Виставка «У пошуках ідентичності» триватиме у Львові до 6 серпня

22:40 23 липня 2017 р.


Фото: Павло Паламарчук

Живописний проект, який демонструють у Палаці мистецтв, об’єднав митців із Києва, Львова, Тернополя, Одеси, Харкова і Гданська, котрі у формальний спосіб розвивають українську художню традицію, тематично не прив’язуючись до національної історії, етнографії, побуту.

Автор ідеї проекту «У пошуках ідентичності», який експонують у Палаці мистецтв – кандидат мистецтвознавства, викладач Львівської академії мистецтв і художник Галина Новоженець, котра представила публіці полотна Андрія Ментуха, Петра Гончара, Віктора Погорєлова, Сергія Савченка, Романа Романишина та Дмитра Стецька. Та й сама як живописець взяла участь у показі.

Галина Новоженець розповіла: «Ідея такої експозиції визріла у мене півтора року тому. Як сучасний художник і викладач живопису відвідую велику кількість виставок і стверджую, що в Україні є дуже багато високопрофесійних художників. Але в наше, українське, мистецтво поступово переміщається те, що, припустимо, 20 років тому було в Німеччині й Австрії, потім у Польщі... І ми тішимося, що робимо великий крок у мистецтві. Але ж губимо оту свою національну лінію... Вважаю, що для того, аби бути модерним, прогресивним, сучасним, не обов’язково йти по чиїхось слідах. Треба сказати своє слово! Я зібрала авторів з різних міст України, і, до речі, навіть зібрати тих авторів було непросто, бо не є так багато майстрів, котрі би ставили собі за завдання проблеми розвитку української художньої традиції в живописі. Власне, не на рівні теми, не на рівні етно, а суто формального порядку. Мені б дуже хотілося, щоб українське мистецтво мало своє обличчя і при цьому було б абсолютно модерним, інтегрованим у європейське. Я як викладач Академії мистецтв, звичайно ж, не хочу бачити українське мистецтво тільки на рівні «шароварщини», але все ж хочеться, щоб на професійному рівні воно мало український код».

За словами Галини Новоженець, вона хотіла розпочати проект з показу у Києві, але, на жаль, це не вдалося, бо у столиці «все надто комерціалізовано». Попри це, каже, й надалі розвиватиме саму ідею – запросить до участі у проекті інших цікавих митців, зокрема 30-40-річних, і намагатиметься представити експозицію не лише у Львові – в інших містах, щоб привернути загальну увагу митців до цієї теми, до напряму проекту.

На відкриття виставки «У пошуках ідентичності» прийшло багато людей. Серед присутніх – мистецтвознавці, історики мистецтва, художники, викладачі Академії мистецтв, видавці, письменники, але не тільки.

Професор Львівської музичної академії Любов Кияновська розповіла: «Враження від виставки у мене надзвичайно позитивні, тому що, як на мене, вони мають одну дуже велику перевагу – начебто пройшли між Сціллою і Харібдою. У представлених творах – свіжі ідеї, дуже цікаві концептуальні рішення, також полотна мають винятково позитивну кольорову гаму. На мою думку, це прорив у наступний стиль, який ми не називатимемо постмодерном, і він матиме іншу, творчу і будуючу, ідею. Мені здається, що і в музиці зараз відбуваються аналогічні процеси. Передовсім, це те, що робить наш геніальний Мирослав Скорик. Також – Віктор Камінський, Олександр Козаренко, Богданна Фроляк, Юрій Ланюк, Остап Мануляк... Вони, власне, теж ідуть таким шляхом, а не чистим (тупим) авангардом, шукають отого поєднання минулого із викликами сучасності. Тому в них є і мелодія, і мелодична ідея. Якби мені запропонували зробити музичне оформлення до експозиції, я б запропонувала «Гобойний концерт» Скорика, також – кантату Камінського «Чигрине. Чигрине», а ще – камерну кантату «П’єро мертвопетлює» Козаренка, прем’єру котрої співав незабутній Василь Сліпак».

