15:20 15 січня 2025 р.
Записатися на КТ головного мозку доцільно пацієнтам з хронічним головним болем та частими запамороченнями.
Комп'ютерна томографія (КТ) дозволяє ретельно вивчити анатомію головного мозку та оцінити характер кровотоку в судинах. Процедура допомагає виявляти патології на безсимптомній стадії, що дозволяє почати лікування до розвитку ускладнень. Зробити КТ головного мозку в Дніпрі можна в медичному центрі «ОН Клінік Дніпро» https://onclinic.ua/dnipro/services/ct-scan.
Що таке комп'ютерна томографія і як вона працює?
Комп'ютерна томографія — неінвазивний метод діагностики, який ґрунтується на використанні рентгенівського випромінювання для отримання тривимірних знімків органів і тканин. Промені проходять крізь тіло пацієнта під різними кутами, а спеціальні датчики реєструють, як змінюється інтенсивність випромінювання. Комп'ютер обробляє одержані дані, перетворюючи їх на пошарові знімки, з яких складається тривимірна модель внутрішніх структур організму.
Для поліпшення візуалізації може призначатись КТ з контрастом. Вона передбачає введення в організм пацієнта речовини, здатної забарвлювати окремі анатомічні структури і підвищувати їх чіткість на знімках.
Які відхилення показує КТ голови?
У нормі на КТ головного мозку шлуночки мають правильну форму без ознак розширення. Сіра та біла речовини чітко відокремлені й мають однорідну структуру. Мозкові судини не деформовані, а структури черепа не містять тріщин.
Область з підвищеною або зниженою щільністю може бути ознакою пухлини на КТ головного мозку. Інші патології, які показує КТ головного мозку:
- запальні захворювання (енцефаліт, менінгіт);
- мозкові аневризми (розширення судин);
- гідроцефалія (надмірне накопичення рідини в шлуночках);
- набряк мозку;
- абсцеси (скупчення гною);
- атрофія мозку (зменшення об'єму мозкових тканин);
- крововилив.
За допомогою КТ головного мозку можна діагностувати інсульт. Його ознакою на знімках може бути світла зона неправильної форми, яка вказує на витік крові в мозкову тканину.
За яких симптомів призначають КТ головного мозку?
Записатися на КТ головного мозку доцільно пацієнтам із хронічним головним болем та частими запамороченнями. Інші симптоми, за наявності яких може призначатись комп'ютерна томографія голови:
- судоми;
- оніміння і слабкість у кінцівках;
- сплутаність думок;
- порушення координації рухів;
- втрата свідомості;
- погіршення зору;
- нездатність говорити;
- порушення пам'яті та концентрації уваги;
- відчуття тиску чи пульсації в голові;
- асиметрія обличчя;
- порушення міміки;
- проблеми з ковтанням;
- різкі зміни поведінки або емоційного стану;
- шум чи дзвін у вухах.
Перевірка мозку може знадобитись для моніторингу стану пацієнта після травм голови. Часто обстеження призначають у рамках підготовки до хірургічного втручання. У післяопераційному періоді комп'ютерна томографія головного мозку допомагає оцінити результати процедури та виявити ускладнення.
Як потрібно готуватися до комп'ютерної томографії голови?
КТ головного мозку з контрастом проводять натщесерце. Протягом шести-восьми годин до обстеження треба утримуватись від їжі та води. За погодженням лікаря за тиждень до комп'ютерної томографії потрібно припинити прийом препаратів, здатних впливати на функцію нирок та згортання крові (діуретиків, нестероїдних протизапальних засобів, антикоагулянтів). КТ без контрастування проводиться без попередньої підготовки.
Етапи проведення КТ голови в «ОН Клінік Дніпро»
КТ головного мозку робиться впродовж 15-20 хвилин. Під час обстеження важливо зберігати нерухомість для запобігання розмиттю знімків. Етапи проведення КТ головного мозку в Дніпрі:
- Пацієнт знімає металеві предмети з голови (прикраси, окуляри, слуховий апарат, брекети) і лягає на рухомий стіл апарату.
- У разі проведення КТ судин головного мозку у вену пацієнта вводять йодовмісну контрастну речовину.
- Стіл переміщується в кільцеву частину томографа, яка обертається навколо голови. Під час руху апарат робить серію знімків, що виводяться на екран комп'ютера.
У ході обстеження рентгенолог аналізує отримані зображення, робить розшифровку КТ головного мозку і видає роздруковані результати пацієнтові. Для постановки діагнозу потрібно записатись на повторну консультацію до фахівця, який направив на КТ голови.
Побічні ефекти КТ головного мозку
КТ мозку зазвичай не викликає побічних ефектів. Доза опромінення під час обстеження є низькою, тому воно вважається безпечним для більшості пацієнтів (окрім вагітних жінок). Однак у деяких людей контрастна речовина здатна викликати алергічну реакцію. Тому пацієнтам, схильним до алергій, важливо попередити лікаря про можливі ризики.
Також комп'ютерна томографія голови з контрастом з обережністю призначається людям із серцевою, нирковою чи печінковою недостатністю, цукровим діабетом. Контраст може додати навантаження на серце, печінку й нирки, ще більше порушивши їх функцію.