За останні шість років держава не виділила жодної гривні на реставрацію пам’яток Львова

16:28 9 грудня 2014 р.


Фото: portal.lviv.ua

Львівські реставратори б'ють на сполох: «Інвестори облаштовують у пам’ятках архітектури розважальні заклади, руйнуючи історичну частину міста».

Львівські реставратори – проти рестораторів. «Інвестори облаштовують у пам’ятках архітектури розважальні заклади, руйнуючи історичну частину міста», –заявляють реставратори.

На цей раз, кажуть, добрались і до приміщень інституту «Укрзахідпроектреставрація», який міська влада хоче перетворити у комунальне підприємство. У мерії заперечують звинувачення.

Інститут «Укрзахідпроектреставрація» розташований у давніх мурах Бернандинського монастиря майже півстоліття. У подвір’ї вже незаконно збудовано ресторан, скандал щодо якого триває досі.

«Тепер, – заявляють науковці, –близькі до мера люди» хочуть забрати оборонні мури інституту під розважальний заклад чи хостели. А тут розташовані реставраційні майстерні, архів з унікальною документацією про пам’ятки архітектури не лише Львівщини, а ще 8 областей, яким науковці надають послуги».

Реставратор Оксана Бойко пояснила, що міська влада знайшла шлях для ліквідації інституту – хоче його перевести у комунальну власність і створити комунальне підприємство. Міський голова Львова Андрій Садовий звернувся у Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства ( у його підпорядкуванні «Укрзахідпроектреставрація») з проханням передати громаді міста майновий комплекс інституту. 

«Ця інституція наукова і вона мусить існувати, щоб зберегти пам’ятки. Бо якщо буде комунальне підприємство, то є вже приватні фірмочки, то чим воно різнитиметься? Це буде кишенькова організація, яка робитиме те, що потрібно. Галузь реставрації просто помалу зникає», – каже Оксана Бойко.

Про інститут забули 

За словами працівників, інститут доводять до фінансового банкрутства, бо міська влада не перечисляє гроші за виконані роботи, з метоюзабрати приміщення і розігнати неугодних реставраторів, які постійно б’ють на сполох щодо нищення історичної частини Львова. За словами відомого науковця, дослідника дерев’яних церков Василя Слободяна, інститут слід не ліквідувати, а рятувати. Установа має залишатись державною і бути у підпорядкуванні Міністерства культури, а не регіонального будівництва.

«Хочуть інститут перетворити у філію, яка перетворюватиме місто у Діснейленд, куди ходитимуть лише приїжджі», – говорить науковець. 

Андрій Салюк, віце-президент національного комітету ІКОМОС, вважає, що намагання ліквідувати державний інститут є спланованим нищенням галузі реставрації загалом, щоб інвестор чи замовник об’єкт культурної спадщини підлаштовував від свої інтереси. «І це без огляду на культурну спадщину, як таку, на об’єкт, що з ним буде, коли він перестане бути цікавим інвестору, – каже експерт. – Для прикладу,так звана «Гасова лампа» – одна з найбагатших кам’яниць Вірменського кварталу. Там знищено все, лишилась лише фасадна стіна. Якщо через 2-3 роки це приміщення буде не цікаве інвестору, то це вже не буде пам’ятка, не буде свідченням культури Львова». 

Науковці інституту «Укрзахідпроектреставрація» перелічують десятки назавжди втрачених у Львові пам’яток культурної і архітектурної спадщини у частині, що внесена у список Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Незаконно будують у парках і скверах, вибивають двері івікна в історичних будівлях.

За підрахунками громадських активістів, за останні п’ять років у центрі Львова з’явилось більше двохсот об’єктів самовільного будівництва. Ні інвестори, ні будівельники не покарані.

Вирішуватиме колектив 

Міський голова Львова Андрій Садовий у коментарі «Радіо Свобода» пояснив, що рішення про статус інституту «Укрзахідпроектреставрація» залежатиме лише від колективу, а міська влада намагається лише допомогти іврятувати установу. 

«Ці всі приміщення є власністю громади, які передаються в оренду інституту. Там може бути лише інститут. Там непоганий колектив. Міністерство не має ані коштів, ані часу на цей інститут, ані не приділяє уваги. Місто готове інвестувати додаткові кошти, але місто мусить мати цю структуру у міському підпорядкуванні. Якщо хоче колектив, то прошу, а не хоче – питань немає. Для мене важливий розвиток міста і збереження колективу», – каже міський голова Львова.

