колег, також намагаються створити самоврядну організацію.

dailylviv.com

У Львові під час повітряної тривоги було зачинене укриття. Відкрито кримінальне провадження

Зеленський назвав, скільки повітряних цілей запустила рф по Україні

У Львові горіли склади

У Скнилові впала збита ракета, є пошкодження, - Козицький

На Прикарпатті ціллю ворога була критична інфраструктура

На Стрийщині та Дрогобиччині ворог влучив в об'єкти критичної інфраструктури, - Козицький

П'ятьох полеглих Героїв оплакуватиме Львівщина

Тарас Андрухів, керівник Західного макрорегіону АТ «Укртелеком»: «Наша основна мета - щоденно забезпечувати користувачів, бізнес та державні структури зв'язком»

Росіяни били по енергетичній інфраструктурі Львівщини

На Львівщині оголошено закінчення повітряної тривоги. Що і скільки летіло

Аварійні відключення електроенергії через ракетну атаку

В Івано-Франківську пролунала серія гучних вибухів

Вибухи на Львівщині. Область атакують російські ракети. Працює ППО

Ракета в бік Львова. Оголошено найвищий рівень небезпеки

Крилаті ракети летять на захід - Козицький

Через загрозу заходу України Польща підняла в небо літаки, привела у найвищий стан готовності системи ППО

Запуск крилатих ракет «Калібр» з Чорного моря

Повітряну тривогу на Львівщині оголосили через загрозу ракетного удару - Козицький

Повітряна тривога у Львівській області. Пуски російський крилатих ракет

Російські бомбардувальники Ту-95МС запустили крилаті ракети на Україну

Шахед маневрував на Львівщині й відлетів. Закінчено повітряну тривогу

Зафіксовано виліт групи стратегічних бомбардувальників ТУ-95МС

Повітряна тривога на Львівщині. Ударні безпілотники загрожують

Планували великий бізнес-центр, тепер - житлово-комерційний простір. Що буде з озером на вул. Янева у Львові

Польща творчо оформила своє головування в ЄС

Путіна і Кузнєцова перепоховають на Голосківському цвинтарі у Львові

Південна Корея готова приймати військовополонених солдат КНДР, бо визнає їх своїми громадянами

Виїзні бригади шукатимуть бездомних у Львові

Керівники підприємств можуть подати заяви на бронювання без очікування 72 годин

На фасадах 5 закладів освіти Львова встановлять ще 13 меморіальних таблиць

Міноборони повідомило, коли стануть доступні електронні скерування на ВЛК

У боях за Часів Яр загинув Назарій Пістун. Прощання з Героєм

У Криму окупанти саджають за українську мову

Завтра на Личаківському цвинтарі навіки спочинуть полковник Дмитро Пермяков та старші сержанти Степан Левандовський, Віталій Словік

На Львівщині зросло виробництво цукру

Налипання мокрого снігу та ожеледиця. Львівські синоптики попереджають про ускладнення погодних умов

На українських АЗС різко зросли ціни на пальне

ЛМР домовилася з шістьма підприємцями про перенесення МАФів

У Львові судитимуть інженера технагляду

Спецодяг CENTER: комфорт та захист у будь-яку погоду