Фотовиставка газети «День» у Львівському палаці мистецтв триватиме до 10 травня (відео)

20:12 29 квітня 2015 р.


Фото: «День»

У конференц-залі Національного університету «Львівська політехніка» відбулося також у середу представлення книжкової новинки з Бібліотеки «Дня» – «Україна Incognita. ТОП-25».

На сайті київської газети газети «День» повідомили сьогодні, 29 квітня:

«У Львівському палаці мистецтв відкрилася вже XVI-та Фотовиставка «Дня».

Середневий полудень – у Львові звично дощить. Але це аж ніяк не злякало людей, котрі все заходять й заходять до Львівського палацу мистецтв, закриваючи свої кольорові парасолі.

З усмішкою вони направляються на третій поверх. Там сьогодні дійсно свято – презентація Фотовиставки «День»-2014. 

Одразу впадає в очі радість, що супроводжує відвідувачів попри негоду. Перші глядачі вдивляються в світлини ще за годину до початку дійства.

У просторому приміщенні з білими стінами представлені понад 150 світлин – переможців міжнародного фотоконкурсу газети, які фотографи надсилали з усіх куточків України. Член Спілки офіцерів Роман Мурій показує рукою на світлини: «Я бачу героїзм українця. Внутрішній стрижень нашого громадянина – могутній та сильний. Це видно по очах на фотографіях. Я це кажу, бо на цьому спеціалізуюся. Видно рішучість, настрій до переможної боротьби».

Тут не важливо – чи ти професіонал, чи любитель. Важливий зміст, що супроводжує твої роздуми. А зміст значною мірою пов'язаний з головними подіями минулого й теперішнього року – Революція Гідності на Майдані та війна на Сході країни. У фокусі – люди, які творять історію сьогодні. 

Львів завжди приймав фотовиставку «Дня» тепло, інтелігентно, з оваціями та інтелектуальною аудиторією. Тут на фотовиставку чекали – й це помітно на обличчях людей, котрі з нетерпінням «вимагають» почути кілька слів від головного редактора газети Лариси Івшиної, яка спілкується з гостями «Дня» до офіційного відкриття експозиції.

«Тут дуже сильна концентрація життя», – говорить про світлини Лариса Олексіївна львівським учасникам Літньої школи журналістики «Дня», які прийшли на відкриття. 

Неподалік від редактора – стіл, точніше ціла бібліотека газети «День», де відвідувачі розглядають і купують «екстракти» нашої історії, політики й культури. Звучить мелодійна музика, яку виконує камерний оркестр «Поліфонія» Національного університету «Львівська політехніка», котрий постійно супроводжує у Львові газету. 

Атмосфера події – вишукана і спонукає до роздумів. Ти розумієш – дощ не мав шансів щось зіпсувати. 

Символом фотовиставки 2014 року обрано терен з його сизо-синіми ягодами на колючих гілках. Філософським поглядом можна прочитати і «тернистий шлях», яким сьогодні йде Україна, прориваючись з кров’ю, а також і захист. Адже у багатьох країнах цю рослину наділяють саме таким смислом: «колюча огорожа» захищає від непроханих гостей і від злих сил.

Директор Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою Національного університету «Львівська політехніка» Ірина Ключковська розпочинає сьогоднішнє фотосвято так: «Газета нам подає імперативи високої моралі й духовності, –Але найважливіше – це концепт правди, який закладений у всю її суть, у працівників й головного редактора. Матеріалізація енергії правди є цим невичерпним джерелом багатства проектів «Дня». Свідченням цього є й виставка та численність відвідувачів. Дуже важливо, що ця правда, яка висвітлюється на сторінках газети, трансформується в потужну зброю для нас».

У залі багато людей. Ті, що запізнились, метушаться, намагаючись знайти місця, що поближче до спікерів. мер Львова Андрій Садовий говорить:

«За час незалежності в Україні було багато газет, проектів. Але «День» був вчора, є сьогодні й буде завтра. Я в руках маю браслет життя, – демонструючи блакитно-жовтий браслет. Ви, пані Ларисо, в моїй уяві – такий собі браслет життя для України, який охоплює всю нашу державу. Тому що тут  є унікальні фотографії.

Сьогодні часто можна почути запитання, мовляв, скільки ще буде війна, що потрібно для перемоги…Зброя? Безперечно. Але у війнах здобувають перемогу перш за все інтелектом. А інтелект треба тренувати, треба читати. «День» – це фронтова газета».

Лауреат національної премії імені Тараса Шевченка й автор «Дня» Роман Лубківський підійшов до мікрофону. Він вважає, що обличчя нації можна формувати по-різному, й міркує:  «Але ви це робите його і словом, і практикою.Й це обличчя не так сучасне, як майбутнє. Ви фактично стоїте біля витоків майбутньої прекрасної, розкішної, розумної, працьовитої України й це дуже важливо».

