У Львові відкрили інтерактивний музей Міколяша та кондитерську з історичною атмосферою

18:30 21 липня 2017 р.

Сьогодні у Львові на вулиці Коперника,1 у приміщенні старовинної аптеки, де в 1853 році була винайдена перша в світі гасова лампа, відкрили інтерактивний музей Міколяша «Під золотою зіркою» та кондитерську з історичною атмосферою.

У 2013 році аптеку, що у Львові – на вулиці Коперника, зачинили. Чотири з половиною роки там робили реконструкцію приміщення. Тепер за цією адресою розташований інтерактивний музей Міколяша «Під золотою зіркою» і кондитерська. Це стало першим кроком у ревіталізації відомого за історичними переказами та світлинами у Львові пасажу Міколяша.

Про це сьогодні, під час прес-конференції на тему: «Відкриття у Львові інтерактивного музею Міколяша «Під золотою зіркою», розповів засновник вищезгаданого закладу Андрій Іонов.

За словами Андрія Іонова, коли йому вдалося придбати цей будинок, то він був у жалюгідному стані. 

- Поруч тече Полтва. І будинок вже нахилився на 12 сантиметрів через дуже складну гідрогеологію. Він не розвалився тільки тому, що під час будівництва інженери використали монолітну плиту завтовшки один метр, - каже він.

Нові власники приміщення – родина Іонових – замінили каналізаційний колектор, аби стабілізувати будинок. І взялися за ремонт-відновлення приміщення.

- Автентично у приміщенні був дубовий паркет. Мабуть, дуже хороший паркет, гарний. Його товщина – чотири сантиметри. Я ніколи не бачив такого товстого паркету. Проте, під час радянських ремонтів, його просто залили бетонною стяжкою. А коли це робили, то, звісно, й старих меблів ніхто не виносив. Їх залили тією стяжкою сантиметрів на 15. Ми вже здирали ту стяжку. Меблі вдалося відреставрувати. А паркет довелося замінити  плиткою, яку купили у Франції, - розповідає Андрій Іонов.

За його словами, перед реконструкцією приміщення, він поставив завдання відтворити дух того часу, коли тут діяла аптека Міколяша.

- Я розумів, що треба відтворити дух. Ідея була така, щоби львів’яни і гості міста могли прийти, ознайомитися і зрозуміти, в якому місті ми всі живемо. Що це місто – з величезними традиціями та величезним надбанням. У нас була ідея – на кшталт інтерактивного музею, - розповів він.

Під час ремонту було багато цікавих історичних і технічних знахідок. Наприклад, Андрій Іонов звернув увагу на величезну мармурову мушлю, в яку колись наливали чисту воду, і трубу за нею.

- Ми ніяк не могли зрозуміти, для чого вона. А, виявляється, на подвір’ї стояв котел та вугільній ямі. І таким чином обігрівали приміщення, - розповідає Андрій Іонов.
Він стверджує, що головний зал музею-кондитерської візуально відтворили за однією-єдиною фотографією, на якій видно паркет, прилавки та меблі.

- Коли почалася реставрація, то від нас почали вимагати реставраційне завдання. Ми змушені були робити аналіз лаку меблів. Зрозуміло, що ці меблі вже покривали звичайним лаком у 50-60 роках минулого століття з якогось лако-фарбового заводу у Львові. Бронзових ламп та латунних ручок вже не було, - розповідає він.

За його словами, реконструкція тривала дуже довго з різних бюрократичних причин. А також тому, що в Україні годі знайти фахівців.

- У нас втрачена культура реставрації. Знайти фахового реставратора дуже-дуже складно. У нас дуже мало людей, які можуть професійно працювати з металом і литвом. Дуже мало людей, які здатні фахово реставрувати меблі. В тому залі є травлені скла. А зробити їх – це великий клопіт. Техніка різьблення по травленому склу втрачена. Якщо різьбити травлене скло, то воно тріскає. Але ж були майстри, які вміли це. Колись, як я ще був дитиною, всі брами Львова мали травлене скло, - поскаржився Андрій Іонов.

Шукаючи золоту середину між збереженням історичної спадщини і комерційною складовою нового закладу, родина Іонових у відновлених приміщеннях вирішила облаштувати інтерактивний музей Міколяша і кав’ярню-кондитерську, де будуть, зокрема, подавати «історичні» напої та страви.

-  Аптеку, як фармацевтичний заклад, відкривати тут беззмістовно. Тому що абсолютно змінилося життя та концепція. Якщо у Львові до 1939 року було не більше десяти аптек, і ця була центральною, то зараз мережевих аптек величезна кількість. Але ми вирішили нагадати, що це була аптека, тому на фасаді залишено це слово. А друге слово – кондитерська, тому що Міколяш торгував і шоколадом, і настоянками, і фіточаями, - пояснює власник.

Найцінніші експонати інтерактивного музею – це відреставровані меблі, кілька аутентичних гасових ламп та два  оригінальних постери – Галицької крайової виставки 1894 року та лікерів Міколяша.