Двічі питання про передачу майнового комплексу інституту у власність громади намагались винести на розгляд сесії міськради. Але двічі воно переносилось через позицію окремих депутатів.

За останні шість років держава не виділила жодної гривні на реставрацію пам’яток історичної спадщини Львова. Для порівняння: польська держава щороку виділяє на відновлення і реставрацію пам’яток Кракова майже 20 мільйонів доларів.

Тим часом відновлювати історичні об’єкти Львову допомагають уряди Німеччини, Польщі, Нідерландів, які надають відповідні ґранти. На Львівщині зареєстровані вісім тисяч п’ятсот об’єктів культурної спадщини, з них у Львові – близько двох з половиною тисяч.

Про це йдеться в сьогоднішній публікації Галини Терещук «Реставратори проти перетворення Львова на місто зруйнованих пам’яток» на «Радіо Свобода».

dailylviv.com

Літак в Техасі приземлився на автодорогу - є жертви

Найкраща ранкова новина від Львівобленерго 12 грудня про ГПВ

Пентагон попереджає, що Росія може знову використати «Орєшнік» проти України

Можливе розміщення миротворців в Україні обговорили Макрон і Туск

Львів прощається з бійцем 24-ї окремої механізованої бригади Романом Лесівим

Рідкісний вірус герпес зостер на Львівщині. Головна державна санітарна лікарка пояснила його природу

Графік відключення електроенергії 12 грудня. 4-5 годин без світла

У боях під Бахмутом втратив зір, однак повернувся на фронт. Львів прощається з сержантом Юрієм Івасишиним

Закінчив академію мистецтв, шив весільні сукні, загинув на донецькому напрямку. Львів прощається з Дмитром Михалком

Масштабна схема поборів з провідників на Укрзалізниці, зокрема з міжнародних маршрутів, у яку залучені десятки людей

Що таке магістратура та які документи потрібні для вступу на неї у Польщі?

Нерухомість у Туреччині – вигідна покупка за доступними цінами

На кордоні з Польщею викрили молоду псевдосімейну пару. На чому спалилися

Світло почнуть вимикати о 7.00. Укренерго попередило про дефіцит електроенергії

Вифлеємський вогонь миру на шляху до Львова. Де передаватимуть

Бюджет Львова у 2025 році буде майже на пів мільярда менший, аніж цьогорічний

Від сьогодні заплатити за проїзд у Львові можна через мобільний додаток е-квитка. Відеоінструкція

Для очищення автошляхів Львівщини залучили таку саму кількість техніки як і у Львові

Завтра на Львівщині буде від – 5° морозу до 3° тепла

Шість гуртожитків і один навчальний корпус Львівської політехніки не залежать від графіків вимкнення світла

У Львові лише 9% пасажирів розраховуються готівкою у громадському транспорті

Роботу снігоприбиральної техніки у Львові можна відстежувати онлайн

4 роки за ґратами проведе мешканець Нового Роздолу за ухилення від мобілізації

Майже усі школи Львова облаштовані тенісними столами

Програма різдвяних подій у Львівській громаді

У поваленні Асада не останню роль зіграла Україна

Укренерго фіксує високий рівень споживання електроенергії

Генштаб підтвердив ураження російської нафтобази на Брянщині

У Самборі у ДТП травмований водій легковика

У Львові затримали чоловіка за братовбивство

Дубляни залишилися без води. Працюють два водовози

ЛМР для очищення міста від снігу залучила 80% одиниць від наявної спецтехніки

Поліція проводить обшуки в Укрзалізниці

Ростислав Буряк, Володимир Воробець, Олег Пашковський, Володимир Тетерко. Львівщина прощається з Героями

В Україні зростають ціни на газ

Львівщина буде до кінця доби зі світлом. Графік обмежень 11 грудня скасовано

Львівобленерго посунуло графік вимкнення електроенергії 11 грудня на одну годину

72 453 одиниці зброї є на руках у мешканців Львівщини. Якої найбільше (відео)

Понад 5 тисяч українців придбали нові авто у листопаді

Потягом з Києва до Ужгорода через Кам'янець-Подільський і Львів