А професор мистецтвознавства Роман Яців зазначив: «Мистецький проект «У пошуках ідентичності» реалізується у Львові після великого показу «Шоу обіцянок» з принципово іншою культуротворчою програмою, де сучасний мистецький процес розкривався, як такий собі ринок ідей щодо різних, часто абсурдних, суспільних запитів. Натомість у програмі Галини Новоженець, кураторки цієї виставки семи українських авторів, закладений фундаментальний концепт Ідентичності як важливого фактору, націленого творчого пошуку смислів у новочасних мистецьких формах. При такому баченні природи творчості естетична складова мотивується духовними та етичними чинниками як невід’ємними конструктами авторського світогляду. Це добре відчувається на творчості кожного з учасників мистецького проекту, при всіх відмінностях їх поглядів на формально-образну мову, на методологію малярства. Через те мистецтво Гончара, Ментуха, Новоженець, Погорєлова, Романишина, Савченка та Стецька мовби перехоплює важливі траєкторії етногенетичної інформації, тих синкретичних посилів, які і формують інтеграли традиції – духовно-світоглядної, етичної, сакральної. Через відповідну колекцію експонованих творів глядач матиме змогу замислитися над тими ускладненими трансформаціями мислення, що притаманні відомим постатям сучасного національного українського мистецтв».

Оцінити фундаментальний концепт Ідентичності у проекті Галини Новоженець, представленому у львівському Палаці мистецтв, можна до 6 серпня. Про це повідомили в київському часописі «День».

dailylviv.com

На меморіалі запалили ватру. У Львові вшанували Героїв Небесної Сотні (відео)

Є загроза ракетного удару найближчими днями по Верховній Раді - нардеп (відео)

Що ховає Путін за міжконтинентальною балістичною ракетою «Орєшнік»

Укренерго дало вказівку про скасування застосування ГПВ

Путін погрожує бити новітньою ракетою «Орєшнік» без страху отримати від Заходу на горіхи

22-річну дівчину, яку розшукували у Львові, знайшли мертвою

60 львівʼян, які постраждали внаслідок подій на Майдані, отримали матеріальну допомогу від міста

Графік вимкнення електроживлення 22 листопада на Львівщині

Міжнародний кримінальний суд видав ордери на арешт прем’єр-міністра та міністра оборони Ізраїлю

22 листопада графіки вимкнення електроенергії застосовуватимуть з 06.00 до 22.00

Пройшов військовий вишкіл у Великобританії. Львів прощається зі Степаном Панасевичем

Нові поїзди, пришвидшення та подовження рейсів. Укрзалізниця оприлюднила змінений графік

Перший в історії бойовий удар міжконтинентальною балістичною ракетою був завданий Україні. Скільки ще МБР має росія

Батьки, дружини, діти загиблих прикордонників зі Львівщини отримали їхні нагороди

Закінчено повітряну тривогу на Львівщині, яку оголошували через загрозу ударів балістичними ракетами

Повітряна тривога на Львівщині. Загроза ударів балістичними ракетами для всієї України

У Львові відремонтують частину вулиці

Укренерго вдруге за добу збільшило обсяг вимкнення світла

Як зберегти результат лазерної епіляції якомога довше?

Завтра на Львівщині хурделитиме. Уночі до – 8° морозу, вдень - до 2° тепла

Понад 35 га землі повернуть громаді Золочівщини

У п'яти групах споживачів сьогодні вимикатимуть світло - Львівобленерго

Родичам загиблих прикордонників з Львівщини вручили ордени «За мужність» III ступеня

Міносвіти утворило Наглядову раду університету «Львівська політехніка». Хто увійшов

У трьох парках та сквері у Львові висадили подаровані дерева та кущі

Зі Львова до Варшави відтепер курсуватиме більша кількість потягів

Рада дозволила повертатися на службу тим, хто пішов в СЗЧ

У Львові вшанували пам’ять Героїв Небесної Сотні

У Львові вдруге демонтували МАФ, в якому люди отруїлись шаурмою

На Львівщині харків'янин переїхав 84-річну галичанку

Львівобленерго скоригувало графік вимкнень електроенергії 21 листопада

Сьогодні - введення в Храм Пресвятої Богородиці

Уночі 10 піскорозкидувачів посипали вулиці Львова від ожеледиці

РФ запустила по Дніпру міжконтитентальну балістичну ракету, «Кинджал» та сім Х-101

Колекційні монети Олімпійських Ігор намагався через Львівщину провезти буковинець

МАГАТЕ оцінило свою допомогу Україні

Олег Голко, Іван Солтис, Володимир Пелех. Львівщина хоронить Героїв

Ракетна атака по Дніпру та його агломерації

Закінчена повітряна тривога на Львівщині. Щезла загроза від балістичних ракет

Екстрені вимкнення електроенергії в областях через ракетну атаку росії