Історична довідка
На початку сучасної вул. М. Коперника у 1828 р. чеський підприємець Петро Міколяш (Piotr Mikolasch) заснував аптеку «Під золотою зіркою».У

У 1853 р. у старому приміщенні аптеки засвітилася перша в світі гасова (нафтова) лампа, яку винайшли фармацевти Йоган/Ян Зег (Jogann (Jan) Zeh) та Іґнатій Лукашевич (Ignacy Lukasiewicz).

Будинок на вул. Коперника,1 побудований для приміщення нової аптеки в 1892 р. на кошти Кароля Міколяша (Karol Mikolasch), сина чеського підприємця Петра Міколяша, за проектом архітектора Яна Шульца (Jan Schulz).
У 1900 р. аптека Міколяша переростає в акціонерну фірму під назвою "Доктор Міколяш, Піч, Левинський і Спілка" ("Doktor Mikolasch, Picz, Lewiński & Spólka"). Ця фірма розмістилася в будинку при вул. Коперника, 1.

Будинок на вул. М. Коперника, 1 зведений у стилі історизму з елементами неоренесансу. Будівля - триповерхова, цегляна, тинькована, в плані П-подібна, з двома офіцинами від подвір'я. Внутрішнє планування анфіладно-секційного типу. Перший поверх належав аптеці, другий і третій використовувався як житло. На першому поверсі були розташовані: крамниця, три магазини, дев'ять приміщень аптеки і коридор (Інтерактивний Львів).

Із лікарських форм в аптеках готували настої, відвари, мікстури, краплі, сиропи, чаї, порошки, мазі, свічки, пластирі. Гостра конкуренція спонукала фармацевтів виготовляти також лікувальні вина, мінеральні води, м’ясні бульйони, яринові екстракти, супи в брикетах, косметичні засоби та інше. В аптеку приходили і заради спілкування. Там були столики, де можна було посидіти за філіжанкою кави чи випити келих вина.
 

dailylviv.com

Розпочалось блокування пункту пропуску «Медика-Шегині» (відео)

Американський мільйонер, який приховує подробиці свого життя, хоче купити «Північний потік — 2»

Загинув на місці. Від удару пішохода відкинуло на зустрічну смугу, де на нього наїхав легковик

Митники і прикордонники попереджають про блокування пункту пропуску Медика – Шегині

Віз в Україну 25 одиниць пристроїв різних торгових марок

194 бойових зіткнень. 67 авіаударів. 97 КАБ - Генштаб ЗСУ

У ЄС збільшився попит на автомобілі з гібридним джерелом живлення

На вокзалі у Львові зазвучав орган, труби якого поєднали з ракетними снарядами

Поділ України на три частини. В ГУР підтвердили розробку росією такого документа

Львів офіційно став Молодіжною столицею Європи-2025

Львівобленерго скоригувало графік вимкнень 22 листопада

Троє дітей - без батька. Львів прощається з Михайлом Новиком

ДТП на перехресті Дорошенка-Бандери, трамваї № 1 і 2 у Львові змінили маршрути

50 ресторанів закривають і продають у центрі й середмісті Львова

Світовий банк спрямував понад $40 млрд на підтримку України

Куди забрали на зимівлю пару білих лебедів з парку «Озеро Левандівське» у Львові

Графік. 23 листопада на Львівщині вимикатимуть світло на 2-3 години

23 листопада світло вимикатимуть з 8:00 до 22:00

На ворога зі Львова долетять «галки» і «сойки»

Вночі у Самбірському районі в приватному будинку отруїлися чадним газом 6 осіб

Львів'янка Ксенія Савицька одержала 10 тисяч гривень у свій 103-й день народження

З 1 січня на Львівщині запрацює нова система МСЕК. Лікарів вибиратимуть за випадковим принципом

Україна обговорює зі США надання зброї, здатної збивати МБР

Рівень російської ядерної загрози - низький

Мінімум десять ракет буде, якщо це дослідницько-бойове використання - ГУР про МБР росії

Завтра погоду на Львівщині визначатиме вплив висотної улоговини

У трьох вузах викрили «схеми для ухилянтів»

Шахеди на Рівненщині. Рухаються в західному керунку

У парку «Знесіння» облаштують паркінг та доступний простір для людей з інвалідністю

Росіяни попередили про удар МБР по Яворівському полігоні

У Львові для ветеранів та захисників зробили безплатним відвідування 98 закладів культури

Летіла 15 хв. Росіяни вдарили по Дніпру балістичною ракетою, ймовірно, «Кєдр» - ГУР

На Львівщині біля школи згоріла автівка, якою привезли на навчання дітей

З понеділка ремонтуватимуть вулицю Сяйво. Схема об'їзду

Біля Львова госпіталізували пішохода, якого збив Renault Master

На Святу гору Афон вирушили 23 захисників з Львівщини

Цьогоріч на Львівщині зафіксували понад 600 випадків кашлюку та 3 - правця

Екшн-камери та навушники Apple намагався ввезти через Львівщину буковинець

Через страйк польських фермерів на одному з ПП відзавтра буде заблоковано рух транспорту

Трагедія на Дрогобиччині. Рятувальники витягнули тіло чоловіка з Летнянки