Роман Лубківський запропонував встановити свою премію одному з авторів світлин на знак подяки й визнання. Під аплодисменти нарешті слово – за головним редактором, слова якого, можна здогадуватись, чекали чи не найбільше. Лариса Івшина говорить:

«Наш фотоконкурс передбачає фотомоніторинг життя. Особливості прес-фото – бачити життя, показувати іншим його цікаво.

На основі нашого конкурсу виросло вже багато професійних імен. Тому що прес-фото стимулює правильно бачити.

Ми беремо на себе сміливість сказати, що дивимося на світ вдумливими очима гідної людини. Саме в цій виставці я особливо загострювала увагу на два портрети, які характеризують час.

Один переміг 15 років тому – і цей портрет називається «Льонька-політика». Він став канонічним портретом. У цього чоловіка на руці написано «Поганяй, но знай меру», хоча він на вигляд бунтар.

Через 15 років переміг портрет хлопця з позивним «Сокіл» – в нього на руці тризуб і напис-татуювання «Воля або смерть». Власне цими двома фотографіями вичерпується великий історичний період  в житті новітньої України».

Важливий момент зустрічі, який львів’яни мають оцінити належним чином (долучитись до акції ніколи не пізно!), – вручення 23-м середнім навчальним закладам Львова книг із Бібліотеки «Дня» від «Благодійного фонду підтримки ініціатив «Дня», а саме його члена правозахисниці Ганни Свириденко. Акцію «Подаруй Бібліотеку «Дня» рідній школі провів президент фонду Микола Гриценко. 

Знову неперевершено бере ноти «Поліфонія» – урочиста частина завершується. Тепер гості повністю занурюються в картини, а точніше – фотолітописи.  

«У будь-якій миті є сенс, а картина – це і є та мить, яка переносить нас у часі, – говорить поет Євген Синевір, вдивляючись у світлини з Майдану, – тут немає награності – це найголовніше. Потрібно побільше бачити це людям, бо забувають». 

Здається, більш влучного символу для цієї фотовиставки, ніж терен, годі й розгледіти. Адже фотоконкурс – хіба не захист своєї країни та її громадян? Від викривленої картини світу. Всі прагнення та емоції українців зафіксовані на світлинах, що представлені у Львівському палаці мистецтв.

Виставка триває до 10 травня, вхід – вільний, з 11.00 до 18.00. Вихідний – понеділок. 

Традиційно львів’яни також зможуть проголосувати за найкращу, на їхній погляд, світлину. Наразі ж – пропонуємо вашій увазі перші враження з відкриття:

«Це очі, якими ми дивимось на світ»

Богдан Тихолоз, франкознавець, доцент ЛНУ ім. Івана Франка: 

– Це вже дуже добра традиція. «День» – газета, що гуртує навколо себе інтелектуальну спільноту й разом з цим формує її. Одним із засобів, власне, і є фотожурналістика, яка дуже часто межує з фотомистецтвом.

Особливість виставки – те, що вона відображає багатогранність життя в таку кризову епоху: війни, цивілізаційного протистояння тощо. Очі тих фотографів, які зафіксували ці миті, – очі, якими ми дивимось на світ.

Мені імпонує й те, що є не тільки фото, що відображають вищий ешелон влади чи достатньо відомих особистостей. Маємо той поверх, який є фундаментом нації – звичайних людей, які сьогодні творять історії в зоні АТО.

Багато світлин дітей й просто молодих людей. Тут відчувається тепло любові. Те, що «День» тримає високу планку не лише в сфері тексту, але й в власне світлописі – дуже важить.

Багато фотографій не репортажні, а художні. Зараз люди часто паразитують на чомусь запозиченому з різних Інтернет-ресурсів. А ось такі яскраві промовисті авторські фотографії мають дуже багато тисяч знаків вербальної інформації й промовляють значно більше.

«Український простір – не лише географічний, але й емоційний»

Роман Лубківський, лауреат національної премії ім. Тараса Шевченка: 

– Фотовиставка дає значно ширше уявлення про нашу Україну й проблеми, якими живе кожен українець. Але водночас вона показує й український простір – не лише географічний, але й емоційний.

Думаю, таке колосальне враження від тематичного багатства. Адже тут і лірика, і пафос, і гумор, й іронія, сатира. Це говорить про моральне здоров’я нашого народу.

Люди зафіксували ці імпульси, імпульси оздоровлення й імпульси надії. Газета взяла на себе серйозну місію.

«День» дійсно формує обличчя майбутньої української нації. Це обличчя прекрасне: цікаве, життєрадісне, тужливе, але сповнене великої надії і віри в свою історичну перспективу.

«Тут видно силу нашого характеру»

Петро Цеголко, представник Національної ради України з питань телебачення й радіомовлення у Львівській області: 

– У мене враження «зашкалюють»! Фотовиставка – виклик і патріотичних почуттів, й почуття любові, й філософського осмислення нашої дійсності.

На світлинах зафіксовані миті народження України, що проходить крізь кров й війну. Народжується країна, яка зробить все, аби впала «Російська імперія».

Це видно з фотографій, де відображено характер українця-воїна, українця-козака, який захищає свою землю, а не йде завойовувати інші ділянки, як це є в російській імперській ментальності. Силу нашого характеру в цьому приміщенні видно повсюдно.

