У Львові відкрили інтерактивний музей Міколяша та кондитерську з історичною атмосферою

18:30 21 липня 2017 р.

Сьогодні у Львові на вулиці Коперника,1 у приміщенні старовинної аптеки, де в 1853 році була винайдена перша в світі гасова лампа, відкрили інтерактивний музей Міколяша «Під золотою зіркою» та кондитерську з історичною атмосферою.

У 2013 році аптеку, що у Львові – на вулиці Коперника, зачинили. Чотири з половиною роки там робили реконструкцію приміщення. Тепер за цією адресою розташований інтерактивний музей Міколяша «Під золотою зіркою» і кондитерська. Це стало першим кроком у ревіталізації відомого за історичними переказами та світлинами у Львові пасажу Міколяша.

Про це сьогодні, під час прес-конференції на тему: «Відкриття у Львові інтерактивного музею Міколяша «Під золотою зіркою», розповів засновник вищезгаданого закладу Андрій Іонов.

За словами Андрія Іонова, коли йому вдалося придбати цей будинок, то він був у жалюгідному стані. 

- Поруч тече Полтва. І будинок вже нахилився на 12 сантиметрів через дуже складну гідрогеологію. Він не розвалився тільки тому, що під час будівництва інженери використали монолітну плиту завтовшки один метр, - каже він.

Нові власники приміщення – родина Іонових – замінили каналізаційний колектор, аби стабілізувати будинок. І взялися за ремонт-відновлення приміщення.

- Автентично у приміщенні був дубовий паркет. Мабуть, дуже хороший паркет, гарний. Його товщина – чотири сантиметри. Я ніколи не бачив такого товстого паркету. Проте, під час радянських ремонтів, його просто залили бетонною стяжкою. А коли це робили, то, звісно, й старих меблів ніхто не виносив. Їх залили тією стяжкою сантиметрів на 15. Ми вже здирали ту стяжку. Меблі вдалося відреставрувати. А паркет довелося замінити  плиткою, яку купили у Франції, - розповідає Андрій Іонов.

За його словами, перед реконструкцією приміщення, він поставив завдання відтворити дух того часу, коли тут діяла аптека Міколяша.

- Я розумів, що треба відтворити дух. Ідея була така, щоби львів’яни і гості міста могли прийти, ознайомитися і зрозуміти, в якому місті ми всі живемо. Що це місто – з величезними традиціями та величезним надбанням. У нас була ідея – на кшталт інтерактивного музею, - розповів він.

Під час ремонту було багато цікавих історичних і технічних знахідок. Наприклад, Андрій Іонов звернув увагу на величезну мармурову мушлю, в яку колись наливали чисту воду, і трубу за нею.

- Ми ніяк не могли зрозуміти, для чого вона. А, виявляється, на подвір’ї стояв котел та вугільній ямі. І таким чином обігрівали приміщення, - розповідає Андрій Іонов.
Він стверджує, що головний зал музею-кондитерської візуально відтворили за однією-єдиною фотографією, на якій видно паркет, прилавки та меблі.

- Коли почалася реставрація, то від нас почали вимагати реставраційне завдання. Ми змушені були робити аналіз лаку меблів. Зрозуміло, що ці меблі вже покривали звичайним лаком у 50-60 роках минулого століття з якогось лако-фарбового заводу у Львові. Бронзових ламп та латунних ручок вже не було, - розповідає він.

За його словами, реконструкція тривала дуже довго з різних бюрократичних причин. А також тому, що в Україні годі знайти фахівців.

- У нас втрачена культура реставрації. Знайти фахового реставратора дуже-дуже складно. У нас дуже мало людей, які можуть професійно працювати з металом і литвом. Дуже мало людей, які здатні фахово реставрувати меблі. В тому залі є травлені скла. А зробити їх – це великий клопіт. Техніка різьблення по травленому склу втрачена. Якщо різьбити травлене скло, то воно тріскає. Але ж були майстри, які вміли це. Колись, як я ще був дитиною, всі брами Львова мали травлене скло, - поскаржився Андрій Іонов.

Шукаючи золоту середину між збереженням історичної спадщини і комерційною складовою нового закладу, родина Іонових у відновлених приміщеннях вирішила облаштувати інтерактивний музей Міколяша і кав’ярню-кондитерську, де будуть, зокрема, подавати «історичні» напої та страви.

-  Аптеку, як фармацевтичний заклад, відкривати тут беззмістовно. Тому що абсолютно змінилося життя та концепція. Якщо у Львові до 1939 року було не більше десяти аптек, і ця була центральною, то зараз мережевих аптек величезна кількість. Але ми вирішили нагадати, що це була аптека, тому на фасаді залишено це слово. А друге слово – кондитерська, тому що Міколяш торгував і шоколадом, і настоянками, і фіточаями, - пояснює власник.

Найцінніші експонати інтерактивного музею – це відреставровані меблі, кілька аутентичних гасових ламп та два  оригінальних постери – Галицької крайової виставки 1894 року та лікерів Міколяша.

