17:22 11 травня 2016 р.
Відео: Львівська міська рада.
Сьогодні в Україні діє «Етичний кодекс лікаря України». Це є звіт етичних норм. Проте юридичної відповідальності за його порушення немає.
А ось «Клятва лікаря України» вважається нормативним документом, тому що вона затверджена Указом Президента України.
Про це сьогодні, 11 травня, під час інтерв'ю-прес-конференції на тему: «Як перейти від державного адміністративного до державно-громадського управління охороною здоров’я. Що дасть медикам і пацієнтам лікарське самоврядування?», яка відбулася у Львівському прес-клубі, повідомила президент ВГО «Фундація медичного права та біоетики», кандидат юридичних наук, доцент Ірина Сенюта.
Але, за її словами, лікарі дуже часто порушують і етичні норми, і свою клятву, і закони України, про що свідчить реєстр єдиних судових рішень. Водночас юрист зауважила, що сьогодні притягнути до кримінальної відповідальності лікаря інколи можна швидше, ніж застосувати до нього дисциплінарне стягнення та звільнити з роботи.
- Проте часто пацієнти хочуть тільки, щоби лікар не працював і не калічив в майбутньому інших. Вони розуміють, що померлого родича не повернеш, каліцтво, отримане внаслідок неналежного лікування, не вилікуєш, - розповідає вона.
Зі своєї практики Ірина Сенюта зауважила, що найбільше пацієнти скаржаться на неналежну якість медичної допомоги, яка за собою тягне порушення інших прав: згоду на медичне втручання, порушення права на отримання медичної інформації.
- На сьогодні є велика проблема із захистом прав людини в системі охорони здоров’я. Проблема в тому, що тягар відшкодування шкоди буде покладено на заклад охорони здоров’я, на роботодавця, згідно зі статтею 1172 Цивільного кодексу України. Зрозуміло, що роботодавець зобов’язаний буде виплатити, якщо шкода буде завдана громадянину внаслідок неналежного надання медичної допомоги. Хоча відповідати за це повинен сам лікар, - вважає юрист.
За її словами, самоврядна організація, яка буде створена внаслідок реформи в медичній галузі, буде долучатися до цих ситуацій і напрацьовувати стандарти.
- Оце є надана медична допомога, а це є стандарт, і чи допомога відповідає цьому стандарту. Також вони допоможуть швидко виявляти медичні помилки, і запобігати, щоби такі наслідки потім не повторювалися, - зауважила Ірина Сенюта.