Якби такі виставки відбувалися в Брюсселі, Парижі, Берліні, думаю, там би було інше ставлення й погляди. Це була б наша перемога в інформаційній війні. Маю на увазі загальне ставлення, де не було б російського фейку.

Нам потрібно прорвати інформаційну блокаду, показавши правду. Потрібно показати нашу глибинну духовність, адже це основа, на якій ми стоїмо з часів Володимира Великого.

А вже за кілька годин після відкриття виставки у конференц-залі Національного університету «Львівська політехніка» головний редактор «Дня» Лариса Івшина дискутувала з читачами на тему «Як нам перемогти?». У ході діалогу також відбулося представлення книжкової новинки з Бібліотеки «Дня» «Україна Incognita. ТОП-25».

Про подробиці і «сюрприз», який чекав на всіх учасників зустрічі, – незабаром на сайті «Дня». А для тих, хто не встиг придбати книги «Дня» сьогодні, нагадуємо, що наша Бібліотека  – в таких книгарнях: 

Центр української книги», вулиця Володимира Великого, 34

ПП «Глобус», площа Галицька, 12

Книгообрій (Книжкові джерела), вулиця Бузкова, 2, вулиця Личаківська, 22

«Книгарня», вулиця Зелена, 147

Книгарня імені Богдана-Ігоря Антонича, вулиця Степана Бандери, 33

«Каменяр», МСП, вулиця Підвальна, 3

«Академічна книгарня», вулиця Нежанківського, 5-а

Українська книгарня «НТШ», вулиця Чупринки, 21

«Українська книгарня», проспект Шевченка, 8

«Є», проспект Свободи, 7».

Як інформував «ЩЛ», у Львівському палаці мистецтв відкрили фотовиставку газети «День».

dailylviv.com

Заборонили пити пиво «Львівське Різдвяне», виготовлене 3 жовтня

Ревізія. У Київ прибув головний інспектор з моніторингу допомоги США Україні

Працівник автомийки у Львові сів за кермо чужого Volkswagen Touareg і втік

На вулиці Миколайчука у Львові зносять ринок «Світлиця»

Біля цирку у Львові зрізали десять дерев, які скалічили неправильним доглядом

Донеччанин Артур Каташ, уродженець Львівщини Андрій Фис, маріуполянин Дмитро Ушаков. Львів проводжає Героїв

Кому на Львівщині розподілили вакцину проти сказу

8 вулиць Львова 13 годин не матимуть водопостачання

Росія в Україні пошкодила 1714 об’єктів медзакладів і ще 227 зруйнувала вщент

Коли можуть призначити житлову субсидію при заборгованості зі сплати комунальних послуг

Виплата житлової субсидії за жовтень буде проведена в листопаді - Пенсійний фонд

Довгожителям - від ста і більше літ - у Львові дають щороку по 10 тисяч гривень

У Львові відбудеться Veterans Business Forum 2024

Мая Санду перемогла у виборах президента Молдови

Опубліковано перший проект так званої мирної угоди між Росією і Україною

На Львівщині продають право оренди на понад 63 га земельних ділянок сільськогосподарського призначення

Кабмін оцінив масштаб зловживань при бронюванні від мобілізації

На Львівщині завтра вночі - до 7° морозу, вдень - до 10° тепла

Україна скоротила імпорт електроенергії до піврічного мінімуму

У жовтні львівські прикордонники 16 разів відмовилися взяти хабар

Судитимуть львів'янина, який майже на ₴1 млн обікрав вітчима

Львів стане першим містом, де запустять мережу 5G

За яких умов взимку Україні загрожують до 20 годин без світла на добу

Намагався ввезти вантажівку DAF як гуманітарну допомогу

Блискавка вбила футболіста під час матчу (відео)

Завтра щепитимуть від сказу собак та котів у Рудному

У вересні львів'яни власним коштом поліпшили благоустрій міста на ₴13 млн

Російські спецслужби в Європі «генерують хаос»

Не впорався з керуванням та в'їхав у дерево. Смертельна ДТП на Львівщині

Очільниця МЗС Німеччини Бербок прибула до Києва

Спортсмен зі Львівщини - чемпіон Європи з важкої атлетики

Понад 700 тисяч окупантів утилізували в Україні

РФ атакувала Україну «Іскандером-М» та 80 шахедами

Шістьом полеглим Героям віддасть останні військові почесті Львівщина

Підсумкове опитування New York Times напередодні виборів Президента США

Підозрюваний, якого розшукувала поліція за вбивство подружжя на Львівщині, вистрелив собі в голову

Релігійна громада села Віднів на загальних зборах вирішила розірвати зв'язки з московською церквою (відео)

Націоналісти висловили протест міському голові Львова. Китайське попередження

В Україні буде суд, який розглядатиме справи проти центральних органів влади

Завтра Львів попрощається з військовослужбовцями Іваном Єгоровим, Юрієм Сапроновим, Павлом Бардієм, Сергієм Ткаченком