Історична довідка
На початку сучасної вул. М. Коперника у 1828 р. чеський підприємець Петро Міколяш (Piotr Mikolasch) заснував аптеку «Під золотою зіркою».У

У 1853 р. у старому приміщенні аптеки засвітилася перша в світі гасова (нафтова) лампа, яку винайшли фармацевти Йоган/Ян Зег (Jogann (Jan) Zeh) та Іґнатій Лукашевич (Ignacy Lukasiewicz).

Будинок на вул. Коперника,1 побудований для приміщення нової аптеки в 1892 р. на кошти Кароля Міколяша (Karol Mikolasch), сина чеського підприємця Петра Міколяша, за проектом архітектора Яна Шульца (Jan Schulz).
У 1900 р. аптека Міколяша переростає в акціонерну фірму під назвою "Доктор Міколяш, Піч, Левинський і Спілка" ("Doktor Mikolasch, Picz, Lewiński & Spólka"). Ця фірма розмістилася в будинку при вул. Коперника, 1.

Будинок на вул. М. Коперника, 1 зведений у стилі історизму з елементами неоренесансу. Будівля - триповерхова, цегляна, тинькована, в плані П-подібна, з двома офіцинами від подвір'я. Внутрішнє планування анфіладно-секційного типу. Перший поверх належав аптеці, другий і третій використовувався як житло. На першому поверсі були розташовані: крамниця, три магазини, дев'ять приміщень аптеки і коридор (Інтерактивний Львів).

Із лікарських форм в аптеках готували настої, відвари, мікстури, краплі, сиропи, чаї, порошки, мазі, свічки, пластирі. Гостра конкуренція спонукала фармацевтів виготовляти також лікувальні вина, мінеральні води, м’ясні бульйони, яринові екстракти, супи в брикетах, косметичні засоби та інше. В аптеку приходили і заради спілкування. Там були столики, де можна було посидіти за філіжанкою кави чи випити келих вина.
 

dailylviv.com

Заборонили пити пиво «Львівське Різдвяне», виготовлене 3 жовтня

Ревізія. У Київ прибув головний інспектор з моніторингу допомоги США Україні

Працівник автомийки у Львові сів за кермо чужого Volkswagen Touareg і втік

На вулиці Миколайчука у Львові зносять ринок «Світлиця»

Біля цирку у Львові зрізали десять дерев, які скалічили неправильним доглядом

Донеччанин Артур Каташ, уродженець Львівщини Андрій Фис, маріуполянин Дмитро Ушаков. Львів проводжає Героїв

Кому на Львівщині розподілили вакцину проти сказу

8 вулиць Львова 13 годин не матимуть водопостачання

Росія в Україні пошкодила 1714 об’єктів медзакладів і ще 227 зруйнувала вщент

Коли можуть призначити житлову субсидію при заборгованості зі сплати комунальних послуг

Виплата житлової субсидії за жовтень буде проведена в листопаді - Пенсійний фонд

Довгожителям - від ста і більше літ - у Львові дають щороку по 10 тисяч гривень

У Львові відбудеться Veterans Business Forum 2024

Мая Санду перемогла у виборах президента Молдови

Опубліковано перший проект так званої мирної угоди між Росією і Україною

На Львівщині продають право оренди на понад 63 га земельних ділянок сільськогосподарського призначення

Кабмін оцінив масштаб зловживань при бронюванні від мобілізації

На Львівщині завтра вночі - до 7° морозу, вдень - до 10° тепла

Україна скоротила імпорт електроенергії до піврічного мінімуму

У жовтні львівські прикордонники 16 разів відмовилися взяти хабар

Судитимуть львів'янина, який майже на ₴1 млн обікрав вітчима

Львів стане першим містом, де запустять мережу 5G

За яких умов взимку Україні загрожують до 20 годин без світла на добу

Намагався ввезти вантажівку DAF як гуманітарну допомогу

Блискавка вбила футболіста під час матчу (відео)

Завтра щепитимуть від сказу собак та котів у Рудному

У вересні львів'яни власним коштом поліпшили благоустрій міста на ₴13 млн

Російські спецслужби в Європі «генерують хаос»

Не впорався з керуванням та в'їхав у дерево. Смертельна ДТП на Львівщині

Очільниця МЗС Німеччини Бербок прибула до Києва

Спортсмен зі Львівщини - чемпіон Європи з важкої атлетики

Понад 700 тисяч окупантів утилізували в Україні

РФ атакувала Україну «Іскандером-М» та 80 шахедами

Шістьом полеглим Героям віддасть останні військові почесті Львівщина

Підсумкове опитування New York Times напередодні виборів Президента США

Підозрюваний, якого розшукувала поліція за вбивство подружжя на Львівщині, вистрелив собі в голову

Релігійна громада села Віднів на загальних зборах вирішила розірвати зв'язки з московською церквою (відео)

Націоналісти висловили протест міському голові Львова. Китайське попередження

В Україні буде суд, який розглядатиме справи проти центральних органів влади

Завтра Львів попрощається з військовослужбовцями Іваном Єгоровим, Юрієм Сапроновим, Павлом Бардієм, Сергієм Ткаченком